Նոր ուրվագծեր տարածաշրջանում. հայ-թուրքական սահմանի բացման հնարավոր հետեւանքները
Տարածաշրջանային եւ համաշխարհային լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում նախորդ շաբաթ հայ-թուրքական հարաբերություններում ակնկալվող հնարավոր զարգացումներն էին: Միջազգային հանրության հետաքրքրությունը հարցի շուրջ պայմանավորված է ոչ միայն նրանով, որ շուրջ տասհինգ տարի փակ լինելուց հետո կարող է բացվել հայ-թուրքական սահմանը`
նոր էջ ազդարարելով հայ-թուրքական հարաբերություններում, այլեւ նրանով, որ այդ իրադարձությունը լուրջ քաղաքական փոփոխությունների կարող է հանգեցնել ողջ տարածաշրջանում: Այդ փոփոխությունները կարող են ուժերի հարաբերակցության խիստ տեղաշարժեր առաջ բերել տարածաշրջանում:
Ընդ որում` դրանք խիստ հակասական են, արդեն իսկ նշմարելի են եւ զարգանում են մեծ արագությամբ, հետեւաբար կարող են հանգեցնել անկանխատեսելի արդյունքների: Անկախ նրանից` կիրականան սահմանի բացման ժամկետային կանխատեսումները (ապրիլ ամսին), թե ոչ, սահմանի բացումն այլեւս օրակարգում է եւ ժամանակի հարց է միայն: Հետեւաբար, փորձենք որոշ կանխատեսումներ անել դրա շուրջ:
1. Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կմեծացնի Հայաստանի քաղաքական դերակատարումը տարածաշրջանում:
Տնտեսական օգուտներ բերելով Հայատանին` այն մանեւրելու ավելի մեծ հնարավորություններ կտա նաեւ արտաքին քաղաքականության մեջ: Սահմանի բացումը կհարվածի Ղարաբաղյան հիմնախնդրում Ադրբեջանի թիվ մեկ խաղաքարտին` այն է` շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը, քանի դեռ վերջինս չի համաձայնել գնալ զիջումների ԼՂ կարգավորման հարցում:
Մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն` Անկարան ծրագրված հայ-թուրքական համաձայնագրի մեջ փորձում է ներառել նաեւ մի կետ Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ եւ այս հարցում հանդիպում պաշտոնական Երեւանի դիմադրությանը: Ճիշտ դիվանագիտության շնորհիվ Երեւանն, իրոք, հնարավորություն ունի չեզոքացնել Բաքվի հիմնական եւ ռեալ գործող խաղաքարտը Ղարաբաղյան հիմնախնդրում:
2. Սահմանի բացումը կխթանի Թբիլիսի-Բաքու ռազմավարական գործընկերության է'լ ավելի խորացումը:
Բաքուն չի թաքցնում հայ-թուրքական մերձեցման հանդեպ իր բացասական վերաբերմունքը եւ նույնիսկ բացահայտ սպառնալիքներ է ուղղում Անկարայի հասցեին: Նախորդ շաբաթ, օրինակ, երրորդ կողմի հետ զրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը սպառնացել է դադարեցնել բնական գազի մատակարարումները Թուրքիա, եթե Անկարան առանձին համաձայնագիր կնքի Երեւանի հետ եւ բացի սահմանները` առանց ԼՂ հարցի շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու:
Արդեն հայտնի է, որ Ի. Ալիեւը չի մասնակցի նաեւ ապրիլի 6-7-ը Թուրքիայում կայանալիք Քաղաքակրթությունների դաշինքի հանդիպմանը` կրկին ի նշան վերջին զարագացումների հանդեպ Բաքվի անհամաձայնության:
«Եթե սահմանը բացվի նախքան Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից հայկական ուժերի դուրսբերումը, դա կհակասի Ադրբեջանի ազգային շահերին»,- հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը: Երկրորդ երկիրը, որի շահերին հակասում է հայ-թուրքական սահմանի բացումը, Վրաստանն է:
Ռուս-վրացական օգոստոսյան պատերազմից հետո վերլուծաբանները բացահայտ սկսեցին խոսել Վրաստանի` որպես դեպի Արեւմուտք ռազմավարական նշանակության ծրագրերի տարանցիկ երկրի այլեւս անվստահելիության մասին: Այժմ էլ արեւմտյան վերլուծաբանները չեն թաքցնում, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը նոր հնարավորություններ կարող է տալ արեւմտյան ուղղությամբ էներգետիկ ծրագրերի իրագործման համար:
