Ըստ «Սարդարապատի»՝ ՀԱԿ-ի ակտիվիստների նկատմամբ բռնությունը ապտակ է՝ իշխանությունների հետ բանակցողներին
Օգոստոսի 9-ին համաժողովրդական շարժման յոթ հայ երիտասարդների նկատմամբ ոստիկանների կիրառած բռնությունը, նվաստացումն ու ապօրինությունները Հայաստանը օկուպացրած իշխող ոճրագործ ռեժիմի հերթական դրսևորումներից էին:
Հայ մարդու, քաղաքացու, երիտասարդի արժանապատվությունն ու իրավունքները ոտնահարող, բռնությամբ իշխանությունը ժողովրդից խլած վարչակազմի հլու կամակատարները կրկին իրենց դնում են օրենքից դուրս վիճակում:
Նման բռնության կարող է ենթարկվել Հայաստանի ցանկացած քաղաքացի, քանի որ մենք՝ Հայաստանի ազատ քաղաքացիներս, այդ ոճրագործների համար դիտվում ենք նաև որպես իրենց անասնական բնազդները սպասարկող էակներ:
Օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած միջադեպը մեկ անգամ ևս հայ ժողովրդին ցույց տվեց, որ հանցագործ իշխող ռեժիմը չի փոխել իր էությունը և չի էլ պատրաստվում այն փոխել, այլ ընդամենը իրեն հայ մարդու կողմից «չխոնարհվելու» դեպքում պատռում է դիմակը:
Այս ռեժիմի օրոք Հայաստանի քաղաքական կոչվող կազմակերպությունները պատրաստվում են հերթական կամ արտահերթ համապետական ընտրությունների, այնինչ այս միջադեպը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ այսօր համապետական ընտրություններին մասնակցելը զավեշտ է, իսկ ժողովրդին ընտրությունների տանող ուժը կամ ուժերը կույր են կամ էլ արկածախնդիրներ են:
Այս իրավիճակը փոխելու միայն մի ճանապարհ կա. ուղիղ ժողովրդավարության կիրառում հանրապետության ամբողջ տարածքում՝ ազատվելով առկա կեղեքող համակարգից և հետո ընտրությունների միջոցով երկրում հաստատել սահմանադրական կարգ:
Դեռևս չբացահայտված, և վստահաբար կարելի է ասել այս ռեժիմի օրոք երբևէ չբացահայտվող Մարտի 1-ի հանցագործ պատասխանատուների հետ բանակցող և որևէ ակնկալիք տեսնող անձը և ուժերը օգոստոսի 9-ին ստացան հերթական շռնդալից ապտակը բանակցող կոալիցիայից:
Ընդդիմադիր կոչվող ուժերը իրենց ստրկամիտ և վախկոտ կեցվածքը, ոստիկանների ապօրինությունները փորձում են հիմնավորել նաև հանրապետությունից Սերժ Սարգսյանի բացակայությամբ և ինչ-որ աներևույթ ուժերի կողմից այսպես կոչված քաղաքական բանակցային գործընթացը ձախողելու փաստով:
Հիշեցնենք բոլորին և այդ «ընդդիմադիր ուժերին» ևս, որ Սերժ Սարգսյանը հանրապետությունում չէր նաև Հոկտեմբերի 27-ին...
Եթե այդ «ընդդիմադիր ուժերը» իրենց հիշողությունը փորձեն վերականգնել, ապա կտեսնեն, որ իրենց իշխանության տարիներին էլ Սերժ Սարգսյանը ևս ինչ-որ գործերով բացակայել է հանրապետությունից, և այդ օրերին հնչեղ քաղաքական իրադարձություններ են տեղի ունեցել մեր երկրում:
Սերժ Սարգսյանի բացակայությունը խիստ բացասաբար է անդրադառնում նաև Երևանի քաղաքապետի որոշումների և գործունեության վրա, որն էլ քաղաքի գերակա շահի տեսանկյունից գործազուրկ է դարձնում մի քանի հազար հայ մարդկանց, սովի և արտագաղթի մղելով այդ ընտանիքներին:
Իսկ հեքիաթի վերջում Սերժ Սարգսյանը գալիս է հանրապետություն և միջադեպի բոլոր մեղավորները պատժվում են «արդարացի»...
«Սարդարապատ» նախաձեռնությունը սատար է կանգնում յոթ հայ երիտասարդներին, որոնք պարզապես ցանկանում են ազատ և արժանապատիվ ապրել իրենց հայրենիքում, և որի անօտարելի իրավունքը նրանք ունեն:

"Сардарапат": "Насилие по отношению к активистам АНК – пощечина тем, кто ведет переговоры с властями"
Применение 9 августа полицейскими насилия, унижения и беззаконий по отношению к семи активистам общенародного движения стало очередным проявлением оккупировавшего Армению преступного правящего режима.
Послушные приспешники режима, силой отнявшего у народа власть и попирающего достоинство и права армян, граждан, молодых людей, вновь поставили себя вне закона.
Такому насилию может подвергнуться любой гражданин Армении, поскольку эти преступники рассматриваются нас, свободных граждан Армении, как существ, обслуживающих их животные инстинкты.
Произошедший 9 августа инцидент еще раз показал армянскому народу, что правящий преступный режим не изменил и не собирается изменять свою сущность, а лишь срывает с себя маску в случае, когда человек не склоняет перед ним голову.
И при этом режиме называющие себя политическими армянские организации готовятся к очередным или досрочным общегосударственным выборам. Между тем данный инцидент еще раз доказывает, что сегодня участвовать в общегосударственных выборах абсурдно, а те силы или сила, которые ведут армянский народ на выборы, либо слепы, либо авантюристы.
Есть только один путь изменения этой ситуации: прямое применение демократии на всей территории республики, избавление от действующей эксплуататорской системы, а затем и утверждение в стране посредством выборов конституционного порядка.
9 августа личность и силы, питающие определенные надежды и ведущие переговоры с представителями сил, ответственных за преступление 1 марта, которое пока не раскрыто и, можно с уверенностью сказать, не будет раскрыто при нынешнем режиме, получили очередную звонкую пощечину от участвующей в переговорах коалиции.
Проявляющие рабское и трусливое поведение силы, которые называют себя оппозиционными, пытаются обосновать беззакония полицейских отсутствием из страны Сержа Саргсяна и фактом срыва так называемого политического переговорного процесса некими нематериальными силами.
Напомним всем и в том числе этим "оппозиционным силам", что Серж Саргсян отсутствовал из страны также 27 октября...
Если данные "оппозиционные силы" попробуют освежить свою память, то вспомнят, что в годы их пребывания у власти, когда в нашей стране произошли получившие широкий резонанс политические события, Серж Саргсян опять-таки по каким-то делам отсутствовал из страны.
Отсутствие Сержа Саргсяна из республики крайне негативно отражается и на решениях и деятельности мэра Еревана, который, исходя из превалирующих интересов города, оставляет без работы несколько тысяч человек, обрекая их семьи на голод и эмиграцию.
А в конце сказки Серж Саргсян возвращается в республику и "справедливо" наказывает всех виновных в инциденте.
Движение "Сардарапат" поддерживает семерых молодых людей, которые просто хотят свободно и достойно жить на своей родине, на что они имеют неотъемлимое право.