Ստեփան Գրիգորյան. «Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումը քաղաքական ծրագիր է»
«Նույնիսկ պոտենցիալ ծրագիրը մեծ գործոն է արտաքին հարաբերությունների մեջ:Երբ խոսում են նույնիսկ նախագծի մասին, փոխվում են այս կամ այն երկրի քաղաքականությունը տարածաշրջանում»,-այսօր Հայացք ակումբում ի պատասխան Հետքի հարցի, թե Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցումն ունի արդյոք իրական հիմքեր, այսպես պատասխանեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ գազամուղն էլ է մեծ գործոն եւ խորհուրդ տվեց ուշադրություն դարձնել, թե ինչու է Ղրղստանի արտգործնախարարը հայտարարել, որ պատրաստ են Հայաստանի հետ ռազմավարական հարաբերությունների.
«Վրաստանն այլեւս տրանզիտային երկիր չէ եւ այլեւս ցանկացած ծրագիր, որը մեր տարածաշրջանում կնախատեսեն հզոր երկրները, կշրջանցեն Վրաստանը, Հայաստանը պոտենցիալ կարող է դառնալ Վրաստանին փոխարինող երկիր»:
Ըստ բանախոսի` երկաթգծի կառուցման պլանավորման պոտենցիալը ստիպում է Թուրքիային «սկսել շարժվել», «քանի որ բոլորը գիտեն, որ Իրանը 1.5 մլրդ ունի կառուցելու համար այդ երկաթգիծը, մենք չունենք, դա բոլորը գիտեն: Դա քաղաքական ծրագիր է, որի համար երկիրը ավելի հեշտ է փող տալիս, քան այլ ծրագրերի համար»,-ասաց Ս.Գրիգորյանը:
Բանախոսը պարզաբանեց, որ քաղաքական ծրագիր ասելով, նկատի ունի, որ եթե Հայաստանը հինգ տարուց հետո հստակ ցամաքային կապ ունենա Իրանի միջոցով աշխարհի հետ եւ դառնա ինքնաբավ սիստեմ, Թուրքիայի ճնշումը Հայաստանի վրա ավտոմատ կնվազի. «Դա է պատճառներից մեկը, որ Թուրքիան արագացնում է հարաբերություններ սկսել Հայաստանի հետ»:
Ստեփան Գրիգորյանը զուգահեռներ է անցկացնում ՆԱԲՈՒԿՕ ծրագրի հետ, որը «միայն բառեր են, նախագիծ չկա, ծրագիր չկա», սակայն ազդում է բոլոր երկների քաղաքականության վրա. «Միայն այն, որ մենք կարող ենք նման երկաթգիծ կառուցել, մեզ համար շատ դռներ են բացվում»:

When asked by "Hetq" at a press conference held today as to whether the proposed Iran-Armenia railway project was justifiable, political analyst Stepan Grigoryan responded, "Even the potential project will be a major factor in the arena of foreign relations. When they even speak of the plan, the policies of this or that country is changed in the region."
The analyst noted that the gas pipeline was also a major factor to be considered and advised that attention be paid as to why the foreign minister of Kyrgyzstan declared that his country is ready to cement strategic relations with Armenia.
"Georgia is no longer a transit country and any project planned in the region by the major powers will bypass Georgia. Thus, Armenia has the potential to become the country to replace Georgia in this respect."
According to Mr. Grigoryan, the potential construction of the railway forces Turkey to "begin to act", since, in his estimation, "Everyone knows that Iran has $1.5 billion to construct that rail link. We don't have that amount and everyone knows it. This is a political project for which the country gives money more easily than other projects."
The analyst stated that by describing the railway as a political project, he takes into consideration the fact that if Armenia has a land link with Iran and the world beyond in the next five years, the pressure exerted by Turkey on Armenia will automatically lessen. "This is one of the reasons why Turkey has quickened its efforts to normalize relations with Armenia," noted Mr. Grigoryan.
He also drew parallels with the Nabucco project. "It's only words; there is no outline, no plan. But even this impacts on the policies of many nations. If we could only construct such a railway; it would open many doors for us.