Բացի նրանից, որ հսկայական տնտեսական եւ քաղաքական դիվիդենտներ բերող էներգետիկ ծրագրերն անցնում են Վրաստանի տարածքով, Վրաստանի տարածքով է տեղի ունենում նաեւ Հայաստանի արտաքին առեւտրային շրջանառության առյուծի բաժինը, այդ թվում` նաեւ Թուրքիայի հետ: Ուստի, ինչպես հայտարարել է Վրաստանի առեւտրա-արդյունաբերական պալատի նախագահ Ջեմալ Ինաիշվիլին. «Առեւտրային ուղիղ կապի վերականգնումն անպայմանորեն կանդրադառնա Վրաստանի տնտեսության վրա»:
Չնայած Ինաիշվիլին դրական է գնահատում այն, որ երկու երկրները ցանկանում են նորմալ հարաբերություններ հաստատել միմյանց հետ, այնուամենայնիվ, ըստ նրա՝ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ուղիղ կապի վերականգնումը տնտեսական հստակ կորուստների պատճառ կհանդիսանա Վրաստանի համար». տեղի կունենա բեռների հոսքի տեսանելի կրճատում, որը կանդրադառնա նաեւ Փոթի եւ Բաթումի նավահանգիստների վրա: Այս ամենը, բնականաբար, կհանգեցնի նրան, որ Բաքուն եւ Թբիլիսին այլընտրանքային համագործակցության նոր ուղիներ փնտրեն:
Նախորդ շաբաթ Թբիլիսիում երկու երկրների արտգործնախարարներն արդեն իսկ ստորագրել են 2009 թ. համատեղ քաղաքական ծրագրերի մասին փաստաթուղթ: Պատահական չէ, որ այս օրերին ադրբեջանական մամուլում հայտնվում են հրապարակումներ վրաց-ադրբեջանական համագործակցության շարունակականության վերաբերյալ:
Ինչպես Day.Az-ի հետ զրույցում ասել է Վրաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ, Ադրբեջան-Վրաստան բարեկամության խորհրդարանական խմբի ղեկավար Ֆրիդոն Թոդուան, «չնայած Հայաստանի դիմադրությանը` անհնար է դադարեցնել ծրագրի (Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղու- հեղ.) իրականացումը, քանի որ այն արդեն իսկ սկսվել է»:
3. Սահմանի բացումը կխթանի համագործակցության խորացումը Բաքվի եւ Մոսկվայի միջեւ:
Բաքուն իր ռազմավարական գործընկերոջ հետ հարաբերություններում «ճգնաժամը» կփորձի փոխհատուցել Մոսկվայի հետ նոր համաձայնություններով: Ռուսաստանը վաղուց է փորձում Բաքվին սիրաշահել` ստիպելով վերջինիս հրաժարվել Արեւմուտքի էնեգետիկ անկախությանն ուղղված նոր ծրագրերում ներգրավվելուց: Եվ ահա, մարտի 27-ին Գազպրոմի եւ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության միջեւ ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որը ենթադրում է գազի երկարաժամկետ մատակարարում շուկայական գներով:
Միաժամանակ, ապրիլի 3-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ: Պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` երկու ղեկավարները քննարկել են Մեծ 20-յակի գագաթնաժողովի, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի, ինչպես նաեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սակայն, նշում են հեռախոսազրույցի ընթացքում նաեւ Ղարաբաղյան հիմնախնդրին առնչվող հարցերի քննարկման մասին:
4. Հայ-թուրքական սահմանի բացումը կուժեղացնի Վաշինգտոնի դիրքերը Հարավային Կովկասում:
Սրա համար հատկապես լավ հող է ստեղծել վերջին շրջանում Վաշինգտոնի ակտիվությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործում: Միացյալ Նահանգները, ճիշտ է, վաղուց են դադարել հետխորհրդային տարածաշրջանում իրենց քաղաքականությունն իրականացնել Անկարայի միջոցով եւ նախընտրում են դա անել ուղղակիորեն, այնուամենայնիվ, նոր իրողությունները կարող են վերականգնել Թուրքիայի այդ երբեմնի նշանակությունը Վաշինգտոնի համար:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնական Մեթյու Բրայզայի խոսքերով` հարաբերությունների բարելավումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ նոր եւ դրական դինամիկա կստեղծի ամբողջ տարածաշրջանի հարաբերություններում, «ինչպես նաեւ տնտեսական եւ տրանսպորտային կապերի զարգացման գործում, որ մենք հետապնդում ենք նախկին Խորհրդային Միության փլուզումից սկսած»: ԱՄՆ-ն խիստ սահմանափակ հնարավորություններ ունի անմիջականորեն ազդելու Հայաստանի վրա (դրան խոչընդոտում է մասնավորապես ռուսական քաղաքական, ռազմական եւ տնտեսական ներկայությունը Հայաստանում): Սահմանի բացման դեպքում Վաշինգտոնը հնարավորություն կստանա Անկարայի միջոցով որոշակիորեն ընդլայնել իր ազդեցությունը Հայաստանում:
Ավելին, հանդես գալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հիմնական միջնորդի դերում` Միացյալ Նահանգները մեխանիկորեն ստանում են նաեւ այդ հարաբերությունների տրամաբանական հաջորդականությունը հանդիսացող` Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում ավելի ակտիվ միջնորդության խաղաքարտը: Սրան գումարվում է նաեւ այն, որ թուրք-ամերիկյան համագործակցությունը Հարավային Կովկասում կնպաստի երկու երկրների միջեւ փոխվստահության վերականգնմանը` համագործակցության հնարավորություններ տալով նաեւ այլ հարցերում (Իրաք, Աֆղանստան):
5. Միաժամանակ սահմանի բացումը կնպաստի Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունների զարգացմանը:
Թուրքիան, որն ավանդաբար մրցակցում է Ռուսաստանի հետ տարածաշրջանում ազդեցության հաստատման համար, նույն ավանդույթի ուժով հակված է, այնուամենայնիվ, հաշվի առնել ռուսական գործոնը հետխորհրդային տարածաշրջանում: Ուստի Անկարա-Մոսկվա համագործակցությունն ապագայում անխուսափելի է, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանին: Իրականում ռուս-թուրքական համագործակցության հնարավորություններն է'լ ավելի են լայնանում, երբ մեջտեղում հայտնվում է «հայկական օղակը»: Սրա վառ վկայությունն է դեռ նախորդ տարի ձեռք բերված համաձայնությունը, որը ենթադրում է հայկական էլեկտրաէներգիայի վաճառք թուրքական կողմին: Այլ հարց է, թե որքանով հաշվի կառնվեն «օղակի» շահերը:
6. Սահմանի բացումը կառաջացնի հայ-իրանական գործընկերության հստակեցման եւ խորացման անհրաժեշտություն:
Պաշտոնական Թեհրանի կողմից որեւէ արձագանք հայ-թուրքական զարգացումների վերաբերյալ մինչ այժմ չի հնչել: Ակնհայտ է, սակայն, որ Իրանն ընդհանուր առմամբ դուրս է մնացել տարածաշրջանային գործընթացներից դեռ ռուս-վրացական պատերազմին հաջորդած իրադարձություններից հետո: Հայ-իրանական համագործակցությունը, սակայն, որքան էլ տարօրինակ լինի, ավելի մեծ կարեւորություն ձեռք կբերի հենց հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո: Իրանն ավանդաբար Հայաստանի կողմից դիտվել է որպես Թուրքիային հակակշիռ ուժ, եւ այս հարցում կարող է նույնիսկ ավելի արդյունավետ դեր խաղալ, քան Ռուսաստանը:
Ապրիլի 4-ին Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնությունը, ճիշտ է, չի կարելի ընկալել որպես այս համատեքստում արված հեռահար քայլ: Այնուամենայնիվ, անկախ երկաթգծի տնտեսական նպատակահարմարության վերաբերյալ կասկածներից, ծրագիրն, իրոք, կարեւոր քաղաքական նշանակություն կարող է ձեռք բերել մոտ ապագայում: Ուստի Իրանի հետ համագործակցության խորացումն ավելի շատ ճկունություն կհաղորդի Երեւանին արտաքին քաղաքականության մեջ: Մնում է միայն երաշխավորել հայ-իրանական համատեղ ծրագրերի ռեալ իրագործումը:
Հայ-թուրքական սահմանի բացումն, այսպիսով, էական փոփոխություններ կարող է առաջացնել ընդհանուր առմամբ ամբողջ տարածաշրջանում: Կարող է ստեղծվել մի այնպիսի իրավիճակ, երբ բոլորը համագործակցում են բոլորի հետ` յուրաքանչյուրն իր պետական շահերն ապահովելու նկատառումով:
Այս իրադարձությունների գլխավոր «հերոսի» դերում կարող է հայտնվել հենց Հայաստանը, որի համար կարող են բացվել ինչպես նոր հնարավորություններ, այնպես էլ նոր մարտահրավերներ:
Առավելագույն օգուտ ստեղծված իրավիճակից կարելի է քաղել միայն հստակ մշակված, միաժամանակ ճկուն դիվանագիտության շնորհիվ:

Regional and international media were abuzz last week regarding potential developments in negotiations aimed at normalizing relations between Armenia and Turkey.
