«Ճանապարհորդող նոտաներ-2011» միջազգային երաժշտական փառատոնը կանցկացվի Հայաստանում
Օգոստոսի 13-ից 24-ը Հայաստանում կանցկացվի «Ճանապարհորդող նոտաներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը շնորհալի պատանի երաժիշտներին եզակի հնարավորություն է ընձեռում մասնակցել արտերկրի և Հայաստանի անվանի երաժիշտների վարպետության դասընթացներին, համագործակցել օտարերկրյա հասակակից երաժիշտների հետ, համատեղ հանդես գալ համերգային ծրագրերով:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսվում են վարպետության դասերի ինտենսիվ ծրագիր, կամերային երաժշտության սեմինար պարապմունքներ, սեկցիոն և նվագախմբի համար նախատեսված փորձեր, համերգներ հանրապետության տարբեր քաղաքներում:
Միջազգային երաժշտական հայաստանյան փառատոնը 2011 թ. առաջին անգամ հանդես է գալիս սիմֆոնիկ նվագախմբով: 60-ից ավելի երաժիշտներ և ուսուցիչներ են հավաքվել Հայաստանում 11 երկրից՝ Կանադայից, ԱՄՆ-ից, Մեքսիկայից, Կոլումբիայից, Պերուից, Թուրքիայից, Ռուսաստանից, Բրազիլիայից, Վրաստանից, Անգլիայից և Հայաստանից:
Մասնակից երաժիշտները 14 -27 տարեկան են: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ԱՄՆ Վիրջինիայի սիմֆոնիկ նվագախմբի ջութակահար Ժորժ Ագուիրը, Երևանի Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի դասախոսներ:
Փառատոնի ընթացքում հավաքական երիտասարդական նվագախումբը հանդես կգա չորս համերգով (մուտքն ազատ է).
- օգոստոսի 20-ին Վանաձորի Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի դահլիճում (սիմֆոնիկ նվագախումբ)
- օգոստոսի 21-ին Երևանի «Գաֆեսճեան» արվեստի կենտրոնում (փողային և հարվածային գործիքներ)
- օգոստոսի 22-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը (լարային գործիքներ)
- օգոստոսի 24-ին Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում (սիմֆոնիկ նվագախումբ) եզրափակիչ համերգ և փառատոնի հանդիսավոր փակում:
«Ճանապարհորդող նոտաներ» փառատոնն ամեն տարի անցկացվում է մի որևէ երկրում՝ լինելով միջմշակութային շփման առիթ: Առաջին փառատոնը տեղի է ունեցել 2007թ. Դոմինիկյան Հանրապետությունում, հաջորդը՝ 2008 թ. Պերուում, 2009թ.՝ ԱՄՆ-ում, 2010թ.՝ Բելգիայում, 2011թ. հուլիսին՝ Կոլումբիայում, իսկ այժմ՝ Հայաստանում:
Հայաստանում փառատոնն անցկացնում են Մշակութային կրթության աջակցության հիմնադրամը և «Ճանապարհորդող նոտաներ» ամերիկյան ծրագիրը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ:

В Армении пройдет международный музыкальный фестиваль "Путешествующие ноты-2011"
С 13-го по 24-е августа в Армении пройдет международный музыкальный фестиваль "Путешествующие ноты-2011", который предоставляет молодым музыкантам уникальную возможность принять участие в мастер-классах известных зарубежных и армянских музыкантов, выступить совместно с ними в концертах.
В рамках фестиваля предусмотрена интенсивная программа мастер-классов, семинары по камерной музыке, репетиции для оркестра, концерты в различных городах республики.
В рамках международного музыкального фестиваля в Армении собрались более 60 музыкантов и преподавателей из 11 стран – Канады, США, Мексики, Колумбии, Перу, Турции, России, Бразилии, Грузии, Англии и Армении.
Возраст участников фестиваля – 14-27 лет. В состав жюри включены виолончелист симфонического оркестра Вирджинии (США) Жорж Агуири, преподаватели Ереванской государстенной консерватории им.Комитаса.
В ходе фестиваля Молодежный оркестр даст четыре концерта (вход свободный):
- 20 августа – в зале Ванадзорского драматического театра им.Абеляна (симфонический оркестр)
- 21 августа – в ереванском Центре искусств "Гафесчян" (духовые и ударные инструменты)
- 22 августа – в ереванском Доме камерной музыки им.Комитаса (струнные инструменты)
- 24 августа – заключительный концерт и торжественное закрытие фестиваля в Государственном театре музыкальной комедии им.Пароняна (симфонический оркестр).
Международный фестиваль "Путешествующие ноты" каждый год проводится в какой-либо стране, создавая возможность для межкультурного общения. Первый фестиваль состоялся в 2007 году в Доминиканской Республике, следующий – в 2008 г. в Перу, затем в 2009 г. в США, в 2010 г. в Бельгии, в июле 2011 г. в Колумбии, а теперь – в Армении.
В нашей стране фестиваль организуют Фонд содействия культурному образованию и американская программа "Путешествующие ноты" при содействии Министерства культуры Армении и посольства США в РА.