Լրագրողի վրա հարձակվողները չեն հայտնաբերվել, քրեական գործը կասեցված է
13_04-l-barseghyan«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Լուսինե Բարսեղյանի վրա հարձակման փաստով 2008 թ.-ի օգոստոսի 11-ին հարուցված քրեական գործը նույն թվականի նոյեմբերի 11-ին կասեցվել է. հանցագործները չեն հայտնաբերվել: Վարույթն իրականացնող մարմինը վստահեցնում է, որ իրենք կատարել են ամեն ինչ, սակայն չեն կարողացել հայտնաբերել հանցագործներին:
«Այս գործով թերություն չկա: Աշխատանք է տարվել ինչպես որ կարգն է, ինչքան ուզում եք միլիցիային քննադատեք, այս գործով բաց տեղ չի մնացել, որովհետև բարձրաստիճան պաշտոնյաների հսկողության տակ է եղել»,- Հետքի հետ զրույցում ասաց Ոստիկանության Նոր Նորքի քննչական բաժնի քննիչ Արտաշես Հովհաննիսյանը: Վերջինիս վարույթում է եղել լրագրողի վրա հարձակման փաստով հարուցված քրեական գործը: Մեր ուսումնասիրությունը հիմք է տալիս պնդելու, որ վարույթն իրականացնող մարմինը չի կատարել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ` հանցագործությունը բացահայտելու համար: 2008 թ. օգոստոսի 11-ին, առավոտյան ժամը 9:40-ի սահմաններում, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի Լրագրող Լուսինե Բարսեղյանը երկու անհայտ անձանց կողմից ենթարկվել է հարձակման: 13_04-lusine
«Երբ ես իմ հայրական տնից դուրս էի եկել և գալիս էի աշխատանքի, նկատեցի, որ կողքի շենքի մոտ կանգնած մեքենայի շարժիչը միացավ և որ ինձ հետևում են, մտածեցի` երևի Ազգային անվտանգության աշխատակիցներն են, քանի որ այդ ժամանակ Նիկոլին էին փնտրում և բոլորիս հետևում էին, ուշադրություն չդարձրի, բայց զարմացա, թե ինչու այս անգամ այսքան բացահայտ է: Հասել էի աստիճաններին և ներքև էի իջնում, զգացի, որ մեքենան էլ իմ հետևից պտտվեց ու եկավ էդ աստիճանների մոտ, դրանք դուրս եկան մեքենայից, հարձակվեցին վրաս ու սկսեցին խփել: Ես սկսեցի բղավել և այդ աղմուկի վրա, երբ տեսան մարդիկ են հավաքվում, թողեցին ու փախան»,-պատմում է Լուսինեն:
Լուսինեի ձայնը լսելով` մոտակա գազի լցակայանի աշխատակիցն ու մի քանի անցորդներ օգնելու նպատակով վազել են Լուսինեի կողմը, սակայն հարձակվողները հասցրել են փախչել: Լուսինեի կարծիքով` հարձակվողները հատուկ էին ընտրել այդ աստիճանները, քանի որ այն մարդաշատ չէր և կարելի էր հեշտ փախչել: Լուսինեն նույնիսկ ենթադրում է, որ հարձակման պահին եղել է ոչ թե մեկ, այլ երկու մեքենա, որից մեկը կանգնած է եղել վերևում, մյուսը` աստիճանների ներքևում, և այդպես առավել հեշտ է եղել փախչելը: Միջադեպն այնքան արագ է տեղի ունեցել, որ Լուսինեն չի հասցրել տեսնել, թե ուր, որ կողմ և ինչպես են կարողացել հարձակվողներն անհետանալ, քանի որ իր աղաղակների վրա օգնության հասած մարդկանց ձայներից հարձակվողները հապճեպ փախուստի են դիմել: Լուսինեն չի հասցրել նույնիսկ տեսնել հարձակվողների դեմքերը: Սակայն նշում է, որ նրանք սպորտային կազմվածք ունեին և նման էին սափրագլուխների: «Ես շոկային վիճակում էի, առաջին պատահած տաքսին կանգնեցրի, որ իբր հասնեի դրանց ետևից: Բայց թե ոնց ծլկեցին, չնկատեցի: Դրա համար ենթադրում եմ, որ մեկ այլ մեքենա կար նաև աստիճանների ներքևում»,- ասում է Լուսինեն: Ճանապարհին` լոսաֆորի կարմիր լույսի տակ կանգնելու ժամանակ, Լուսինեն նկատել է սպիտակ գույնի «Մոսկվիչ» 15 LU 393 պետհամարանիշով մեքենա, որում տեսել է ոստիկանական համազգեստով վարորդին, հետևում` իր վրա հարձակվող սափրագլխի նման մեկին և կողքին` մեկ այլ անձի: Նրանք, ըստ Լուսինեի, ուշադիր նայել են իր կողմը: Լուսինեն վնասվածքներով հասել է խմբագրություն: Խմբագրությունից շտապօգնություն են կանչել, նրան տեղափոխել են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն: Բժիշկները հետազոտել են լրագրողին և արձանագրել գլխի սալջարդ ու հեմատոմա: 13_04-lusine-1
