Հրդեհից 9 ամիս անց. նորից վրան կհայտնվի՞ Կորյունի 23 բակում
Կորյունի 23 բակի 14 տներում նոյեմբերի 24-ին բռնկված հրդեհից անցել է մոտ 9 ամիս: Սակայն բնակիչները դեռ չգիտեն, թե ինչ է լինելու իրենց տների ճակատագիրը:
Հրդեհից հետո՝ ձմռանը, 3 ընտանիք ավելի քան 1 ամիս ապրեց վրանում: Դեկտեմբերի 24-ին բնակիչներին այցելեց Երևանի այն ժամանակ դեռ նորանշանակ քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը և առաջարկեց վարձով ապրել մոտ 4 ամիս, մինչ որոշվի, թե ինչպես է լուծվելու խնդիրը. գուցե այդ տարածքում շենք կառուցվի, և հրդեհված տների բնակիչների հետ պայմանագրեր կնքվեն՝ շենքում տուն ստանալու վերաբերյալ:
Երևանի քաղաքապետարանը հրդեհից տուժած ընտանիքներին 8 ամիս շարունակ տրամադրեց ամսական 150 հազար դրամ, սակայն բնակիչների տան հարցն այդպես էլ չլուծվեց: Օգոստոսից 2-րդ կեսին գումարներ տրամադրելու ժամկետը վերջանում է:
Հրդեհից տուժած Արթուր Սարգսյանի ընտանիքը Կենտրոն համայնքում վարձով ապրել է 4 ամիս: Արթուրն ասում է, որ հետո վարձերը բարձրացան, և ինքն այլևս ի վիճակի չէ քաղաքապետարանի տրամադրած 150 հազար դրամով տուն վարձել կենտրոնում:
2 ամիս առաջ Սարգսյանների 5 հոգանոց ընտանիքը վերադարձել է իր այրված տուն, որը զբաղեցնում է 150 քառ. մետր տարածք՝ 5 սենյակ: Նրանք վերանորոգել են մեկ սենյակի տանիքը: Այժմ Արթուրը, կինը և երկու դպրոցական տղաներն ապրում են մեկ սենյակում: Մեկ այլ սենյակում էլ ապրում է Արթուրի հիվանդ եղբայրը:
Հարևան այրված տուն է վերադարձել նաև Արթուրի հորեղբոր ընտանիքը, որն այժմ ապրում է գրեթե փողոցում՝ տան մուտքի դիմաց՝ մի ծածկի տակ:
Ընդհանուր առմամբ՝ վարձով ապրելու համար քաղաքապետարանից փոխհատուցում է ստացել 9 ընտանիք: Յուրա Մինասյանի ընտանիքը, որի տունը հիմնահատակ այրվել էր, շարունակում է քաղաքապետարանի տրամադրած վարձով ապրել ծայրամասում: Տուժած մյուս 6 ընտանիքից ոմանք վերանորոգել են իրենց տունը, ոմանք ապրում են բարեկամների կամ իրենց երկրորդ տանը: Արթուր Սարգսյանն ասում է, որ այդ ընտանիքները ևս փոխհատուցում չեն ստացել:
Մոտ 2 ամիս առաջ Արթուրը նամակ է գրել նախագահին: «Նախագահը հասցեագրում է քաղաքապետարան, քաղաքապետարանը ուղարկում է Կենտրոն թաղապետարան, թաղապետարանն ասում է՝ մենք փող չունենք: Հասկացանք՝ Կենտրոն թաղապետարանը բյուջե չունի, բայց մենք ունենք պետական պահուստային ֆոնդ: Պետությունը երկրաշարժի, աղետի նման դեպքերում պետք է պահուստային ֆոնդից իր քաղաքացիներին օգնություն տա: Հաշվարկ արեք՝ մեր տները ինչ վնասներ են կրել, եկեք կամ դուք սարքեք, կամ փոխհատուցում արեք, մենք դնենք մեր տները սարքենք, ապրենք»,- ասում է Արթուր Սարգսյանը:
Հունիսի 15-ին նա ստացել է Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի նամակը, որում ասվում է. «Ներկայումս տվյալ տարածքի հնարավոր կառուցապատողի հետ տարվող բանակցություններն ավարտման փուլում են: Միաժամանակ քաղաքապետարանն արդեն մշակել է Կորյուն 23 բակի ընդհանուր տարածքի կառուցապատման սխեման: Առաջիկայում ներդրողի հետ կքննարկվի համապատասխան պայմանագիր, որում ամրագրված շինարարության և իրացման ժամկետների մասին Ձեզ կտեղեկացնենք լրացուցիչ»:
Արթուր Սարգսյանին վրդովեցրել է այն, որ քաղաքապետարանը իրենց տան տարածքի վերաբերյալ բանակցում է կառուցապատողի հետ, սխեմա է մշակում, սակայն մինչև օրս իրենց հետ մանրամասները չի քննարկել, իրենց համաձայնությունը չի հարցրել:
«Սեփականատերը ես եմ: Առաջին հերթին դուք պիտի գաք, ինձ հետ խոսեք, ես պիտի գամ համաձայնության: «Էստեղ, ենթադրենք, շենք ենք սարքում, համաձա՞յն ես»: Կամ «շենք չենք սարքում, էստեղ, ենթադրենք, ռեստորան ենք սարքում, քեզ էսքան փող ենք առաջարկում, համաձա՞յն ես»: Առաջին հերթին մեզ հետ պիտի քննարկեն, ոչ թե իրենք իրար մեջ մեր հողի համար ինչ-որ փողեր աշխատեն»,- ասում է Արթուր Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով՝ եթե խնդիրը չլուծվի, ապա իր և իր հորեղբոր ընտանիքները նորից վրան կտեղադրեն Կորյունի 23 բակում ու կապրեն վրանում. անցած դեկտեմբերը վրանում անցկացրին, հիմա էլ կդիմանան առջևում սպասվող ցրտերին:
«Կարող է՝ իրենք վաղը մեզ տուն առաջարկեն չգիտեմ որտեղ: Ես իրենց էդ տներին համաձայն չեմ»,- ասում է Արթուր Սարգսյանը: Նա ուզում է տուն ունենալ միմիայն Երևանի կենտրոնում, քանի որ ողջ կյանքն այդտեղ է ապրել:
Արթուրը նաև ենթադրում է, որ իրենց տները դիտավորյալ են հրդեհել՝ տարածքին տիրանալու համար: «Բայց մենք չենք տա էս հողերը: Մեր սեփականության հողերը մեր պապական հողերն են: Մենք մինչև վերջ գնալու ենք առաջ: Մենք իրենց համար Հյուսիսային պողոտա չենք, որ Հյուսիսային պողոտայի գլխին սարքեցին ու հիմա էլ ուրիշ թաղամասերի գլխին են ուզում սարքել»,- ասում է Արթուրը՝ հավելելով, որ չգիտի, թե ով է դիտավորյալ այրել իրենց տները:

Спустя 9 месяцев после пожара: во дворе по адресу Корюна, 23 вновь появится палатка?
