Կրպակատերերն այցելեցին օմբուդսմենի գրասենյակ
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ էին եկել 50-ից ավելի կրպակատերեր՝ «Ժառանգություն» կուսակցության ներկայացուցիչների հետ: Նրանք հանդիպում խնդրեցին Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանից եւ ներկայացրեցին իրենց բողոքը կրպակների ապամոնտաժման գործընթացի դեմ եւ դժգոհությունը Երեւանի քաղաքապետարանի որոշումներից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կրպակատերերին ներկայացրեց իրենց իրավունքների պաշտպանության ուղիները եւ բացատրեց իր լիազորությունները, ինչպես նաեւ ներկաներին առաջարկեց Պաշտպանին դիմել անհատական դիմումներով՝ յուրաքանչյուր գործ առանձին քննարկելու եւ որոշումներ կայացնելու նպատակով: Նա ընդգծեց, որ Պաշտպանը կարող է աջակցել դիմումատուներին իրավական լուծումներով: Իսկ, երբ խնդիրը դուրս է իրավական դաշտից, ապա քաղաքական պայքարին Պաշտպանը մասնակցել չի կարող, սակայն կարող է միջամտել, որպեսզի հարգվի եւ պաշտպանվի յուրաքանչյուրի՝ օրինական ճանապարհներով իր կենսական շահերի համար պայքարելու իրավունքը:
Ի պատասխան կրպակատերերի խնդրանքին՝ դիմել Սահմանադրական դատարան քաղաքապետարանի որոշումների Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով, Պաշտպանն ասաց, որ այդ առաջարկը եւս մանրամասն քննարկման կարիք ունի եւ բացատրեց յուրաքանչյուր գործողության ընթացակարգերն ու ժամկետները, նաեւ խոստացավ, որ այսօրվանից գրասենյակը կուսումնասիրի Սահմանադրական դատարան դիմելու հնարավորությունները եւ հնարավոր բոլոր հիմքերը:
Պաշտպանը հաստատեց օգոստոսի 16-ի կրպակների ապամոնտաժման գործընթացի վերաբերյալ իր անդրադարձի սկզբունքները ու շեշտեց, որ առաջիկայում եւս հետեւողական կլինի կրպակատերերի գույքային իրավունքի ոտնահարման դեպքերը, իր լիազորությունների շրջանակներում, բացահայտելու եւ խախտված իրավունքը վերականգնելու առումով: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ-ի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

Владельцы ларьков посетили офис омбудсмена РА
Более 50 владельцев ларьков вместе с представителями партии “Наследие” сегодня посетили офис Защитника прав человека РА. На встрече с омбудсменом Кареном Андреасяном они представили свою жалобу на процесс демонтажа ларьков и выразили недовольство решениями мэрии Еревана.
Защитник прав человека предложил владельцам ларьков представить заявления в индивидуальном порядке, чтобы решения были приняты отдельно по каждому делу. К.Андреасян подчеркнул,что Защитник может оказать содействие только принятию правовых решений, защите права каждого человека на борьбу законными путями за свои жизненные интересы.
Касаясь инициативы владельцев ларьков обратиться в Конституционный суд для определения конституционности решения мэрии, Защитник отметил, что эта инициатива тоже нуждается в тщательном обсуждении. Карен Андреасян пообещал, что с сегодняшнего дня офис омбудсмена приступит к изучению возможностей и оснований для обращения в КС.
Защитник прав человека подтвердил принципы своего отклика на осуществленный 16 августа процесс демонтажа ларьков и подчеркнул, что и впредь будет проявлять последовательность в вопросе выявления случаев нарушений и восстановления имущественных прав владельцев ларьков. Об этом сообщает отдел информации офиса ЗПЧ.