«Որպես մշակույթի նախարար՝ որքանո՞վ եք նպատակահարմար համարում եկեղեցու հարևանությամբ գործող «ուտել-խմելու» տեղի գոյությունը»
Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը հրատապ ահազանգ-նամակով դիմել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանին: Ահազանգ-նամակը վերաբերում է hetq.am կայքում տեղադրված «Եվս մեկ օբյեկտ՝ եկեղեցու հողում» հոդվածին և տեսանյութին, որում լրագրողը պատմում է Ծաղկաձորի Կեչառիս եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող եկեղեցապատկան հողերում իրականացվող ապօրինի շինարարության մասին:
Պատգամավոր Բախշյանի նամակում մասնավորապես ասվում է. «Հարգելի տիկին Պողոսյան, տեղյա՞կ եք արդյոք hetq.am կայքէջում 11.08.11թ.՝ ժամը 18:39-ին, տեղադրված տեսանյութին, որը պատմում է Ծաղկաձորի Կեչառիս եկեղեցու հարևանությամբ եկեղեցապատկան հողերում իրականացվող «հարսանյաց սրահի», «ուտել-խմելու տեղի» շինարարության մասին, որի օրինականությունը խիստ կասկածելի է, որովհետև, ըստ տեսանյութի, չկա Ծաղկաձորի քաղաքապետարանի և մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալության թույլտվությունը:
Տեսանյութում խոսվում է նաև այդ շինարարական տարածքում գտնված հնէաբանական նշանակության գտածոների մասին, որոնք ոչնչացվում են շինարարների կողմից:
Չնայած տեսանյութում շինարարը խոսում է նաև եկեղեցու կողմից աջակցության ու հովանավորության մասին՝ սակայն ոչ Կոտայքի առաջնորդը, ոչ էլ Կեչառիսի հոգևորականները ստույգ ոչինչ չգիտեն եկեղեցապատկան հողերի վարձակալությամբ տրված լինելու մասին:
Անձամբ Դուք՝ որպես մշակույթի նախարար, որքանո՞վ եք նպատակահարմար համարում եկեղեցու հարևանությամբ գործող «ուտել-խմելու» տեղի գոյությունը, որն իր ձևով ու բովանդակությամբ բոլորովին նման չի լինելու սփյուռքում տարածված Հայ Առաքելական եկեղեցիներին կից սրահներին:
Խնդրում եմ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն 10-օրյա ժամկետում տեղեկացնել, թե որքանո՞վ են տեսանյութում պատմվող շինարարության թույլտվության համար անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները համաձայնեցված մշակույթի նախարարության պատկան գերատեսչությունների հետ, և նախարարությունը կոնկրետ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում ապօրինի շինարարությունը կասեցնելու համար»:

"Насколько целесообразным Вы лично, как министр культуры, считаете наличие ресторана по соседству с церковью?"
Депутат парламентской фракции "Наследие" Анаит Бахшян сегодня обратилась с письмом к министру культуры по актуальному вопросу. Выраженная в письме обеспокоенность вызвана размещенными на сайте hetq.am статьей "Еще один объект на принадлежащей церкви земле" и видеоматериалом, в которых журналист рассказывает о незаконном строительстве, осуществляющемся на принадлежащих церкви землях по соседству с монастырем Кечарис в Цахкадзоре.
В письме депутата Анаит Бахшян, в частности, говорится: "Уважаемая госпожа Погосян, осведомлены ли Вы о размещенном в 18.39 11.08.11 на сайте hetq.am видеоматериале, который рассказывает о строительстве на принадлежащих церкви землях, по соседству с церковью Кечарис в Цахкадзоре, "зала для проведения свадеб" и ресторана, законность которых крайне сомнительна, поскольку, согласно видеоматериалу, строительство осуществляется без разрешения мэрии Цахкадзора и Агентства по охране памятников Министерства культуры РА?
В видеоматериале говорится также об обнаруженных на указанной территории находках, представляющих археологическую важность, которые уничтожаются рабочими.
Несмотря на то, что в видеоматериале строитель говорит также о содействии и покровительстве церкви, однако ни предводитель Котайкской епархии, ни священники церкви Кечарис ни имеют точных сведений о сдаче в аренду принадлежащих церкви земель.
Насколько целесообразным Вы лично, как министр культуры, считаете наличие по соседству с церковью ресторана, который по своей форме и содержанию не будет похож на залы, действующие при армянских церквах в диаспоре?
Прошу в соответствии со ст.7 закона "Регламент Национального Собрания" в 10-дневный срок сообщить, согласованы ли изучения, необходимые для выдачи разрешения на строительство, о которых говорится в видеоматериале, с соответствующими ведомствами Министерства культуры и какие шаги предпринимает конкретно Министерство культуры для пресечения незаконного строительства?"