Օպերատիվ հետախուզչական միջոցառումները պարզել են, որ «Մոսկվիչ 21-41» 15 LU 393 պետհամարանիշով մեքենան պատկանում է Երևան քաղաքի Նոր Նորքի առաջին զանգվածի, Նանսենի փողոցի 17 շենքի թիվ 111 բնակարանի բնակիչ Վահե Արմենի Խաչատրյանին, որը վարում է վերջինիս հայրը` ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնի բաժնին կից պահպանության բաժանմունքի ոստիկան, ոստիկանության ավագ Արմեն Խաչատրյանը: Կատարված քննությամբ պարզվել է, որ Արմեն Խաչատրյանն օգոստոսի 10-ին` դեպքի նախորդ օրը, երեկոյան ընդունել է հերթափոխը Իսահակյան փողոցի «Տրիումֆ» սրճարանում, առավոտյան 09:30-ի սահմաններում հանձնել այն և վերոնշյալ ավտոմեքենայով «Տրիումֆ» սրճարանի բանվոր Սեյրան Սարգսյանին և էլ. մոնտաժող Յուրի Սարգսյանին տեղափոխել է Երևանի քաղաքի Սարյան փողոց, այնուհետև անձնական գործերով ուղևորվել Լոռու մարզի Ակներ գյուղ: Քրեական գործի նախաքննությամբ վերոնշյալ երեք անձանց մասնակցությունը կատարված հանցագործությանը հիմնավորող տվյալներ ձեռք չեն բերվել: Քանի որ Լուսինեն գրանցված էր Ավանի հայրական տանը, քրեական գործը հարուցվել է ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնում` ՀՀ քր.օր.-ի 118-րդ հոդվածի հատկանիշներով` ծեծ (ծեծելը կամ այլ բռնի գործողություններ կատարելը պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով): Օգոստոսի 12-ին Նոր Նորքի քննչական բաժինը գործը վարույթ է ընդունել: Լուսինեի գործը քննող Նոր Նորքի քննչական բաժնի քննիչ Արտաշես Հովհաննիսյանի հավաստմամբ` հանձնարարություններ են տրվել ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնին ձեռնարկելու օպերատիվ-հետախուզչական միջոցառումներ` Լուսինե Բարսեղյանին ծեծի ենթարկող երկու հանցագործներին հայտնաբերելու ուղղությամբ, սակայն ձեռնարկված միջոցառումները դրական արդյունքներ չեն տվել: Քրեական գործով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն: Նախաքննության ընթացքում Լուսինե Բարսեղյանը որպես տուժող ճանաչվելուց և հարցաքննվելուց հետո բազմիցս հրավիրվել է քննչական բաժին` քննչական գործողությունների կատարման, ինչպես նաև դատաբժշկական փորձաքննությունն ավարտելու համար, սակայն իր զբաղվածության պատճառով քննության չի ներկայացել: Քննիչը ցույց տվեց բազմաթիվ տեղեկանքներ այն մասին, որ Լուսինեն թե' հեռախոսազանգերով, թե' գրավոր բազմիցս ծանուցվել է դատական բժշկին ներկայանալու համար, որպեսզի վերջնական եզրակացություն կազմվի նրա ստացած վնասվածքների ծանրության աստիճանի մասին:
«Մի ամիս ինձ համոզում էին, որ նորից գնամ դատաբժշկի մոտ, ես բացատրեցի, որ ժամանակ չունեմ, և քանի որ մինչև այդ իրենք մատը մատին չէին տալիս, միայն իմ հետ էին քննչական գործողություններ կատարել, որևէ իմաստ չեմ տեսել նորից գնալ դատաբժշկական փորձաքննության: Որքան ես հասկանում եմ, իրենք ուզում էին նորից ինձ ուղարկել դատաբժշկի մոտ, ու եթե հետևանքներ չլինեին, ավելի հեշտությամբ գործը փակեին»,- ասում է Լուսինեն:
