Սերժ Սարգսյանը՝ «Արմենիա» առագաստանավի ծովագնացներին. «Հայրենիքը շատ բարձր է գնահատում ձեր սխրանքը»
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Դեմետրիս Խրիստոֆիասը օգոստոսի 11-ին Կիպրոսի Լիմասոլ քաղաքի նավահանգստում ներկա են եղել «Արմենիա» առագաստանավի շուրջերկրյա նավարկության ավարտին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը:
Առագաստանավին դիմավորելու արարողությունից հետո գիտարշավի ղեկավար Զորի Բալայանը ՀՀ նախագահին զեկուցել է 2009թ. մայիսի 28-ին Վալենսիայից սկիզբ առած և ՀՀ անկախության հռչակման 20-ամյակի նախաշեմին ավարտվող շուրջերկրյա ճանապարհորդության մասին:
Զորի Բալայանի խոսքով՝ Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան գիտարշավի շրջանակներում «Արմենիա» առագաստանավը, մեկնարկելով Միջերկրական ծովի ջրերից, Ջիբրալթարի նեղուցով կտրել-անցել է Ատլանտյան, Խաղաղ և Հնդկական օվկիանոսները:
Սերժ Սարգսյանը ողջունել է «Արմենիայի» անձնակազմին՝ ասելով՝
Քաջարի ծովագնացներ,
Ուրախ եմ այս խորհրդանշական առիթով դիմելու բոլորիդ։ Խորհրդանշական, քանի որ ավելի քան երկու տարվա նավարկությունից հետո «Արմենիա» առագաստանավը հաջողությամբ ավարտեց իր երկարընթաց աշխարհաշուրջը սփյուռքի ճանապարհներով: Խորհրդանշական նաև այն առումով, որ շուրջերկրյա ճանապարհորդության ավարտակետն ու հանգրվանը դարձավ եղբայրական Կիպրոսը:
Ինձ մեծ բավականություն է պատճառում այն հանգամանքը, որ այս առիթը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց հայ և կիպրացի ժողովուրդների բարեկամության խոր արմատները: Մենք բարեկամներ ենք և ուրախության, և նեղության պահերին: Հայաստանում մեծ ցավով ընդունեցինք «Էվանգելոս Ֆլորակիս» ռազմածովային բազայում տեղի ունեցած պայթյունի բոթը, և այս պահին խնդրում եմ ինձ հետ միասին մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցել բոլոր զոհվածների հիշատակին:
Այժմ խոսքս ուղղում եմ մեր թանկագին ծովագնացներին, որոնցից յուրաքանչյուրն օժտված է կամային բարձր հատկանիշներով և ազգային մեծ արժանապատվությամբ, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, հայրենասիրությամբ, նպատակասլացությամբ, խիզախությամբ: Դրա վառ արտահայտությունն էր ձեր շուրջ երկամյա սխրանքը, որի արդյունքում ձեր նավը պատվով կառանեցիք բարեկամ Կիպրոսի տարածքային ջրերում:
Ձեր սխրանքով դուք լավագույնս ամփոփեցիք հայ մարդու հավաքական կերպարը, որն անցել է երկար ու դժվարին ճանապարհ, սակայն չի ընկրկել դժվարությունների առջև, տոկացել է ու արժանիորեն վաստակել անկախ ու հպարտ ապրելու իրավունքը:
Ես ուշադրությամբ հետևել եմ մեր պատմության առաջին շուրջերկրյա ճանապարհորդության ընթացքին, ընթերցել եմ աշխարհի տարբեր անկյուններից մեզ հասած հաղորդագրությունները, կիսել եմ ձեր հույզերն ու ապրումները:
Դուք ոչ միայն շուրջերկրյա ճանապարհորդություն եք կատարել, հատել եք երեք օվկիանոս և տասնյակ ծովեր, այլև անցել եք երկրագնդի ամենատարբեր անկյուններում սփռված սփյուռքի դժվարին ճանապարհներով` հայրենիքի շունչը հաղորդելով մեր համայնքներին, նորովի իմաստավորելով մեր ինքնության բանաձևը և տարբեր աշխարհամասերում սփռված` մեր մշակույթի կոթողները:
Դեռևս նավարկության մեկնարկից առաջ ինձ ոգևորել է գիտարշավի ղեկավար Զորի Բալայանի այս մտահղացումը: Եվ խոսքը զուտ շուրջերկրյա նավարկության մասին չէ, այլ, առաջին հերթին, գիտարշավի, որը կրում է հայոց գրերի ստեղծող Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի անունը: Սա նույնպես իր խորհուրդն ունի. հենց հայոց գիրն էր, որ սփյուռքում պահպանեց մեր լեզուն, մեր եկեղեցին և մեր ազգային ավանդույթները` մեր ինքնությունը:
Մեծ խորհուրդ ունի նաև այն հանգամանքը, որ աշխարհաշուրջը նվիրվել է հայ մայրերին: Նավասենյակներում կախված նավաստիների մայրերի նկարները նրանց զորավիգ են եղել ճանապարհորդության դժվարին ժամերին` ճիշտ այնպես, ինչպես մեր բարդ ու խճճված պատմության ընթացքում հայ կինը զորավիգ է եղել իր օջախի հարատևությանը:
Պատկերացնում եմ` ինչ դժվարություններով եք անցել, որ կարողանաք ըստ ժամանակացույցի հասնել աշխարհի հինգ մայրցամաքներում տեղակայված մեր հայկական գաղթօջախներ, հանդիպեք մեր հայրենակիցներին և լուծեք ձեր առջև դրված` պատմամշակութային նյութերի հավաքման խնդիրը:
Գնահատանքի է արժանի նաև այն հանգամանքը, որ ամբողջ աշխարհում դուք լուսանկարել եք բազում հայկական եկեղեցիներ, հուշարձաններ, դպրոցներ, հին գերեզմանատներ:
Տեղյակ եմ, որ ձեր ճանապարհորդության ընթացքում ձեզ ուղեկցել են ոչ միայն մեր պետության խորհրդանիշները, այլև հայրենի հողով լի սափորը և մեր անմահ հերոսների անունները, ովքեր նահատակվեցին Արցախյան պատերազմում` հանուն արդարության և ազատության:
Կասկածից վեր է, որ առանց անմահացած մեր հերոսների հնարավոր չէր լինի ոչ «Կիլիկիա» նավի համաեվրոպական ճամփորդությունը և ոչ էլ «Արմենիա» նավի աշխարհաշուրջ նավարկությունը:
«Կիլիկիա» և «Արմենիա» առագաստանավերի նավարկությունը մեր ազգին վերադարձնում է դարեր առաջ մեր նախնիների նավագնացությունների մասին պատմական հիշողությունը, երբ լայնարձակ ծովային տարածությունները ակոսում էին հայկական նավերը: Հայաստանի Հանրապետությունը ծով չունեցող երկիր է, սակայն այսօր ևս ունենք բազմաթիվ զավակներ, ովքեր կարողանում են ծովերի, օվկիանոսների տարերքն իրենց կամքին ենթարկել:
Ցանկանում եմ անուն առ անուն հիշատակել մեր բոլոր քաջարի ծովագնացներին` Զորի Բալայան, Սամվել Կարապետյան, Արմեն Նազարյան, Հայկ Բադալյան, Սամվել Բաբասյան, Մուշեղ Բարսեղյան, Վահագն Մաթևոսյան, Սարգիս Կուզանյան, ինչպես նաև լուսահոգի Սամվել Սարգսյան:
Շնորհակալություն բոլորիդ այս պատվավոր առաքելությունը հաղթական ավարտին հասցնելու համար: Թող ոգու արիությունը և տոկունությունը երբեք չլքեն ձեզ: Սիրելիներս, եղեք առողջ ու երջանիկ, և հետագայում ևս ձեր բոլոր նախաձեռնությունները թող լինեն նույնքան հայրենանվեր: Եվ թող Աստծո օրհնությունը մշտապես պահապան լինի ձեզ և ձեր արդար գործին: Հայրենիքը շատ բարձր է գնահատում ձեր սխրանքը:
«Արմենիա» առագաստանավի շուրջերկրյա ճանապարհորդության ավարտին նվիրված հանդիսավոր արարողության ժամանակ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Դեմետրիս Խրիստոֆիասը, ողջունելով ՀՀ նախագահին և գիտարշավի մասնակիցներին, ասել է. «Գրեթե 90 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիայի իրագործած ցեղասպանության հետևանքով հազարավոր մազապուրծ հայեր եկան Կիպրոս՝ գտնելով այստեղ իրենց ապաստանը: Այդ գաղթականների ժառանգները կազմում են Կիպրոսի հասարակության անբաժանելի մասը՝ միաժամանակ փայփայելով և պահպանելով իրենց արժանապատիվ ծագումը: Մեր հայրենակից հայերն իրենց գործունեությամբ մեր երկու երկրների միջև կապի կարևոր օղակ են՝ Հայաստանը կիպրացիների սրտի անբաժանելի մասը դարձնելով»:
Երեկոյան Դեմետրիս Խրիստոֆիասի անունից, ի պատիվ Սերժ Սարգսյանի, տրվել է ընթրիք:
ՀՀ նախագահը Կիպրոսից մեկնել է Աստանա՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով:

Серж Саргсян экипажу парусника "Армения": "Родина очень высоко оценивает ваш подвиг"
11 августа президент Армении Серж Саргсян и президент Республики Кипр Деметрис Христофиас в кипрскому порту Лимасол присутствовали на торжественной церемонии, посвященной завершению кругосветного путешествия парусника "Армения".
По завершении церемонии встречи парусника руководитель научной экспедиции Зорий Балаян доложил президенту РА о стартовавшем 28 мая 2009 г. в Валенсии и завершившемся в преддверии 20-ой годовщины независимости Республики Армения кругосветном путешествии.
По словам Зория Балаяна, в рамках научной экспедиции "Святой Месроп Маштоц" парусник "Армения", начав плавание в водах Средиземного моря, проплыв через Гибралтарский пролив, пересек Атлантический, Тихий и Индийский океаны.
