Աֆրիկյանների տունը՝ ոչնչացման վտանգի տակ
Տերյան 11 հասցեում գտնվող Աֆրիկյանների տունը՝ հանրապետական նշանակության պատմամշակութային հուշարձան շենքը, ոչնչացման վտանգի տակ է: Ահազանգում են «Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Բաղդասարյանը եւ ֆոտոլրագրող Հայկ Բիանջյանը:
Նրանք այսօր «Արմատ» ակումբի հյուրն էին: Ֆոտոլրագրող Բիանջյանը հիշեցրեց, որ Աֆրիկյանները եղել են Երեւանի ամենահին ընտանիքներից, քաղաքային դումայի անդամներ են եղել, ունեցել են տարբեր գործարաններ, լուրջ ներդրում կատարել քաղաքի պատմության մեջ: Հենց Աֆրիկյանների միջոցներով է 1911թ. առաջին անգամ խմելու ջուրը բերվել Երեւան:
Սովետական կարգերի հաստատումից հետո Աֆրիկյանների ունեցվածքն ազգայնացվել է, իսկ Երեւանի կենտրոնում գտնվող եւ նախկինում նրանց պատկանող երկու շենքերն այսօր ընդգրկված են Երեւանի պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում: Բայց Կառավարության որոշմամբ դրանցից մեկը՝ Տերյան 11 հասցեում գտնվող հուշարձան շենքը, պետք է ապամոնտաժվի եւ տեղափոխվի: Սակայն Հայկ Բիանջյանն ասում է, թե փորձը ցույց է տալիս, որ իրականում «ապամոնտաժում» նշանակում է քանդել եւ ոչնչացնել:
«Ապամոնտաժումը կատարվում է շատ անխնա ձեւով, շատ դեպքերում ծանր շինարարական տեխնիկայի միջոցով, քանի որ երբեմն շինարարները չեն հասցնում ժամկետների մեջ տեղավորվել եւ ուղղակի էքսկավատորով քանդում են»,- նշում է ֆոտոլրագրողը եւ ցույց տալիս Երեւանի տարբեր հատվածներում կատարված նմանատիպ «ապամոնտաժման» մասին պատմող լուսանկարներ:
«Մեզ հետաքրքրում է, թե ուր են այդ ապամոնտաժված շենքերի քարերը: 6 տարի առաջ ընդունվեց «Հին Երեւան» պատմամշակութային թաղամաս ստեղծելու նախագիծը, թե ինչպես պետք է այդ բոլոր շենքերն ապամոնտաժվեն եւ վերակառուցվեն: Սակայն մինչ օրս ոչ մի քար չի դրվել այդ թաղամասի ստեղծման համար, ինչի պատճառով մենք խիստ կասկածում ենք, որ նույնպիսի բախտի կարժանանա նաեւ Տերյան 11-ում գտնվող Աֆրիկյանների շենքը եւ մնացած այն շենքերը, որոնք նախատեսված է ապամոնտաժել եւ «Հին Երեւանում» վերակառուցել»,- ասում է Հայկ Բիանջյանը:
Մյուս բանախոսը՝ Սեդրակ Բաղդասարյանը, տեղեկացրեց, որ Պուշկին-Տերյան փողոցների հատման տարածքը, այդ թվում՝ Տերյան 11-ում գտնվող Աֆրիկյանների հիշյալ շենքն ընդգրկող հատվածը, Կառավարության որոշմամբ ճանաչվել է բացառիկ գերակա հանրային շահ, իսկ ձեռք բերման իրավունքը տրվել է «Դվին հոլդինգ» ՓԲԸ-ին, որի իրավահաջորդն այժմ «Միլենիում կոնտրակշն» ՍՊԸ-ն է: Կառուցապատողը, Բաղդասարյանի խոսքերով, շենքի բնակիչներին փոխհատուցում տրամադրելով՝ ստիպել է քանդել իրենց նախկին բնակարանները: Արդյունքում շենքը դարձել է վթարային:
«Եվ կառուցապատողը վաղն կասի՝ փլուզվեց, չկարողացանք պահպանել, ինչպես ժամանակին (գլխավոր ճարտարապետ) Նարեկ Սարգսյանն Աբովյան ¼ հասցեում գտնվող Գաբրիելյանների շենքի մասին ասաց՝ շենքը քանդվե՞ց, բա ես ուզում էի պահել»,- նշում է Սեդրակ Բաղդասարյանը:
Նա մանրամասնում է, որ միայն 2000-2006թթ. Երեւանում ոչնչացվել է 29 պատմամշակութային շենք, ընդ որում՝ սա արձանագրել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը:
«Պետական կարիքների զոհեր» ՀԿ նախագահի խոսքերով՝ բազմաթիվ պատմամշակութային հուշարձաններ Երեւանում քանդվել են նույնիսկ առանց կառավարության համապատասխան որոշման: Օրինակ՝ որմնանկարներով հարուստ Սպայի տունը: Նույն բախտին է արժանացել նույն հասցեում գտնվող պատմամշակութային մեկ այլ հուշարձան՝ Գիլանյանի լիմոնադի գործարանի շենքը, 1883թ.-ին կառուցված Ջանփոլադյանի թատրոնը, որտեղ առաջին անգամ բեմադրվել է Անուշ օպերան:
«Այդ հասցեում եղել են ամառային տնակներ, որտեղ ապրել է Խաչատուր Աբովյանը եւ իր ձեռքով բակում տնկել կաղնու ծառ: Այս ամենը ոչնչացրեցին: Բայց զավեշտալին այն է, որ մինչ օրս այս հուշարձաններն ընդգրկված են «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում» և պահպանվում են պետության կողմից»,- ասում է Սեդրակ Բաղդասարյանը եւ նկատում, որ «օրենքով հուշարձան շենքը կարող է տեղափոխվել միայն արտակարգ դեպքերում, երբ շենքին սպառնում է փլուզում»:
Ինչ վերաբերում է Աֆրիկյանների տանը, ապա Բաղդասարյանի կարծիքով՝ այն ոչնչացնելու են, չեն ապամոնտաժելու:
Բերելով Վրաստանի օրինակը՝ ֆոտոլրագրող Բիանջյանը էլ նշում է, թե մեր հարեւան երկրում տեղի է ունենում լրիվ հակառակ գործընթացը՝ հինը վերակառուցվում է եւ դառնում հետաքրքիր բիզնես պրոյեկտ: Նա զարմանում է, թե ինչպես են մեզ մոտ պատկան մարմինների ներկայացուցիչներն անընդհատ խոսում տուրիզմի զարգացման մասին, բայց միաժամանակ քանդում այն, ինչն ամենից շատն է գրավում զբոսաշրջիկին:
«Այսօրվա նորը վաղը հնանալու է եւ դա էլ են քանդելու: Զավեշտալին այն է, որ ամեն տարի նշում են Երեւանի ծննդյան տոնը՝ երկու հազար յոթ հարյուր քանի տարեկանը, բայց արխիվային փաստաթղթերով եւ լուսանկարներով չես կարող ապրել, դու կարող ես ապրել ռեալ քաղաքում, որը պահպանել է իր պատմությունը: Իսկ մենք մեր ձեռքով մեր պատմությունը կործանում ենք»,- ասում է ֆոտոլրագրողը: Նա շեշտում է, որ այսօրվա տրամաբանությամբ առաջնորդվելով՝ վաղվա սերունդն ավելորդ է համարելու Օպերայի շենքը եւ առանց վարանելու՝ քանդելու է նաեւ այն:
«Այսինքն՝ մենք պայքարում ենք այդ նախադեպի դեմ: Եկեք գոնե մի քանի շենք պահպանենք»,- ասում է Հայկ Բիանջյանը:

Дом Африкянов под угрозой уничтожения
Находящийся по адресу Теряна, 11 дом Африкянов, являющийся историко-культурным памятником республиканского значения, находится под угрозой уничтожения. Об этом сигнализируют председатель общественной организации “Жертвы государственных нужд” Седрак Багдасарян и фотожурналист Айк Бианджян.
Сегодня они встретились с журналистами в клубе “Армат”. Фотожурналист Бианджян напомнил о том, что Африкяны принадлежали к числу самых богатых семей Еревана, были членами городской думы, имели многочисленные заводы, внесли серьезный вклад в историю города. Именно на средства Африкянов в 1911 г. в Ереван впервые была доставлена питьевая вода.
