Սենատորները պետք է մերժեն նախագահ Օբամայի կողմից առաջադրված Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածությունը
Նախագահ Օբաման այս օրերին բազմաթիվ խնդիրներ ունի։ Անցյալ տարվա վերջին, երբ սենատորները ընդդիմացան նրա կողմից դեսպանի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուներից մի քանիսին՝ ներառյալ Թուրքիայում դեսպանի թեկնածուին, նախագահը դիմեց շատ հազվադեպ օգտագործվող մարտավարության՝ նշանակել դեսպաններին առանց սենատի համաձայնության, քանի դեռ կոնգրեսը արձակուրդում է։
Ի տխրություն նախագահ Օբամայի, հարցի լուծման նրա այս ոչ ավանդական մոտեցումը կարող է շատ կարճ կյանք ունենալ։ Եթե մինչև տարվա վերջ սենատը չհաստատի նրա՝ «արձակուրդի ժամանակ արված նշանակումներին», այս դեսպանները ստիպված կլինեն լքել իրենց պաշտոնները և խայտառակված տուն վերադառնալ։
Նախագահ Օբամայի կողմից Թուրքիայում դեսպանի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուն՝ դեսպան Ֆրանսիս Ռիկիարդոնեն, օգոստոսի 2–ին գտնվում էր Վաշինգտոնում՝ տեսնելու համար, թե արդյո՞ք Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը կհաստատի իր նշանակումը։ Հանձնաժողովում իր ելույթի ժամանակ թուրքական քարոզչություն կատարելով՝ նա իր դեմ լարեց բազմաթիվ սենատորների։ Երբ խոսքը գնաց Թուրքիայի՝ մարդու իրավունքների դատապարտելի քաղաքականությանը, Կիպրոսի օկուպացիային և Հայոց ցեղասպանության ժխտմանը, դեսպանը տվեց մի շարք խուսափողական և կասկածելի պատասխաններ։
Ի պատասխան սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի հարցին, թե արդյո՞ք Միացյալ Նահանգները երբևիցե ուրացել է Հայոց ցեղասպանությունը, դեսպան Ռիկիարդոնեն կրկնեց վատ անգիր արվաց բառերը. «Ես սատարում եմ նախագահ Օբամայի՝ բնութագրմանը՝ ինչպես իրենք հայերն են անվանում «Յեծ Մեղեռն (Yedz Meghern) ...»։ Դժբախտաբար, նա սխալ արտասանեց «Մեծ եղեռն» բառը՝ շրջելով երկու բառերի առաջին տառերը՝ փաստելով, որ ինքը ոչ մի գաղափար չունի, թե ինչի մասին է խոսում։ Եթե նա իսկապես ցանկանում էր հայերեն բառ գործածել, նա կարող էր պարզապես ասել «ցեղասպանություն»։
Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովը նորից նիստ կգումարի սեպտեմբերին՝ քննարկելու համար Ռիկիարդոնեի թեկնածությունը` օգոստոսի 12–ի լսումից հետո սենատորների կողմից ներկայացված հարցերին նրա գրավոր պատասխանները ուսումնասիրուց հետո։ Մենք ձեռք ենք բերել անցյալ շաբաթ դեսպան Ռիկիարդոնեի պատասխանները սենատոր Մենենդեսի վեց հարցերին, որոնք վերաբերում էին վարչապետ Էրդողանի «ավտորիտար միտումներին», քրիստոնեական եկեղեցիները իրենց օրինական տերերին վերադարձնելուն, Կիպրոսից իր զորքերը հանելու Թուրքիայի մերժմանը, թուրքական բանկերի կողմից Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ–ի պատժամիջոցների շրջանցումը, Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը, Հայոց ցեղասպանության ուղղությամբ ԱՄՆ–ի կողմից վարվող քաղաքականությունը։
Դեսպան Ռիկիարդոնեն խուսափեց պատասխանել իրեն տրված գրեթե բոլոր հարցերին։ Նա ամբողջական պատասխան տվեց միայն մի հարցի, որով իրեն գցեց մեծ խնդրի մեջ՝ անելով ակնհայտ կեղծ հայտարարություն.