Չնայած Լուսինեն երկրորդ անգամ չի ներկայացել դատաբժշկական հետազոտության, այդուհանդերձ, նոյեմբերի 11-ին դատաբժիշկը նախնական հետազոտությունների հիման վրա կայացրել է եզրակացություն, որի համաձայն` «Լուսինե Բարսեղյանի ստացած մարմնական վնասվածքները պատճառել են նրա առողջությանը թեթև վնաս և առողջության կարճատև քայքայում»: Նույն օրը որոշում է կայացվել արարքը ՀՀ քր. օր.-ի 117-րդ հոդվածով (դիտավորությամբ առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը) վերաորակելու մասին: Քրեական գործով վարույթը կասեցվել է ՀՀ քր. դատ. օր.-ի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով` հանցագործությունը կատարող անձինք պարզված չլինելու հիմքով, որի օրինականությունը ստուգվել է Երևան քաղաքի դատախազության կողմից: «Գործով վարույթը կասեցվել է, չնայած օպերատիվ հետախուզչական աշխատանքները մինչև օրս էլ շարունակվում են»,- փաստեց քննիչ Ա. Հովհաննիսյանը:
«Բնականաբար, ոչ ոքի չհայտնաբերեցին, չնայած ես նշել էի այնպիսի տվյալներ, որոնցով շատ հեշտ էր գտնել նրանց»,- ասում է Լուսինեն: Լուսինեի խոսքերով` նույն մեքենան, որը դեպքի պահին կանգնած էր հայրական տան շքամուտքի մոտ, մի քանի օր պահակություն է արել խմբագրության դիմաց: Այն եղել է մուգ մանուշակագույն երանգով 06 «Ժիգուլի» մակնիշի ավտոմեքենա: Մեքենան նկատել են նաև խմբագրություն այցելած անձինք: Դեպքից մի քանի օր առաջ Կարեն անվամբ ոմն մեկը եկել է նաև «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրություն, ներկայացել «Սարգիս Տխրունի» երիտասարդական թևից, ցանկացել է տեսնել Լուսինեին: Լուսինեն այդ պահին զբաղված է եղել և խնդրել է սպասել մի քանի րոպե, իսկ երբ դուրս է եկել, Կարեն անվամբ ներկայացող երիտասարդն արդեն չկար: Նույն անձը եղել է նաև Լուսինեի ծնողների տանը: Լուսինեի հայրը` Նորայր Բարսեղյանը, պատմեց, որ այդ երիտասարդը հետաքրքրվել է Լուսինեով և ասել, որ ուզում է աշխատել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում: «Կլոր դեմքով, ոչ մուգ գույնի մազերով, 35 տարեկանին մոտ երիտասարդ էր: Ասաց, որ ուզում է  «Հայկական ժամանակ»-ում աշխատել, մենք էլ ասացինք` եթե ուզում եք աշխատել, գնացեք «Հայկական ժամանակ», մեր տուն ինչու եք եկել, «Հայկական ժամանակ»-ը խմբագիր ունի, գնացեք խմբագրի մոտ»,-պատմում է Նորայր Բարսեղյանը: Երիտասարդն ասել է, թե արդեն եղել է խմբագրությունում, այնտեղից են ուղարկել Լուսինեի հայրական տուն: Լրագրողը պարզել է, որ «Սարգիս Տխրունի»-ում նման մարդ գոյություն չունի: «Ստուգողական աշխատանքներ են իրականացրել»,- վստահ է Լ. Բարսեղյանը: Լուսինեի վրա հարձակվողների ֆոտոռոբոտը չի կազմվել, քանի որ Լուսինեն նրանց միայն ետևից է տեսել, իսկ օգնության հասած մարդիկ անծանոթ են եղել: Քննիչը դժգոհում է, որ Լուսինեն պասիվություն է դրսևորել այս գործի բացահայտման առումով, չի ներկայացել իրենց մոտ, չի օգնել գործի քննությանը: Լուսինեն դրա բացատրութունն ունի. նա վստահ է, որ ոստիկանությունը չի բացահայտի հանցագործներին, եւ նրանք ձեւական քննություն են կատարում:
«Նույն երիտասարդը նաև զանգել է խմբագրություն, ես մոտավոր ժամը ասել էի, և եթե ուզենային տեսնել, թե ով է, «ԱրմենՏելից» կարող էին վերցնել հեռախոսազանգերի վերծանումը և շատ հեշտ ճշտել, կարող էի տալ նրա նկարագիրը»,- ասում է լրագրողը: Կարեն ներկայացող անձի ֆոտոռոբոտ կազմելու անհրաժեշտություն, ըստ քննիչի, չի եղել: «Կարենը հանցագործներից մեկը չէ: Լուսինեն է կապում Կարենին այս դեպքին, բայց դա դեպքից շատ շուտ է եղել` մի շաբաթ առաջ: Ինքը չգիտի, ուղղակի ասում է, դե թող գար` պարզեինք»,- ասում է քննիչը և վստահեցնում, որ իրենք բոլոր վարկածները ստուգել են: Սակայն անհասկանալի է, թե ինչու է քննիչն այդքան համոզված, որ Կարեն անունով տղան ոչ մի կապ չունի դեպքի հետ: Թեեւ Կարենին տեսել են շատերը` և' Լուսինեն, և' «Հայակական ժամանակ»-ի աշխատակիցները, և' Լուսինեի ծնողները, քննիչը պնդում է, որ Լուսինեն Կարենի արտաքինն էլ կարգին չի հիշում, դրա համար էլ ֆոտոռոբոտ չի կազմվել: «Հորն էլ ենք քննել, նա էլ չէր կարողանում նկարագրել Կարենին»,- ասում է Ա. Հարությունյանը: Լուսինեն հակառակն է պնդում, չեն հարցաքննվել նաեւ այդ տղային խմբագրությունում տեսած  «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի աշխատակիցները: Արտաշես Հովհաննիսյանն ասում է, որ հեռախոսազանգերի վերծանումով էլ ոչինչ հնարավոր չի եղել պարզել. «Մենք վերծանումներով փորձել ենք պարզել, Լուսինեին էլ կանչել ենք կոնկրետ համարներ ճշտելու համար, ինքը հրաժարվել է: Հնարավոր չի եղել պարզել, թե Կարեն անունով անձն ով է»: Հիշեցնենք, որ Լուսինեն նշել է մոտավոր ժամը, երբ այդ Կարենը զանգել էր խմբագրություն, եւ քննիչների համար դժվար չէր այդ ժամերի շրջանակում զանգերի ճշտումը, թեկուզ առանց Լուսինեի: Լուսինեն ասում է, որ այդ տղան չկար իր վրա հարձակվողների մեջ, հարձակվողները սափրագլուխներ էին, իսկ Կարեն անունով ներկայացող անձը շեկ մազերով երիտասարդ էր: «Այդ բոլոր տվյալները նշելուց հետո ցանկացած պրոֆեսիոնալ կարող էր հեշտությամբ հայտնաբերել դրանց, ոչ մի բան չարվեց, մի քանի ամիս ձգձգելուց հետո իրենք հայտարարեցին, որ գործը կասեցվել է,-պատմում է Լուսինեն,-ինձ էլ տեղյակ չեն պահել, ես պատահական աղբյուրներից եմ լսել, որ գործը կասեցվել է այն հիմնավորմամբ, որ չկա երկրորդ վկա, ապացույցների անբավարարության պատճառով: Ի սկզբանե պարզ էր, որ չէր բացահայտվելու, որովհետև դա իմ լրագրողական գործունեության հետ էր կապված»: Դեպքին նախորդող շրջանում լրագրողը հրապարակել է հոդվածների շարք պաշտոնյաների չարաշահումների մասին: Մասնավորապես հոդվածներ են եղել ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի, Էրեբունու թաղապետ Մհեր Սեդրակյանի, այն ժամանակ Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի ղեկավար Հովիկ Աբրահամյանի գործունեության եւ ունեցվածքի վերաբերյալ: «Նույնիսկ նշել եմ, որ առաջին կասկածյալը Էրեբունու թաղապետ Մհեր Սեդրակյանն է (հանրությանը հայտնի է Թոխմախի Մհեր մականունով-խմբ.), կարող են լինել նաև այլ մարդիկ, ասենք` Հովիկ Աբրահամյանը: Կամ մեկ ուրիշը: Քանի որ մեր հեռախոսները լսվում են, իրենք գիտեին, որ, օրինակ, նյութ էր նախապատրաստվում ոստիկանության չարաշահումների վերաբերյալ («Որտեղի՞ց նրանց այս ամենը», «Ժողովրդի վրա կրակող Մհերը»)»,-համոզված ասում է լրագրողը: Վարկածները, ըստ քննիչ Ա. Հովհաննիսյանի, տարբեր են եղել և դիտարկվել են լրագրողի մասնագիտական