Չնայած բազմաթիվ խոստումներին` արտասահմանում սովորող ուսանողներին պետությունը չի աջակցում
Գրիգոր Մինասյանը սովորում է Մեծ Բրիտանիայի Էքսեթերի համալսարանում, միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետի 1-ին կուրսում: Նրան այս բավականին բարձրակարգ համալսարան հաջողվել է ընդունվել շնորհիվ այն բանի, որ երկու տարի սովորել է Թայլանդի Ռեգենտի դպրոցում, որը միջազգային բակալավրիատի (IB-International Baccalaureate) աստիճան ունի:
Միջազգային բակալավրիատի աստիճան ունեցող դպրոցներում ուսուցումը կատարվում է անգլերեն լեզվով, աշակերտների որոշակի տոկոսը պետք է լինեն արտասահմանից: Այս դպրոցները սփռված են աշխարհով մեկ եւ հնարավորություն են տալիս հետագայում գնահատականների համապատասխանության դեպքում դիմել աշխարհի ցանկացած համալսարան: Գրիգորը Ռեգենտի դպրոց ընդունվելու համար Հայաստանում քննություններ է հանձնել եւ արդյունքում ստացել 90 տոկոս զեղչ` վճարելով միայն 20.000 ԱՄՆ դոլար: Ռեգենտի դպրոցն ավարտելուց հետո Գրիգորը 2008-ին դիմել է Անգլիայի Էքսեթերի համալսարան եւ ընդունվել: «Իմ գնահատականներն ավելի բարձրակարգ համալսարանների էին բավականացնում, սակայն հենց այդ պահից էլ հասկացա, որ չեմ կարողանալու ֆինանսական աջակցություն ստանալ որեւէ մեկից, այդ պատճառով էլ դիմեցի այս համալսարան, որի ուսման վարձը համեմատաբար ցածր է»,- պատմում է Գրիգորը: Եվրոպական նման համալսարանների նվազագույն վճարը կազմում է 40-45 հազար ԱՄՆ դոլար: Սա այն դեպքում, երբ ուսանողը չի օգտվում համալսարանի ճաշարանից: Գրիգորն ասում է, որ դիմել է բոլոր հնարավոր աղբյուրներին, որտեղից կարելի էր որեւէ աջակցություն ստանալ: «Որքան բարեգործական ընկերություններ կան, որքան բարեգործությամբ զբաղվող անձնավորություն կա, բոլորին դիմել եմ, անձամբ ՀՀ նախագահին նամակ եմ ուղղել` ոչ մի արդյունք, կատարյալ անտարբերություն: Դիմել եմ Կրթության նախարարություն, ասել են` սպասիր, շուտով «Լույս» հիմանդրամը կգործի, կօգնենք, դիմել եմ վարչապետին, սակայն կրկին ոչ մի արձագանք: Իսկ այդ «Լույս» հիմնադրամի մասին լսել եմ, որ այսքան ժամանակ միայն Ջիվան Գասպարյանի համերգն են ֆինանսավորել, թե դա ինչ կապ ունի ուսանողների հետ, ես չգիտեմ, բայց այդ հիմանդրամից արդեն վաղուց եմ հույսս կտրել»,-ասում է Անգլիայում սովորող ուսանողը:
Եվրոպական կրթության մակարդակի մասին Գրիգորն ասում է. «Այնտեղ ես դասախոսություն շատ քիչ եմ ունենում, բայց շատ ժամանակ են ինձ տրամադրում ինքնակրթության համար: Կա հսկայական գրադարան, որից օգտվելը միայն հաճույք է: Բացի այդ, իմ մասնագիտության մեջ խորանալու հսկայական հնարավորություն ունեմ»: Առաջին կուրսի ուսման վարձը, այնտեղ բնակվելու եւ սննդի գումարը մի կերպ վճարել են Գրիգորի ծնողները. «Ես չեմ կարող ասել, թե ես աղքատ ընտանիքից եմ, նորմալ, միջին բարեկեցության ընտանիքից եմ, բայց ծնողներս ուղղակի ի վիճակի չեն այդքան գումար վճարել, ես էլ ինձ վատ եմ զգում, համակարգչիս գումարն այնտեղ ինքս եմ աշխատել մի կերպ, փորձում եմ որոշակի գումար ձեռք բերել ընկերներիս համար ռեֆերատներ եւ այլ աշխատանքներ գրելով»:
Գրիգորն ունի նաեւ 17-ամյա քույր, ով այս տարի պատրաստվում է Երեւանի Բժշկական համալսարան ընդունվել, նաեւ` մի դպրոցական եղբայր: Այս տարի Գրիգորն իր հույսը կապում է երկու հիմնադրամների հետ` «Բենլյան» եւ «Գյուլբենկյան», սակայն, նրա կարծիքով, այս հիմնադրամները կարող են շատ չնչին օգնություն հատկացնել: «Նման խնդիր համալսարանում ունեն միայն հայերը, չորս հոգի ենք: Մեր համալսարանում չկա մի այլ ազգության ուսանող, ով չֆինանսավորվի իր պետությունից: Միայն հայ ուսանողներն են այս վիճակում հայտնվել»,- ասում է Գրիգորը: Նա համոզված է, որ պետությունը պարտավոր է օգնել իր երիտասարդներին: «Չէ որ հետո մենք ենք գալու ու մեր գիտելիքները ներդնելու այս նույն պետության մեջ, ով այսօր մեզ ոչ մի աջակցություն չի ցուցաբերում: Անձամբ ես ավարտելուց հետո գալու եմ, ծառայելու եմ բանակում, եւ հետո իմ ապագան ծավալեմ Հայաստանում, ես երբեք չեմ էլ մտածել արտերկրում մնալու մասին, ես հայ եմ եւ ապրելու եմ եւ աշխատելու եմ Հայաստանում: Բացի այդ, մեր պետությունը պետք է հասկանա, որ արտերկրի կրթությունը շատ որակյալ է, եւ ես արդեն որոշակի որակավորում ունեմ եւ դեռ ավելիին կհասնեմ երկու տարի հետո»,- ասում է Գրիգորը: Ըստ Գրիգորի`իր այլազգի ընկերները պետության կողմից երկու ձեւով են ֆինանսավորվում. առավել հարուստ երկրների ուսանողները լիարժեք ֆինանսավորում են ստանում պետությունից առանց որեւէ պայմանի, իսկ պակաս հարուստ երկրների ուսանողներին իրենց պետությունները գումարը տալիս են վարկի տեսքով:
«Երբ նրանք ավարտում են, հետ են գալիս իրենց երկիր եւ անցնում աշխատանքի, պետությունը նրանց աշխատավարձից ամեն ամիս գանձում է որոշակի գումար, այսպիսով ստացվում է, որ պետությունը ժամանակավոր ներդրում է արել, սակայն առանց տոկոսի, իսկ հետո այդ գումարը հետ է ստանում: Ես գիտեմ, որ Հայաստանը չի կարող ամբողջությամբ վճարել իմ ուսման համար, բայց գոնե այս տարբերակը պետք է կիրառել, այսպիսով ինձ էլ պարտադրվում է վերադառնալ եւ աշխատել հայրենիքում»,- բացատրում է Գրիգորը: Նրա խոսքերով` այդ համալսարանում սովորում են հարյուրավոր թուրք ուսանողներ, որոնց ուսման ծախսն ամբողջությամբ ֆինանսավորում է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը:
«Գյուլն այդ համալսարանն է ավարտել, այդ պատճառով էլ նա հատուկ ֆինանսավորում է այդ համալսարան ընդունվող ուսանողներին»,- ասում է Գրիգորը: Իսկ ադրբեջանցի ուսանողներ բրիտանական այդ համալսարանում ընդհանրապես չկան:

Grigor Minasyan studies at the Exeter University in Great Britain. He is a first-year student in the Department of International Relations. He managed to enter such quite high-ranking university thanks to his two years of study at the Thailand Regent School that offers the degree of IB (International Baccalaureate).
The teaching language in the schools offering the IB degree is English and a certain part of the students enrolled there should be foreign. Such schools are spread all over the world and they permit graduates to apply to any university of the world, if you have relevant scores. Grigor entered the Regent School by taking his exams in Armenia. As a result, he was given a 90% tuition discount, paying only $ 20 000 for his studies. After finishing the Regent School, Grigor applied to the Exeter University and was enrolled there in 2008. “I could apply to higher ranking universities with my scores, but I realized that I won’t get any financial assistance from anybody and applied to a university with lower tuition fees,” Grigor said. The lowest tuition fee for such European universities amounts to $40-45,000 annually. And one can pay such tuition fees when the student doesn’t use the university canteen. Grigor says that he has applied to all possible sources for financial assistance.
Requests to Armenian government go unanswered
“I have applied to all benevolent organizations or benefactors that we have. I even addressed a letter to the president of Armenia, but my every effort was in vain. I applied to RoA Education Ministry, where they told me to wait for the “Louys” Foundation to start functioning so that I can get their financial assistance. I turned to the RoA Prime Minister, but again received no response. I heard about “Louys” foundation and that the only thing they did was to finance Jivan Gasparyan’s concert. I can’t find any connections between the concert and the students who need to study abroad. I have given up hope to get assistance from that foundation long ago,” Grigor said. Grigor said the following about the European educational system: “I don’t have many lectures, but I have plenty of time for self-education. There is a huge library where I study with pleasure. Besides, I have great opportunities to get profound knowledge in my profession.” Grigor’s parents have paid the tuition fee for the first year of studies as well as their son’s living expenses with great difficulty. “I can’t say that I am from a poor family. We are a normal average family with an average income, but my parents just can’t pay that much money for my studies. I feel so embarrassed. I had to pay for my computer here myself by earning some money writing research papers for my friends,” he said. Grigor also has a17 year-old old sister who is going to finish school this year and enter the Medical University this year. He has a small brother who is still in school. This year Grigor hopes that he may get some assistance from the “Benlyan” and “Gulbenkian” foundations. But he thinks that these foundations can cover only a small amount of his tuition fee. “Only Armenian students of our university have such financial problems. There are four of us. There is not a single student of other nationalities that does not get state financial assistance. Only the Armenian students have to undergo such conditions,” he said.
Turkey offers financial assistance; shouldn’t Armenia?
He is sure that the state should support its students. “We are going to come back and invest our knowledge and skills in the country we belong to. I am going to join the army when I return to Armenia. After the army I am going to live and work in Armenia. I have never entertained the thought of staying overseas and not going back. I am Armenian and I am going to live and work in Armenia. Besides, our state officials should realize that foreign states provide a high quality education. I already have some qualifications and may achieve more in two years,” Grigor emphasized. Grigor told us that his friends from other countries are financed by their states in two ways. The richer states either completely or unconditionally pay their tuition fees, while students from less wealthy states get credits from their countries. “When they graduate and return to their countries and become employed, they make monthly payments to the state to cover the credit. It turns out that the state has been investing some money for some period without any rates and it gets back its money. I know that Armenia can’t fully cover my tuition fees, but we at least need to apply this second form of payment that will oblige me to return and work in my homeland,” Grigor said. According to him, hundreds of Turkish students study at the Exton University but they are all completely financed by Turkish President Abdullah Gul. “Gul has graduated from our university and that’s why the Turkish students get special financial assistance from him,” he said, adding that there are no Azeri students studying there.