Հայաստանում կբացվի «Աղետների բժշկության տարածաշրջանային կենտրոն»
Այսօր արտակարգ իրավիճակների նախարար Մհեր Շահգելդյանը Կառավարության նիստի ժամանակ ներկայացրեց «Աղետների բժշկության տարածաշրջանային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպություն ստեղծելու ծրագիր:
«Արտակարգ իրավիճակների եւ պատերազմի հետեւանքներից բնակչության պաշտպանության կարեւորագույն խնդիրներից մեկը աղետների բժշկության համակարգն է. Սպիտակի երկրաշարժի ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ այս համակարգի ձեւավորված չլինելը մեծաքանակ զոհերի պատճառ է դառնում»,- ծրագիրn այսպես հիմնավորեց նախարարը:
Կենտրոնի գործառույթներն են լինելու վերապատրաստման, տեղեկատվայնացման, կանխարգելման գործառույթների իրականացումը. «Մենք գտնում ենք, որ կարող է ունենալ տարածաշրջանային նշանակություն, քանի որ տարածաշրջանի այլ երկրներում նման կենտրոն գոյություն չունի»:
Ծրագրին կաջակցեն Շվեյցարիայի զարգացման գործակալությունը, սփյուռքահայ կազմակերպությունները:
Վարչապետը հետաքրքրվեց, թե ինչ ֆինանսական պարտավորություններ է առաջացնում ծրագիրը:
« Մենք կփորձենք մեր ներքին ռեսուրսները օգտագործելով իրականացնել ծրագիրը»,- պատասխանեց նախարարը: Ծրագիրը հաստատվեց:

Today, RoA Ministry for Emergency Situations Mher Shahgeldyan, announced plans to set up a program leading to the creation of a not for profit "Regional Diasaster Health Center" network.
The minister stated that, "One of the most pressing problems to safeguard the populace from consequences resulting from emergency situations and warfare is a medical diasaster system. Studies of the Spitak earthquake show that the absence of such a network leads to a large number of preventable deaths."
The functions of such a sytem will be both informational and preventative in nature, the minister noted, adding that the system could have regional significance as well given that such a system is lacking in other countries in the region.
Assistance for the project will come from the Swiss development Agency and a number of diaspora Armenian organizations.