Վիտալի Բալասանյան. «Մինսկի խումբը ոչ մի ազդեցություն չունի»
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն արդեն իսկ սպառել է իր գործունեությունը»,-այս կարծիքն է այսօր արտահայտել ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վիտալի Բալասանյանը` «Հետք»-ին տված հարցազրույցում:
Նա գտնում է, որ Մինսկի խումբը ոչ մի ազդեցություն չունի ոչ Հայաստանի, ոչ Ղարաբաղի եւ ոչ էլ Ադրբեջանի վրա, ինչի վկայությունն է այն, որ շփման գծում հրադադարի խախտման եւ դեպքերին ոչ գնահատական է տրվել, եւ ոչ էլ համապատասխան քայլեր ձեռնարկվել:
Խմբի հովանու ներքո ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում չեն կազմակերպվում նաեւ համատեղ բնապահպանական միջոցառումներ` ուղղված հրդեհների, կրծողների եւ միջատների դեմ, որոնք լուրջ վնաս են հասցնում բնությանը:
«Մինսկի խումբը չի ներկայացնում նաեւ բանակցություններում քննարկվող այն հարցերը, որոնք վերաբերում են ԼՂՀ բնակիչներին, ուստի այստեղից էլ առաջանում է անվստահությունը»,-ասում է Վիտալի Բալասանյանը:
Նա միաժամանակ նկատում է, որ բանակցությունների ձեւաչափը սպառել է իրեն նաեւ այն պարզ պատճառով, որ բանակցություններ են վարվում մադրիդյան սկզբունքների շուրջ, որոնք անընդունելի են ղարաբաղյան կողմի համար: Այս մասին տարբեր առիթներով հայտարարել է նաեւ ԼՂՀ արտգործնախարարը:
Ժամանակն է, ըստ Վ.Բալասանյանի, փոխել բանակցությունների ֆորմատը, ըստ որի, ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի միջնորդությամբ հարկ է պայմանագիր կնքեն պայթյունավտանգ Կովկասում խաղաղություն հաստատելու մասին: Եւ դա պետք է անեն կովկասյան պետությունները, հարեւանները եւ Կովկասով շահագրգիռ երկրները`Հայաստանը, Ղարաբաղը (որպես բոլոր ժամանակներում պարտադրված պատերազմի կողմ), Ադրբեջանը,Վրաստանը, Աբխազիան, Հարավային Օսիան, Իրանի Իսլամական հանրապետությունը, ՌԴ-ն եւ Թուրքիան:

Former NKR Deputy Defense Minister - Minsk Group Has Run Out of Steam
During a telephone conversation with "Hetq", Vitaly Balasanyan, an NKR parliamentary deputy and former deputy defense minister, stated that the OSCE Minsk Group had run out of steam and exhausted its activities.
He declared that the Minsk Group had no influence on Armenia, Karabakh or Azerbaijan. He pointed to the Minsk Group's silence regarding ceasefire violations along the borders.
Mr. Balasanyan also noted that no environmental measures were being taken under Minsk Group auspices to stem the harmful effects that insects and gnawing animals wreck on the local landscape.
"The Minsk Group doesn't bring to the negotiations table issues that directly impact the populace of Karabakh. As a result the people have lost confidence in the organization," Mr. Balasanyan said.
He added that the Minsk Group process had ground to a halt because it is based on the Madrid Principles and that these are unacceptable to the Karabakh side.
Mr. Balasanyan said that the time had come to change the format of the talks and that with the mediation of the United States and Europe an agreement must be reached to bring peace to the volatile Caucasus.