Հովիկ Աբրահամյանը` համաներման մասին
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը քիչ առաջ հանդես եկավ արտահերթ ելույթով եւ նշեց, որ ստեղծված քաղաքական իրավիճակում համաներումը երկար սպասված եւ արդարացված քայլ է. «Այն այսօր ունի թե՛ մարդասիրական, թե՛ քաղաքական նշանակություն: Այն նոր ազդակ կարող է դառնալ հանրային նպատակադրումները դեպի առաջ եւ դեպի զարգացում ուղղորդելու ճանապարահին»:
Հովիկ Աբրահամյանի կարծիքով` համաներումը պետք է կիրառել ըստ անհրաժեշտության, երբ այն հասունացել է. «Մեզ համար կարեւոր է ոչ թե կոծկել խնդիրները, այլ հանգամանորեն վերլուծել եւ տալ անաչառ գնահատական, գտնել համարժեք լուծումներ»:
ԱԺ նախագահը գտնում է, որ յուրաքանչյուրը ստանում է իրեն արժանին, եւ եթե կատարած հանցանքը բնորոշ չէ տվյալ անձին կամ պատահականության արդյունք է, ապա պետք է հնարավորություն տրվի ուղղվելու. «Մարտի 1-2-ի իրադարձությունների հետ կապված հանցագործություն կատարած անձանց պատժաչափի մասին այս նախագծով առաջարկվում է կրճատել 1/3-ով, եթե նրանց համար սահմանվել է 5 տարուց ավելի ազատազրկում: Առաջարկում եմ ՀՀ նախագահին այս հարցում եւս դրսեւորել մարդասիրական մոտեցում եւ այդ անձանց նկատմամբ նախատեսել պատժաչափի չկրած մասի ավելի մեծ կրճատում` 1/2-ով»:
Համաներումը, ըստ Աբրահամյանի, չպետք է շփոթել չհիմնավորված ներողամտության հետ, ինչը հանգեցնում է ամենաթողության, անպատժելիության. «Իրականում համաներումը մեր քրիստոնեական հավատից բխող քայլ է, որ քաղաքացիական համերաշխության, հանդուրժողականությանը զուգահեռ մարդասիրական ազդակ է հղում ողջ հասարակությանը»:
Այնուհետեւ ելույթով հանդես եկավ «Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը. «Ցանկանում եք միասնականություն, հանդուրժողականություն, այդ դեպքում ազատ արձակեք բոլոր քաղբանտարկյալներին` առանց բացառության: Ընդ որում` քաղբանտարկյալները մեզ մոտ ոչ թե մարտի 1-ից են, այլ մինչեւ մարտի 1-ը եւս»:
Արմեն Մարտիրոսյանը հարցրեց. «Ժիրայր Սեֆիլյանը եւ Վարդան Մալխասյանը մինչեւ վերջ կրեցին իրենց պատժաչափը: Այսպիսի՞նն է մեր արդարադատությունը, այսպիսի՞նն է մեր հանդուրժողականությունը եւ այսպիսի՞ ճանապարհով ենք մենք գնում միասնականության»:
Համաներման գործընթացn անընդունելի է խմբակցության նախագահի համար, սակայն նա չի կարող ասել` դեմ քվեարկեք առաջարկին. «Որովհետեւ կան քաղբանտարկյալներ, որոնք ազատ կարձակվեն: Բայց կան մարդիկ, որ ազատ չեն արձակվելու եւ սա շարունակությունն է դառնում այն գործընթացի, որ կարող ենք ասել շատ լավ բաներ, բայց երբ գալիս է իրական քայլեր կատարելու պահը, մենք կատարում ենք իմիտացիոն քայլեր: Սա հերթական իմիտացիան է»:

President of the RoA National Assembly Hovik Abrahamyan today stated at a special session of the legislative body that in light of the political situation in Armenia a general amnesty is a long awaited and justified step to be taken.
"Today, an amnesty has both humanitarian and political significance and can pave the way towards realizing our public objectives and assist in the nation's development," Mr. Abrahamyan said.
In his estimation, any amnesty must be carried out according to necessity, when the time is right. "For us, what is important is not to cover-up problems but analyze them in depth and without prejudice and come up with corresponding solutions."
According to the parliamentary speaker, each individual receives what he is worth and if the crime committed is particular to a given individual or an accidental occurrence, the opportunity to put things right must be afforded.
"The outline of the amnesty bill proposes to treat those charged with crimes related to the events of March 1 and 2 of 2008 on a 1/3 basis if they have been sentenced to five years or more. I will be asking the President of the RoA to once again adopt a humanitarian approach and fix a larger cut, or 1/2, to their outstanding prison sentence," Mr. Abrahamyan declared.
He stressed that an amnesty must not be confused with unfounded forgiveness, which leads to total absolution and immunity from punishment.
"In reality, amnesty is a step derived from our Christian faith. It sends out a message of humanitarianism while at the same time spurring public cooperation and tolerance," Mr. Abrahamyan said.