«Կուզենայի, որ դասագիրքը լիներ դպրոցի համար, ոչ թե որոշ մարդիկ դրանից հարստանային».-ասում է դպրոցի տնօրենը
Արմավիրի մարզի Ծիածան գյուղական համայնքի միջնակարգ դպրոցը առաջիկա 1-2 տարվա ընթացքում դառնալու է ավագ դպրոց: Դրանից ելնելով էլ` այսօր այս դպրոցից սպասվող ակնկալիքները բարձր են, ինչպես ուսման որակի առումով, այնպես էլ ուսուցչական անձնակազմով:
«Հետքի» հետ զրույցում դպրոցի տնօրեն Վալերիկ Բաբայանը մեզ փոխանցեց, որ մինչ օրս աշակերտները հանձնել են քննություններ` հայոց լեզու, մաթեմատիկա, ֆիզիկա, քիմիա, կենսաբանություն առարկաներից եւ որակական փոփոխությունները նախորդ տարվա հետ համեմատ այնքան էլ մեծ չի եղել, բայց դրական միտում է նկատվել: Դպրոցն ունի 334 աշակերտ, որից 45-ն այս տարվա շրջանավարտներն են: Նրանցից 14-ը ավարտական քննությունները հանձնում են մարզկենտրոնում` միասնական կարգով եւ հիմնականում մաթեմատիկայից ու հայոց լեզվից ստացել են 14, 15, 20, 25 միավորներ:
«Մենք նորմայի մեջ ենք, իսկ եթե ընդհանուր համեմատենք ամբողջ հանրապետության կրթական որակը, ապա բոլոր տեղերում էլ որակական անկումը նկատելի է: Դրան նպաստում է գրքերի ոչ նորմալ լինելը: Ամեն տարի գիրք են փոխում: Իմ կարծիքով, քանի դեռ դպրոցական դասագրքեր կազմելիս այդ աշխատանքներում ներգրավված չէ դպրոցի ուսուցիչ, այս վիճակն ենք ունենալու: Գիտնականը, ակադեմիկոսը կամ բուհում աշխատող մարդը, ինձ թվում է, ի վիճակի չէ նորմալ գիրք գրել: Սոսկալի դժգոհ եմ Հայոց պատմության դասագրքերից: Գրքի հեղինակը ակադեմիկոս Բարխուդարյանն է, եւ այդ գիրքն ավելի շուտ գիտական աշխատություն է, քան դասագիրք: Յուրաքանչյուր թեմայի մեջ կան 40-50 տեղանուներ, թվականներ: Ինձ թվում է, հարգելի Բարխուդարյանն էլ այդ բոլորը չի կարող հիշել: Իմ խնդրանքը գիրք ստեղծողներին է ուղղված, որ պարզ գրեն: Մաթեմատիկան էլ շատ բարդ է գրված: Դասարաններում 3-4 հոգին են թեման հասկանում, դրանով դասարան չի լինի, պետք է պարզ լինի, որ գոնե 60-70 տոկոսի մոտ հասկանալի լինի: Նույնը վերաբերում է աշխարհագրությանը, Արեւմտյան Հայաստանի նույնիսկ առուների անուններն էլ դասագրքերում գրված է: Շատ դժվար է նաեւ ուսուցիչների համար: Ես չեմ ուզում, որ դասագրքերը դառնան բիզնես առարկա, ցավոք այսօր այդպիսին է: Կուզենայի, որ դասագիրքը լիներ դպրոցի համար, ոչ թե որոշ մարդիկ դրանից հարստանային: Չգիտեմ, տենդեր է հայտարարվում, թե մրցույթ, փաստորեն այդքան քննադատելուց հետո պատմության դասագրքերի հեղինակը էլի մնացել է նույնը: Սրա տակ հասկանում եմ, որ երեւի հարստանալու միջոց է` առանց հաշվի առնելու հանրության կարծիքը»,-վրդովված ասաց պարոն Բաբայանը:
Զրուցեցինք նաեւ Արմավիրի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Գայանե Սայադյանի հետ: Նա նույնպես հաստատեց, որ դասագրքերը բավականին բարդ են եւ աշակերտները դրանցից գլուխ չեն հանում:
«Կրթության նախարարությանը մենք բոլոր առարկաների գծով առաջարկություններ ներկայացրել ենք, որ դասագրքերը բարդ են եւ պետք է վերանայվեն: Նախարարությունից մեզ ասել են, որ կվերանայեն, բայց ոչինչ էլ չի արվել: Արդեն 3-4 տարի է, երբ ես, որպես վարչության պետ, տարեկան հաշվետվություն եմ տալիս, իմ ելույթին ներկա են լինում նաեւ Ազգային ինստիտուտի բոլոր դպրոցական առարկաների մեթոդիստները: Ամեն տարի մեր մասնագետները դասագրքերի հարցը բարձրացնում են, բայց ոչինչ չի արվում: Օրինակ, հայոց լեզվի եւ ֆիզիկայի դասագրքերը ոչ միայն բարդ են, այլ նույնիսկ թեմայից են շեղված: Դրա արդյունքն էլ եղավ այն, որ այսօր ավարտական քննություններում հայոց լեզվի գնահատականներն այդքան ցածր են»,- ասաց Գ. Սայադյանը:
Վալերիկ Բաբայանն էլ հավելեց, որ իրենց դպրոցում կան երեխաներ, որոնք իրենց ստացած գնահատականներով հանրապետության միջին որակի մեջ տեղավորվում են: Իսկ մի քանի ծնող էլ փաստեցին, որ ընդհանուր ավարտական քննությունները դպրոցում անցկացվել է բավականին պատրաստված:
Դպրոցի տնօրենին մեկ այլ հարց էլ է հուզում: Այս տարի մանկավարժները ատեստացիա են անցնելու եւ մտահոգված է, որ շատ ուսուցիչներ դուրս կմնան դպրոցից:
Այսօր ցավոք ունենք մանկավարժներ, որ աշխատում են խորհրդային ժամանակաշրջանի մեթոդներով: Ես չեմ ասում, որ խորհրդային ժամանակաշրջանի մեթոդները վատն են, բայց ժամանակները փոխվել են եւ այսօր մեծ դժվարությամբ ենք երեխաներին գրքի հետ կապում: Բացառված չէ, որ ատեստացիայի ժամանակ շատ ուսուցիչներ չանցնեն, որովհետեւ այսօր հատկապես գյուղական ուսուցիչներն իրենցով չեն զբաղվում: Երբ ուսուցիչը ֆինանսական կարիքներ ունի, մատյանը դնում է ու անմիջապես ձեռքն է վերցնում քախանի ուրագը, նրան այլեւս ժամանակ չի մնում, որ զբաղվի իր մասնագիտական գիտելիքները հարստացնելու համար: Եթե ուսուցիչը իրոք կոչումով ուսուցիչ է, ապա պետք է լոկ մանկավարժությամբ զբաղվի: Չնայած 8 համակարգիչ ունենք, բայց մեր ուսուցիչների 90 տոկոսը համակարգիչ չգիտի, եւ նախատեսել եմ, որ այս տարի դպրոցում անվճար համակարգչային դասընթացներ կազմակերպենք նրանց համար: Ատեստացիայի հիմնական պայմաններից մեկն էլ համակարգչին տիրապետելն է, իսկ մեր ուսուցիչները չեն տիրապետում»,- ասաց տնօրենը:
Պարոն Բաբայանին հարցրինք, երբ ուսուցիչը իր գիտելիքները հարստացնելու փոխարեն հողագործությամբ է զբաղվում, այստեղ մեղավորը ուսուցիչն է, թե պետությունը, ասաց. «Երկուսն էլ մեղավոր են: Եթե ուսուցիչը բավարարված լինի հող չի մշակի իր աշխատանքի հաշվին: Ես կցանկանայի տեսնել կոկիկ, գեղեցիկ հագնված, երկու օրը մեկ նոր զգեստ հագնող ուսուցչի, չէ± որ աշակերտը պետք է ուսուցչից սովորի կոկիկ հագնվել, տեսնել հարդարված եղունգներ, դրանք բոլորն էլ խնդիրներ են, ցավոք հանրապետությունով մեկ է այդպես: Ուուցիչը հասկանում է, որ իր աշխատավարձը իր վերջնական եկամուտը չէ, որով կարող է ընտանիք պահել եւ հեկտարներով հող է մշակում: Իհարկե, շնորհակալ ենք նաեւ կառավարությունից, որ վերջին տարիներին բավականին բարձրացրեցին մեր աշխատավարձերը: Հիշում եմ 1999 թվականին իմ աշխատավարձը 8330 դրամ էր, իսկ հիմա մոտ 150 հազար եմ ստանում եւ այսօր այդ գումարով կարողանում եմ մի քիչ ինձ տնօրենի պես պահել, ասենք հագուստներ գնել, մի երկու վերնաշապիկ էլ ավել ունենալ»:
Տնօրենի փոխանցմամբ, այս տարի դպրոցի համար 200 հազար դրամի գրականություն են գնել, եւ արդեն նկատել է, որ հատկապես ցածր դասարանի երեխաները սկսում են կարդալ: Ըստ, Վ. Բաբայանի` եթե ուսուցիչը պահանջում եւ պարտադրում է` երեխան անպայման կարդում է եւ երեխայի գիրք չկարդալու մեջ մեղադրեց նաեւ դպրոցներին ու ուսուցիչներին: Գալիք տարվա ընթացքում նույնպես նախատեսել են 200 հազար դրամի գիրք գնել:
