Սահմանակից թուրքերն ուզում են դեպի Հայաստան տանող դուռը փակ պահել
Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի վերաբացման նախագծերը գրեթե չեն ողջունվում թուրքական սահմանամերձ քաղաքներում և գյուղերում:
Սաբուհի Մամմադլի, Իգդիր, Թուրքիա (CRS No. 491, 1-May-09)
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանի հնարավոր վերաբացման մասին խոսակցությունները սահմանամերձ թուրքական քաղաքների բնակիչների մոտ տարակուսանք են առաջացրել, թե արդյո՞ք այսպիսի զարգացումն այն է, ինչ իրենց հարկավոր է:
Շատերն ասում են, որ նույնիսկ եթե դա տնտեսապես ձեռնտու է, միեւնույն է, իրենք, այնուամենայնիվ հայ հարևանների հետ ընկերանալու պատրաստ չեն:
Իգդիրը փոքր քաղաք է Թուրքիայում: Չնայած իր գավառական լինելուն, այն շատ մեծ ռազմավարական կարևորություն ունի Թուրքիայի համար, քանի որ գտնվում է Ազդրբեջանի, Հայաստանի և Իրանի սահմանների խաչմերուկում:
Իգդիրի տեղացի բնակիչները հիմնականում ադրբեջանցիներ են, ովքեր այստեղ են եկել Լեռնային Ղարաբաղից կամ հարակից տարածքներից:
Թուրքիան փակել է իր սահմանը Հայաստանի հետ 1993 թվականին` ի աջակցումն Ադրբեջանի, քանի որ վերջինս շատ պարտություններ էր կրել Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում:
Երկու երկրների միջև դեռ չկա ոչ մի դիվանագիտական հարաբերություն, քանի դեռ գոյություն ունեն Ղարաբաղի չկարգավորված հակամարտության խնդիրը, Հայաստանի` 1915թ. հայերի զանգվածային կոտորածները Օսմանյան կասրությունում ցեղասպանություն ճանաչելու պահանջները և մի քանի հայկական քաղաքական կուսակցությունների պահանջները` վերադարձնել Թուրքիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող վեց գավառները:
Սահմանի բացումը այն 35 պահանջներից մեկն է, որ Թուրքիան պետք է իրականացնի Եվրոպական Միությանը անդամակցելու համար:
Հայաստանը և Թուրքիան, իսկ Շվեյցարիան` որպես միջնորդ, փակ բանակցություններ են վարում այդ հարցի շուրջ դեռ 2002թ-ից:
Այն նախանշանները, որ Հայաստանն ու Թուրքիան կարող են բարելավել հարաբերությունները, առաջացրել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դժգոհությունը:
Նա իր դժգոհությունն արտահայտել է Անկարայում տեղի ունեցած միջազգային գիտաժողովին այցելելու մերժումով` այսպիսով զոհաբերելով իր հնարավորությունը հանդիպել Օբամայի հետ, ով այլ բարձրաստիճան հյուրերի հետ մասնակցում էր միջոցառմանը:
Չնայած Ադրբեջանի դեմարշերին` թուրք-հայկական ճանապարհային քարտեզը արդեն նախատեսում է երկու երկրների սահմանների միջև երկու անցակետերի վերաբացում:
Մեկը գտնվում է Իգդիրի Ալիջան գյուղի շրջակայքում, իսկ մյուսը` Կարսի Ակյակա գյուղում:
Իգդիրի Ազգային Շարժում կուսակցության (Թուրքիայում հայտնի որպես MHP) նախագահ Ջահիդ Էրոլը մտահոգված է այն ազդակներով, որոնք տանում են դեպի սահմանի վերաբացումը:
Նա վախենում է, որ Իգդիրի քուրդ քաղաքապետի ընտրությունները կարող են ունենալ արագացված և անցանկալի գործընթաց;
Վերջերս Էրոլը պարտություն էր տարել տեղական ընտրություններում` Քրդական Ժողովրդավարական Հասարակական կուսակցության թեկնածու Մեհմետ Գյունեշի հետ մրցելիս: Էրոլը պնդում է, որ վերջինս աջակցում է Քրդական Աշխատավորների Կուսակցությանը` PKK, որը Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կազմակերպություն:
«Հիմա, ցավոք, նրանք նշանակել են PKK-ի անդամին ղեկավարել քաղաքապետարանը», - բողոքում է Էրոլը:
Նա անհանգիստ է, որ նորանշանակ քուրդ քաղաքապետը կբացի սահմանը Հայաստանի հետ:
Ընտրվելուց հետո Գյունեշը տեղական թերթին տված հարցազրույցում ասել է, որ «կբացի Ալիջանի դարպասները», որը առաջարկված անցակետերից մեկի մոտ տնվող գյուղերից է:
«Սա կնպաստի տարածաշրջանի տնտեսական զարգացմանը», - ասել է նա նույն թերթում:
Էրոլին դուր չի գալիս Թուրքիայի դաշինքը Ադրբեջանի հետ առուծախ անելու գաղափարը` փոխարինելով այն «զարգացման» հեռանկարով:
«Մեր կողմից հարգված [կուսակցության] նախագահ Դեվլետ Բահչելին ասում է. “Մենք հետ չենք կանգնի Ղարաբաղից, նույնիսկ եթե Ադրբեջանը հետ կանգնի”», - առարկել է նա:
«Մենք ուրախ կլինենք, եթե Ադրբեջանը խիստ դիրքորոշում պահպանի Թուրքիա-Հայաստան սահմանի վերաբացման հարցում, և եթե [նախագահ] Ալիևը խափանի Օբամայի և Էրդողանի նախագծերը»:
«Մեր կուսակցությունն իր դիրքորոշումը հստակ ասել է: Սահմանը երբեք չի բացվի, կամ նրանք ստիպված կլինեն անցնվել մեր դիակների վրայով»:
Իգդիրի բնակչության կարծիքները շատ տարբեր են: Սակայն շատերը նույնքան թշնամաբար են տրամադրված սահմանի վերաբացմանը, որքան Էրոլը:
Իգդիրի կենտրոնում գտնվող Բարբարոսսա հյուրանոցի աշխատակից Նուրին ասում է, որ նման զարգացումները բիծ կթողնեն Թուրքիայի հեղինակության վրա:
«Ես պարզապես չեմ կարող պատկերացնել, որ հայերը հանգիստ ճանապարհորդեն Թուրքիայով: Ինչպե՞ս է դա հնարավոր», - ասում է նա:
Տեղացի գործարար Էկրեմ Յեսիլն ընտրել է նույն ուղին: Նա ասաց, որ Էրզրումի համալսարանի սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը վերջերս անցկացրել է սոցոլոգիական հարցում, որին մասնակցած 10.000 հարցվածների մեծամասնությունը դեմ է հաշտմանը:
«Պատասխանողների 97 տոկոսն ասել է, որ չեն ցանկանում, որ սահմանը վերաբացվի», - ասաց Յեսիլը:
«Մնացած երեք տոկոսը կառավարությանը սատարող Արդարություն և Զարգացում կուսակցության անդամներ էին»:
Մուրատ Քարադեմիրը` ընդդիմական Հանրաճանաչ Հանրապետական Կուսակցությունից, նույնպես խստորեն դեմ է հաշտությանը: Նա Իգդիրն անվանում է «դեպի Կովկաս տանող դուռ»` մի դուռ, որը պետք է պինդ փակ պահել Հայաստանի դեմքի առջև:
«Հայերի համար այս քաղաքը դեպի Եվրոպա տանող ճանապարհ է հանդիսանում Թուրքիայի միջով, կարճ ասած, այն ռազմավարական տարածք է», - ասաց նա:
«Այս դուռը բացել հայերի առջև կնշանակի աղետ Թուրքիայի համար, վտանգ նրա անվտանգությանը»:
«Բացի այդ PKK-ն շատ ակտիվ է այս տարածաշրջանում, և ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ PKK-ի շատ անդամներ պատրաստվել են Հայաստանում և օկուպացված Ղարաբաղում»:
«Հենց այնտեղ է, որ ահաբեկիչները “բուժում են իրենց վերքերը”: Արդեն իսկ շատ բարդ է [կանխել] նրանց մուտքը Հայաստան: Իսկ սահմանը բացելով` ավելի կհեշտացնենք նրանց շարժը»:
Ալիջանում ծնված, իսկ ներկայումս Իգդիրում բնակվող Մեհմետ Այդինն ասել է, որ Անկարան վերջերս խոսել է այն մասին, որ դիվանագետներ ուղղարկի այդ գյուղը` սահմանի վերաբացումը կանխելու:
«Նրանք ասում են. “Տեսնո՞ւմ եք, թե ինչ է դառել Իգդիրը մի փոքրիկ գյուղից Ադրբեջանի սահմանը բացվելուց հետո: Նույնն էլ սպասում է Ալիջանին [եթե Հայաստանի հետ սահմանը բացվի]”»:
«Ոմանք հավատում են այս քարոզչությանը և սպասում [սահմանի] վերաբացմանը, իսկ շատերը` ոչ»:
Բայց ոչ բոլորն են Իգդիրում ուզում մշտապես փակ սահման ունենալ Հայաստանի հետ:
Ահմետ Սահինը` տեղական Ժողովրդավարական Հասարակական կուսակցության ակտիվիստը, կարծում է, որ այսօր Իգդիրում շատ բիզնեսներ կանգ են առել տնտեսական բարդությունների պատճառով, սակայն կարող են նորից թափ առնել, եթե սահմանը բացվի:
«Ես ինքս ձեռնարկատեր եմ: Իմ գործարանում արտադրվող քիմիկատները փոշու մեջ կորել են պահեստներում», - ասում է նա:
«Ինչո՞վ վատ կլիներ, եթե արտադրանքս իրացնեի հայկական շուկայում»:
«Սահմանը պետք է բացվի, քանի որ Թուրքիայում գործազրկություն է», - համաձայնվում է տեղաբնակ ուսուցիչ Մեհմետ Բրոին: «Առևտուրը նույնպես պակասել է: Իսկ Հայաստանը մեզ համար շահութաբեր տարածք է»:
Այստեղի նահանգապետ Մեհմետ Քարահիսարլին նույպես լավատես է սահմանի հնարավոր վերաբացման հարցում: «[Այն] կնպաստի Իգդիրի և ամբողջ տարածքի բիզնես գործունեության զարգացմանը», - ասաց նա Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտին (IWPR):