գործունեության ոլորտում: «ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի անունն էլ է տվել, գնայինք քննեի՞նք,- հարցնում է քննիչը և հաստատում, որ չեն քննել,-ասել է, որ հնարավոր է նրա «ճտերն» են: Այդ վարկածն օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներում մշակվել ու ստուգվել է, եթե կապ ունենար, մենք կանեինք»: Քննիչ Ա. Հովհաննիսյանը վստահեցնում է, որ բոլոր օպերատիվ-քննչական գործողություններն արված են և շեշտում, որ «իմիջիայլոց, գործը նախարարի կանտրոլի տակ է եղել, ընդհուպ մինչև նախագահի աշխատակազմ»: «Հետքը» գրավոր դիմեց ՀՀ գլխավոր դատախազին` պարզելու, թե ինչու չի կազմվել Կարեն անունով ներկայացող անձի ֆոտոռոբոտը, ինչու չեն ստուգվել հեռախոսազանգերը, չեն հարցաքննվել «Հայկական ժամանակի» աշխատակիցները: 13_04-lusine-2
Ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված մեր նամակի` Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Վ. Շահինյանը պատասխանել է. «… Լուսինե Բարսեղյանին մարմնական վնասվածք հասցնելու փաստի առիթով հարցուցված քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից Երևան քաղաքի Ավան և Նոր նորք համայնքների դատախազին տրվել է գրավոր ցուցում` դիմումում նշված փաստերի ստուգման նպատակով համապատասխան քննչական գործողություններ կատարելու մասին»: Նույնպիսի մի նամակ էլ «Հետքը» ուղղել էր ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին: Ապրիլի 8-ին ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչությունից ստացանք պատասխան 1-ին վարչության պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Ս. Ծաղիկյանի ստորագրությամբ, որտեղ, սակայն, չկար մեր նշած հարցերից և ոչ մեկի պատասխանը:
Մեջբերենք այդ պատասխան-գրությունից մի հատված. «…Ինչ վերաբերում է գրությամբ նշված այն հանգամանքներին, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում լիարժեք քննչական գործողություններ չեն կատարվել և թույլ տրված անփութության հետևանքով է, որ լրագրող Լ. Բարսեղյանի նկատմամբ կատարված հանցագործությունը չի բացահայտվել, ապա այդ կապակցությամբ հարկ է նշել, որ Նոր Նորք քննչական բաժնի վարույթում քննվող քրեական գործի նյութերի մանրազննին ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ գործի նախաքննության ընթացքում քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի  կողմից անշեղորեն պահպանվել են ՀՀ քրեական դատավարւթյան օրենսգրքի պահանջները, ձեռնարկվել են օրենքով նախատեսված բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտման համար, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհրաժեշտ հնարավոր բոլոր դատավարական գործողությունները»: Թե ինչու ոստիկանությունը չի պատասխանել մեր հարցերին, եւ ինչ քննչական գործողություններ չեն կատարվել հանցագործներին բացահայտելու համար, կներկայացնենք առաջիկայում:

13_04-l-barseghyanOn August 11, 2008, a criminal case was initiated surrounding the assault on Lusineh Barseghyan, a reporter for the daily newspaper “Haykakan Zhamanak”. The case was halted exactly three months later, on November 11. The reporter’s assailants were never found despite the fact that the investigating body claimed that no stone was left unturned to uncover the truth.
