Ռուս-վրացական լարվածությունը գործում է ի վնաս Հայաստանի
Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքով արդեն իսկ երերացող Հայաստանի տնտեսությունը նոր հարված ստացավ այն բանից հետո, երբ Վրաստանը հրաժարվեց բացել Ռուսաստանի հետ իր սահմանը` իր դաշնակցի հետ Հայաստանին կապող միակ ուղին:
Վրաց-ռուսական սահմանի Վերին Լարս անցակետում, որտեղով Կենտրոնական Կովկասը կիսելով անցնում է Թբիլիսի-Վլադիկավկազ ճանապարհը, անսպասելիորեն փակվեց Ռուսաստանի կողմից 2006-ին` կարեւոր խոչընդոտ դառնալով հայ արտահանողների համար:
Այժմ Ռուսաստանը վերաբացել է սահմանի իր մասը, սակայն վրացական կողմը թույլ չի տալիս ապրանքներն անցկացնել: Ռուսաստանի հետ անցյալ տարի ունեցած կարճատեւ պատերազմից հետո իր հյուսիսային հարեւանին վստահելու համար Վրաստանը պահանջում է Շվեյցարիայի միջնորդությունը:
Այս հանգամանքը կտրում է Հայաստանին իր կարեւորագույն շուկայից` ստիպելով օգտվել Բուլղարիայով անցնող արտահանման երկար ճանապարհից` Ռուսաստան հասնելու համար:
«Մենք շատ ենք ցանկանում, որպեսզի այս ճանապարհը վերաբացվի: Ռուսաստանը մեզ վստահեցրել է, որ իր կողմից բոլոր աշխատանքները ավարտված են: Վերին Լարսի գործառնությանը մեծ կարեւորություն է տրվում, հատկապես մաքսակետերը բոլոր տեսակի ժամանակակից սարքավորումներով համալրելուց հետո», - նշում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքական բարդ վիճակը Հայաստանին յուրատեսակ կախվածության մեջ է դրել այս անցակետից: Վրաց-ռուսական սահմանի մնացած մասը փակ է` կամ չափազանց լեռնային տեղանքների պատճառով կամ էլ Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի վերահսկողության տակ լինելու հետեւանքով. այս երկու շրջանների անկախությունը ճանաչվել է Ռուսաստանի կողմից, ինչը, սակայն, Վրաստանը հրաժարվել է անել:
Միեւնույն ժամանակ, այն պատճառով, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ղարաբաղյան պատերազմի ավարտը նախանշող պաշտոնական փաստաթուղթ այդպես էլ չեն ստորագրել, Ռուսաստանի հարավային սահմանը նույնպես փակ է մնում հայ արտահանողների համար: Բացի այդ, Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ չունի իր մեկ այլ կարեւոր հարեւանի` Թուրքիայի հետ` չնայած երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների բարելավմանը, որը կարող է փակուղուց դուրս գալու միջոց հանդիսանալ:
«Ներկայում հարցը քաղաքական որոշման մեջ է կայանում, իսկ ողջ խնդիրը ռուս-վրացական հարաբերություններն են: Հույս ունեմ` Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները շուտով կբարելավվեն, ինչն իր հերթին բարենպաստ ազդեցություն կունենա տարածաշրջանի բոլոր երկրների վրա», - նշում է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը:
Անցակետի փակման մեջ ռուսները վրացիներին են մեղադրում, սակայն վերջիններս էլ պնդում են, որ չեն կարող հույսները դնել ռուսների ազնիվ վարմունքի վրա:
«Անցակետի հետ կապված բոլոր տեսակի բանակցությունները պետք է անցնեն շվեյցարական միջնորդության ներքո, քանի որ մենք չենք կարող բացառել ռուսական կողմից հրահրվող դիտավորությունները», - հայտարարել է Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն:
Այս դիրքորոշումը եւ դրանից անխուսափելիորեն բխող ձգձգումները դժվար թե դուր գան հայկական կողմին, որի տնտեսությունն արդեն իսկ անկում է ապրել այս տարի` ստիպելով դիմել Միջազգային արժութային հիմնադրամին` ֆինանսավորում ստանալու նպատակով: Կենտրոնական բանկի կանխատեսումների համաձայն` այս տարի տնտեսական անկումը կհասնի 5.8 տոկոսի` զիջելով տարվա առաջին քառորդում եղած 6.1 անկման ցուցանիշին:
Ամենից շատ վնաս կրել է հանքաարդյունաբերության ոլորտը, եւ մի շարք ընկերություններ ստիպված են եղել կրճատել աշխատատողների քանակը:
Այս փակուղին, որի առջեւ կանգնած է Հայաստանը, կրկին հիշեցնում է այն փաստի մասին, որ երկրի տնտեսությունը ամբողջությամբ չափազանց մեծ կախվածության մեջ է Վրաստանից: Միայն անցյալ տարվա օգոստոսյան պատերազմի ժամանակ, երբ խափանվեցին Հայաստանի արտահանման ուղիները, երկիրը մոտ 600-700 միլիոն դոլարի վնաս կրեց:
Ներկայում, հայկական ապրանքների 70-80 տոկոսը արտահանվում է Ռուսաստան, որտեղ դրանք հասցնելու համար նախ անհրաժեշտ է վրացական Փոթի նավահանգստից հասնել Բուլղարիա, իսկ հետո միայն`Ռուսաստանի հարավային ափերը` դեպի Նովորոսսիսկ: Այս ամբողջ ճանապարհը տեւում է 8-10 օր, մինչդեռ Վերին Լարսի լեռնային տեղանքներով անցնող ուղին հարաբերականորեն ավելի կարճ է:
«Եթե երկար ժամանակ մեր ապրանքները միայն նավով ուղեւորվեն Փոթիից, ապա ֆինանսական խնդիրներ կառաջանան, կավելանան արտահանման հետ կապված ծախսերը, իսկ եթե այս ամենին գումարենք նաեւ տնտեսական ճգնաժամը, ապա Հայաստանը բավական ծանր իրադրության մեջ կհայտնվի», - նշում է Խորհրդարանի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը:
Միեւնույն ժամանակ, այս դրությունը յուրատեսակ խթան հանդիսացավ հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացման համար:
Վրաստանի տարածքով Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ եղած ոչ պաշտոնական առեւտրի ծավալները 2008-ին համարյա կրկնապատկվել էին` հասնելով 270 միլիոն դոլարի` չնայած հիմնականում ներմուծվում էր թուրքական արտադրության գործվածքեղեն, շինարարական նյութեր եւ տնային ապրանքներ: Սահմանի բացման դեպքում, այս ապրանքները ուղղակի կերպով մուտք կգործեին Հայաստան:
«Սահմանների բացման դեպքում ներկայում Վրաստանի տարածքով երկու երկրների միջեւ տեղի ունեցող առեւտուրը օրինական բնույթ կստանա, տրանսպորտային ծախքերը եւս կկրճատվեն: Հայաստանում թուրքական ապրանքներն այժմ լայն սպառում ունեն` ներառյալ սննդամթերքը եւ թեթեւ արդյունաբերական ապրանքները», - նշում է Այվազյանը:
Այնուամենայնիվ, հայ-թուրքական սահմանի բացման գաղափարը լուրջ հակառակորդներ ունի, ի դեմս Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության, որը վախենում է, թե դրա արդյունքում Թուրքիան կարող է ողողել հայկական շուկան իր ապրանքներով` այդպիսով վնասելով տեղական արտադրողներին:
«Մենք ուսումնասիրել ենք թե´ Թուրքիայի, թե´ Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությունը: Թուրքիայի` իր արտադրողների օգտին վարած պրոտեկցիոնիստական քաղաքականությունը վկայում է այն մասին, որ մեր լիբերալ քաղաքականության պայմաններում մենք դժվար թե օգուտ քաղենք այս ամենից», - համոզված է ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արա Նռանյանը:
Նաիրա Մելքումյանը, Երեւան:
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից:

Russia-Georgia Tensions Harm Armenia
The Armenian economy, already reeling from the global financial crisis, has suffered a new blow from Georgia’s refusal to re-open a frontier crossing with Russia – Armenia’s only link with its major ally.
