Սվերդլովցիների խմելու ջուր ունենալուն հիմա էլ տնտեսական ճգնաժամն է խոչընդոտում
Սվերդլովը Լոռու մարզի աղքատ ու հեռավոր համայնքներից է: Այն ավելի մոտ է հարեւան Վրաստանին, քան մարզկենտրոն Վանաձորին: Հեռավորությունը, կարծես թե, իրենն արել է. 1200 բնակիչ ունեցող համայնքն իր խնդիրների հետ միայնակ է մնացել:
Առաջին խնդիրը, որն անհապաղ լուծման կարիք ունի, խմելու ջրով սվերդլովցուն ապահովելն է: Բնակիչները խմում են սարերից եկող ջուրը: Խմում են, որովհետեւ խմելու այլ ջուր չունեն: Հիգիենիկ հակահամաճարակային կենտրոնից սվերդլովցիներին արգելել են ջուրը խմել կամ էլ օգտագործել կերակուրներ պատրաստելու համար: Համայնքապետ Կամսար Չերքեզյանը գյուղացիներին խորհուրդ է տվել եռացնել, հետո միայն օգտագործել: «Սանէպիդկայանն ըտենց էլ չի թույլ տալիս»,- ասում է համայնքապետն ու ավելացնում, որ դեռեւս չեն բացահայտվել հիվանդություններ, որոնց պատճառը խմելու ջուրը լինի: Այնինչ գյուղացիները հակառակն են պատմում: Օլգա Մուրադյանը հիշում է, թե ինչպես 1,5 տարի առաջ գյուղի երեխաների մոտ աղիքային հիվանդություններ արձանագրվեցին, ամբողջ դպրոցը 10 օր ազատ էր արձակվել լուծի պատճառով, հետո փակվեց նաեւ դպրոցի ճաշարանը: Օ. Մուրադյանի ընտանիքում խմելու ջուրը բերում են գյուղի մուտքի մոտ գտնվող աղբյուրից` բեռնասայլակով, դույլերը ջրով լցնում ու տուն բերելուց հետո եռացնում են:
«Մեր էս երկու տունը ջրհորներից ա ջուր բերում: Խմելու չի էդ ջուրը: Խմելու համար գնում ենք, ներքեւից ենք բերում` 1-2 դույլ, էդ ենք խմում եռացնելուց հետո, մենակ համը տենաս»,- պատմում է նրա հարեւանուհին` Սաթենիկ Դոլմազյանը, որը 20 տարի առաջ է հարս եկել գյուղ ու եկած օրվանից «ջրի երես» չի տեսել: Գյուղի կանայք հագուստի լվացման նորագույն սարքավորումներից օգտվելու հնարավորության դեպքում անգամ կերազեն լվացքի մեքենայի մասին` «լվացքի կիսաավտոմատ մեքենան չենք կարողանում օգտագործել, ջուրը լցնում ենք, փչանում ա»,- նկատում է Սաթենիկ Դոլմազյանը: Սվերդլովը Խորհրդային Միության տարիներին խմելու ջուր ուներ: 7 կմ հեռավորությամբ գտնվող Ստեփանավան քաղաքից ջրախողովակով գյուղը ջուր էր մտնում: «Մարդիկ լվացքի մեքենաներով իրենց լվացքը արել են, էն ժամանակ բոլորը հավասարապես ջուր են ունեցել: Հետո էդ ցանցը չվերանորոգեցին, փչացավ, դրա համար ջուրը կտրվեց»,- հիշում է համայնքապետը: Փաստորեն, Ստեփանավանից գյուղ հասնող ջրախողովակը մաշվել է, քայքայվել է գյուղի ջրամատակարարման ներքին ցանցը: Համայնքապետն ասում է, թե ավելի հարմար է սարերից եկող ինքնահոս ջուրը խողովակներով հասցնել գյուղ, քան շահագործել քայքայված ջրահամակարգը: «Մեր գյուղի սարերի ջուրն ավելի լավն ա, քանի որ կարող ենք ինքնահոս ջուր ունենալ»,- հիմնավորում է համայնքապետը: Նրա հաշվարկներով` սարերից ջուրը գյուղ հասցնելը կարժենա 12 մլն դրամ` ճիշտ համայնքի տարեկան բյուջեի չափ: Պահանջվող գումարը հարկավոր է 7 կիլոմետր ջրախողովակ անցկացնելու, մաքրման կայան կառուցելու համար: Գումարի 10 տոկոսը` 1,2 միլիոն դրամը, կհատկացնեն World Vision եւ հոլանադական «Կանայք հանուն մաքուր շրջակա միջավայրի» կազմակերպութւունները Ստեփանավանի «Լոռի» էկոակումբի հետ միասին: Էկոակումբի նախագահ Մանյա Մելիքջանյանն ասում է, որ ոչ թե գումարը կհատկացնեն, այլ` գումարի դիմաց պահանջվող տեխնիկան` «մենք կօգնենք խողովակներով, շինանյութերով, բայց իրենք պետք է կառուցեն»: Սվերդլովցիները համաձայն են հավաքվել ու սարից ջուրը գյուղ հասցնելու աշխատանքները սեփական ուժերով կատարել: Սակայն միայն միջազգային կազմակերպությունների ներդրումներով գործը գլուխ չի գա, քանի որ նրանց տրամադրած գումարը կբավականացնի 7 կմ-ոց ջրագծի միայն 2,5 կմ-ի համար: Համայնքապետը որոշել է խնդրանքով դիմել ՀՀ Կառավարությանն ու միջազգային կազմակերպություններին, թեեւ ասում է, որ Կառավարությունը տեղյակ է խնդրին ու արդեն պատասխանել է, թե միջազգային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում դժվար թե լուծի Սվերդլովի ջրի խնդիրը: Գյուղի հույսը մնում են կամ միջազգային կազմակերպությունները, կամ էլ` տեղական բյուջեն: «Եթե գյուղացին լավ աշխատի, պարտաճանաչ իր հարկերը վճարի, գյուղը ջրագիծ անցկացնելու հնարավորություն կունենա»,- ասում է համայնքապետ Կամսար Չերքեզյանը: Համայնքի անցած` 2008 թ. բյուջեն հավաքագրվել է 60 %-ով: Հիմնական պատճառն, ըստ համայնքապետի, չմշակվող հողերն են: Բնակչության 70-80 %-ն աղքատ է ու ի վիճակի չէ հող մշակել` վարել, ցանել: «Հետո, որ ծայրամասային գյուղ ա, երեւի դրա համար ա հետ մղված, լրիվ անտեսված, մենակ ջուրը չի, է, անցյալ տարի հիվանդություններ ընկան, երեխեքին տարան հիվանդանոց, լուծ էր, էս ջրի պատճառով էր հիմնականում, ջուրն առանց եռացնելու հնարավոր չի խմել: Տարվա կեսը ջուր չենք էլ ունենում, սառում ա, մենակ էս անձրեւների ժամանակ ա ջուր գալիս»,- բողոքում է սվերդլովցի Արթուր Մուրադյանը: Գյուղում ով կարողանում, արտագնա աշխատանքի է գնում, սակայն տնտեսական ճգնաժամի պատճառով այս հնարավորությունից էլ է զրկվել սվերդլովցին: Սվերդլովում հույս ունեն, որ գոնե աշնանը մի հնար կանեն ու մաքուր ջուր կխմեն:

Crisis Victim: Government Has No Money to Supply Sverdlov with Clean Water
Sverdlov is a poor and remote community in Lori Marz. It is close to neighboring Georgia than to the regional center of Vanadzor. It would seem that its remoteness has left this community of 1,200 to fend for itself when trying to tackle its problems. The most pressing problem is to supply residents with potable water. Now, they drink water that flows down from the mountains.
The Hygienic Anti-Epidemic Center has prohibited Sverdlov residents from drinking this water and using it for cooking purposes. Sverdlov Mayor Kamsar Cherqezyan has advised residents to boil the water before using it. “The sanitary unit also prohibits the use of boiled water,” says the mayor, adding that they haven’t found any illnesses linked to the water. Local residents would beg to differ. Olga Mouradyan remembers that children were afflicted with intestinal maladies about a year and a half ago. The school was shut down for ten days because pupils suffered from diarrhea. Later on the school’s cafeteria closed as well. Mrs. Mouradyan ferries drinking water in buckets on a cart from a spring at the entrance to the village. Once home, she boils the water.
“These two houses of ours get water from wells but the water isn’t for drinking. We get drinking water from down below in the village. We carry a few pails and boil it first. Let me tell you it tastes awful,” says Satenik Dolmazyan, who came to Sverdlov as a bride twenty years ago. She says she hasn’t tasted normal water since. The village women can only dream about using washing machines. “The local water is so bad that the machines break down,” says Mrs. Dolmazyan. Sverdlov was supplied with drinking water during Soviet times. A 7 kilometer pipe from Stepanavan carried the precious liquid to the village. “People were using washing machines back then. The water was distributed equally. Later on the system fell into disrepair and was never fixed. Thus, we have no water today,” recounts the mayor. The mayor believes it makes more sense to pipe the water flowing freely from the mountains than to use the faulty system. “Our mountain water is better, since it is gravity fed,” argues the mayor. By his calculations it would cost 12 million drams to pipe the mountain water to the village. This is the total amount of the community’s yearly budget. This amount is needed to lay 7 kilometers of pipe and to build a purification station. Ten percent of the cost will be covered by World Vision and the Dutch organization “Women for a Clean Environment” in conjunction with the Stepanavan “Lori” environmental club. The club’s president, Manya Meliqtchanyan, says they will allocate needed equipment, not money. “We will supply the pipe and materials, but they will have to do the construction work.” Sverdlov residents are willing to band together and do the work themselves. However, outside investment will only cover the cost of 2.5 kilometers of the necessary 7 kilometer pipe. Sverdlov’s mayor has decided to apply to the RoA government and other international organizations for the balance. He says that the state government in Yerevan is aware of the problem but claims that it can’t lend a helping hand due to the economic crisis. Thus, the hopes of the village rest with international donors or on its own resources. “If the villagers work well and pay their taxes in a timely fashion, we will be able to lay the pipe,” says Mayor Cherqezyan. In 2008, only 60% of forecasted taxes were collected. The main problem, according to the mayor, is the lands that go uncultivated. 70-80% of village residents are poor and don’t have the means to work the land. “Being a remote village, we are probably shunted aside and totally neglected. It’s not only water issue. Last year children in the village fell sick and suffered from diarrhea. You can’t drink the water without first boiling it. Half the year we have no water at all because it freezes up. It’s only during the rainy season that the water flows,” protests local resident Artour Mouradyan. Any villager that has the means leaves Sverdlov to find work abroad. But due to the economic crisis, villagers have been deprived of this option as well. Residents of Sverdlov are hopeful that by autumn they will have come up with a solution to their problem and that they will be drinking clean water.