“No gaffes were made in the case. Work was carried out according to procedure. You can criticize the police all you want. All angles were covered because the case was supervised by top officials,” stated Artashes Hovhannisyan, an investigator with the Police Department’s Nor Nork Investigative Unit, during a conversation with “Hetq”. Our investigation of the matter gives us grounds to argue that the investigative body didn’t satisfactorily carry out its probe of the crime. On August 11, 2008, at around 9:40 in the morning, “Haykakan Zhamanak” reporter Lusineh Barseghyan was assaulted by two unknown assailants. 13_04-lusine
“When I had left the house to go to work I noticed that a car parked by a nearby house started its engine and started to follow me. I thought that they might be employees of the National Security Service, since at the time they were looking for Nikol (Nikol Pashinyan, editor of the paper on the run and being sought by law enforcement for March 1st events – KA). All of us at the paper were being followed. I didn’t pay the car any attention but was puzzled that this time their movements were quite apparent. I had reached the steps and was descending when I noticed that the car pulled up close by. They got out of the car and proceeded to hit me. I yelled out and my screams attracted passersby. When my attackers saw a crowd forming, they fled the scene,” recounts Lusineh. Hearing Lusineh’s screams, a worker at a nearby gas station and some passersby ran to help the reporter, but by the time they reached the scene her attackers had managed to flee. Lusineh believes her assailants picked the staircase because it is usually desolate and presents an easy getaway. Lusineh also believes that there were two cars, not one. One of them was parked at the top of the stairs and the other at the bottom, making a getaway much easier. The entire incident happened so quickly that Lusineh couldn’t make out where the assailants fled to upon hearing the noise made by the individuals who were running to her aid. She didn’t even get a chance to see the faces of those hitting her. All she remembers is that they appeared to be in good physical shape and resembled skin-heads. “I was in shock. I hailed the first passing taxi with the intention of following the fleeing attackers. But they literally disappeared in a flash. This is why I believe that there was another car at the bottom of the stairs,” Lusineh states. On the street, while waiting at a red traffic light, Lusineh spotted a white “Moskvich” with a license plate bearing the number 15LU393. In the car she eyed the driver, wearing a police uniform, and in the back a man with a shaven head that resembled her attacker and another person. She remembers that these individuals seemed to be intently watching her. Injured, Lusineh managed to get to the paper’s office. They called an ambulance and she was taken to the Saint Grigor Lusavoritch Medical Center. The doctors examined her and diagnosed a hairline fracture to the head and hematoma. Investigators were able to find out that the Moskvich 21-41 vehicle with license plate #15 LU 393 belonged to Vahe Khachatryan, who resided at Apartment 111, Building 17, Nansen Street, Nor Nork First District, Yerevan. The car was being driven by his father Armen Khachatryan, a senior police officer at a Protection Directorate attached to the Central Division. The investigation revealed that on the evening of August 10, a day before the incident, Armen Khachatryan assumed his shift at the Triumph Coffee House on Isahakyan Street. He ended his shift the next morning at around 9:30. He then took Seyran Sargsyan, a worker at the coffee house, and Yuri Sargsyan, an electrical repairman, to Saryan Street in Yerevan. After dropping them off, Armen Khachatryan drove to the village of Akner in Lori Marz on personal business. No evidence implicating these three individuals in the assault case was ever uncovered. Since Lusineh was registered as a resident at the family home in Avan, the criminal case was assumed by the Nor Nork police precinct in accordance with Article 118 of the RoA Criminal Code (Beating or other forms of physical assault punishable by a minimum fine of one hundred times wages or a maximum imprisonment of two months) On August 12, the Nor Nork Investigative Unit officially launched their case. Investigator Artashes Hovhannisyan claims that the police were give special directives to set up an operational squad to uncover the identity of Lusineh’s two attackers, but that all their efforts