Գիտահետազոտական ուսումնասիրություններ` Համշենում և Դերսիմում
«Երկիր» միության «Վան» նախագծի շրջանակներում ձևավորված գիտահետազոտական արշավախումբը 2011թ. հուլիսի 18-ից օգոստոսի 4-ը այցելել և ուսումնասիրություններ է կատարել Համշենի, Դերսիմի, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի մի շարք այլ բնակավայրերում: Արշավախմբի անդամ երաժիշտները ( «Վան» նախագիծ» խումբ, գեղարվեստական ղեկավար՝ Նորայր Քարտաշյան) գիտարշավի շրջանակներում մասնակցել են Արգուվանի երաժշտական փառատոնին (հուլիսի 24), ինչպես նաև Մնձուրի բնության և մշակույթի փառատոնին՝ ելույթ ունենալով Դերսիմի Օվաջըկ (հուլիսի 29) և Խոզաթ (հուլիսի 30) քաղաքներում կայացած համերգներին:
Զուգահեռաբար, արշավախմբի կազմում ընդգրկված առանձին հետազոտական խումբը, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանի և արևելագետ Անուշ Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ, դաշտային ազգագրական հետազոտություններ է կատարել դերսիմցիների շրջանում՝ հավաքելով ազգագրական բնույթի հարուստ նյութ:
Արշավախմբի կողմից կատարած դաշտային հետազոտությունների ընթացքում
- Ուսումնասիրվել են տեղական բնակչության ավանդական նվագարանները,
- Տեսագրվել են ավանդական երգերն ու պարերը,
- Տեսագրվել և/կամ գրի են առնվել վիպական բանարվեստի տեսակների (առասպել, հեքիաթ, ավանդազրույց, գուշակություն, անեծք և օրհնանք, աղոթք և այլն) մի շարք նմուշներ,
- Տեսագրվել և/կամ գրի են առնվել էթնիկ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության այլ դրսևորումներ:
Գիտարշավն իրականացվել է Ֆրանսիայի Ռոն-Ալպ շրջանի իշխանությունների և «Ֆինեկո» կազմակերպության (www.fineco.fr) ֆինանսական աջակցությամբ, ինչպես նաև թուրքական «Անադոլու կուլտուր» հիմնադրամի կազմակերպչական օժանդակությամբ:

Научные исследования в Амшене и Дерсиме
Созданная в рамках проекта “Ван” союза “Еркир” научная экспедиция с 18 июля по 4 августа 2011 г. проводила изучения в Амшене, Дерсиме и ряде других населенных пунктов Западной Армении. Вошедшие в экспедицию музыканты (группа “Проект “Ван”, художественный руководитель Норайр Карташян) приняли участие в Аргуванском музыкальном фестивале (24 июля) и Мндзурском фестивале природы и культуры, выступив на концертах в городах Дерсима Оваджык (29 июля) и Хозат (30 июля).
В состав экспедиции входила также отдельная исследовательская группа с участием этнографа Грануш Харатян и востоковеда Ануш Ованнисян, которые проводили полевые исследования среди дерсимцев, собирая богатый этнографический материал.
В ходе проведенных экспедицией полевых исследований были изучены традиционные музыкальные инструменты местного населения, сняты на видеопленку традиционные песни и танцы, сделана видеозапись или запись на бумаге ряда образцов устного народного творчества (легенды, сказки, гадания, проклятья, благословения, молитвы и т.д.), а также других проявлений нематериального этнического культурного наследия.
Проведение научной экспедиции профинансировали власти французской провинции Рон-Альп и организация “Финеко” (www.fineco.fr), организационное содействие оказал турецкий фонд “Анадолу култур”.