Լ.Ալավերդյան. «10 տարի մենք ոտնահարում ենք ոչ միայն ԼՂՀ-ի օրենսդրությունը, այլեւ սեփական երկրում ընդունված գործընթացը»
«Ժառանգության» պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը Ազգային ժողով-կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ անդրադարձավ «2008-2009 թ. Հայաստանում արձանագրված լրագրողների նկատմամբ ծեծի աննախադեպ երկնիշ աճին»:
Պատգամավորը մատնանշեց լրագրողներ Գագիկ Շամշյանի, Լուսինե Բարսեղյանի, Գոհար Վեզիրյանի, Էդիկ Բաղդասարյանի, Արգիշտի Կիվիրյանի, Նվեր Մնացականյանի հետ տեղի ունեցած դեպքերը:
«Ես կցանկանայի, որպեսզի կառավարությունը հաշվետվողականության ոգով հանրությանը եւ մեզ ներկայացներ, թե ինչ ընթացքի մեջ են գտնվում այս քրեական գործերը, ովքեր են պատժվել դրա համար, իսկ եթե այդ գործերը բացահայտված չեն, ինչու՞»,-հարցրեց Ստյոպա Սաֆարյանը:
Սակայն Կառավարությունը խնդրեց հարցը ներկայացնել գրավոր: Պատգամավորը համաձայնեց, իսկ Հովիկ Աբրահամյանը Սաֆարյանին որակեց «մեծահոգի»:
Կուսակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանի 4 ամիս անընդմեջ հնչեցրած հարցն էլ այսօր պատասխան ստացավ:
«Հարցս վերաբերում է Հայաստանում ցուցադրվող ԼՂՀ-ի քարտեզին: Միայն ԱԼՄ ալիքն է, որը ցույց է տալիս կառավարության կողմից տպագրված քարտեզը, որտեղ ԼՂՀ-ն ու ՀՀ-ն միասնական են: Սա ունի փաստաթղթի ուժ, չնայած դրան եւ նախագահի կայքէջում տեղավորված է 1889 թ քարտեզը: Երբ է ՀՀ-ում դուրս մղվելու որեւէ առնչություն չունեցող իրականության հետ այսպիսի քարտեզները, որոնք բոլոր ԶԼՄ-ում շրջանառվում է»,-հարցրեց պատգամավորը:
Ի դեպ, նրան դահլիճում «օգնում» էին կուսակցության պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանն ու Անահիտ Բախշյանը, ովքեր կառավարության կողմից տպագրված քարտեզը ցուցադրեցին դահլիճում:
Հարցին պատասխանեց փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը եւ խոստացավ, որ Կադաստրի պետական կոմիտեի հետ կքննարկեն հարցը եւ կփորձեն հասկանալ բոլոր իրավական հիմքերը, որոնցով պետք է կարգավորվի հարցը:
Պատասխանը չբավարարեց Լ. Ալավերդյանին. «Սա կառավարության կողմից տպագրված քարտեզ է, սա մի մասն է այն ատլասի, որը տպվել է Հայաստանում եւ հանդիսանում է փաստաթուղթ, ավելի քան 10 տարի մենք ոտնահարում ենք ոչ միայն ԼՂՀ-ի օրենսդրությունը, այլեւ սեփական երկրում ընդունված գործընթացը: Քննարկումը ինձ համար պատասխան չի: Կամ երկրում գործում է օրենքը, կամ` ոչ»:

Heritage Party MP - Armenian Media Must Use Correct Map of the NKR
At a National Assembly question and answer period held today, Heritage Party Deputy Stoypa Safaryan touched upon the unprecedented number of journalists assaulted during the 2008-2009 period.
He mentioned the incidents involving Gagik Shamshyan, Lousineh Barseghyan, Gohar Veziryan, Edik Baghdasaryan, Argishti Kiviryan and Nver Mnatsakanyan.
We would have hoped that the government felt the responsibility to inform us and the public as to how the criminal processes in these cases is proceeding and if the assailants haven't been revealed, why haven't they?" Mr. Safaryan asked.
Turning to the Karabakh issue, Heritage Party Deputy Larisa Alaverdyan took up the issue of the map of the NKR used in Armenia. She said that she had been pursuing the matter for the past four months with the government without any official reply. Deputy Alaverdyan noted that only the ALM TV station uses the map printed by the RoA government that shows a united NKR and RoA.
"This has the force of a document even though the map displayed on the presidential website is the 1989 map. When will the other mass media in Armenia stop using maps that do not correspond to current reality," Deputy Safaryan asked.
RoA Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan said that he would review the matter with the State Property Registry to see all the legal ramifications involved.
Deputy Alaverdyan was not satisfied with the deputy prime minister's answer. Holding up a copy of the government printed map she said, "This map is included in the national atlas published in Armenia and serves as a document of sorts. For the past ten years we have not only been trampling the NKR constitution underfoot but the agreed protocol here. A review of the matter isn't an acceptable answer for me. Either the rule of law works or it doesn't."