«Ընծան» նորից Ստեփանակերտում է
Երեկ տեղի ունեցավ հունիսի 9-ին Ստեփանակերտի մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում մեկնարկած «Ընծա» ամենամյա համահայկական մրցույթ-փառատոնի մրցութային առաջին փուլը, որի ընթացքում Արցախ ժամանած երիտասարդ կատարողները հանդես եկան հայերեն լեզվով երգի կատարմամբ:
Արդեն 5-րդ մրցույթ-փառատոնն անց է կացվում ԼՂՀ կառավարության, ՀՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության եւ Հայաստանի երգի պետական թատրոնի աջակցությամբ: Այս անգամ «Ընծա»-յին մասնակցում են թվով 23 երիտասարդ կատարողներ, որոնք նախորդ չորս մրցույթների մրցանակակիրներ են:
Մրցութային առաջին օրն ամենաբարձր միավորները ժյուրիի կողմից ստացել է արցախցի երիտասարդ երգիչ Ռազմիկ Ամյանը: Նա հանդես է եկել Գուրգեն Գաբրիելյանի «Ղարաբաղի հորովել» երգով: Իսկ մյուս մասնակիցների կատարած երգերի մի զգալի մասը Երգի պետական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի երգերն էին:
Տեղեկացնենք, որ ամենամյա համահայկական երգի հինգերորդ մրցույթ-փառատոնը կշարունակվի մինչեւ հունիսի 13-ը: Այն, ինչպես միշտ, կեզրափակվի գալա համերգով եւ մրցանակաբաշխությամբ:

The first leg of the yearly "Untza" (Tribute) pan-Armenian competitive festival kicked off yesterday in Stepanakert, NKR. The young contestants who arrived in Karabakh performed a number of Armenian songs.
This is the fifth year of the competition sponsored by the NKR government, Armenian Public Radio and TV and Armenia's State Song Theater. Taking part in the competition are 23 performers who were contestants in the past four competitions.
The jury awarded Razmik Amayan, a young singer from Karabakh, the highest score. He performed Gourgen Gabrielyan's a "Karabakh Melody". Large parts of the repetoire of the other performers were songs penned by Artur Grigoryan, Artistic Director of Armenia's Song Theater.