Սենատոր Մենեդես. «Ձեր կարծիքով, ավելի քան 2000 քրիստոնեական եկեղեցիներից, որոնք գործել մինչև 1915 թվականը այսօրվա Թուրքիայի տարածքում, մոտավորապես քա՞նիսն են դեռ այսօր գործում որպես եկեղեցիներ»։
Դեսպան Ռիկիարդոնե. «Մինչև 1915 թվականը գործող քրիստոնեական եկեղեցիներից մեծ մասը դեռ գործում են որպես եկեղեցի։ Մեծ կարևորություն ունեցող եկեղեցիներից մի քանիսը վերածվել են թանգարանների։ Մյուսները կամ չեն կարող վերանորոգվել կամ վերածվել են մզկիթների, քանի որ չէին օգտագործվում»։
Սա պարզապես անհավատալի պատասխան էր փորձառու դեսպանի կողմից, ով հիանալի գիտելիքներ ունի Թուրքիայի մասին, քանի որ մի քանի անգամ ծառայել է այդ երկրում և սահուն թուրքերեն է խոսում։ Ռիկիարդոնեի խնդիրն այն է, որ ինքը չափազանց մտերմացել է Թուրքիայի հետ։ Մեկ տարի առաջ, սենատոր Սեմ Բրաունբեքը «կասեցում» դրեց դեսպան Ռիկիարդոնեյի թեկնածության վրա՝ մեղադրելով նրան Կահիրեյում իր ծառայության ժամանակ «եգիպտացի դիվանագիտական գործընկերների դիրքորոշումներն ու փաստարկներն շատ արագ կուլ տալու մեջ»։ «Հաշվի առնելով այս հարցերը՝ ես համոզված չեմ, որ դեսպան Ռիկիարդոնեն ներկայիս Թուրքիայում դեսպանի ճիշտ թեկնածու է», – գրել էր սենատոր Բրաունբեքը 2010 թվականի օգոստոսի 16–ին պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնին ուղղված իր նամակում։
Դեսպան Ռիկիարդոնեն այժմ նույն սխալն է թույլ տալիս Թուրքիայում իր նոր պաշտոնում։ Նա պարզապես դարձել է Թուրքիայի կառավարության խոսափողը և ոչ թե Միացյալ Նահանգների պաշտոնական ներկայացուցիչը Անկարայում։ Դխբախտաբար, սենատոր Բրաունբեքը այլևս սենատում չէ, որպեսզի դարձյալ «կասեցում» դնի դեսպան Ռիկիարդոնեյի թեկնածության վրա, սակայն պետք է լինեն այլ սենատորներ, ովքեր հենց այդպես էլ կանեն՝ հավաստիացնելու համար, որ ԱՄՆ դեսպանը ներկայացնում է ԱՄՆ–ի շահերը արտերկրում և ոչ թե կատարում է հյուրընկալող երկրի հանձնարարությունները։
Ինչպես կարելի է բացատրել դեսպան Ռիկիարդոնեյի անիմաստ ու կեղծ պնդումները, որ Թուրքիայիում մինչև 1915 թվականը գործող քրիստոնեական եկեղեցիների մեծ մասը դեռևս գործում են որպես եկեղեցիներ։ Իրականությունը ճիշտ հակառակն է։ Քրիստոնեական եկեղեցիներից միայն մի քանիսն են Թուրքիայում այսօր դեռ գործում որպես եկեղեցի՝ չհաշված Ստամբուլում հայկական, հունական և ասորեական մի քանի տասնյակ եկեղեցիները։ Դեսպան Ռիկիարդոնեյի կողմից՝ եկեկեցիները մզկիթի կամ թանգարանի վերածելը արդարացնելու գռեհիկ փորձը մեծագույն վիրավորանք է բոլոր քրիստոնյաներին։
Դեսպան Ռիկիարդոնեն ակնհայտորեն ինքն իրեն որակազրկեց Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում նշանակվելու համար։ Սենատորներից մեկը կամ մյուսը պետք է «կասեցում» դնի նրա թեկնածության վրա, որպեսզի թույլ չտա նրան նոր վնասներ պատճառել ԱՄՆ–ի ազգային շահերին։

Senators Should Reject Pres. Obama’s Appointee as Ambassador to Turkey
Pres. Obama has an endless number of problems these days. Late last year, when Senators blocked several of his ambassadorial nominees, including the one to Turkey, the President resorted to the rarely used tactic of appointing Ambassadors without Senate approval, while Congress is in recess.
