«Հարավկովկասյան երկաթուղու» բեռնափոխադրումների ծավալը աճել է 8,1%
Համաձայն վիճակագրական տվյալների՝ 2011թ. հունվար-հուլիս ամիսներին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի  բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 1717,2 հազար տոննա, ինչը 8,1% գերազանցում է 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ընկերությունը տեղեկացնում է, որ 2011թ. յոթ ամիսների ընթացքում բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 7,4% գերազանցեց բեռնափոխադրումների նախատեսված ծավալը (1598,5 հազար տոննա):
Արտահամնան հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը հունվար-հուլիսին կազմել է 237,9 հազար տոննա, ինչը 26,5% գերազանցեց 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ներմուծման հաղորդակցությունում 2011թ. յոթ ամիսների ընթացքում տեղափոխվել է 680,3 հազար տոննա բեռ: Բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 5,6% պակաս է 2010 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Տեղական հաղորդակցությունում 2011թ. հունվար-հուլիսին փոխադրվել է 799,0 հազար տոննա բեռ, ինչը 17,5% գերազանցում է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ինչպես արդեն նշել էր «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևքետ Շայդուլլինը, ընկերությունն անցած տարի կատարել է իր առջև դրված խնդիրները, և հիմնական ցուցանիշների աճը՝ այդ թվում նաև բեռնափոխադրումների ծավալների աճը շարունակվում է նաև 2011-ին: Տնօրենը նշել է, որ նման արդյունքները վկայում են ընկերության ճկուն սակագնային քաղաքականության մասին, որը բերում է բեռների արժեքում տրանսպորտային ծախսերի կրճատմանը:
«Եթե երկու տարի առաջ երկաթուղային բեռնափոխադրումների բաժինը բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալում կազմում էր 22%, ապա այժմ այն հասել է 35%: Մենք շարունակում ենք պայքարել երկաթուղի բեռների նոր ծավալների ներգրավման համար, զարգացնելով լոգիստիկան և դիվերսիֆիկացնելով մեր բիզնեսը: Նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը թույլ է տալիս ապահովել մատուցվող ծառայությունների նոր որակը, ներգրավել բեռների նոր ծավալներ, բարձրացնել երկաթուղային փոխադրումների մրցունակությունը ավտոմոբիլայինի հետ համեմատ», - հայտարարել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը:

Объем грузоперевозок на ЮКЖД в январе-июле возрос на 8,1%
Объем грузоперевозок на Южно-Кавказской железной дороге в январе-июле 2011 года, согласно последним статистическим данным, составил 1717,2 тыс. тонн, что на 8,1% превышает показатель аналогичного периода 2010 года. Отметим, что фактический объем перевезенных в течение семи месяцев текущего года грузов на 7,4% превысил запланированный на указанный период показатель, прогнозировавшийся в размере 1598,5 тыс. тонн.
В январе-июле 2011 года в экспортном сообщении по ЮКЖД было перевезено 237,9 тыс. тонн грузов, что на 26,5% превышает показатель аналогичного периода 2010 года.
Объем грузоперевозок в импортном сообщении в течение семи месяцев 2011 года составил 680,3 тыс. тонн, что на 5,6% ниже показателя января-июля прошлого года.
В местном сообщении в отчетный период текущего года было перевезено 799,0 тыс. тонн грузов, что на 17,5% превышает показатель аналогичного периода прошлого года.
Как ранее отмечал генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин, компании по итогам прошлого года удалось выполнить поставленные задачи, и рост основных показателей, в том числе объемов грузоперевозок, продолжается также в 2011 году.
Подобный результат является ярким примером проведения гибкой тарифной политики, которая приводит к стабильной динамике снижения уровня транспортной составляющей в цене перевозимых грузов.
«Если два года назад доля железнодорожных грузоперевозок в общей структуре грузоперевозок в Армении составляла 22%, то в настоящее время этот показатель составляет уже 35%. Мы постоянно боремся за привлечение на железную дорогу новых объемов грузов, развивая логистику и диверсифицируя наш бизнес. Внедряемые на дороге технологии позволят обеспечить новое качество предоставляемых ЮКЖД услуг, привлечь на железную дорогу новые объемы грузов, существенно повысить уровень конкурентоспособности железнодорожных перевозок по сравнению с автомобильными», - заявил Ш.Шайдуллин.