were fruitless. A court forensics examination was appointed in the case. After being recognized as the aggrieved party, Lusineh was initially interviewed but never appeared to complete the forensic examination due to her busy schedule even though she was repeatedly requested to appear at the investigative unit. The investigator presented numerous notices to prove that Lusineh was informed, both by telephone and in writing, to appear before the court physician in order to arrive at a final assessment regarding the severity of the injuries she had sustained. “For a month they tried to convince me to go see the forensics doctor again. I explained to them that I didn’t have the time and because up till then they were only examining me, I didn’t see any sense in going back to the doctor again. As far as I could understand, they wanted me to go back to forensics and if there were no results it would be much easier for them to close the case,” Lusineh explains. Even though Lusineh didn’t appear for a forensic examination the second time, on November 11, the court physician issued a conclusion based on his initial examination – “The bodily injuries sustained by Lusineh Barseghyan caused minor harm to her health of a temporary nature”. Investigator Artashes Hovhannisyan states, “The case proceedings were halted despite the fact that operational intelligence activities continue till today.” Naturally, they never found out who my assailants were, even though I provided them with details that would have made it easy to find them,” Lusineh says. Lusineh says that the same car parked outside the entrance to her house at the time of the incident was seen surveilling the paper’s offices for a few days. The car was a deep purple “Zhiguli 06” make. People visiting the offices even spotted the car parked outside. A few days before the assault an individual named Garen visited the “Haykakan Zhamanak” office and introduced himself as being from the “Sargis Tkhrouni” youth wing. He said he wanted to see Lusineh. Busy at the time, Lusineh asked that the man wait a few minutes. When she went outside Garen had already left. The same person also visited the home of Lusineh’s parents. Norayr Barseghyan, Lusineh’s father, recounted that the young man asked about Lusineh, stating that he wanted to work for “Haykakan Zhamanak”. He was a man of about thirty-five with a round face and light hair. Mr. Barseghyan says, “I told the man to go to the paper’s office if he wanted to work there and I asked him why he had come to my house.” The man replied that he had already gone to the newspaper and that they had sent him to the home of Lusineh’s parents. Lusineh later found out that no such person as Garen existed in the “Sargis Tkhrouni” organization. She confidently states that, “They did their homework.” No composite sketch of Lusineh’s assailants was ever made since the reporter only saw them from behind and the passersby who came to her rescue were unknown. The investigator complains that Lusineh was pretty aloof when it came to taking measures to crack the case; she never showed up at the investigative office and didn’t assist in the examination. Lusineh argues that the police never intended to identify the culprits and that the whole investigative was merely a sham. “The same young man telephoned the newspaper office. I told the police the approximate time of the call. I they wanted to find out who he was they could have gone to the ArmenTel records. I could have described him as well,” states the reporter. According to the investigator, there was no need to come up with a composite sketch of the man calling himself Karen. “Karen wasn’t one of the perpetrators. Lusineh ties him to the assault but Karen came on the scene a week before it happened. She doesn’t know for sure, she’s merely making a supposition. She should have come to us to examine any possible connection,” says the investigator who adds that they explored all possible theories. What remains puzzling however is why the investigator is so convinced that this Karen character had no connection to the case. Even though many of them got a good look at Karen, Lusineh, “Haykakan Zhamanak” employees and Lusineh’s parents, the investigator claims that Lusineh’s recollection of Karen was spotty and that’s why no artist’s rendition was made. “We also interviewed the father and he wasn’t able to give us a good description,” states Investigator Khachatryan. Lusineh contradicts the claim and says that they never even interviewed members of the newspaper staff