Նկատեցինք, որ տնօրենի ընդունարանի դիմաց փակցրած էր Հանրապետական կուսակցությանը վերաբերող ցուցանակ: Վալերիկ Բաբայանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչու± է դպրոցը քաղաքականացրել: «Ես այդ կուսակցության անդամն եմ, ինձ թվում է, որ վատ բան չեմ արել, որ անդրադարձել եմ կուսակցության ղեկավարներին: Մեր դպրոցը վերանորոգվել է հենց նրանց շնորհիվ: Այսօր ինչ տեսնում եք դպրոցում դրա համար պարտական ենք մեր լուսահոգի վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանին: Այսօր, որ բոլոր աշակերտների համար ունեմ սեղան, աթոռ, ստացել եմ այս իշխանությունների օրոք: Պետք է գնահատել աշխատանքը: Ինձ հետաքրքրում է, որ դպրոցը լավ լինի, ինձ չի հետաքրքրում, թե որ կուսակցությունը կանի` ընդդիմադիր, թե դիմադիր, թող գան մի բան անեն, մենակ խոսելով գործ չի արվում: Ինձ մնացել է 3-4 տարի թոշակի գնալու ու ուզում եմ, որ ինձ գոնե մի քիչ հիշեն»,- նշեց տնօրենը:

Village Educator: Textbook Reform and Adequate Teacher Salaries Top His List of Priorities
Senior classes will be added to the high school located in the village of Tziatzan, Armavir. The school has great expectations in this regard linked to the quality of education and the teaching staff.
During a conversation with “Hetq”, the school principal Valerik Babayan told us that the students had taken their Armenian language, math, physics, chemistry and biology exams and that there wasn’t a marked change from last year’s grade but that a positive uptick had been noticed. The school has 334 students of which 45 will graduate this year. 14 of them took academic exams at the regional center, on a state-wide level, and received grades of 14, 15, 20 and 25 in the subjects of math and the Armenian language.
Textbooks should not be a money-making enterprise
“We fall within the norms. If we compare the overall level of education in the nation, a qualitative drop can be observed in all locations. The textbook problem is a contributing factor. They change from year to year. I believe that until ordinary teachers aren’t involved in the compilation of textbooks, we will be faced with this problem. It seems to me that the scientist, academician or a college instructor, isn’t capable of writing a normal textbook. I’m really critical of the Armenian history textbook. The author of the textbook is academician Barkhoudaryan and the book is more a scientific work tan a school textbook. Each chapter id filled with 40-50 geographic place names and dates. Excuse me for saying so, but I don’t even think that the respectable Barkhoudaryan himself can remember all those details. My request to those who write textbooks is that they start compiling simple ones. The mathematics textbook is also complicated. There are only 3-4 students in the classes who understand the subject. You can’t form a class on these numbers. The texts must be written in simplified language so at least 60-70% of the class understands the subject. The same holds true for geography; even the names of streams in Western Armenia are noted. It’s also difficult for teachers. I don’t want textbooks to become a business proposition. Sadly, that’s the case today. I would like to see textbooks written for actual school classes and not to enrich certain people. I don’t get it. They say that the texts are written on the basis of tenders and competitions. But after all this complaining, the author of the history texts remains the same person. It’s plain to see that the profit motive is at work here and the public be damned,” said an irate Mr. Babayan.