Բայց թուրք ազգայնամոլները շարունակում են կրկնել, որ նրանք կթույլատրեն սահմանի բացում միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը կատարի մի շարք նախապայմաններ:
Դրանք սկսում են Լեռնային Ղարաբաղից:
«Առաջին հերթին Հայաստանը պետք է ազատի Ղարաբաղի տարածքը», - ասում է Էրոլը:
«Երկրորդ հերթին նրանք պետք է մտքներից հանեն ցեղասպանության վերաբերյալ իրենց պահանջները: Երրորդ` պետք է դադարեն Թուրքիայից փոխհատուցում պահանջել: Չորրորդ` չպետք է պահանջեն, որ Թուրքիան վերադարձնի տարածքները: Հինգերորդ` պետք է ընդունեն [1992թ.փետրվարի] [ադրբեջանցիների] կոտորածները Խոջալիում»:
«Երբ հայերը կատարեն բոլոր այս պայմանները, Էրդողանը և Գյուլը նույնիսկ կարող են բարեկամանալ [Հայաստանի նախագահ Սերժ] Սարգսյանի հետ»:
«Մինչև չանեն, մենք խոսելու ոչինչ չունենք»:
Սաբուհի Մամմադլին անկախ լրագրող է Բաքվում:
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի եւ խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի (IWPR) «Կովկասյան լրատու» պարբերականից www.iwpr.net

The following is an article by freelance journalist Sabuhi Mammadli reporting from Igdir, Turkey.
A plan to reopen the frontier between Armenia and Turkey wins few friends in towns and villages on the Turkish side.
Talk of the possible reopening of the Turkish-Armenian border has left residents in nearby Turkish towns divided on whether such a development is what they need.
Many say that even if it means certain economic benefits for them, they are not ready to make friends with their Armenian neighbours.
Igdir is a small town in Turkey. For all its provinciality, it lies in an area of great strategic importance for Turkey, located at an intersection of the country’s borders with Azerbaijan, Armenia and Iran.
Most of the local people in Igdir are Azeris who moved here from territories in or adjacent to Nagorny Karabakh.
Turkey closed its border with Armenia in 1993 in sympathy with Azerbaijan, following a series of defeats that the latter had suffered in its war over Nagorny Karabakh.
There are still no diplomatic relations between the two countries due to the still unresolved Karabakh conflict and Armenia’s demands that Turkey recognise the following: the 1915 mass killings of Armenians in the Ottoman Empire as a genocide; and the territorial claims of some Armenian political parties to six provinces in Turkey’s north-east.
But the fact that the opening of the frontier is one of the 35 requirements Turkey needs to meet to be admitted to the European Union has put pressure on Ankara to find a solution.
Armenia and Turkey, with Switzerland as mediator, have been negotiating behind closed doors on the issue since 2002.
The unblocking of the border was the top item on the agenda in talks between Turkish prime minister Recep Tayyip Erdogan and United States president Barack Obama during the latter’s recent visit to Ankara.
The issue was also discussed during the Turkish president Abdullah Gul’s short visit to Armenia last September.
It also featured in the Turkish-Armenian talks being conducted in Switzerland, which resulted in the recent joint declaration of a so-called road map, leading towards hoped-for normalisation of relations.
Signs that Turkey and Armenia might be moving toward a rapprochement have displeased the Azerbaijan president, Ilham Aliev, however.
He showed his annoyance by refusing to attend a recent international conference in Ankara, thus sacrificing an opportunity to meet Obama, who attended the event among other high-ranking guests.
