Տիգրան Կարապետյանի կարծիքով ՀԱԿ-ը կհրաժարվի իր տեղերից
«Ընտրությունների արդյունքներն իրական պատկերը չեն արտացոլում»,- մեզ հետ զրույցում նման գնահատական տվեց Ժողովրդական կուսակցության նախագահ Տիգրան Կարապետյանը` մեկնաբանելով ավագանու ընտրությունների հրապարակված արդյունքները:
Տիգրան Կարապետյանը ստացել է ձայների ընդամենը 2,14 տոկոսը. «Ես իմ ձայների համար չեմ ասում, իմ ձայները ջհանդամ, ես խոսում եմ ընդհանրապես ընտրությունների գործընթացի մասին: Ընտրությունները պետք է լինեն կամովի, բայց դրանք ուղեկցվում են ընտրակաշառքներով և ընտրակեղծիքներով»:
Տիգրան Կարապետյանը ընտրական նման գործընթացների մեղավոր համարում է բոլորիս, բայց առաջին հերթին իշխանություններին և կոալիցիայի անդամներին. «Հենց այդպես իրենց այդ ձայները բերեցին տվեցին, իրենք չէին արժանացել այդ ձայներին»,- ասաց նա:
«Տեղական և Տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի դիտորդական առաքելության ղեկավարն արդեն հայտարարել է, որ ընտրություններն անցել են եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, ինչպես է վերաբերում այս գնահատականին» հարցին պատասխանելով` Տիգրան Կարապետյանը նշեց, որ հնարավոր է դիտորդները մի քանի տեղամասեր են մտել, որտեղ ընտրությունների ընթացքը համապատասխանել են եվրոպական չափանիշներին:
«Նրանք պետք է գնային Զատիկյանի անվան դպրոց, համար 39 դպրոց և տեսնեին ինչ է կատարվում»,- ասաց Տ.Կարապետյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ինքը վաղը հանդես կգա ընտրությունները դատապարտող մամլո ասուլիսով, իսկ իրենց հետագա անելիքները կորոշեն կուսակցական խորհրդում: Սակայն, դատարան դիմել Ժողովրդական կուսակցությունը չի պատրաստվում. «Դա ոչ մի բան չի տա, միայն ժամանակ կխլի: Մենք միայն մեր դիրքորոշումը կներկայացնենք հասարակությանը»,- ասաց նա:
Տիգրան Կարապետյանը ասում է, որ ինքը Հայ ազգային կոնգրեսի փոխարեն ինքը կհրաժարվեր Երևանի ավագանու տեղերից: Նա կարծում է, որ այդպես էլ կլինի:

Tigran Karapetyan, leader of the People's Party, stated to "Hetq" that the results of yesterday's municipal elections do not reflect reality. His party only received 2.14% of the vote according to official results.
"I'm not talking about my party's votes. I'm referring to the elections process. The voting must be voluntary but they are directed with bribes and fraud," he stated.
He claimed that all were responsible for the situation, but most especially the regime. "They literally brought the votes to the polling stations. The regime isn't worthy of those votes."
Mr. Karapetyan also criticized the statement of the head of the Council of Europe’s Congress of Local and Regional Authorities that declared the vote to be in line with European standards. He said that the international monitors probably visited only a few polling stations were the vote proceeded normally. "They should have gone to the Zatikyan School, to P.S. #39, to see what was going on."
Mr. Karapetyan said that he would call a press conference tomorrow to protest the election and that the People's Party would chart its future course of action in an upcoming congress. He said that the party did not intend to contest the election results in court since it would be a waste of time.
He added that if he represented the HAK (Armenian National Congress) he would not take seats won in the Yerevan City Council and that he expected HAK to so the same.