We also spoke to Gayaneh Sayadyan, head of the Armavir Regional
Administration’s Department of Education. She also agreed that the textbooks were pretty intricate and that students had a tough time understanding them.
Ministry of Education disregards input of educators
“We have offered our suggestions and input to the Education Ministry regarding the textbooks in all subjects and told them that the texts need to be reviewed, but nothing has happened. As a department head, I’ve been issuing my end of the year reports for the past 3-4 years. Those who formulate textbooks in all subjects from the National Institute attend these sessions. Every year our specialists raise the textbook issue but to no avail. For example, not only are the Armenian language and math texts difficult but they also stray from the subject matter. This is the reason why the grades are so low in the Armenian language academic exams,” Mrs. Sayadyan said.
Valerik Babayan added that there are students at his school that fall with the national median range. Several parents also attested to the fact that the school prepares students quite adequately for the academic exams.
There was a final issue that worried the principal. This year teachers will have to go through an accreditation process and he feared that many wouldn’t make the grade.
Teacher accreditation is a major concern
“Unfortunately we still have teachers that use the Soviet methods for class instruction. I’m not saying that the Soviet methods were bad, but times have changed and we face great difficulties in getting students to use books. It can’t be ruled out that many teachers will fail the accreditation since teachers, especially in the villages, don’t have, or take the time, to improve their skills. When a teacher faces financial problems, they put the books aside and pick up the pitchfork. They just don’t have the luxury of improving their professional skills. Those entering the profession to teach must be afforded the opportunity to do only that. Even though we have eight computers in the school, 90% of our teachers haven’t a clue how to use them. I plan to run free computer training classes for them this year. Computer literacy is mandated for accreditation and our teachers are computer illiterate,” said the principal.
We asked Mr. Babayan if the teachers were really to blame if they are forced, out of economic necessity, to work in the fields rather than improving their professional skills, or if the government was to blame. “Both are at fault. If teachers were taken care of properly they wouldn’t have to work in the fields at the expense of their profession. I’d like to see well-dressed teachers who could change their attire every two days or so. Teachers are role models for students, showing them the proper way to dress, to be well manicured. These are issues that are nationwide. Teachers understand that their salaries alone cannot sustain their families so they work the land. Of course we are grateful to the government for substantially raising teachers’ salaries during the past few years. I recall that my salary in 1999 was 8,330 drams and now I’m paid close to 150,000. It affords me the chance to more or less look like the way a school principal should. I can buy a few extra shirts and such.”
Principal Babayan told us that the school spent 200,000 drams on new books and reading material this year and that the students, especially in the lower grades, have actually started to read once again. He believed that kids would read if only the teachers exhorted them to do so and he blamed schools and teachers for not doing enough in this direction. The school will also be spending 200,000 on books next year.
Opposition or government – Let them come and help
While making our way through the school we noticed a bulletin board referring to the Republican Party of Armenia hanging outside Principal Babayan’s waiting room. We asked him if the school wasn’t being politicized as a result.
“I am a member of that political party. I don’t think I’ve done anything wrong by posting the names of the leaders of the party. Our school was renovated due to their efforts. Whatever you see here in the school is the result of our dearly departed prime minster Andranik Margaryan. All the desks and chairs that the school has today were obtained during his term in office. We must appreciate the effort made. All I am interested in is that the school be properly run and maintained. I don’t care what political party does the work; the opposition or the regime. Let them come and produce results. Nothing is achieved by mere talk. I have just 3-4 years before I can retire. I want to leave a legacy here that I can be proud of and that people will remember me by,” Principal Babayan noted.