Public opinion was not only focused on the possible opening of the border between Armenia and Turkey, closed for the past fifteen years, an event that would herald a new era in relations between the neigh boring states, but also what such an eventuality would mean for regional politics in general.
Such developments could lead to a shift in the existing regional power balance. These developments are quite contradictory and proceeding with such speed that they can lead to unforeseen consequences. Regardless of whether the border is opened within the predicted timeframe, sometime in April, or not, the issue is on today’s political agenda. Thus, let us attempt to make some predictions on the matter.
1. The opening of the Armenian-Turkish border will expand Armenia’s political role in the region.
By imparting a number of theoretical benefits to Armenia, it will afford greater manoeuvrability to Armenia in its foreign affairs. The border opening will strike a blow to the number one trump card held by Azerbaijan in the Karabakh conflict settlement process – to keep Armenia in a blockade since it still hasn’t agreed to make concessions regarding the status of Nagorno-Karabakh.
According to reports circulating in the press, Ankara is attempting to include a point regarding the Karabakh conflict in the Armenian-Turkish agreement it is planning but Yerevan is stubbornly showing its resistance on the issue. Due to a correct exercise of politics Yerevan truly possesses the possibility to neutralize Baku’s only effective and essential trump card when it comes to the Karabakh conflict.
2. The opening of the border will spur the further deepening of the strategic partnership between Tbilisi and Baku.
Baku isn’t concealing its negative reaction to the thaw between Armenia and Turkey and has recently seen fit to even make direct threats to Ankara. Last week, for example, Azerbaijani President Ilham Aliyev, during a conversation with a third party, threatened to cut off gas supplies to Turkey if Ankara went ahead and signed a separate agreement with Armenia and opened the border without coming to some prearranged understanding regarding he Nagorno-Karabakh issue.
It already has been widely publicized that President Aliyev will not participate in the “Civilizations Alliance” forum to be held in Istanbul on April 6-7. This refusal to participate is yet another sign intended to show Baku’s displeasure regarding unfolding developments. “If the border is opened before the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan, it would run counter to Azerbaijan’s national interests,” stated Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov. Georgia is the second country whose interests are opposed to the opening of the Armenian-Turkish border.
After the Georgian-Russian conflict of August, 2008, analysts have openly started to talk about the uncertainty surrounding Georgia as a transit country for projects with a strategic importance directed towards the West. Now too, western analysts don’t conceal the new possibilities that the opening of the Armenian-Turkish border might have regarding the implementing of energy-related projects towards the West.
In addition to the huge economic and political dividends reaped by Georgia due to the energy supply routes that transverse its territory, the lion’s share of Armenia’s foreign trade, even that with Turkey, passes through Georgia. Thus, as stated by Jemal Inaishvili, President of Georgia’s Chamber of Commerce and Industry, “The restoration of a direct route will definitely impact on Georgia’s economy.” Despite the fact that Inaishvili welcomes the wish of the two nations to establish normal relations, nevertheless, he believes that, “The restoration of direct links between Armenia and Turkey will lead to specific economic losses for Georgia”.
This will include a visible drop in cargo flows that will in turn negatively impact on the ports of Batumi and Poti. Naturally, all this will impel Baku and Tbilisi to seek out alternative routes of cooperation.