Серж Саргсян, приветствуя экипаж "Армении", сказал:
"Многоуважаемый господин президент!
Отважные мореплаватели!
Я рад обратиться ко всем вам по этому символичному поводу. Символичному, потому что после более чем двухлетнего плавания парусник "Армения" успешно завершил свое длительно кругосветное путешествие по дорогам диаспоры. Символичному и потому, что конечным пунктом кругосветного плавания и последним пристанищем стал братский Кипр.
Мне доставляет огромное удовольствие то обстоятельство, что этот повод стал еще одним свидетельством глубоких корней армянского и кипрского народов. Мы являемся друзьями и в радостные, и в трудные минуты. В Армении с глубокой болью восприняли известие о взрыве на военно-морской базе "Эвангелос Флоракис". И сейчас я прошу вместе со мной почтить минутой молчания память всех погибших.
А теперь хочу обратиться к нашим дорогим мореплавателям, каждый из которых наделен волевыми качествами, большим чувством национального достоинства, высоким профессионализмом, патриотизмом, целеустремленностью, отвагой. Ярким доказательством этого служит ваш более чем двухлетний подвиг, в результате которого ваше судно с честью бросило якорь в территориальных водах дружественного Кипра.
Своим подвигом вы наилучшим образом создали собирательный образ армянина, который прошел долгий и трудный путь, но не отступил перед трудностями, выстоял и достойно завоевал право жить гордо и независимо.
Я внимательно следил за ходом вашего первого кругосветного путешествия, читал сообщения, доходившие до нас из разных уголков света, разделял ваши волнения и переживания.
Вы не только совершили кругосветное путешествие, пересекли три океана и десятки морей, но и прошли по трудным дорогам рассеянной по всему миру диаспоры, донеся до наших соотечественников дух Родины, по-новому осмыслив формулу нашей идентичности и разбросанные по всем континентам наши культурные памятники.
Эта идея руководителя научной экспедиции Зория Балаяна вдохновила меня еще до начала плавания. И речь идет не только о кругосветном плавании, но в первую очередь о научной экспедиции, которая носит имя создателя армянского алфавита святого Месропа Маштоца. Это тоже имеет свой символ: именно армянская письменность позволила сохранить в диаспоре наш язык, нашу церковь, наши национальные традиции, нашу идентичность.
Символично и то, что кругосветное путешествие было посвящено армянским матерям. Висевшие в каютах моряков фотографии их матерей в трудные минуты были для них поддержкой. Точно так же армянская женщина хранила свой очаг на протяжении всей нашей сложной и витиеватой истории.
Представляю, какие трудности вам пришлось преодолеть, чтобы, согласно графику, прибывать в армянские общины, расположенные на пяти континентах мира, встречаться с нашими соотечественниками, решать стоявшую перед вами задачу сбора культурно-исторических материалов.
Высокой оценки достойно и то, что вы сфотографировали многочисленные армянские церкви, памятники, школы, старинные кладбища во всем мире.
Я знаю, что в ходе путешествия вас сопровождали не только символы нашего государства, но и кувшин с родной землей и имена наших бессмертных героев, павших в Арцахской войне во имя справедливости и свободы.
Несомненно, без наших бессмертных героев невозможно было бы осуществить ни европейское путешествие на корабле "Киликия", ни кругосветное плавание на паруснике "Армения".
Плавание парусников "Киликия" и "Армения" возвращает нашей нации историческую память о наших предках-мореплавателях, живших много веков назад, когда армянские корабли бороздили морские пространства. Республика Армения – страна, не имеющая моря, однако сегодня многие наши сыны могут подчинять своей воле стихию морей и океанов.
Хочу поименно назвать всех наших отважных мореплавателей: Зорий Балаян, Самвел Карапетян, Армен Назарян, Айк Бадалян, Самвел Бабасян, Мушег Барсегян, Ваагн Матевосян, Саркис Кузанян, а также светлой памяти Самвел Саркисян.
Спасибо всем вам за победное завершение этой почетной миссии. Пусть сила духа и стойкость никогда не покидают вас. Дорогие мои, будьте здоровы и счастливы. И пусть и в будущем все ваши инициативы будут столь же патриотическими. И пусть благословение Господа всегда хранит вас и ваши справедливые дела. Родина очень высоко оценивает ваш подвиг.
Спасибо".
На торжественной церемонии, посвященной завершению кругосветного путешествия парусника "Армения", президент Кипра Деметрис Христофиас, приветствуя президента РА и участников научной экспедиции, в частности, сказал: "Вследствие геноцида, совершенного более 90 лет назад в Османской Турции, тысячи спасшихся от гибели армян прибыли на Кипр, найдя здесь приют. Потомки этих беженцев составляют неотъемлимую часть кипрского общества, в то же время они достойно сохраняют и оберегают свое национальное происхождение. Наши соотечественники-армяне своей деятельностью являются связующим звеном между двумя нашими странами, благодаря чему Армению становится частицей сердец киприотов".
Вечером от имени Деметриса Христофиаса был дан ужин в честь Сержа Саргсяна.
Из Лимасола президент РА отбудет в Астану для участия в неофициальном саммите руководителей стран-членов ОДКБ.