Unfortunately for Pres. Obama, his unconventional fix could be short-lived. If by the year’s end the Senate does not confirm his "recess appointments," these Ambassadors must abandon their posts and return home in ignominy.
Pres. Obama’s nominee to Turkey, Amb. Francis Ricciardone, was in Washington on August 2, to see if the Senate Foreign Relations Committee would confirm his appointment. During his appearance before the Committee, he antagonized several Senators by making statements that were replete with Turkish propaganda. When confronted with Turkey’s deplorable policies on human rights, its occupation of Cyprus, and denial of the Armenian Genocide, the Ambassador gave a series of evasive and dubious answers.
In response to a question from Sen. Robert Menendez (D-NJ) as to whether the United States had ever denied the Armenian Genocide, Amb. Ricciardone regurgitated his poorly memorized talking point: "I stand behind Pres. Obama’s characterization of the ‘Yedz Meghern’ [sic], as the Armenians themselves call it…." Unfortunately, he mispronounced "Medz Yeghern" by reversing the first letters of the two words, making it clear that he had no idea what he was talking about. If he really wanted to use an Armenian word, he could have simply said "tseghasbanoutyoun," which means genocide!
The Senate Foreign Relations Committee will reconvene in September to consider Amb. Ricciardone’s nomination after reviewing his written responses to questions submitted by the Senators following the August 2 hearing. We have obtained copies of the six responses Amb. Ricciardone sent to Sen. Menendez last week. The questions covered such issues as Prime Minister Erdogan’s "authoritarian tendencies," the return of Christian churches to their rightful owners, Turkey’s refusal to remove its troops from Cyprus, Turkish banks circumventing U.S. sanctions on Iran, Turkey’s blockade of Armenia, and U.S. policy on the Armenian Genocide.
Amb. Ricciardone avoided responding to just about every question he was asked. The one time that he did give an answer, he got himself in big trouble by making the following patently false statement:
Sen. Menendez: "To the best of your knowledge, approximately how many of the more than 2,000 Christian churches functioning prior to 1915 on the territory of present-day Turkey are still operating today as churches?"
Amb. Ricciardone: "Most of the Christian churches functioning prior to 1915 are still operating as churches. Some churches of significance operate as museums. The remaining have fallen into disrepair or were converted to mosques for lack of use."
This is simply an incredible answer from a seasoned Ambassador who is supposed to be extremely knowledgeable about Turkey, since he has had several postings in that country and speaks fluent Turkish. Ricciardone’s problem is that he identifies himself too closely with Turkey. A year ago, Sen. Sam Brownback (R-KS) placed a "hold" on Amb. Ricciardone’s nomination, accusing him of "quickly adopting the positions and arguments of his Egyptian diplomatic counterparts," during his posting in Cairo. "Given these questions, I am not convinced Amb. Ricciardone is the right Ambassador for Turkey at this time," Sen. Brownback advised Secretary of State Hillary Clinton in his August 16, 2010 letter.
Amb. Ricciardone is now making the same mistake in his new posting in Turkey. He has actually become the mouthpiece of the Turkish government rather than the official representative of the United States in Ankara! Unfortunately, Sen. Brownback is no longer in the Senate to place a new "hold" on Amb. Ricciardone, but there must be other Senators who will do so, to make sure that an American Ambassador upholds U.S. interests overseas rather than do the bidding of the host country.
How could anyone explain, let alone justify, Amb. Ricciardone’s nonsensical and false assertion that most of the Christian churches in existence prior to 1915 in Turkey are still functioning as churches? In fact, the exact opposite is true! Only a handful of Christian churches are still functioning as churches in Turkey today, not counting the few dozen Armenian, Greek, and Assyrian churches of Istanbul. Amb. Ricciardone’s vulgar attempt to justify the conversion of churches into museums or mosques is a supreme insult to all Christians.
Amb. Ricciardone has clearly disqualified himself from serving as U.S. Ambassador to Turkey. One or more Senators should place a new "hold" on his nomination to keep him away from doing any more harm to U.S. national interests!