Կոռուպցիայի դեմ պայքարի ղարաբաղյան փորձը
2006-ի նոյեմբերին շրջանի Քաշաթաղի շրջանի Հակարի գյուղի գյուղապետ Գառնիկ Չոբանյանը` համապատասխան պայմանագրով գնում է Բերձոր, որպեսզի ստանա կառավարության կողմից հատկացված 2 տոննա 560 լիտր դիզվառելիքը: Փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո Գառնիկին հայտնում են, որ դիզվառելիքը վերջացել է եւ ընդամենը 400 լիտր է մնացել: Գառնիկ Չոբանյանին խորհուրդ են տալիս այդ 400 լիտր դիզվառելիքը վերցնել` խոստանալով որոշ ժամանակ հետո տալ մնացածը: Օրերս Հակարի գյուղ մեր այցելության ժամանակ Գառնիկ Չոբանյանը պատմեց, որ քանի տարբեր ժամանակահատվածներում բազմաթիվ անգամ գնացել էր դիզվառելիքը ստանալու` չէին տվել:
Բերձորի վարչակազմում նրան հավաստիացրել են, որ ոչ մի խնդիր չի ունենա, քանի որ ինքն իրականում 400 լ դիզվառելիք է ստացել: Դրանից հետո երկու վարչակազմի ղեկավար է փոխվել, եւ ահա վերջինի(այսինքն` գործողի) օրոք` 2008 թվականին պարզվեց, որ դատարանի միջոցով փորձում են Գառնիկ Չոբանյանից վերցնել նաեւ դիզվառելիքի մյուս՝ չստացած մասի, գումարը: Բարեբախտաբար, գյուղապետը կարողացավ դատարանին ապացուցել, որ ընդամենը 400 լ դիզվառելիք է ստացել, ու նրանից չգանձեցին գումարը:
Այս ամենի արդյունքում, սակայն, պետությանը հասցված վնասը, չի վերականգնվել, դեռ մի բան էլ՝ դատական ծախսերը, ավելացել է: Իսկ թե դիզվառելիքի մյուս մասն ով է յուրացրել, չի պարզվել: Բայց որ այն նպատակային չի օգտագործվել, այսինքն Հակարի գյուղ չի հասել փաստ է:
Նման օրինակներ կարելի է շատ բերել, երբ այս կամ այն մարմնի ղեկավարի սխալի կամ ոչ բարեխիղճ գործունեության պատճառով փորձ է արվում պատասխանատվության ենթարկել այն անձին, ով հնարավոր է դրանում մեղավոր չէ, կամ շատ ավելի քիչ է մեղավոր:
Վերջերս հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ԼՂՀ գլխավոր դատախազ Արշավիր Ղարամյանը նման մի փաստի մասին էլ տեղեկացրեց, որ քրեական գործ է հարուցվել Քարվաճառի համայնքի ղեկավար Ժորա Գրիգորյանի նկատմամբ, ով միաժամանակ «Տրանս-քար» ՓԲԸ-ի տնօրենն է եղել: Նրա խոսքերով, Քարվաճառի քաղաքապետը պետության կողմից ծրագրված շինարարական աշխատանքներն իրականացրել է իր իսկ ընկերության միջոցով, որի արդյունքում շուրջ 6 մլն դրամի չափով յուրացում է կատարել: Համայնքի ղեկավարն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից եւ այժմ կալանավորված է:
Դատախազի նշած «Տրանս-քար» ՓԲԸ-ն պետական հիմնարկ է, բնականաբար, Ժորա Գրիգորյանը իրավունք չուներ միաժամանակ լինել եւ քաղաքապետ, եւ պետական ընկերության տնօրեն: Եւ դրա համար պատասխանատու է ոչ թե ինքը` Ժորա Գրիգորյանը, այլ լիազոր մարմինը, ով նշանակել է նրան այդ պաշտոնում:
Կամ նույն գործի մեկ այլ հանգամանք. յուրացումները կապված են երկու ջրագծերի շինարարության հետ: Երկու օբյեկտներն էլ ժամանակին շահագործման է ընդունվել «Կապիտալ շինարարություն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան հանձնաժողովի կողմից, սակայն հետո պարզվել է, որ այդ նույն ջրագծերի շինարարության ընթացքում յուրացումներ են եղել, որի համար պատասխանատվության են ենթարկում միայն այն ընկերությանը, որն իրականացրել է աշխատանքը: Իսկ այդ աշխատանքները ընդունող հանձնաժողովը պարզվում է, որ դարձյալ կապ չունի եւ պատասխանատվություն չպիտի կրի: Այս դեպքում սռացվում է, որ վերահսկող մարմինը կամ չի իրականացնում վերահսկողություն, կամ էլ ինչ-ինչ պատճառներով չարաշահումները չնկատելուն է տալիս:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում Ղարաբաղում հարուցվել է կոռուպցիոն բնույթի 11 քրեական գործ:
Դրանցից մեկն էլ Քաշաթաղի շրջվարչակազմի նախկին ղեկավար Էռնեստ Ղեւոնդյանի կողմից` վարչակազմի հաշվեկշռում գտնվող տեխնիկական միջոցները եւ ապրանքանյութական արժեքները օտարելու մասին որոշում կայացնելու փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործն է: Գլխավոր դատախազ Արշավիր Ղարամյանը չի բացառում, որ այս գործով հնարավոր է պատասխանատվության ենթարկվեն շրջվարչակազմի նախկին ղեկավարներից յուրաքանչյուրը` եւ Էռնեստ Ղեւոնդյանը, եւ Համլետ Խաչատրյանը, եւ մյուսները:

In November, 2006, Garnik Chobanyan, the village mayor of Hakari in the Kashatagh district of Karabakh, made a trip to Berdzor to take receipt of over two tons of diesel fuel. After signing the papers, they tell Mr. Chobanyan that their reserves of diesel fuel have been depleted and that there is only some 400 liters left. They advise the mayor to take the 4oo liters and promise to deliver the balance when available.
During our recent trip to Hakari, the mayor told us that on his frequent trips to obtain diesel fuel he was never given any. After this incident the regional administration was twice changed. In 2008, the current administration went to court to try and force Mr. Chobanyan to pay the money for the diesel fuel he never obtained. Luckily, the mayor was able to prove to the court that he had only received 400 liters of fuel.
As a result of these events, the losses sustained by the government have never been recouped, nor have the court fees. As to where the diesel destined for Hakari wound up is anybody’s guess. Most probably it was sold off and never reached its intended target.
Similar examples abound when a government official, who tries to cover up his tracks after making an error or a dubious side deal, seeks to accuse someone who is either totally innocent or more innocent than he or she.
At a recent press conference, NKR General Prosecutor Arshavir Gharamyan spoke about a similar incident involving criminal charges against Zhora Grigoryan, the district leader of Karvatchar, who was also the director of "Trans-kar" Ltd. at the same time. The General Prosecutor told reporters that the Karvatchar mayor carried out construction work intended for the town through the company he owned and that as a result some $6 million was pilfered.
The "Trans-kar" company is a government-run enterprise and naturally Mr. Grigoryan didn’t have the right to be mayor and company director at the same time. Mr. Zhora Grigoryan isn’t the one at fault here. It is rather the government body that designated him "Trans-kar" director, in violation of the law, which is to be held accountable.
Let us remind readers that in the first quarter of this year eleven criminal cases of corruption were initiated. One involved the former head of the Kashatagh Regional Authority, Ernest Ghevondyan, charges with selling off government property.
General Prosecutor Arshavir Gharamyan doesn’t rule out the possibility that this case will set a precedent to call all the former heads of the regional authority, Ernest Ghevondyan, Hamlet Khachatryan, and the others, to be held accountable for their actions.