Քաշաթաղի բնակֆոնդի 80 տոկոսը չորրորդ կարգի վթարային է
2008թ. ընթացքում ԼՂՀ բնակարանային ծրագրերի համակարգման պետական հանձնաժողովի որոշմամբ լուծվել են 150 ընտանիքների բնակարանային պայմանների բարելավման հարցեր: Այս մասին կառավարության այսօրվա արտահերթ նիստում հայտնել է ԼՂՀ սոցապահովության նախարար Նարինե Ազատյանը` նախարարության կողմից 2008թ. իրականացված աշխատանքների մասին հաշվետվության ներկայացման ժամանակ:
Նախարարի տեղեկացմամբ`վերոնշյալ 150 ընտանիքներից 69-ը զոհված ազատամարտիկների, 10-ը` արցախյան եւ Հայրենական մեծ պատերազմի հաշմանդամների, 30-ը` 6 եւ ավելի անչափահաս երեխա ունեցող, 9-ը` առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների, 16-ը` փախստական եւ սակավակարող, 16-ը` վթարային տան մեջ ապրող ընտանիքներ են:
Բնակարանային պայմանների բարելավման լուրջ խնդիր կա նաեւ Քաշաթաղի շրջանում: Շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Արտաշ Մխիթարյանի գնահատմամբ` շրջանի բնակարանային ֆոնդի ճնշող մեծամասնությունը` մոտ 80 տոկոսը, համարվում է չորրորդ կարգի վթարային, հատկապես` գյուղական բնակավայրերի բնակարանները, որոնք, ըստ նրա, հարաբերականորեն կարելի է անվանել բնակարան: Բնակարանային նորմալ պայմանների բացակայությունը խոչընդոտում է նաեւ վերաբնակեցմանը:
Տեղակալի հավաստմամբ` շրջան տեղափոխվելու ցանկություն հայտնողներ շատ կան, բայց նրանց ընդունելու համար բնակարանային խնդրի առաջ են կանգնում: Նա կարեւորելով եղածների պայմանների բարելավումը, տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ նոր մոտեցում կցուցաբերվի. բնակարանային պայմանները բարելավելու նպատակով պետության կողմից շինանյութեր կտրամադրվեն բնակիչներին, որոնք էլ իրենց ուժերով կբարելավվեն իրենց բնակարանային պայմանները: Իսկ թե ծրագիրը երբ կմեկնարկի` վարչակազմի ղեկավարի տեղակալը հստակ չկարողացավ ասել, բայց շեշտեց, որ պետբյուջեով գումարներ նախատեսված են:

80% of Kashatagh's Housing Stock in Need of Repair
The NKR Minister of Social Affairs, Narineh Azatyan, stated that during 2008 the government resolved the housing needs of 150 families in the country. The minister said that this was due to a decision adopted by the NKR's Committee on Housing Affairs.
During her report, Minister Azatyan stated that of the 150 families affected, 69 were families of soldiers who died in the Artsakh War. Another 10 were families of Artskah and WW II disabled veterans, 30 were families with more than six children, 9 went to parentless children in custodial care, 16 went to refugee families and 16 to families living in dilapidated housing.
In his report, Kashatagh Regional Deputy Governor Artash Mkhitaryan, said that much work remains to be done to improve the housing stock in Kashatagh given that 80% of available housing is considered to be in a state of fourth degree repair. The housing situation is especially poor in rural communities and hinders resettlement in the region, Mr. Mkhitaryan said.
Mr. Mkhitaryan went on to say that there were many who have expressed a desire to resettle in the region but that adequate housing is lacking. He said that the government has adopted a new approacjh to alleviate the housing shortage that envisages allocating construction materials directly to residents in order that they make the necessary improvements.
Deputy Governor Mkhitaryan could not say when the new program would take effect but noted that funds from the state budget were ready to be earmarked.