Համընդհանուր մարդկային ողբերգություն
Թերի Ֆիլիպսը բացահայտում է Անթիլիասի եւ Էջմիածնի կոնֆլիկտը, որին զոհ գնաց արքեպիսկոպոս Ղևոնդ Դուրյանը
«Ես կուզենայի հայերեն խոսել, բայց այնքան էլ լավ չէ իմ հայերենը: Բայց ես գիտեմ ամենակարեւոր հայերեն արտահայտությունը` «Ծուռ նստիր, շիտակ խոսիր»,- այս խոսքերով իր «Սպանություն խորանի մոտ» գրքի շնորհանդեսը բացեց ամերիկացի լրագրող Թերի Դեւիսը երեկ` մարտի 31-ին, Արտբրիջ սրճարանում: Սա առաջին գիրքն է, որը մանրամասնորեն նկարագրում է Հայ առաքելական եկեղեցու սպասավոր, արքեպիսկոպոս Ղևոնդ Դուրյանի սպանությունը, որը տեղի էր ունեցել 1933 թ.-ի դեկտեմբերի 24-ին Նյու-Յորքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում, կիրակնօրյա պատարագի ժամանակ:
Սպանության մեղադրանքով ձերբակալվել էր 9 մարդ, բոլորն էլ` Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության անդամներ: Բոլորի նկատմամբ պետք է պատիժներ սահմանվեին, երկուսը պետք է մահվան դատապարտվեին, այդ թվում նա, ում ձեռքին եղել էր դանակը: Վերջինս ՀՅԴ-ի Նյու Յորքի գրասենյակի քարտուղարն էր: Բայց, ինչպես ներկայացրեց Թերի Ֆիլիպսը, վերջում ոչ մեկը չդատապարտվեց, բոլորն ազատվեցին: ՀՅԴ քարտուղարը հրաժարվեց իրեն մեղավոր ճանաչել, անգամ երբ դատավորը կարդաց նրա դատավճիռը: Սա` ինչ կատարվել է դատարանում: Իսկ իրականությունը հեղինակը ընթերցողին հորդորում է գտնել գրքում:
«Այս պատմությունը թեեւ ժամանակին հայտնվեց Նյու Յորքի բոլոր թերթերի առաջին էջերին, բայց ԱՄՆ-ի կառավարության համար դժվար էր դատապարտել այդ մարդկանց դաշնակցականների պատճառով, որովհետեւ նրանք դեմ էին Սովետական Միությանը, եւ դա ուներ իր քաղաքական իմաստը: Ոչ միայն ամերիկահայերը, այլ բոլորն Արեւմուտքում սխալ էին հասկանում` ինչ է Սովետական Միությունը»,- մեկնաբանեց Թ. Ֆիլիպսը:
Ըստ հեղինակի` մինչեւ հիմա էլ Դաշնակցությունը հերքում է, թե նման հրաման է տված եղել:
Մայրական կողմով` հայ, հայրական կողմով` հույն Թերին այս եղելությանն անդրադարձել է, որովհետեւ դա մանուկ ժամանակ իր լսած առաջին պատմությունն է:
«Բայց սա հայկական պատմություն չէ, սա համընդհանուր մարդկային ողբերգություն է, մարդկային պատմություն է բռնության մասին, երբ մարդիկ քաղաքական կամ կրոնական խնդիրները լուծում են սպանության միջոցով: Ամենուր այդպես է: Ահա թե ինչու ես որոշեցի գրել այս պատմությունը»,- ասաց նա:
Գիրքը սկսվում է այն մարդու նկարագրությամբ, ով մեղադրվում է սպանության մեջ. «Մաթեւոս Լեյլեջյանն առանձնապես բռնակալ մարդ չէր: Իր զինվորական ծառայությունից դուրս նա երբեք լրջորեն չէր վնասել որեւէ մեկի, երբեք չէր խախտել որեւէ օրենք, երբեք ձերբակալված չէր եղել, եւ հաստատապես երբեք սպանություն չէր գործել: Բայց այդ ամենը պետք է փոխվեր»:
Իրական իրադարձությունների հիման վրա Թերին գրել է գեղարվեստական ստեղծագործություն` վեպ, որտեղ իրական հերոսների կողքին կան հորինված անուններ:
«Ես դժվար որոշում եմ կայացրել` վեպ, թե պատմական գիրք: Որպես լրագրող` շատ դժվար է գրել գեղարվեստական գործ, ֆիկցիա: Եվ պետք է ասեմ, որ ամեն ինչ այստեղ ճշմարտություն է: Այնտեղ, որտեղ ես անունները հորինել եմ, նշան է դրված, որ ընթերցողը հասկանա: Բայց շատ քիչ են այդ անունները: Եթե ես գրեի պարզապես որպես լրագրող, շատ մարդիկ կասեին` դու սխալ ես, վեպն ընկալվում է բոլորի կողմից: Բայց ես կարծում եմ, որ հնարելու, ֆիկցիայի մեջ մեծ ճշմարտություն կա»,- ասաց գրողը:
Հայ Առաքելական եկեղեցու` երկու ճյուղերի`էջմիածնականի եւ անթիլիասականի բաժանվելը Թերի Ֆիլիպսը համարում է քաղաքական հարց. «Երբ ես հարցնում էի հոգեւորականներին, նրանք ասում էին, որ կրոնական դրույթները գրեթե նույնն են, հարցը քաղաքական է: Եվ 75 տարի անց ես որոշեցի քննարկել այս թեման, որովհետեւ իրերի դրությունը չի փոխվել: 75 տարի անց մենք էլի երկու եկեղեցի ուենենք: Եվ կոնֆլիկտի պատճառը չկա: Ամենակարեւորը, որ շատ հայեր, հատկապես երիտասարդները, այդ պատմությունը չգիտեն: Ես հավատում եմ, որ վերքերը բուժելու համար պետք է հասկանալ, թե ինչու է դա տեղի ունեցել; Կարծում եմ, որ ճշմարտությունը թաքցնելն ամենավատ բանն է, երբ մենք պրոբլեմի հետ գործ ունենք: Այս գրքում դուք չեք գտնի ինչ-որ մեկի դատապարտում, սա այն է, ինչ կատարվեց: 75 տարի հետո մենք, կարծում եմ, մեծացել ենք այնքան, որ կարողանանք ընկալել այս պատմությունը»:
Առաջին անգամ Թերին գիրքը կարդացել է Կալիֆոռնիայի մի դպրոցում, որտեղ ազգանունները «յան»-ով չէին վերջանում:
«Նրանք ասացին, որ դա իրենց պատմությունն է: Սա առաջին արձագանքն էր: Երկրորդ արձագանքը եկավ տարեց հայերից, որոնք ասացին, որ այդ պատմությունն իրենց կյանքին շատ մոտ է: Մեծամասնությունը դրական գնահատեց գիրքը: Քննադատողներին կարող եմ մատներիս վրա հաշվել: Եվ հարցերը նույնն են` ինչու հիմա: Իմ տարիքի հայերի մոտ արձագանքը հետեւյալն էր. «Շնորհակալություն, հիմա ես հասկանում եմ, թե ինչու են հայերը գնում այլ եկեղեցի»: Բայց ոչ մեկը չասաց, որ դա սուտ է կամ վատ գիրք է»,- ասաց պրն Ֆիլիպսը:
Որպես լրագրող` նա շարադրել է զուտ փաստերը, շատ զգույշ է եղել իր բառերում` առանց ասելու` այս մեկը մեղավոր է, կամ այն մեկը մեղավոր չէ. «Պատճառը, որ ես գրել եմ այս գիրքը եւ այստեղ եմ, այն է, որ ես ուզում եմ ասել`մենք բոլորս պոտենցիալ ունենք ավելի լավը լինելու»:
5 տարվա ուսումնասիրության ընթացքում Թերի Ֆիլիպսը փորձել է կապ հաստատել նաեւ Հայ Առաքելական եկեղեցու` Էջմիածնի հետ, բայց անարձագանք է մնացել: «Մեկ տարի տեւեց գիրքը գրելը, եւ երբ ավարտեցի, շոկի մեջ էի, բայց շատ բավարարված:
Սա պարտք էր մորս առաջ, եւ իմ առաքելությունն էր բոլորի առաջ: Մենք պետք է հասկանանք, որ պատասխանատու ենք մեր կոլեկտիվ գործողությունների, մեր պատմության համար»,- եզրափակեց Թերին:
Նա նպատակ ունի գիրքը թարգմանել տարբեր լեզուներով` հայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, «այն բոլոր երկրների լեզուներով, որտեղ հայեր են ապրում»:

New Book Sheds Light on 1933 Murder of Archbishop Tourian and Church Split
A new book by Terry Phillips sheds new light on the split within the Armenian Apostolic Church, pitting the Catholicosates of Etchmiadzin and Cilicia, that claimed the life on Archbishop Ghevont Tourian in 1933.