The Upper Lars border post, where the road between Tbilisi and Vladikavkaz crosses the central Caucasus, was closed unexpectedly by Russia in 2006, a major setback to Armenian exporters.
Now, Russia has re-opened its side of the frontier but Georgia has declined to allow goods to pass through. Georgia, which fought a brief war with Russia last year, says it wants Swiss mediation before it will trust its northern neighbour.
That leaves Armenia, which currently has to use a lengthy export route via Bulgaria to reach Russia, cut off from its most important market.
“We are desperately keen that this road should operate. Russia has assured us that on its side all work has been completed. They gave a high priority to Upper Lars functioning, especially since they have provided the customs points with all modern facilities,” said Armenian prime minister Tigran Sarksian.
The complex geopolitics of the South Caucasus leave Armenia uniquely dependent on this crossing point. The rest of the Georgian border with Russia is closed, either being too mountainous, or controlled by Abkhazia or South Ossetia, which have had their independence recognised by Russia but not by Georgia.
Armenia and Azerbaijan meanwhile, have not signed a formal treaty to end their war over the breakaway region of Karabakh, leaving the other half of Russia’s southern border closed to Armenian exporters. At the same time, Armenia lacks diplomatic ties with its other main neighbour Turkey, although relations are thawing and may prove a way out of the impasse.
“Now the question is one of a political decision, and the problem is Russian-Georgian relations. I hope that soon relations between Georgia and Russian normalise and thaw, which will be good for all countries in the region,” said Armenian transport and communications minister Gurgen Sarksian.
The Russians blame the Georgians for the crossing point being closed, but the Georgians say they cannot trust the Russians to behave honourably.
“All negotiations in connection with the opening of the crossing point must take place in the presence of the Swiss, in as far as we cannot rule out provocations from the Russians,” said Georgian foreign minister Grigol Vashadze.
That position, and the inevitable delays that will accompany it, is not likely to please Armenia, which has already seen its economy slump disastrously this year and has had to call on funding from the International Monetary Fund. The country’s central bank has predicted the economy will contract by 5.8 per cent this year, following a 6.1 per cent decline in the first quarter.
The mining sector has been particularly hard-hit, and several companies have been forced to shed labourers.
The stand-off has reminded Armenians that their country’s economy is too dependent on Georgia for its own good. Only in August last year, when the war interrupted Armenia’s export trade, the country lost 600-700 million US dollars.
At the moment, 70-80 per cent of Armenian exports travel to Russia, leaving the Georgian port of Poti for Bulgaria, then shipped to Novorossiisk on Russia’s southern coast. The whole journey can take eight or ten days, whereas the road through the mountains and Upper Lars is relatively quick.
“If for a long time our goods go only via ship from Poti, then it will create financial problems, increase the cost of our exports, and if you add the economic crisis to this, then you create a situation that is disadvantageous to Armenia,” said Vardan Aivazian, head of the economic committee of the Armenian parliament.
The stand-off has also added impetus to talks to open the Armenian border with Turkey. The two countries lack diplomatic relations, and have major differences over whether the Ottoman Empire’s slaughter of Armenians in the First World War constituted genocide, but the two sides agreed a so-called road map last month which could kick-start a normalisation of relations.
Turkish-Armenian unofficial trade via Georgia almost doubled in 2008 to 270 million dollars, although almost all of this consisted of Turkish textiles, building materials and domestic goods. If the border was opened, these goods could travel directly into Armenia.
“The opening of the border would legalise the trade, which currently goes on between the two countries via Georgia, and would reduce the high transit fees. Currently, Turkish goods are widely used in Armenia, including foodstuffs and products of light industry,” said Aivazian.
However, the idea of opening the border between Armenia and Turkey has serious opponents, particularly the nationalist Armenian party Dashnaktsutiun, which fears Turkey could dump its products in Armenia and swamp domestic producers.
“We have studied the economic policies of Turkey and Armenia, and the protectionist policies which Turkey conducts in defence of its own producers clearly bear witness to the fact that we, with our liberal policy, will not benefit from this,” said Ara Nranian, a member of parliament from the party.
By Naira Melkumian in Yerevan (CRS No. 495, 29-May-09). Naira Melkumian is a freelance journalist. Sopho Bukia in Tbilisi also contributed to this report.