ՆՈՒՌ ծրագիրը գործարկվում է ԼՂՀ-ում
Ֆրութֆուլ Արմենիա հիմնադրամը հայտնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (ԼՂՀ) ՆՈՒՌ ծրագրի մեկնարկի մասին:
Համաձայն ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի և Էդուարդո Էռնեկյանի միջև հունվար ամսին կնքված պայմանագրի, այսօր ՖԱՀ-ը ներկայացնում է ՆՈՒՌ-ի ընդհանուր գաղափարը. ծրագիր, որի նպատակն է փոխել ապագա կրթական համակարգը:
ՆՈՒՌ ծրագիրը իրագործվելու է ԼՂՀ Կառավարության և ՀԲԸՄ-ի հետ գործակցությամբ: Վերջինս աշխարհի ամենամեծ հայկական շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունն է և տեղում օգնություն է ցուցաբերելու` նախագծի հաջողությունը երաշխավորելու համար:
ՆՈՒՌ ծրագիրը իրականացվում է` հետևելով Մեկ համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխային (ՄՀՅԵ) ծրագրի գաղափարին: ՄՀՅԵ-ն կրթական ծրագիր է, որը մշակվել է Մասաչուսեթսի Տեխնոլոգիաների Ինստիտուտում (ՄՏԻ), ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի Բոստոն քաղաքում: ՄՀՅԵ-ն հաջողությամբ համակցել է կառուցողականությունը (սովորել` անելով) ժամանակակից մատչելի դյուրակիր համակարգչի` XO-ի ստեղծման հետ, որը հատուկ նախագծվել և մշակվել է կրթական նպատակներով:
ՆՈՒՌ ծրագիրը XO դյուրակիր համակարգիչներ է տրամադրելու առաջինից չորրորդ դասարանի դպրոցականներին և նրանց ուսուցիչներին: ԼՂՀ Կառավարությունը հանձն է առել դպրոցներում ապահովել ինտերնետ կապը, որը ծրագրի գլխավոր ասպեկտներից է:
Առաջին փուլում` 2011թ սեպտեմբերին Ստեփանակերտ և Շուշի քաղաքների դպրոցների 160 ուսուցիչներ կանցնեն վերապատրաստման դասընթացներ, որոնք իրենցից ներկայացնում են XO-ի կրթական ծրագրի` SUGAR-ի ուսուցման երեքշաբաթյա ինտենսիվ կուրսեր: Նրանք նաև կհաճախեն վեց շաբաթից բաղկացած վիրտուալ կուրսերի` ընկալելու համար աշակերտների համար կիրառվելիք տարբեր ծրագրերի նորացումները:
Հաջորդ փուլում 3.600 աշակերտ հնարավորություն կունենան կիրառել ՆՈՒՌ ծրագրի համակարգիչները, որի շնորհիվ հավասար հնարավորություն կստեղծվի դպրոցների ամենօրյա դասերում տեխնոլոգիաների ներգրավման համար: Գրաֆիկը կհամաձայնեցվի ԼՂՀ Կառավարության հետ:
Կառավարությունը նաև կապահովի, որ ԼՂՀ մյուս քաղաքները և գյուղերը ևս շուտով ունենան գերարագ ինտերնետային կապ, որը ՆՈՒՌ ծրագրի էական բաղադրիչն է: Դա իրագործելուց հետո ՆՈՒՌ ծրագիրը կտրամադրի նոր XO դյուրակիր համակարգիչներ ինտերնետով ապահովված դպրոցների համար` այսպիսով փորձելով ընդգրկել բոլոր տարրական դպրոցները:
ՆՈՒՌ ծրագիրը հեղափոխական փոփոխություններ է մտցնում կրթական համակարգում, նրա հիմնական նպատակներն են.
- Ամրապնդել կրթական փորձը` դասարան, դպրոց և ընտանիք ներմուծելով նոր տեխնոլոգիաներ: Բոլոր աշակերտների համար ստեղծել հավասար հնարավորություններ` տրամադրելով համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխայի և ուսուցչի:
- Հասանալի դարձնել տեղեկատվությունը, համաշխարհային կրթական փորձը և մշակույթը:
- Չորս ուղղություններով զարգացնել համագործակցության մշակույթը` երեխա-երեխա, երեխա-ուսուցիչ, ուսուցիչ-ուսուցիչ և երեխա-ուսուցիչ:

Fruifull Armenian Fund proudly announces the launch of NUR Plan in the Nagorno Karabagh Republic (NKR).
Following the agreement signed last January between NKR Prime Minister Ara Harutyunyan and Mr. Eduardo Eurnekian, FAF is presenting today the general concept of NUR, a plan aimed at changing the future of the educational system.
NUR will be implemented with the cooperation of NKR Government and AGBU, the world’s biggest non-profit Armenian organization, which will be providing on-the-ground support to ensure the success of the project.
NUR has been conceived following the concept of One Laptop Per Child (OLPC).
OLPC is an educational program developed at MIT (Massachusetts Institute of Technology) in Boston, Massachusetts, U.S.A. OLPC has successfully married constructivism (learning by doing) with the creation of an affordable state-of-the-art laptop computer, the XO, specifically designed and conceived for educational purposes.
NUR will be providing XO laptop computers to school students from first to fourth grade, and their respective teachers.
The government of NKR has agreed to provide the internet connection at the schools, which is one of the key aspects of the Plan.
In a first stage, in September 2011, 160 teachers from schools in the cities of Stepanakert and Shoushi will start the training which will consist of a 3 week intensive course on SUGAR, the educational Software of the XO. They will also attend a 6 week virtual course to incorporate further updates on the different programs to be used with the students.
The following stage will consist of the deployment of NUR Plan laptops to 3.600 children, promoting equal opportunities and integrating technology in everyday school classes. The schedule will be agreed with the government of NKR.
The government will also ensure that the rest of the cities and villages of NKR will soon follow with internet high-speed connectivity, an essential component for NUR Plan.
Once this is implemented NUR Plan will deploy more new XO laptop computers for the connected schools so as to reach to cover all the elementary students.
NUR Plan introduces a revolutionary change to the educational system which main objectives are:
- To enhance the educational experience by introducing technology to the classroom, the school and the family
- To promote equal opportunities for all students by providing a laptop per child and per teacher
- To guarantee access to information and worldwide education and culture
- To develop a collaborative culture in 4 lines: child-child, child-teacher, teacher-teacher and child-family
- To contribute to the promotion of Nagorno Karabakh Republic’s culture in the region and in the world.