who saw the guy. Artashes Khachatryan says that they couldn’t come up with anything from the telephone records as well. “We tried to uncover his identity through the phone records but couldn’t. We called up Lusineh to verify some of the numbers but she refused to assist us.” We need to remind readers that Lusineh informed the police as to the approximate time that Karen called her at the office. It wouldn’t have been difficult for the investigators to check the calls, even in her absence. Lusineh says this young man wasn’t one of her attackers. Her assailants were guys with cleanly shaved heads while the man calling himself Karen had light colored hair. “With all these details any professional worth his weight in salt could have easily found these guys, but nothing of the sort happened. The case dragged on for some months and then they declared it closed,” says Lusineh and adds, “They never kept me abreast of the case. I only heard by accident that the case had been closed on the basis that there was no second witness and that evidence was insufficient. It was evident from the get-go that the case would never be solved because it was linked to my work as a reporter.” Prior to the incident the reporter had written a series of articles regarding the misuse of office by certain government officials. Particularly noted in the articles were National Assembly Deputy Samvel Alexanyan, Erebuni district leader Mher Sedrakyan, and the activities of Hovik Abrahamyan, who at the time headed the staff of Serzh Sargsyan. The reporter unabashedly states that, “I even told them that the number one suspect in my book was Erebuni district leader Mher Sedrakyan and that others might be involved as well; Hovik Abrahamyan for example. Furthermore, since they were tapping our phone conversations they knew that an article on police abuse was in the works.” (http://www.hzh.am/Arkhiv/2008/August/1308/13-08.html, http://www.hzh.am/Arkhiv/2008/August/0108/01-08.html) According to Investigator Khachatryan there were many possible theories as to the assault and all were approached from the viewpoint of the reporter’s professional activities. “She also gave us the name of National Assembly President Hovik Abrahamyan. Should we have paid him a visit and interrogated him,” asks the investigator who verifies that they didn’t question him. “She said that the assailants could have been his guys. Our operative unit followed up on the lead. If there was any connection we would have come up with it.” Investigator Khachatryan is quick to claim that all possible investigative procedures were carried out and stresses that, “by the way, the case was being directly supervised by the minister and even reached the personal staff of the president.” “Hetq” sent a written request to the RoA Prosecutor General to find out why a composite police sketch of the man called Karen was never made, why the phone records weren’t checked, and why “Haykakan Zhamanak” staff weren’t questioned. In response to our query, Mr. V. Shahinyan, Head of the Personal Assaults Division, stated, “…The RoA Deputy Prosecutor General forwarded a written directive to the Avan and Nor Nork District Prosecutor regarding the criminal case of bodily assault on Lusineh Barseghyan, instructing the district office to initiate an examination of the facts pertained therein.” “Hetq” sent a similar letter of inquiry to Chief of Police Alik Sargsyan. On April 8, we received a response from the Chief Investigative Department of the RoA Police signed by Lieutenant-Colonel S. Tzaghikyan. The response answered none of the questions we had raised. Below is an excerpt of the police statement. “…Regarding the points raised in your letter that the crime committed against Lusineh Barseghyan wasn’t solved due to the fact that a full and exhaustive preliminary examination wasn’t carried out and due to professional negligence, it is worth noting that a detailed review of the investigation executed by the Nor Nork investigative unit reveals that the entire matter was implemented adhering to the strict letter of the law according to the obligations as specified within the RoA Criminal Code of Jurisprudence, that all possible measures were taken to ensure an exhaustive and multi-faceted examination of the case and that all necessary juridical steps were taken during the preliminary investigation.” As to why the police failed to directly answer our questions and what investigative measures weren’t enacted in order to reveal those guilty of the crime, we’ll cover at a later date.