Почти 9 месяцев прошло после пожара, который произошел 24 ноября в 14 домах по адресу ул.Корюна, 23 в Ереване. Три пострадавшие от пожара семьи провели зиму в палатках. 24 декабря их посетил тогда еще новоназначенный мэр Еревана Карен Карапетян и предложил до решения вопроса прожить около 4 месяцев в съемных квартирах. Мэр не  исключил, что на этом месте будет построено здание, где погорельцы смогут получить квартиры.
В течение 8 месяцев мэрия Еревана ежемесячно выделяла пострадавшим от пожара семьям по 150 тысяч драмов, однако вопрос обеспечения их жильем так и не решился. 2 августа истек срок выделения мэрией платы за аренду жилья.
Семья пострадавшего от пожара Артура Саркисяна прожила на съемной квартире в административном округе Кентрон 4 месяца. После этого, по словам Артура, плата за аренду квартиры повысилась, и на те деньги, которые выплачивала мэрия, он уже был не в состоянии снимать жилье в центре города.
2 месяца назад семья Саркисянов, состоящая из 5 человек, вернулась в сгоревший дом, который занимал площадь 150 кв.метров. Они отремонтировала крышу одной из комнат, и сейчас Артур, его жена и двое детей школьного возраста живут в одной комнате, а больной брат Артура – в другой.
В соседний сгоревший дом вернулась и семья брата отца Артура, которая в настоящее время проживает почти что на улице – под навесом напротив входа в свой дом.
Компенсацию за съем жилья мэрия выплатила 9 семьям. Семья Юры Манукяна, дом которого сгорел полностью, за счет выделяемых мэрией денег живет на окраине города. Что касается остальных 6 семей, то  некоторые отремонтировали свои дома, кто-то живет у родственников или в своем втором доме. По словам Артура Саркисяна, эти семьи тоже не получили компенсацию.
Примерно 2 месяца назад Артур написал письмо президенту РА. "Администрация президента направила письмо в мэрию, мэрия – в префектуру столичного округа Кентрон, а там говорят: у нас нет денег. Понятно, что у префектуры нет денег, но ведь есть же резервный фонд для оказания помощи гражданам. Подсчитайте, какой ущерб был нанесен нашим домам, и либо сами постройте жилье, либо выплатите нам компенсацию, и мы сами построим для себя дом",- говорит Артур Саркисян.
15 июня он получил письмо за подписью главного архитектора Еревана Нарека Саркисяна, в котором говорилось: "В настоящее время переговоры вокруг возможной застройки данной территории близятся  к завершению. Одновременно мэрия уже разработала схему застройки общей территории двора по адресу Корюна, 23. В ближайшее время с инвестором будет заключен соответствующий договор, и о включенных в него вопросах строительства и сроках реализации мы сообщим Вам дополнительно".
Артура Саркисяна возмутило то, что по вопросу застройки территории их дома мэрия ведет переговоры с застройщиком, разрабатывает схему, однако по сей день не обсудила с ними детали этих переговоров и не получила их согласие.
"Владельцем являюсь я, поэтому в первую очередь они должны были поговорить со мной, получить мое согласие. Скажем, "здесь мы хотим построить здание, ты согласен?", или "здесь будет построен ресторан, мы предлагаем тебе столько-то денег, ты согласен?" Между тем они договариваются между собой и хотят за счет нашей земли заработать деньги",- утверждает Артур Саркисян.
По его словам, если проблема не будет решена, две их семьи вновь установят палатки во дворе своих сгоревших домов.
"Может, завтра они предложат нам квартиру черт знает где. Я на эти дома не согласен",- сказал Артур. Он хочет получить жилье в центре города, где прожил всю свою жизнь.
Артур Саркисян также предполагает, что их дом подожгли специально, чтобы завладеть территорией. "Но мы эти земли не отдадим, эта земля принадлежала еще нашим дедам. Мы пойдем до конца. Здесь для них не Северный проспект, который они устроили на голову другим, а теперь хотят устроить в других районах города",- сказал Артур, добавив, что не знает, кто умышленно поджог их дома.