ՀՅԴ-ն դեմ է Թուրքիայի մասնակցությամբ ատոմակայանի կառուցմանը
«Տնտեսական ճգնաժամը մեզ համար ոչ միայն տնտեսական, այլ նաեւ քաղաքական գործոն է, քանի որ այն մեծապես ազդելու է աշխարհում ուժերի վերադասավորման վրա, ինչը թելադրելու է երկրների հարաբերությունը»,-այսօր ՄԱԱ կարծիք հայտնեց ՀՅԴ անդամ, պատգամավոր Արա Նռանյանը:
Բանախոսին զարմացրել է վարչապետի հայտնած միտքը, թե ատոմակայանի կառուցմանը հրավիրում է Թուրքիայի հանրապետությանը: ՀՅԴ-ն չի հասկանում նման առաջարկության ոչ տեխնոլոգիական, ոչ տնտեսական, ոչ էլ քաղաքական իմաստը:
«Որովհետեւ մենք ատոմակայան ենք շահագործում, հարգված պետություն ենք, էներգոբլոկ ենք կանգնեցրել եւ շահագործման մեջ դրել, ինչն աննախադեպ երեւույթ է, այնինչ Թուրքիան ատոմակայան չունի, բայց ունի ցանկություն եւ պրոբլեմ, ուստի տեխնոլոգիական առումով հրավիրելը անիմաստ է»,-գտնում է պատգամավորը եւ հավելում, որ տնտեսական առումով էլ ունենք հզոր գործընկերներ, որոնք կմասնակցեն կառուցման ընթացքին. «Քաղաքական առումով էլ այս հայտարարությունը կարող է մեզ վնաս հասցնել, տնտեսական ճգնաժամի լուծումը պետք է գտնել մեր ներքին քաղաքականության հաշվին, այլ ոչ թե նման հայտարարություններով»:
ՀՅԴ-ն ակնկալում է պարզաբանումներ, նաեւ չի հասկանում խորհրդարանական ընդդիմության` նման հայտարարության ողջունելու շարժառիթը. «Եթե Հայաստանից չլինեն մեզ թուլացնող հայտարարություններ, ապա խնդիրները կլուծվեն ի նպաստ Հայաստանի»: Ադրբեջանական ռազմատենչ հայտարարությունների նվազումը, ըստ բանախոսի, նավթի գնի անկամն պատճառ է եւ վկայում է, որ Հայաստանը կարող է օգուտ քաղել իրավիճակից:
Անդրադառնալով երկրի ներքին քաղաքական կյանքին եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի վերջին ելույթին, որի առյուծի բաժինը տնտեսական էր, բանախոսը ասաց. «Դժվար է նորություն գտնել այդ հայտարարության մեջ, թեզեր կան, որոնք մենք հնչեցրել ենք 4-5 տարի առաջ, կան թեզեր, որոնք պարզ ճշմարտություններ են, նշված պրոբլեմները մենք վաղուց բարձրացրել ենք թե խորհրդարանում, թե գործադիր մարմնում»,-ասաց Ա. Նռանյանը:

ARF member and National Assembly Deputy, Ara Nranyan, today stated his amazement regarding Prime Minister Tigran Sargsyan's invitation to Turkey to assist in the construction of a new atomic power plant in Armenia.
Mr. Nranyan stated that the ARF neither understood the technological nor economic rationale for such a proposal. "Because we operate a atomic plant, because we are a respected nation, because we have erected an energy block, which is unprecedented, something that Turkey doesn't possess but wishes to have but is experiencing problems with, it is senseless to invite it to assist us in a technological sense," he stated and added that we have other powerful economic partners that will participate in the construction efforts.
"From a political point of view as well this announcement can possibly cause us harm. We must find a resolution to the economic crisis via our own internal political means and not through such statements," Mr. Nranyan commented.
He noted that the ARF was awaiting clarification on the issue and couldn’t understand what motivated the parliamentary opposition to welcome such a move. "If such injurious statements didn't emanate from Armenia the problems would be resolved in our favor," Deputy Nranyan added.
Turning his attention to current political affairs and the recent speech given by Levon Ter-Petrosyan on March 1st which mostly touched on economic issues, Mr, Nranyan noted that, "It is hard to find anything new in his speech. There are themes in it that the ARF raised 4-5 years ago; there are themes in it that are factual. The problems he pointed to have been raised by us long ago both in the parliament and in the executive branch," he claimed.