ՎՏԲ-ն դեռ չի ֆինանսավորել, բայց Թեղուտում աշխատանքները շարունակվում են
ՎՏԲ բանկը դեռեւս չի ֆինանսավորվել Թեղուտի հանքավայրի ծրագիրը: «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի գործադիր վարչության անդամ Ռուբեն Պապոյանը Հետքին պատմեց հանքավայրում ընթացող աշխատանքների մասին: «Էս պահին Թեղուտում շարունակվում է հանքավայրի շահագործման նախապատրաստական աշխատանքները: Արդեն շինարարական աշխատանքներ են սկսվել: Տեղեր կա հողային աշխատանքներ է կատարվում, տեղեր կա կատարվում է բետոնի աշխատանքներ:
Կառուցվում են ջրահեռացման կանալներ, սկսված է ֆաբրիկայից հանք տանող ճանապարհի կառուցումը, նախապատրաստման ընթացքի մեջ է հանքից ակվալային տարարածք գնացող ճանապարհը, կատարվում են նաև պոչամբարի և ակվալային տարածքի ջրահեռացման աշխատանքներ: Այս պահի դրությամբ Թեղուտում 280 աշխատող ունենք: ՎՏԲ բանկից ֆինանսավորման դեպքում մեզ մոտ աշխատողների կտրուկ աճ կնկատվի: Այս տարվա մեջ աշխատողների թիվը կարող է հասնել 5-6 հարյուրի: Լրիվ թափով աշխատելու դեպքում, ողջ հնարավորություններով արդեն 1500-1700 աշխատողներ կունենանք»,- ասաց Ռուբեն Պապոյանը: Ռ. Պապոյանը նաև տեղեկացրեց , որ անտառներ հատվել են ամենատարբեր տեղերում` Խառատանոց, Դուքանաձոր, Բարձեր, Լորուտի ձոր հանդամասերում: Սրանով հանդերձ Թեղուտում աշխատանքային եռուզեռ չկար: Ակնհայտ է, այստեղ աշխատողները սպասում են ՎՏԲ բանկի որոշմանը:

Hetq spoke with Ruben Papoyan, a member of the executive board of Teghut Ltd. regarding the current situation at the proposed mine site given the fact the VTB Bank has still not come through with much needed financial assistance.
"Presently, preliminary work is underway at Teghut to get the mine up and running; excavation work in some places, asphalt elsewhere."
"Ditches to direct run-off water are being constucted as well as a road from the factory to the mine. The tailings dam is also getting a series of duct works to carry off water excesses. Presently, 280 workers are busy at the Teghut site. If the VTB Banks comes through with financing the number of workers will drmatically rise. This year the number of workers can rise to 500-600. At top operating levels we expect some 1,500-1,700 workers here," Mr. Papoyan stated.
He also reported that trees are being felled in different areas: Kharatanots, Bardser and the Lorout valley. Despite all these claims, we didn't see that much activity when we visited the site. It appears that everyone is waiting for the decision of VTB Bank.