Last week in Tbilisi the foreign ministers of the two nations signed a document regarding joint political programs. It’s not by chance that reports have recently surfaced in the Azerbaijani press signalling the continuation of Georgian-Azerbaijani collaboration. As stated by Fridon Todua, deputy speaker of the Georgian parliament and chairman of The Parliamentary Group of Friendship with the Republic of Azerbaijan, in an interview with Day.Az, “despite the resistance of Armenia, it is impossible to stop implementation of the project (Baku, Tbilisi, Kars railway), since it has already started.”
3. The opening of the border will spur the deepening of cooperation between Baku and Moscow.
Baku, in its relations with its strategic partner, will try to compensate for the “crisis” through new arrangements with Moscow. Russia has been trying to woo Baku for a long time, forcing Azerbaijan to give up on new projects aimed at Western energy independence. And on March 27, a mutual understanding agreement was signed between Azprom and Azerbaijan’s State Oil Company that calls for the long-term supply of gas at market prices.
At the same time a telephone conversation took place between Russian President Dmitry Medvedev and Azerbaijani President Aliyev on April 3. According to official reports, the two leaders discussed the G-20 Summit, the global economic crisis and other issues of mutual concern. Azerbaijani news outlets, however, report that issues related to the Karabakh conflict was also touched on in the conversation.
4. The opening of the Armenian-Turkish border will also strengthen Washington’s position in the South Caucasus.
In particular, Washington’s active role of late in the normalization of Armenian-Turkish relations has laid the groundwork for this. While it is a fact that Washington has long abandoned implementing its political agenda in the post-Soviet arena via Ankara, preferring to do so directly, new developments can restore this erstwhile significance of Turkey in the eyes of Washington.
In the words of Matthew Bryza, U.S. Deputy Assistant Secretary of State, normalizing relations between Turkey and Armenia would “create a new and positive dynamic” in relations across the region, “as well as in developing the economic and transport links we have been pursuing ever since the collapse of the former Soviet Union. The United Sates is pretty limited when it comes to exerting direct influence over Armenia. What prevents it from doing so is the Russian political, military and economic presence in Armenia.
In the event that the border is opened, Washington will be given the possibility to expand its influence in Armenia to a certain degree via Ankara. Moreover, by coming forth as the primary mediator in the normalization of Armenian-Turkish relations, the United States automatically gets to hold a more active playing card in the Karabakh conflict settlement, the next logical step in the progression of these relations.
To this must be added the fact that Turkish-American cooperation in the South Caucasus will also assist in the rebuilding of mutual confidence between the two nations, yielding possibilities of cooperation in other matters as well, i.e. Iraq and Afghanistan.
5. At the same time, the border opening will assist the development of Russian-Turkish relations.
Turkey, which has traditionally competed with Russia for dominance in the region, is still buoyed by the same tradition but has taken into account the Russian factor in the post-Soviet territories. Thus, future cooperation between Ankara and Moscow is inevitable, particularly in terms of Armenia.
In reality, the possibilities of Russian-Turkish cooperation are even greater when the “Armenian link” comes into the picture. Glaring testimony of this was the agreement reached last year that called for the sale of Armenian electricity to Turkey. It’s another question as to what extent the interests of the “link” will be taken into account.
6. The opening of the border will lead to the necessity of greater scope and specificity of the Armenian-Iranian partnership.
There has been no official reaction from Tehran regarding recent Armenian-Turkish developments. It is clear nonetheless that Tehran has remained on the sideline of regional processes ever since the developments subsequent to last year’s war between Georgia and Russia. As strange as it may seem, Armenian-Iranian cooperation will assume greater significance after the border is opened between Armenia and Turkey.
Armenia has traditionally viewed Iran as a counterweight to Turkey and in this matter it can even play a more effective role than Russia. While true that the Iran-Armenia railway agreement reached on April 4 can’t be viewed in this context as a long-range step, nevertheless, regardless of the suspicions as to its economic viability, the project can assume important political significance in the near future.
Thus, Yerevan will obtain greater flexibility in terms of foreign policy with the deepening of cooperation with Iran. What remains is to ensure the actual implementation of Armenian-Iranian joint projects. The opening of the border between Armenia and Turkey can thus lead to genuine changes for the region as a whole.
A situation can be created in which everyone is cooperating with everyone else and where each player is doing so with the aim of protecting its national interests. Armenia can emerge as the main “hero” in all these developments and, as a result, it can be confronted with new challenges as well as possibilities. The greatest benefit from this new situation will only be culled due to a specifically well-crafted political policy that is flexible at the same time.