Ջիլիզա. գյուղացիները Խորակերտը հեռվից են տեսնում (վիդեո)
Արդեն երեք տարուց ավելի է` չի լուծվում հայ-վրացական սահմանի վրա գտնվող Ջիլիզա գյուղի անցակետի բացման խնդիրը: Գյուղացիները չեն կարողանում այցելել իրենց գյուղի մոտակայքում գտնվող 12-13-րդ դարերում կառուցված Խորակերտի եկեղեցական համալիր:
«Ասում եմ այն, ինչ մտածում եմ: Ջիլիզայում ապրող այս մի բուռ ժողովրդին, բոլորին հերոսի կոչում պետք է տալ: Հենց այնպես չեմ ասում: Դժվար է այստեղ ապրել: Հարցը սննդին ու կենցաղին չի վերաբերում, խոսքը մեկուսացվածության մասին է: Մարդիկ իրենց պետք է զգան մեծ աշխարհի մի մասնիկը: Ճիշտ է, սա մեր հայրենիքի մի փոքր անկյունն է, սակայն կա ոչ միայն հացի խնդիր: Կան շատ արժեքներ, որոնք հացից բարձր են»,- ասում է Ջիլիզա գյուղի դպրոցի հայոց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի Սուսաննա Ծատինյանը:
Ոսուցչուհուն մտահոգող հայրենի գյուղի մեկուսացվածության խնդիրը առնչվում է հայ-վրացական սահմանի վրա գտնվող Ջիլիզա գյուղի անցակետի բացման և Վրաստանի տարածքում հայտնված Խորակերտի եկեղեցական համալիրին:
Գյուղապետ Մհեր Վարդանյանի տեղեկացմամբ` Ջիլիզայի անցակետի բացմանը հայկական կողմը պատրաստ է, նույնիսկ ավարտել է անցակետի շինարարությունը:
«Հիմա վրացական կողմը ոչ թե մերժում է, այլ ընդհանրապես ձգձգում է»,- ասում է գյուղապետը: Անցակետ չբացելով` Վրաստանն ուղղակի պատնեշում է ազգակցական, բարեկամական ու ընկերական հարաբերություններով միմյանց կապված Ջիլիզայի և նրան սահմանակից Վրաստանի տարածքում գտնվող հայկական Չանախչի, Խոժոռնի, Օփրեթի, Աղքյորփի, Գյուլլուբաղ, Ծոբ և մյուս գյուղերի ապրողների շփումը:
Սահմանակից հայկական գյուղերի իրենց հարազատների հետ շփվելու համար Ջիլիզայի բնակիչները 2 կմ ճանապարհի փոխարեն անցակետի բացակայության պատճառով արդեն 3 տարի շարունակ հատում են Ջիլիզա-Ալավերդի-Բագրատաշեն երթուղով 100 կմ երկարությամբ ճանապարհը:
ՀՀ վարչապետի 1996 թ. մայիսի 10-ի թիվ 272 որոշման համաձայն՝ ստեղծվեց Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման հանձնաժողով: Ջիլիզայում ապրողները տեղյակ չեն այդ հանձնաժողովի աշխատանքներից, վրացի սահմանապահներն էլ շարունակում են արգելել գյուղացիներին իրենց գյուղի կողմից մոտենալ Խորակերտ եկեղեցուն:
«Սահմանները դեռևս կոնկրետացված չեն, դրա համար հայ և վրացական հանձնաժողովների աշխատանքի արդյունքում պարզ կլինի, թե Խորակերտը մնում է հայկակա՞ն, թե՞ վրացական տարածքում»,- ասաց գյուղապետը:
Հովիկ Ծատինյանը պատմեց, որ Խորակերտի վիճակն իր աչքով տեսնելու համար մեկ տարի առաջ այցելել է եկեղեցի: «Խորակերտը, եթե կարողանան փրկել, դա մեծ գանձ կլինի մեզ համար: Մի ժամանակ խոզ էին բերում մեջն անում, հիմի լավ է` եկեղեցում դուռ էր դրված: Լալայան Ալբերտը դուռ է պատրաստել ու եկեղեցին փակել»,- ասաց Հովիկ Ծատինյանը:
Ըստ ջիլիզեցի Սուրիկ Ծատինյանի` Խորակերտը անվերապահորեն հայկական եկեղեցի է, կառուցվել է հայի ձեռքով, հայկական տարածքում և պետք է Վրաստանի իշխանությունները այն հանձնեն Հայաստանին. «Բա ու՞մն ա Խորակերտը, վրացին Խորակերտ ունի՞: Մերն է Խորակերտը, Ջիլիզա գյուղինն է: Եկեղեցին հայի ձեռքի գործ է, կառուցվել է հայկական տարածքում և պետք է վերադարձնել հայերիս»:
Ջիլիզայի գյուղապետ Մհեր Վարդանյանը կարծում է, որ գյուղի զարգացման և տնտեսության աշխուժացման լավագույն տարբերակը զբոսաշրջության զարգացումն է, որի համար նա հույս է կապում նաև Հունաստանում գործող «Ղարաբաղի և Հայաստանի բարեկամների միություն» կազմակերպության հետ:
«Մենք զբոսաշրջիկներին կարող ենք մատուցել մեր պատմաշակութային հուշարձանները` Խորակերտի և Խուճապի եկեղեցիները, Չախալաբերդ ու Բազաբերդ կամ Բազկերտ ամրոցները, մեր մատուռներն ու մեր բնությունը»,- ասում է Մհեր Վարդանյանը:
Գյուղապետը չի բացառում, որ վրացիները սահմանային անցակետի բացումը ձգձգում են հենց հարևան հայկական գյուղերի շփումը խոչընդոտելու և Ջիլիզան մեկուսացնելու նպատակով: «Սակայն նրանք անցակետը չբացելը պատճառաբանում են սահմանային գծի ճշտմամբ»,- ասում է գյուղապետը: Իսկ Կառավարությունը սահմանամերձ գյուղին հատկացնում է ընդամենը 2 մլն դրամ դոտացիա, իսկ համայնքի բյուջեն դոտացիայի հետ միասին կազմում է 2,7 մլն դրամ: Ահա սրանով էլ պետք է գյուղապետը զարգացնի համայնքը, համոզի գյուղացիներին, որ չլքեն իրենց տները:
«Հետքի»` Խորակերտի և հայ-վրացական սահմանի վերաբերյալ հարցմանն ի պատասխան ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատել է, որ Խորակերտի 12-13-րդ դարերի միջնադարյան եկեղեցական համալիրը գտնվում է ՀՀ Լոռու մարզի Ջիլիզա և Վրաստանի Չանախչի գյուղերի միջև ընկած վայրում: Ըստ ԽՍՀՄ ժամանակաշրջանում տպագրված քարտեզների` այն գտնվում է Վրաստանի ԽՍՀ տարածքում. «Հարկ է նշել, որ այսօր հայ-վրացական պետական սահմանի այդ հատվածը դեռևս համաձայնեցված չէ: Ներկայումս հայ-վրացական պետական սահմանի սահմանազատման շուրջ ընթացող բանակցությունների արդյունքում 225 կմ սահմանագծից նախնական համաձայնեցված է 160 կմ-ը: Չհամաձայնեցված է մնացել 65 կմ»:
Ըստ ԱԳՆ պատասխանի` չհամաձայնեցված հատվածներն են Բավրա գյուղի, Ջիլիզա գյուղի մոտ գտնվող փոքր տեղայնքի, Սադախլո բնակավայր-Դեբեդ գետի, Խոժոռնի գյուղի, Սոմխեթի լեռնաշղթայի Իրգանչայ գյուղի, Աղքյորփի-Չանախչի-Բրդաձոր հատվածները: Հենց այս հատվածների համաձայնեցումը թույլ կտա ավարտել հայ-վրացական պետական սահմանի սահմանազատման բանակցային գործընթացը:

Джилиза: крестьяне смотрят на Хоракерт лишь издали (видео)
Вопрос открытия пропускного пункта в селе Джилиза, расположенном возле армяно-грузинской границы, не решается уже более трех лет. Крестьяне не могут посещать построенный в 12-13 вв. монастырский комплекс Хоракерт, который находится недалеко от села. "Тем немногим, кто живет в Джилизе, нужно дать звание героя. Здесь очень трудно жить. Речь идет не о бытовых условиях, а об изоляции. Люди должны чувствовать себя частицей большого мира. Да, это небольшой уголок нашей родины, но здесь существует не только проблема хлеба насущного. Есть много ценностей, которые стоят выше хлеба",- говорит учительница армянского языка и литературы из Джилизы Сусанна Цатинян.