После советизации Армении имущество Африкянов было национализировано, а принадлежавшие им два здания в центре Еревана сегодня включены в государственный список памятников истории и культуры. Однако из них – по адресу Теряна, 11 решением правительства должно быть демонтировано и перенесено. Однако, по словам Айка Бианджяна, опыт показывает, что на практике “демонтаж” означает просто снос и уничтожение.
“Демонтаж проводится крайне небрежно, во многих случаях с использование тяжелой строительной техники, так как строители иногда не укладываются в сроки и просто разрушают экскаватором”,- говорит фотожурналист, показывая фотографии, запечатлевшие аналогичные случаи “демонтажа” в разных частях города.
“Нас интересует, где камни этих демонтированных зданий. 6 лет назад был принят проект создания историко-культурного квартала “Старый Ереван”, однако по сей день ни один камень не использован для создания этого района. Вот почему мы подозреваем, что такая же участь постигнет и дом Африкянов по улице Теряна, а также остальные здания, которые предусмотрено демонтировать и восстановить в квартале “Старый Ереван”,- говорит Айк Бианджян.
Другой участник пресс-конференции, Седрак Багдасарян, сообщил, что территория в районе улиц Пушкина и Теряна, в том числе участок, охватывающий дом Африкянов, решением правительства признана превалирующим общественным интересом, право на приобретение предоставлено ЗАО “Двин холдинг”, правопреемником которого в настоящее время является ООО “Миллениум контракшн”. Застройщик, по словам Багдасаряна, выплатив жильцам компенсацию, заставил их снести свои бывшие квартиры. В результате здание стало аварийным.
“А завтра застройщик скажет: обрушилось, не смогли сохранить, как в свое время Нарек Саркисян (главный архитектор Еревана) сказал о здании Габриелянов по адресу Абовяна, ¼: “Здание обрушилось? А я хотел его сохранить”,- говорит Седрак Багдасарян. По его словам, только в 2000-2006 гг. в Ереване было уничтожено 29 историко-культурных памятников, что, кстати, зафиксировала Генпрокуратура РА.
Председатель организации “Жертвы государственных нужд” отмечает, что многие историко-культурные памятники в Ереване были снесены даже без соответствующего решения правительства – например, богатое фресками здание Дома офицеров, расположенный рядом с ним другой исторический памятник – здание лимонадного завода Гиланянов, построенное в 1883 г. здание театра Джанполадяна, где впервые была поставлена опера “Ануш”.
“По этому адресу располагались летние домики, где жил Хачатур Абовян, который своими руками посадил во дворе дуб. Все это уничтожили. Но абсурд в том, что эти памятники по сей день входят в Государственный список недвижимых памятников истории и культуры и охраняются государством”,- отметил Седрак Багдасарян, добавив, что по закону “являющееся памятником здание может быть перенесено только в исключительных случаях, когда зданию угрожает обвал”.
Что касается дома Африкянов, то, по мнению Багдасаряна, его  уничтожат, не станут демонтировать.
Фотожурналист Айк Бианджян, приведя в пример Грузию, отметил, что в соседней стране осуществляется противоположный процесс: старину восстанавливают, превращая в интересный бизнес-проект. Бианджян выразил удивление тем, как представители соответствующих органов нашей страны постоянно твердят о развити туризма, но вместе с тем разрушают все то, что больше всего привлекает туристов.
“То, что сегодня является новым, завтра устареет и тоже будет снесено. Абсурд в том, что каждый год отмечают день рождения Еревана – более двух тысяч семьсот с чем-то лет. Но ведь жить по архивным документам и фотографиям нельзя. Можно жить только в  сохранившем свою историю реальном городе. А мы своими руками уничтожаем нашу историю”,- говорит фотожурналист. Он подчеркивает, что будущее поколение, руководствуясь сегодняшней логикой, завтра посчитает лишним здание оперного театра и, нисколько не колеблясь, снесет и его.
“Мы ведем борьбу против этого прецедента. Давайте сохраним хотя бы несколько зданий”,- призвал Айк Бианджян.