Գեներալ Հայկազ Բաղմանյանի որդու գազալցակայանն աշխատում է առանց հաշվիչ դրամարկղային մեքենայի
2007 թվականի ամռանը «Մարտունու պանրագործարան» ԲԲԸ եւ «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ի միջեւ կայացվել է բանավոր համաձայնություն պանրագործարանի մի մասում կառուցել գազալցակայան եւ համատեղ շահագործել: Գազալցակայանի կառուցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ձեռք է բերել պանրագործարանի տնօրեն Թաթուլ Բաղդասարյանը, որից հետո նրա ու ՍՊԸ-ի միջեւ պետք է կնքվեր համապատասխան պայմանագիր կառուցման եւ շահագործման կարգի վերաբերյալ: Պանրագործարանի տնօրենի կողմից հատկացվել է տարածքն ու ենթակայանը, իսկ «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ն պետք է սարքավորումները տրամադրեր:
«Գազալցակայանի կառուցման ավարտից հետո շահագործումը պետք է իրականացվեր 70/30 հարաբերությամբ` 70 տոկոս շահութաբաժինը պետք է ստանար «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ , իսկ 30 տոկոսը` մեր ընկերությունը: Գազալցակայանի կառուցման ժամանակ օգտագործվել է նաեւ պանրագործարանի տարածքում եղած շինանյութն ու էլեկտրական սարքավորումները: Գազալցակայանի կառուցումն ավարտվել է 2007 թվականի դեկտեմբերին եւ առ այսօր շահագործվում է, շահույթ ստանում, զբաղեցնում է մեր ընկերության տարածքից 0.64 հեկտար, սակայն մեր ընկերությունն անմասն է այդ շահույթից: «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ տնօրեն Վլադիր Բաղմանյանը հրաժարվում է մեր ընկերության հետ պայմանագիր կնքել»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Թաթուլ Բաղդասարյանը:«Մարտունու պանրագործարան» ԲԲԸ-ն գրանցված է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի ՀՀ պետական ռեգիստրի տարածքային ստորաբաժնում: Նրա ասելով, իր ընկերությանը պատկանող տարածքում ավտոգազալիցքավորման ճնշակայան կառուցելու համար ունեն բոլոր փաստաթղթերը, որից էլ օգտվելով «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ն, անօրինական կարգով բռնազավթել է ճնշակայանը, սկսել նրա շահագործումը եւ առ այսօր պարզապես անտեսում է այդ անօրինականություններին վերջ տալու իրենց բազմաթիվ պահանջները:
Տեղեկացնենք, որ մեզ մոտ են գտնվում «Մարտունու պանրագործարան» ԲԲԸ-ին «ՀայՌուսգազարդի» եւ այլ իրավասու մարմինների կողմից տրված թույլտվությունների պատճեները, որտեղ խոսք չկա «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ի մասին: Մարտունու քաղաքապետ Բագրատ Հարությունյանի կողմից տրված 11.07.2007 թվականի համար 159 ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքում նույնպես բացակայում է այս ՍՊԸ-ն եւ որպես ավտոգազալիցքավորման ճնշակայանի կառուցապատող ներկայացված է «Մարտունու պանրագործարանը»: Նշենք, որ գազալցակայանը պատկանում է ՀՀ ԶՈւ գեներալ-մայոր Հայկազ Բաղմանյանի որդուն` Պավել Բաղմանյանին:
Նշված գազալցակայանը գործում է առանց հաշվիչ դրամարկղային մեքենայի, չի վճարում նաեւ զբաղեցրած հողի հարկը: Պանրագործարանի տնօրենն այդ հարցով բազմիցս դիմել է հարկային տեսչությանը, սակայն ապարդյուն: Նախագահ Սերժ Սաչգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը , Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը ցանկացած առիթով ասում է, թե բոլորը պիտի գործեն հարկային դաշտում եւ հավասար են լինելու օրենքի առջեւ, սակայն մինչ օրս հարկային տեսուչների աչքի առջեւ գործում է ՍՊԸ, որը խախտում է օրենքի դրույթն ու մնում անպատիժ: Պետեկամուտների կոմիտեի մարտունու ստորաբաժանման պետ Կամո Հակոբյանն էլ փաստեց, որ մինչ օրս գազալցակայանում ՀԴՄ տեղադրված չէ:
«Այս պահին գազալցակայանում ստուգումներ են արվում եւ ՀԴՄ չունենալու փաստն արդեն արձանագրվել է, բայց «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ն ինձ մոտ հարկատու է եւ հարկերը վճարում է»,-նշեց Կ. Հակոբյանը: Ավելացնենք, որ ՀԴՄ չունենալու համար «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ին նախորդ տարվա դեկտեմբերին մեկ անգամ տուգանել են, սակայն դրանից հետո էլ արդեն 4 ամիս գազալցակայանը գործում է առանչ ՀԴՄ-ի, մինչդեռ հասարակ քաղաքացու դեպքում վաղուց գործունեությունը կկասեցնեին:
«Այս հարցին օրինական եւ խաղաղ լուծում տալու համար դիմել եմ նաեւ գեներալ-մայոր Հայկազ Բաղմանյանին, քանի որ նրա որդին հանդիսանում է «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ մեծ բաժնետեր: Նա խոստացավ, մեր նախապես ձեռք բերված համաձայնությանը օրինական ընթացք տալ, սակայն իր խոստումը չկատարեց, հավանաբար գերադասելով միայնակ տիրանալ գազալցակայանի գործունեությունից ստացվող շահույթին».-ավելացրեց Թաթուլ Բաղդասարյանը:
Իրենց ընկերությանը «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ի կողմից պատճառված վնասը դադարեցնելու, ինչպես նաեւ դժբախտ պատահարներից խուսափելու համար Թ. Բաղդասարյանը դեռեւս 2008 թվականի հունիսի 16-ին, ապա հունիսի 23-ին թիվ ԵՊ 6/8 եւ ԵՊ 6/7 գրություններով դիմել է էլեկտրական ցանցերի «Գեղամա» մասնաճյուղի տնօրեն Ս. Գամբուրյանին` պահանջելով իրենց պատկանող էլեկտրական տրանսֆորմատորը լարումից հանել եւ դադարեցնել էլեկտրամատակարարումը, սակայն առ այսօր սեփականատիրոջ գրությունները արձագանք չեն գտել: Ավելին, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» իրացման տնօրեն Ա. Թոխունցը 13.10.2008 թվականին գրությամբ պահանջել է Ս. Գամբուրյանից դադարեցնել սպառողի էլեկտրամատակարարումը մինչեւ նրա կողմից վերականգնման մասին գրավոր պահանջը: Այդ գրությունն էլ չի կատարվել եւ մինչեւ հիմա շարունակվում է էլեկտրամատակարարումը, որի արդյունքում պանրագործարանի հաշվին միլիոնավոր դրամների պարտքեր են գոյանում «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ի պատճառով:
Թաթուլ Բաղդասարյանի բազմաթիվ գրություններին դրական չի արձագանքում նաեւ «ՀայՌուսգազարդը» եւ չի դադարեցնում գազամատակարարումը: Թ. Բաղդասարյանը բազմիցս նամակներով դիմել է նաեւ պպետական այլ մարմիններին` երկրի նախագահին, վարչապետին, արդարասատության նախարարությանը, սակայն անօգուտ: «Հարգելի պարոն նախագահ, դիմում եմ ձեզ, ակնկալելով իմ կողմից բարձրացված այս հարցը կարժանանա անհրաժեշտ ուշադրության եւ ձեր հսկողությամբ կստանա օրինական լուծում»,- Թ. Բաղդասարյանը մեր միջոցով դիմում է Սերժ Սարգսյանին: Ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանում է Մարտունի քաղաքի Աբովյան 1 հասցեում գտնվող պանրագործարանը` շուրջ 6 հեկտար հողատարածքով, որից 3.7 հեկտարը սեփականության իրավունքով, իսկ 2.3 հեկտարը` վարձակալական: Այդպես է գրված ընկերությանը տրված անշարժ գույքի վկայականում, որը տվել է անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Մարտունու ստորաբաժանումը, սակայն օրերս Թաթուլ Բաղդասարյանը պարզել է, որ նույն կոմիտեում «Մարտունու պանրագործարանին» սեփականության իրավունքով պատկանող հողատարածքը անհասկանալիորեն գրված է 2.3 հեկտար, իսկ մնացած հողամասը պատկանում է Մարտունու քաղաքապետարանին: Այս տվյալներն ամբողջովին հակասում է 30.10.1993 թվականին տրված սեփականության վկայականի տվյալներին: Այս առնչությամբ Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Մարտունու ստորաբաժանման պետ Վրույր Վարդանյանն ասաց, թե իրոք անճշտությունն առկա է եւ խնդրել է Թ. Բաղդասարյանին իրենց մոտ տանել սեփականության վկայականի բնօրինակը:
«Իրոք, սեփականության իրավունքը Թաթուլ Բաղդասարյանին տրվել է կառավարության որոշմամբ, ուսումնասիրություններ ենք անում եւ այդ մասին լրացուցիչ ձեզ կտեղեկացնենք»,-ավելացրեց Վ. Վարդանյանը:
Նշենք, որ մեզ հետ հեռախոսազրույցում Մարտունու քաղաքապետ Բագրատ Հարությունյանն էլ ասաց, թե «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ն օրինական է գործում, սակայն երբ նրան փոխանցեցինք, որ մեզ մոտ է գտնվում թույլտվությունների փաթեթը, որտեղ բացակայում է ՍՊԸ-ի անունը եւ թույլտվությունները տրված են «Մարտունու պանրագործարանին» մի պահ լռեց, այնուհետեւ նշեց, թե մեր հարցերին կպատասխանի միայն գրավոր:
Քաղաքապետի հետ զրույցից րոպեներ անց իմ բջջային հեռախոսին փակ հեռախոսահամարից զանգահարեց մարտունեցի Սամվել անունով ներկայացած մի տղամարդ: Նրա ասելով, իբր իմ հեռախոսահամարը իրեն տվել է լրագրողների շրջապատում հայտնի ոմն Կարեն: Երբ ասացի, որ նման ծանոթ չունեմ, ասաց, թե դա կարեւոր չի: Սկզբում հանդես եկավ տուժողի դերում, ասելով, որ «հարկայիններից բողոք ունեմ, ուզում եմ իրանց մասին բան գրես, որ նախագահն իմանա, թե ինչ է կատարվում», ապա հետաքրքրվեց, թե ես որ լրատվամիջոցից եմ եւ որտեղ է խմբագրության հասցեն: Խոստացավ գալ, բայց այդպես էլ չեկավ: Սա պատահականություն չէր, պարզապես Մարտունու քաղաքապետը ուրիշի միջոցով փորձում էր ինձ «սթափեցնել»:
Թաթուլ Բաղդասարյանը դիմել է նաեւ ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայությանը: «Հետքի» հետ զրույցում վերահսկողական ծառայության առաջին բաժնի վարիչ Արծրուն Թորոսյանը փոխանցեց, որ երեկվա դրությամբ իրենք 5 ուղղություններով նամակներ են ուղարկել այն կառույցներին, որոնց դիմել եւ արձագանք չէր ստացել Թ. Բաղդասարյանը: «Պատասխան դեռ չենք ստացել, երբ դրանք ստանամ մանրամասն կներկայացնեմ»,-ասաց պարոն Թորոսյանը:

In the summer of 2007 Martuni Cheese Factory, OJSC, and Pavel & Co. Ltd. came to an agreement to built and jointly run a gas station on land owned by the cheese factory. Tatoul Baghdasaryan, head of the cheese factory, managed to get all of the documents required for the construction of the gas station after which he and the representative of Pavel and Co. Ltd. were expected to sign an agreement on building and running the gas station. The director of the cheese factory provided a territory and a station while Pavel and Co. Ltd. was to purchase all of the required equipment.
“After the construction of the gas station we were to run it at 70/30 ratio. 70% of the profits would belong to Pavel and Co. Ltd, while the remaining 30% would be ours. They also used the construction materials and the electrical equipments belonging to the cheese factory for the gas station’s construction. The gas station construction work finished in December, 2007. They run it till now. They keep getting profits by using 0.64 hectares of our company’s territory, but we still haven’t gotten our share of the profits. Vladimir Baghmanyan, head of Pavel and Co. Ltd., refuses to sign any agreement with our company,” Tatoul Baghdasaryan, head of “Martuni Cheese Factory, in an interview with “Hetq” stated that, “Martuni Cheese Factory” OSJC is registered in Martuni (Gegharkunik) Regional Department of RoA State Registry. He said that they have all the documents required for building a reprocessing station on the territory of the cheese factory. According to Haroutunyan, Pavel and Co. took advantage of the fact and misappropriated the reprocessing station, began to run it and ignores all demands to stop these illegal actions. It’s worth mentioning that we have at our disposal all the copies of the documents given to “Martuni Cheese Factory” OJSC by “ArmRusGasArd” and other legal institutions permitting us to run the gas station. None of the documents contains a single word about “Pavel and Co.” Ltd. Moreover, the architectural layout task #159 issued by Bagrat Haroutunyan, mayor of Martuni, on 11.07.2007, doesn’t mention Pavel and Co. Ltd. and describes “Martuni Cheese Factory” OJSC as the constructor of the reprocessing station. The gas station belongs to Pavel Baghmanyan, son of Haykaz Baghmanyan, Major-General of RoA Armed Forces. The owner of the notorious gas station runs it without a cash register and also doesn’t pay the land tax. The head of the cheese factory turned for help to the tax inspectorate many times, but all his efforts were in vain. RoA President Serge Sargsyan, RoA Prime Minister Tigran Sargsyan, Gagik Khachatryan, head of RoA State Profit Committee, constantly state on every occasion that every businessman should run his business legally and everyone is equal before the law, but till now here we have a company that functions and violates the laws, remaining unpunished at the same time. Kamo Hakobyan, head of Martuni’s State Profit Department, also stated that till now the owners of the gas station run it without a cash register. “At present we are carrying out inspections at the gas station and we have already made relevant records of the fact that there is no cash register at the gas station. At the same time Pavel and Co. is registered as a tax payer and they pay the taxes,” K Hakobyan said. It’s worth mentioning that “Pavel and Co.” has been fined for running the gas station without a cash register in December, 2008. But even after being fined, it’s already the fourth month that the gas station still functions without a cash register. Had it been a common citizen, the business would have been shut long ago. “In order to legally and peacefully solve this issue I turned to Major-General Haykaz Baghmanyan himself, as his son is a big share holder of Pavel and Co. He promised to legalize the preliminarily achieved agreement, but he broke his promise, most likely preferring not to share profit from the gas station,” Tatoul