Despite Azerbaijan’s demarches, the Turkish-Armenian road map already envisions reopening two checkpoints on the frontier between the two countries.
One is located near the village of Alijan in Igdir; the other is in the Kars village of Akyaka.
Cahid Erol, head of the Igdir department of the National Movement Party, known in Turkey as the MHP, is worried by the momentum leading towards reopening of the border.
He fears the recent election of a Kurdish mayor in Igdir may have advanced an undesirable, process.
Erol recently lost the local elections to the candidate of the Kurdish Democratic Society Party, Mehmet Gunesh, whom Erol insists is a sympathiser with the Kurdish Workers’ Party, PKK, deemed a terrorist organisation in Turkey.
“Now, unfortunately, they’ve appointed a member of the PKK to lead the municipality,” Erol complained.
He worries that the new Kurdish municipal chief will act on his pledges to open the frontier with Armenia.
Soon after being elected, Gunesh told a local newspaper he would “open the gates of Alijan”, the village near one of the proposed checkpoints.
“This will boost the region’s economic development,” he told the same newspaper.
The idea of trading away Turkey’s alliance with Azerbaijan in exchange for “development” does not appeal to Erol.
“Our respected [party] chairman, Devlet Bahceli, says, ‘We won’t back off on Karabakh, even if Azerbaijan does,’” he retorted.
“We would be glad if Azerbaijan took a tough stance on the Turkey-Armenia border reopening issue, and if [President] Aliev upset the plans of Obama and Erdogan.
“Our party has made its position clear. The border will never be opened, or they will have to step over our dead bodies first.”
Opinions vary among ordinary residents of Igdir, though many seem as hostile to the reopening of the frontier as Erol.
Nuri, an employee in the Hotel Barbarossa, in the heart of Igdir, said such a development would stain Turkey’s reputation.
“I just can’t imagine Armenians traveling freely to Turkey,” he said. “How can it be possible?”
A local businessman, Ekrem Yesil, struck a similar line. He said the sociology department of the University of Arzrum had recently conducted a survey of 10,000 people, showing the overwhelming majority against reconciliation.
“Ninety-seven per cent of the respondents said they did not want the border reopened,” Yesil said.
“Most of the remaining three per cent were members of the pro-government Justice and Development Party.”
Murat Karademir, of the opposition Popular Republican Party, also adamantly opposes a rapprochement, describing Igdir as “the door to the Caucasus” – a door, he says, that needed to remain firmly shut in Armenia’s face.
“For Armenians, the town represents a path to Europe via Turkey; in a word, it’s a strategic territory,” he said.
“Opening this door to Armenians now would mean a catastrophe for Turkey, a threat to its security.
“Besides, the PKK is very active in this region; it’s not a secret for anyone that many PKK members are trained in Armenia and the occupied Karabakh.
“It is there that terrorists get their wounds treated. Already it’s very difficult to [prevent them going] crossing into Armenia. Unsealing the border would make it still easier for them to move.”
Mehmet Aydin, who comes from Alijan and now lives in Igdir, said Ankara had recently made a point of sending envoys to the village to argue for reopening the frontier.
“They have been saying, ‘You see how Igdir has evolved from a small village into a town after the border with Azerbaijan was opened. That’s what will happen to Alijan, [if the border with Armenia is unsealed]’.
“Some believe in this propaganda and want [it] to be reopened, but most don’t.”
But not everyone in Igdir wants the frontier with Armenia to remain shut forever.
Ahmet Sahin, a local activist of the Democratic Society Party, believes many businesses in Igdir now idling because of economic difficulties could get back on track if the border was opened.
“I’m an entrepreneur myself,“ he said. “The chemical goods produced at my factory have been collecting dust in storage facilities.
“What would be wrong if I took my produce to the Armenian market?”
“The border should be opened, because there are no jobs in Turkey,” agreed Mehmet Broi, a local teacher. “Trade has shrunk too. Armenia is a profitable territory for us.”
The governor of the area, Mehmet Karahisarli, also sounded a note of optimism about the possible reopening of the border. “[This] would stimulate business activity in both Igdir and the entire district,” he told IWPR.
But Turkish nationalists continue to reiterate that they will only tolerate seeing the frontier unsealed if Armenia meets a series of conditions.
These start with Nagorny Karabakh.
“First of all, Armenia has to un-occupy the territories of Karabakh,” Erol said.
“Secondly, they should get the genocide demand out of their heads. Thirdly, they should stop asking Turkey for compensation. Fourthly, they should give up their territorial claims regarding Turkey. Fifthly, they should admit to the [February 1992] massacre [of Azeris] in Khojali.
“Once the Armenians have met all these conditions, Erdogan and Gul can even become related to [Armenian president Serzh] Sargsian for all we care.