"I would like to speak in Armenian, but I don't know the language that well. But I know the most important adage in Armenian - Sit crooked, but talk straight." These are the words author Terry Phillips spoke at the March 31 reception to launch his new book "Murder at the Altar" at the Artbridge coffee house.
This is the first book to take a comprehensive look at the assassination of Archbishop Ghevont Tourian that took place in the Holy Cross Church in the Washington Heights section of New York on December 24, 1933. Archbishop Tourian was stabbed as he walked down the church aisle during Sunday Liturgy services by members of the ARF.
Nine ARF (Armenian Revolutionary Federation) members were arrested for the murder. Two were to be sentenced to death, including the person, the secretary of the New York ARF chapter, who did the actual stabbing. None however were sentenced for the crime and were eventually set free. Even the ARF secretary proclaimed his innocence before the court. Mr. Phillips encouraged everyone to get a copy of the book to find out the facts of the case and ensuing trial.
Mr. Phillips recounted that the murder of the clergyman made all the New York papers of the day but that the U.S. government found itself in a quandary when it came to accusing the individuals since they were members of the ARF and opposed to the Soviet Union. Thus, the case had evident political overtones to it. "Not only did American-Armenians misunderstand the Soviet Union, but so did the West in general," commented Mr. Phillips.
He stated that the ARF, till this day, denies that it ever handed down such a directive to kill Archbishop Tourian.
Armenian on his mother's side and Greek on his father's, Mr. Phillips says he wrote the book because this was one of the first stories he heard as a child.
"But this isn't just an Armenian story. It is a human tragedy of universal proportions. It is a human story of violence; when humans seek to resolve political or religious matters through murder. This is the case all over. This is why I decided to write the book," noted Mr. Phillips.
While the book is based on cold facts, Mr. Phillips confesses that he has taken some liberties. For instance, alongside of real characters he has invented a number of names as well.
"I made a difficult choice, whether to write a fictional novel or an historical treatise. As a reporter, it is hard to write a book of fiction. I must say that everything here is fact. Where I've invented characters in the book I've noted this to the readers. Such names are quite few in number. If I had written in the style of a reporter many would have said - you are mistaken. A novel is much more widely received. I believe there is much truth even in a book of fiction," stated the author.
Mr. Phillips considers the present split within the Armenian Apostolic Church, between the historical Sees of Etchmiadzin and Cilicia, to be a political matter.
"When I ask clergymen they say that there are no essential religious differences between the two, that it's a political problem. I chose to study the situation 75 years after the event because nothing has changed. We still have a divided church 75 years later. But there is no real reason for the conflict to continue. Most importantly, many Armenians, especially the youth, don't know the history behind the conflict. I believe that for the wound to heal we must understand what actually took place. Hiding the truth is the most is the worst thing that can be done when we are faced with a problem. In the book you won't find accusations directed against individuals, just the facts. I think we have matured enough over the past 75 years to confront these truths," Mr. Phillps opined.
During the five years it took to research the book Mr. Phillips also tried to contact the Armenian Church, specifically Etchmiadzin. He received no response from the church.
"It took me a full year to actually sit down and write the book. I was in a daze when I finally finished it and I must say that I am very pleased with the result," concluded the author. He plans to translate the book into other languages as well - Armenian, French, Russian. In his words - "the languages of all those countries where Armenians live".