Волнующая учительницу проблема изоляции родного села связана с открытием пропускного пункта в Джилиза, находящемся на армяно-грузинской границе, и монастырским комплексом Хоракерт, который оказался на территории Грузии. По сведениям старосты села Мгера Варданяна, армянская сторона готова к открытию пропускного пункта и даже завершила строительство. "Грузинская сторона не отказывается, просто затягивает решение вопроса",- говорит староста. Грузия, не открывая пропускной пункт, создает преграды между связанными родственными и дружескими узами жителями Джилизы и расположенных на территории Грузии приграничных армянских сел Чанахчи, Хожорни, Опрети, Ахкерпи, Гюллубах, Цоб и др.
Из-за отсутствия пропускного пункта жителям Джилизы для общения с родственниками в приграничных армянских селах вместо 2-километровой дороги уже три года приходится преодолевать 100-километровую дорогу Джилиза-Алаверди-Баграташен. В соответствии с решением премьер-министра РА от 10 мая 1996 г. была создана комиссия по демаркации государственной границы между Арменией и Грузией. Жители Джилизы не проинформированы о работе этой комиссии, а грузинские пограничники продолжают запрещать армянским крестьянам подходить к церкви Хоракерт со стороны своего села.
"Границы пока не уточнены, в результате работы армянских и грузинских комиссий станет ясно, останется Хоракерт на армянской или грузинской территории",- говорит староста.
По словам жителя Джилизы Овика Цатиняна, для того, чтобы своими глазами увидеть, в каком состоянии находится Хоракерт, год назад он посетил церковь. "Если удастся спасти Хоракерт, для нас это будет огромной удачей. Одно время туда заводили свиней, хорошо, что сейчас дверь поставили. Дверь изготовил Альберт Лалаян и закрыл церковь",- рассказывает Овик Цатинян.
По его словам, Хоракерт – однозначно армянская церковь, была построена руками армян, на армянской территории, поэтому власти Грузии должны передать ее Армении: "А кому еще принадлежит Хоракерт – грузинам? Хоракерт наш, он принадлежит селе Джилиза. Церковь построена руками армян, на армянской территории и должна быть возвращена нам, армянам".
Староста Джилизы Мгер Варданян считает, что лучший способ подъема экономики села – это развитие туризма. В этом вопросе он связывает надежды с действующей в Греции организацией "Союз друзей Карабаха и Армении". "Туристам мы можем показать наши историко-культурные памятники – церкви Хоракерт и Хучап, крепости Чахалаберд, Базаберд или Базкерт, наши часовни, нашу природу",- говорит Мгер Варданян.
Староста не исключает, что грузины тянут с открытием пограничного пункта именно для того, чтобы не допустить общения между приграничными армянскими селами и изолировать Джилизу. "Сами они обуславливают открытие пропускного пункта уточнением линии границы",- отметил Мгер Варданян. Ну а правительство выделяет Джилизе лишь 2 млн драмов в качестве дотации, бюджет общины вместе с дотацией составляет 2,7 млн драмов. И на эту сумму староста села должен развивать общину и убеждать сельчан не покидать свои дома.
В ответ на запрос "Hetq"-а об армяно-грузинской границе в Министерстве иностранных дел РА подтвердили, что средневековый церковный комплекс Хоракерт находится на территории, расположенной между селом Джилиза Лорийской области Армении и селом Чанахчи Грузии. Согласно картам, напечатанным еще в Советском Союзе, церковь находилась на территории Грузинской ССР. "Следует отметить, что этот участок армяно-грузинской государственной границы пока не согласован. В результате переговоров, которые ведутся в настоящее время вокруг демаркации армяно-грузинской государственной границы, из 225 километров линии границы согласовано 160 км. Несогласованными остались 65 км".
В ответе МИД РА сообщается, что несогласованными остаются участки села Бавра, небольшой местности близ села Джилиза, населенного пункта Садахло – реки Дебед, села Хожорни, села Ирганчай в районе Сомхетского перевала, Ахкерп-Чанахчи-Бердадзор. Согласование именно этих участков позволит завершить переговорный процесс по демаркации армяно-грузинской государственной границы