Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, այսօր Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանում ընթանում է «Յոթի գործ»-ի գործով դատավարությունը: Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը, ով 30 րոպեով ընդմիջում էր հայտարարել և անցել խորհրդակցական սենյակ` քննարկելու փաստաբան Հովիկ Արսենյանի` դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդությունը, ընդմիջումից հետո մերժեց պաշտպանի միջնորդությունը:
Մերժվեց նաև Գ. Առուստամյանի` դատավորի ինքանաբացարկի միջնորդությունը: Փաստաբանն իր միջնորդությունը պարզաբանեց մի շարք խախտումներով, իսկ դատավորը դրանցից առանձնացրեց միայն երեքը` համարելով, որ մյուս բոլոր թվարկած հիմքերն արդեն իսկ ներկայացրել է Գրիգոր Ոսկերչյանի պաշտպան Ստեփան Ոսկանյանը:
Փաստաբանների այն պնդումը, որ միջնորդություններից յուրաքանչյուրը վերաբերում է միայն տվյալ մեղադրյալի, այլ ոչ թե յոթին, դատավորը ուշադրություն չդարձրեց: Մ. Մարիտրոսյանը ուշադրություն դարձրեց միայն երեք փաստերի վրա, այն է` քրեական գործից բացակայում են պաշտպանական կողմի բոլոր դիմում-բողոքները, անհարկի և ոչ ողջամիտ ժամկետներով` 14 օր, 2 անգամ հետաձգվել է դատական նիստը, և պաշտպանական կողմին հայտնի չի եղել, որ Կորյուն Փիլիոյանը ստանձնել է քրեական գործի վերահսկողի դերը:
Մեղադրյալների պաշտպաններն ու անձամբ մեղադրյալները, ինչպես նաև երեք տուժողների իրավահաջորդները նույնպես միացան Գայանե Առուստամյանի ներկայացրած միջնորդությանը:
Պաշտպան Լիպարիտ Սիմոնյանը մասնավորապես նշեց, որ մեղարդրյալների դատարանի դահլիճից դուրս հանելու սանկցիաներից մի քանիսն օրինական չեն եղել, քանի որ կիրառվել է սանկցիան բոլորի համար այն դեպքում, երբ, օրինակ, Շանթ Հարությունյանը «ոտքի դատարանն է գալիս» կարգի խախտման սանկցիայի կիրառման հայտարարության պահին անգամ դատական նիստերի դահլիճում չի եղել, բայց սանկցիան տարածվել է նաև նրա վրա: Կամ` Շանթ Հարությունյանի հայհոյախառն արտահայտությունների պատճառով նիստերի դահլիճից դուրս են հանվել մնացած 6 մեղադրյալները:
Մեկ անգամ 10 րոպեով ընդմիջումից հետո դատավորը վերադարձավ և քննարկեցին Գ. Առուստամյանի` դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդությունը, որից հետո մեկ ժամ ընմիջում հայտարարվեց: Ընդմիջման ավարտից հետո դատավորը մերժեց պաշտպանի միջնորդությունը:
Դատական նիստի ժամանակ խոսք տրվեց բոլոր մեղադրյալներին: Շանթ Հարությունյանն ասաց, որ նախորդ դատական նիստերի ժամանակ իր ներկայացրած միջնորդությունը` իր մասով գործը անջատել 7-ի գորիծից, այդպես էլ չի քննարկվել և ուշադրության չի արժանանցել:
Ալեքսանդր Արզումանյանն էլ հիշեցրեց, որ իր` լրագրողների դուրս հանելու վերաբերյալ դատավորի որոշմանը մասին պարզաբանումներ ստանալու միջնորդությունը նույնպես չի քննարկվել:
Ի վերջո, բոլոր մեղադրյալներ իրենց հայտարարություններում հայտնեցին, որ այս գործը շինծու է և մեղադրանքներն իրենց բացարձակ չեն վերաբերում:
Տուժողների իրավահաջորդները դատարանին խնդրեցին ներգրավել իրենց պաշտպաններին, որպեսզի իրենք էլ հնարավորություն ունենան արտահայտել իրենց կարծիքը կամ հանդես գալ համապատասխան հայտարարություններով ու միջնորդություններով: Սակայն դատավորը Քր. դատ. օր.-ի պահանջները պարզաբանելով, նշեց, որ տուժողներին հերթը կհասնի պաշտպանական կողմի միջնորդություններից հետո:
Ի դեպ, դատավարության ընթացքում մեղադրող դատախազներից մեկը` առանց դատարանի թույլտվության դուրս եկավ դահլիճից, որը մեղադրյալների մոտ դժգոհություն առաջացրեց, թե ինչու մեղադրող կողմին որևէ պատիժ կամ սանկցիա չկիրառվեց դատարանի նկատմամբ նման անհարգալից վերաբերմունքի համար:
Հետևեց դատավոր Մ. Մարտիրոսյանի պարզաբանումը. «Մեղադրվող կողմը դեռ պաշտոնապես չի ընդգրկված գործում»: Այս նախադասությունը թե մեղադրյալների, թե պաշտպանների շրջանում զարմանք առաջացրեց:
«Եթե մեղադրվող կողմը պաշտոնապես չի ընդգրկված, ապա ինչպես են կարողանում միջամտել գործին, այն դեպքում, երբ չեն ներգրավված տուժողների իրավահաջորդների վստահորդներ»,-ասաց Լ. Սիմոնյանը:
Ս. Սիրունյանի պաշտպան Վարդուհի Էլբակյանը ևս դատավորի ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց: Դատավորը կրկին մեկ ժամ ընմիջում հայտարարեց, որպեսզի հրապարակի միջնորդության վերաբերյալ դատարանի որոշումը:

As we had early reported, the trial of the "March 1st Seven" got underway again at the Shengavit Court of First Instance. Judge Mnatsakan Martirosyan declared a 30 minute recess and retired to chambers to review the motion submitted by defense attorney Hovik Arsenyan that called for the judge to recuse himself. The judge then reappeared and declared that the motion had been rejected.
The self-recusal motion presented by attorney G. Aroustamyan was also rejected. The atttorney brought forth a series of alleged violations to substantiate the motion by the judge singled out only three, considering that the others had already been presented by Stepan Voskanyan, the attorney for Grigor Voskerchyan. The judge overlooked the claim of the attorneys that each of the motions specifically referred to the individual defendant and not to all seven individuals on trial.
Judge Martirosyan focused his attention on three points - that all the petitions/complaints made by defense were absent in the criminal case, that the trial had been postponed for unwarranted and unreasonable durations (14 days on two occasions), and that the defense hadn't been made aware of the fact that Koryun Piloyan had assumed the role of supervisor of the criminal case.
Attorney Liparit Simonyan particularly noted that some of the sanctions to remove the defendants from the courtroom were illegal. he noted the example that when defendant Shant Harutyunyan made some statements laced with curses the other six defendants were also removed from the courtroom as a result.
Once, after a ten minute recess, the judge returned and the motion presented by G. Aroustamyan for the judge's recusal was debated after which another recess, this time for one hour, was declared. After the recess the judge denied the motion.
During the trial, the floor was given to the defendants to have their say. Shant Harutyunyan declared that his motion to have his case separated from that of the seven hadn't been discussed at any of the preceding sessions. Alexander Arzumanian also reminded the court that his motion to receive clarification regarding the judge's decision to remove the press from the courtroom also hadn't been debated.
In the end, all the defendants expressed the opinion that the trial was a sham and that the charges levied against them were baseless.
The next of kin representing the injured parties requested that their attorneys be included in the court proceedings so that they could have the opportunity to express their views and present motions, but the judge, pointing to the demands of the criminal court calendar, stated that their turn would come after the motions made by the defense.
An interesting incident occurred during the session when one of the prosecutors left the courtroom without the court's permission. The defendants protested the fact that the court didn't penalize the prosecution for such disrespectful behavior. Judge Martirosyan then explained that, "The prosecution still hadn't been officially brought into the case." His response elicited stares of amazement by the defendants and defense team members.
Following this was the motion brought by S. Sirunyan's attorney Varduhi Elbakyan for the judge to recuse himself. Judge Martirosyan again called for a one hour recess to make a decision and returned to deny the motion on the same grounds as before.
The defense team again reminded the court about the illegality of removing reporters from the courtroom. Furthermore, the defendants demanded that the court safeguard the security of the relatives during the trial sessions.