Ապագա առաջնորդների փոխանակման ծրագիր. մեկ ուսումնական տարի` ԱՄՆ-ի ավագ դպրոցներում
FLEX-ը մշակութային փոխանակման ծրագիր է, որը հնարավորություն է տալիս մրցույթը հաղթող դպրոցականներին մեկ ուսումնական տարի ուսանել ԱՄՆ-ի ավագ դպրոցներում և ապրել ամերիկյան հյուրընկալող ընտանիքներում: FLEX կրթաթոշակային ծրագիրն ամբողջովին ֆինանսավորվում է ԱՄՆ-ի կառավարության կողմից և իրականացվում է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի Կրթական և մշակութային գործերի (ԿՄԳ) բաժնի կողմից:
Ծրագրի նպատակն է ԱՊՀ-ի երկրների աշակերտներին հնարավորություն ընձեռել ապրելու ժողովրդավարական հասարակության մեջ և ըմբնելու նրանց արժեքները, ինչպես նաև ամուր կապեր ստեղծել Եվրասիայի և Ամերիկայի ժողովուրդների միջև: Դիմորդները քննություններ են հանձնում և ընտրվում բաց և արժանիքների վրա հիմնված երեք փուլից բաղկացած մրցույթի միջոցով: Միացյալ Նահանգներ մեկնելուց 4-6 շաբաթ առաջ մրցույթի հաղթողները մասնակցում են նախապատրաստական դասընթացների իրենց հայրենի երկրներում: Աշակերտներն ապրում են կամավոր և անվճար հյուրընկալ ընտանիքներում, առանց ուսման վճարի հաճախում են դպրոցներ, ներգրավվում են տեղական և մշակութային իրադարձություններում:

Программа обмена будущими лидерами: один учебный год в старших школах США
FLEX – это программа культурного обмена, которая дает возможность победившим на конкурсе школьникам в течение одного учебного года учиться в старших школах США и жить в американских семьях. Программа FLEX полностью финансируется правительством США и реализуется отделом образовательных и культурных программ Госдепартамента США.
Цель программы предоставить учащимся из стран СНГ возможность пожить в демократическом обществе и воспринять его ценности, а также установить прочные связи между народами Евразии и Америки.
Отбор участников программы FLEX проводится на основе открытого конкурса из трех этапов. За 4-6 недель до отъезда в Соединенные Штаты победители конкурса участвуют в подготовительных курсах в своей стране. Учащиеся живут в семьях, которые принимают их добровольно и бесплатно, посещают школу без платы за обучение, участвуют в культурных и других мероприятиях.