Baghdasaryan added. On June 16 and 26, 2008, in order to stop the loses their company suffers because of Pavel and Co. as well as to avert any accidents, T. Baghdasaryan applied to S. Gambouryan, head of the “Geghama” branch of Power Networks, with the request to turn off the electric transformer and stop the power supply, but till now he has received no reply and his efforts have yielded no results. Moreover, A. Tokhunts, head of consumption of “Armenia’s Power Network,” in a letter demanded that S. Gambouryan stop the power supply to the consumer, until the latter submits such a request in a written form. This demand was also ignored and till now the gas station is supplied with electricity. At the same time, the cheese factory can’t cover the bills of millions of drams accumulated on its account because of Pavel and Co. “HayRusGazArd” also ignored Tatoul Baghdasaryan’s numerous letters and requests to stop the power supply to the gas station. T. Baghdasaryan also turned to other state bodies for a settlement of the issue, including the RoA President, RoA Prime Minister and RoA Justice Ministry, but failed to get any response from them. “Mr. President, I turn to you with a request, expecting that the issue I touch upon will receive the attention it deserves and will be legally settled under your personal control,” T. Baghdasaryan turns to RA President Serge Sargsyan with our help. The company is the owner of the Cheese Factory at Abovyan1, Martuni, with about 6 hectares of land, including 3.7 hectares of ownership and 2.3 hectares that are rented. This is written in the real estate document given to the company by the Martuni State Real Estate Cadastre Committee. But, quite recently, Tatoul Baghdasaryan found out that the same Martuni State Real Estate Cadastre Committee registered only 2.3 hectares of land in the ownership of the Martuni Cheese Factory, while the rest of the land belongs to Martuni Mayor’s Office. This data completely contradicts the data contained in the ownership document given on 30.10.1993. In connection with this, Vrouyr Vardanyan, head of the Martuni State Real Estate Cadastre Committee, said that a mistake had been committed and asked T. Baghdasaryan to bring the original of the ownership document to him. “Indeed, Tatoul Baghdasaryan received the ownership right by a government decision. Currently, we are investigating the case and will inform you about the details later,” V. Vardanyan added. It’s worth mentioning that in the telephone conversation with “Hetq”, Martuni Mayor Bagrat Haroutyunyan said that Pavel and Co. Ltd. is run legally. But when we told him that we have a package of documents where the “Ltd” isn’t mentioned at all and the permissions were given to Martuni Cheese Factory, he paused for a minute and added that he will answer our questions only in a written form. In several minutes after the conversation with the mayor of Martuni, a Samvel from Martuni called me from a blocked number. According to him, a person named Karen from journalistic circles gave my phone number to him and recommended to contact me. When I told him, that I know nobody with such a name he answered that that didn’t matter. He represented himself as someone who suffered some injustice, telling that he wanted to “complain about the way the tax inspection is working.” He added he wanted me to write about the tax inspectors so that the president knows what’s happening in the country. Then he inquired which where I work and where our editorial office is located. He promised to meet me, but he didn’t come. This was not a coincident, but an attempt of Martuni mayor to make me “sober.” Tatoul Baghdasaryan turned to RA President’s Control Service. In the conversation with “Hetq”, Artzrun Torosyan, head of First Department of RoA President’s Control Service, said that they have sent 5 letters to different bodies that previously ignored the claims of T. Baghdasaryan. “We haven’t received any responses yet, but I will inform you about all the news we get in details,” Mr. Torosyan said.