ԱԺ խմբակցությունները` տարվա գնակատականներով
Խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ խմբակցությունների ներկայացուցիչները անդրադարձան Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման մեկամյակին եւ փորձեցին մատնանշել բացթողումներն ու առավելությունները:
«Ժառանգության» պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը մեկ նախադասությամբ ասաց. «Ձեռքբերումն այն է, որ չի կրկնվել 2008 թ. մարտի 1-ը»:
ՀՅԴ պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը կարծում է, որ «ծափահարելու առանձնապես պատճառներ չկան»: Նա գտնում է, որ այս մեկ տարվա ընթացքում կարելի էր շատ ավելիին հասնել, քան հաջողվել է. «Ամենակարեւոր նվաճումը, սակայն, առկա է: Դա երկրում վերահաստատված ներքին կայունությունն է, սա առնվազն որպես ձեռքբերում կարելի է ֆիքսել»:
Առկա դժվարություններն էլ Վահան Հովհաննիսյանը բաժանեց երկու մասի, որից մեկը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է, իսկ երկրորդը` Ադրբեջանի, Թուրքիայի ճնշման ավելացումն է. «Այս ամենը օբյեկտիվ դժվարություններ են ստեղծում մեզ համար, բայց կան նաեւ սուբյեկտիվ դժվարություններ, որոնք կարելի է կապել ժողովրդավարության ընկալման հետ: Տարբեր քաղաքական ուժեր տարբեր բան են հասկանում դրա տակ: Բնական է, որ այս տարաձայնությունները` ժողովրդավարության զարգացման ուղիների մասին, կան նաեւ կոալիցիայի մեջ»,- նշեց Վ. Հովհաննիսյանը:
ԲՀԿ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, երկրի նախագահի
գործունեությունը գնահատելու համար, խորհուրդ է տալիս այն դիտարկել ներքին եւ արտաքին քաղաքականության տեսանկյունից. «Արտաքին քաղաքական ոլորտում նախաձեռնողական քաղաքականություն էր, որը մեզ համար ընդունելի էր` ճիշտ շեշտադրումներով թե´ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, թե´ Թուրքիայի հետ հարցում, դինամիկ տեղաշարժեր են եղել»:
Անդրադառնալով ներքաղաքական խնդիրներին` Ն. Զոհրաբյանը նշեց. «Երկրորդ սերնդի բարեփոխումների այն կուրսը, որը նախագահական ընտրություններով ազդարարվեց, իհարկե, որոշակիորեն տեմպը դանդաղեցվեց մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո, բայց այսօր կա հստակ քաղաքական կամք` հաղթահարելու մարտի 1-ի սինդրոմը: Վստահ եմ, որ ուժի մեջ է նախագահի կոչը երկխոսելու բոլոր ուժերի հետ»:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ նշեց, որ ձեռքբերումների մասին շատ է խոսել, բայց ավելացրեց. «Այսօր մենք կրկնակի անգամ վճռական ենք, քան մեկ տարի առաջ, բոլոր հարցերում: Հաջողություններն ակնառու են»:
Բացթողումներն էլ, ըստ Գ. Սահակյանի, պիտի լինեն, քանի որ եթե կա աշխատանք, բացթողումների լինելը տրամաբանական է:
«Կարող էինք ավելին անել: Այն գնահատականները, որոնք այսօր հնչում են երկրի նախագահի մեկ տարվա աշխատանքի վերաբերյալ, կարծում եմ, որ դրանք երբեմն-երբեմն կցկտուր են հնչում մեր կողմից, այդպես էլ մենք չսովորեցինք պոպուլիզմի դերը քաղաքականության մեջ»,- եզրափակեց պատգամավորը:

At a National Assembly press briefing, several deputies gave their evaluations of President Serzh Sargsyan's first year in office.
Heritage Party Deputy Larisa Alaverdyan summed up her thoughts in one sentence - "The only achievement is that the events of March 1, 2008, haven't been repeated."
ARF Deputy Vahan Hovhannisyan stated that there "weren't reasons to applaud" and added that mush more could have been accomplished. In his view the most important success of the government was that internal stability had been restored in Armenia.
Mr. Hovhannisyan noted that the current difficulties facing the country could be divided into two parts. The first being the financial crisis and the second is the heightened pressure being exerted by Azerbaijan and Turkey. "All this creates objective difficulties for us, but there are subjective hurdles as well that can be tied to the perception of democracy. Various political forces have different perceptions of this concept. It is only natural that such disagreements also exist within the ruling coalition," he noted.
Prosperous Armenia Party Deputy Naira Zohrabyan stated that it would be conducive to evaluate the activities of the president from an internal and external policy perspective. "In the foreign affairs sector it was a pro-active policy that was acceptable to us. The correct emphasis was placed when it came to the Karabakh conflict and to Turkey. Dynamic movement was visible."
As regards internal policy matters, Ms. Zohrabyan noted that, "The course of the second round of reforms that was certified by the presidential elections naturally slowed as a result of the March 1st events. But today there is the clear political will to overcome the March 1st syndrome. I am convinced that the president's call for dialogue with all forces is in force."
Galust Sahakyan, who heads the Republican Party faction in the parliament, noted that much had been said regarding the achievements but added that, "We are doubly determined than ever, than one year ago, in all matters. Our successes are plainly evident."
Mr. Sahakyan confessed that omissions existed. "We could have done more. Those evaluations being heard today regarding the work of the president's first year in office, I believe, are not always clearly defined by our side. We haven't learned the role of populism in politics," he concluded.