Սամվել Ալեքսանյանի «Yerevan City»-ում վաճառվում են ժամկետանց մանկական շիլաներ (վիդեո)
Տաթևիկ Ղարիբյանը մեկ շաբաթ առաջ ԱԺ պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող Ծերեթելի-Բագրատունյաց խաչմերուկի «Yerevan City» սուպերմարկետից գնել է «Preston» ֆիրմայի վարսակի շիլա: Շիլան Տաթևիկը գնել է աղեստամոքսային խնդիրներով հիվանդանոցում պառկած 4-ամյա երեխայի համար: Սակայն պատրաստելիս վատ հոտ է զգացել և համտեսել է այն: Համն էլ Տաթևիկին դուր չի եկել: Չնայած գնելու ժամանակ ժամկետին նայել է՝ տհաճ հոտից հետո փորձել է մեկ անգամ ևս ստուգել պիտանելիության ժամկետները: Տաթևիկը նկատել է, որ ժամկետի մասին ազդարարող փոքրիկ գրությունը առանձին սոսնձած է շիլայի փաթեթին, իսկ պոկելով այն` մեկ տարվանից ավելի վաղեմություն ունեցող ժամկետ է հայտնաբերել:
Տաթևիկի պատմածի հետքերով մենք էլ այցելեցինք Ծերեթելի փողոցում գտնվող «Yerevan City» խանութ: Վաճառքի դրած երկու տարբեր տուփերում սոսնձած ժամկետի պիտակներով շիլաներ կային: Փորձնական գնեցինք երկու տուփից էլ մեկական փաթեթ շիլա: 15.07.11 ժամկետի տակ հայտնաբերվեց 15.08.10 ժամկետը:
Մանկական սննդի բաժնի պատասխանատուն ինքն էլ փորձեց նույնը, և հին ժամկետը հայտնաբերելուց հետո կանչեց մենեջերին: «Մենք դա ֆիրմայից ստացել ենք»,- ասաց մենեջեր Լուսինեն և ավելացրեց, որ պահեստապետերն են ստուգում և ստանում շիլաները: Նույնում համոզվեց նաև մենեջերը` բացելով մեկ այլ ժամկետանց շիլայի վրա սոսնձած գրությունը, որից հետո կանչեցին խանութի փոխտնօրենին, այնուհետև նաև տնօրենին: Վերջիններս նույնիսկ համեմատելու համար ժամկետի մեջ եղած և արդեն ժամկետանց մեկական տուփ շիլա բացեցին, որպեսզի համոզվեն հոտերի տարբերության և շիլայի հին լինելու մեջ: Տարբերություն կար ոչ միայն հոտերի, այլ նաև շիլաների գույների մեջ:
Փոխտնօրեն Արտակ Գաբրիելյանն ասաց, որ դրանում իրենց մեղքը չկա, քանի որ իրենք ստանում են մատակարարից, սակայն թե ով է մատակարարը, այդպես էլ հրաժարվեցին անուն նշել` պատճառաբանելով, որ քիչ անց կմոտենա, և ինքներս կկարողանանք նրան հարցեր տալ: Փոխտնօրենը նշեց, որ հավանաբար ինչ-որ կերպ մատակարարը այն խցկել է տուփերի մեջ:
«Ինքը փակ բլոկով է բերվել, երևի բլոկի մեջ է եղել, անցկացրել են»,- ավելացրեց տնօրեն Վահե Մովսիսյանը: Մեր հարցին, թե իրենք չեն ստուգում ստացած ապրանքները, փոխտնօրենը հավաստիացրեց, որ իրենք «ներքևում էլ են ստուգում, վերևում են ստուգում, աշխատողներն էլ են ստուգում»:
Շուրջ 40 րոպե սպասեցինք, որ մոտենա մատակարարը: Մատակարարն այդպես էլ չժամանեց: Շուրջ 1 ժամ անց «Yerevan City» սուպերմարկետների ցանցի տնօրեն Վահրամ Կիրակոսյանը զանգահարեց և ասաց, որ մատակարարն արդեն եկել է, կարող ենք նրան տեսնել Տիգրան Մեծ փողոցի «Yerevan City» սուպերմարկետում:
Վահրամ Կիրակոսյանը սկզբից ամեն կերպ փորձեց կանխել հոդվածի հրապարակումը` իրենց ամբողջ աշխատանքը ջուրը չլցնելու հիմնավորմամբ: Քիչ հետո առաջարկեց հոդվածը չհրապարակելու դիմաց փակել «Հետքի» խմբագրության ֆինանսական ծախսերը: Իսկ երբ ասացինք, որ հոդվածը միևնույն է՝ տպագրվելու, և պնդեցինք, որ հրավիրի մատակարարին, ի վերջո կանչեց նաև նրան` ոմն Աշոտ Ստեփանյանին:
Աշոտն էլ պատմեց, որ ինքը «Preston»-ի կերերը գնել է Մոսկվայի խանութներից մեկում` իբր իր երեխաների համար, սակայն երեխաները չեն կերել, ինքն էլ այն 90 դրամով հանձնել է «Yerevan City»-ին:
Մեր դիտարկմանը, թե արդյոք «Yerevan City»-ն առանց ստուգումների պատահական մարդկանցից նմանատիպ ապրանք է վերցնում, Վահրամ Կիրակոսյանը նշեց, որ քանի որ առկա է եղել սերտիֆիկատ, իրենք վերցրել են: Խնդրեցինք ցույց տալ այդ սերտիֆիկատը (չնայած Մոսկվայի խանութներում սովորական գնորդներին ապրանքի սերտիֆիկատներ չեն տալիս), Աշոտ Ստեփանյանն ասաց, որ մոտը չէ, տանն է: Առաջարկեցինք գնալ իրենց տուն` սերտիֆիկատը տեսնելու համար: Այստեղ սպառվեց Վահրամ Կիրակոսյանի համբերությունը, և նա դադարեցրեց զրույցը. «Գնացեք, ինչ ուզում եք գրեք, հետո կտեսնենք»:

В супермаркете "Yerevan City" Самвела Алексаняна продаются просроченные детские каши
Неделю назад Татевик Гарибян купила в расположенном на улице Церетели супермаркете "Yerevan City", принадлежащем депутату Национального Собрания, предпринимателю Самвелу Алексаняну, овсяную кашу фирмы "Preston". Каша предназначалась для 4-летнего ребенка, лежавшего в больнице с с желудочно-кишечной проблемой. При приготовлении Татевик почувствовала неприятный запах и попробовала кашу. Вкус овсянки ей не понравился. И хотя покупая кашу, Татевик проверила срок годности, неприятный запах заставил ее еще раз изучить эту информацию. При повторном осмотре Татевик заметила, что запись о сроке годности наклеена на пачку отдельно. Оторвав бумажку, она обнаружила, что срок давности истек год назад.
По следам рассказа Татевик мы посетили супермаркет "Yerevan City", находящийся на улице Церетели. Купив две аналогичные пачки овсяной каши, мы под записью о сроке годности "15,07.11" обнаружили другой срок – "15.08.10".
Ответственная по отделу детского питания сама попробовала оторвать бумажку и, обнаружив истекший срок годности, пригласила менеджера. "Мы получили этот товар из фирмы",- пояснила менеджер Лусине и добавила, что каши проверяют и получают заведующие складов. В просроченности товара убедилась и менеджер, оторовав бумажку, маскировавшую старую дату, после чего подозвала заместителя директора, а затем и директора супермаркета.
Заместитель директора Артак Габриелян тоже был обескуражен, но заверил, что их вины в этом нет, поскольку товар они получили от поставщика, имя которого он отказался назвать, сославшись на то, что тот скоро подойдет, и мы сами сможем задать ему вопросы. Замдиректора заверил, что внизу проверяют, наверху проверяют, работники проверяют, но каким-то образом поставщик сумел "пропихнуть" эти коробки.
"Товар был доставлен в запечатанном блоке. Видимо, в блоке и прошли",- добавил директор Ваге Мовсисян.
В ожидании поставщика мы простояли почти час, но он так и не прибывал. Через час директор магазиных сетей "Yerevan City" Ваграм Киракосян позвонил и сообщил, что поставщик уже пришел, и мы можем увидеть его в супермаркете "Yerevan City" на проспекте Тигран Мец.
Сперва Киракосян всячески пытался не допустить публикацию статьи, обосновывая это тем, что вся их работа может пойти насмарку. Потом предложил против непубликации статьи оплатить все финансовые расходы редакции "Hetq"-а. Когда же мы сказали, что статья в любом случае появится и хотим поговорить с поставшиком, он согласился пригласить поставщика – некоего Ашота Степаняна. Ашот рассказал, что детское питание "Preston" он купил в одном из магазинов Москвы якобы для своих детей, но они не поели, и он за 90 драмов сдал эти пачки в "Yerevan City".
В ответ на наше вопрос – "неужели в "Yerevan City" подобный товар берут без проверок, у случайных людей?" – Ваграм Киракосян сказал, что поскольку имелся сертификат, то они взяли. Мы попросили показать сертификат (хотя в московских магазинах обычным покупателям сертификаты на товары не выдают), на что Ашот Степанян заявил, что документ находится у него дома. Мы предложили поехать к нему домой, чтобы увидеть сертификат. Тут терпение Ваграма Киракосяна лопнуло, и он прекратил беседу: "Идите, пишите что хотите. Там посмотрим".