Մարի Անն Իզլեր Բեգեն. «Փոխզիջումն անհրաժեշտություն է, եւ ստատուս քվոն չի կարող շարունակական լինել»
ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Մարի Անն Իզլեր Բեգենից լրագրողներն այսօր հետաքրքրվեցին, թե քաղաքական ո՞ր խնդիրներն են հետաքրքրել պատվիրակությանը, որո՞նք են քննարկվել:
Համանախագահը դժվարացավ պատասխանել: Նա նշեց, որ անդրադարձել են Եվրամիությանը հետաքրքրող հարցերին. «Մասնավորապես տնտեսական ճգնաժամի հարցերին անդրադարձանք, սա Եվրամիության մակարդակով մի խնդիր է: Սա էլ է քաղաքականություն, տնտեսական քաղաքականություն: Սա ձեր հարցն էր, սա էլ իմ պատասխանն է»:
Այնուհետեւ հավելեց, որ, իհարկե, քննարկված ամենահետաքրքիր հարցը վերաբերում էր Ղարաբաղյան հակամարտությանը. «Ես անձամբ ցավում եմ, որ 10 տարիների ընթացքում լուծում չտվեցինք հարցին: Մենք խնդրեցինք, որպեսզի Եվրամիությունն ավելի մեծ դերակատարություն ունենա այդ հակամարտության լուծման խնդրում: Մեզ համար շատ կարեւոր է իմանալ, թե ժողովուրդները պատրա՞ստ են փոխզիջումների»:
Այս հարցը, ինչպես նշեց համանախագահը, ինքը բարձրացնում է թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում: Նա գտնում է, որ փոխզիջումն անհրաժեշտություն է, եւ ստատուս քվոն չի կարող շարունակական լինել:
Հանձնաժողովի հայաստանցի համանախագահ Ավետ Ադոնցը տեղեկացրեց, որ ընդունել են փաստաթուղթ, որի մի մասն էլ վերաբերում է Ղարաբաղին. «7-8 կետ կա խնդրին վերաբերող, սակայն ամենակարեւորն այն է, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի երեք հիմնական սկզբունքների հիման վրա՝ ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն, ուժի չկիրառում, այս երեք սկզբունքը մենք այսօր համաձայնեցրեցինք, որպեսզի դնենք փաստաթղթի հիմքում»:

At a press conference Marianne Isler Beguin, Co-President of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, had some difficulty when asked by reporters to list some of the political issues discussed by the delegation while in Armenia.
The co-president answered, "We focused mainly on economic problems related to the crisis, an issue being tackled on the European Union level. This is also political, political economic. You asked your question and this is my answer."
She then added that, of course, the Karabakh conflict settlement issue was the most interesting issue to be discussed. "I am saddened that we haven't come up with a solution in ten years.We have urged the European Union to take a more active role in the issue. What is most important for us is to know whether the peoples on both sides are ready to make compromises.
The co-president stated that she raises the issue both in Armenia and in Azerbaijan, adding that, in her view, mutual compromise is a necessity and that the status-quo cannot continue.
Regarding the opening of the Armenian-Turkish border, Ms. Isler Beguin noted that, "This issue has often been raised within the framework of the European Union. We have asked that a serious review of the consequences, both economic and social, be undertaken as to what will transpire if the border is opened. We want the border to be open at all costs. We were even ready to go and meet with our partners on the other side of the border but were advised to adopt a lower profile," she commented.
She stated that she was confident that opening the border wold not only have positive results for Armenia but that Turkey would benefit as well. "In particular, in the border region are located some of Turkey's poorest regions and thus the border openinng can also be of benefit to them," Ms. Isler Beguin concluded.