Հայերը հեռավոր Հնդկաստանում
2009 թ. հունիսի 7-ի լուսաբացն ինձ համար սկսվեց Երեւանում ու ավարտվեց հեռավոր Կալկաթայում: Դեռեւս Հայաստանում գիտակցում էի, թե ուր եմ գնում: Ի վերջո, յուրաքանչյուր մարդ, ով քիչ թե շատ տեղյակ է Հնդկաստանի մասին, հասկանում է, որ ծայրահեղությունների այդ երկրում հեշտ չէ հարմարվելը, առավել եւս, երբ գիտակցում ես, որ առաջիկա մեկ տարին ապրելու ես այդտեղ:
Իրական Հնդկաստանը շատ հեռու է հնդկական ֆիլմերից ստեղծված պատկերացումներից, ու ակամայից զարմանում ես` ինչպե՞ս են այս ամենի մեջ կարողանում նկարել նման սիրառատ ու երազային ֆիլմեր: Առաջին լուրջ տպավորությունը ստացա Դուբայ-Կալկաթա ինքնաթիռում. շատ արագ պարզ դարձավ, որ մենք արդեն Հնդկաստանում ենք: Դա ոչ այնքան պայմանավորված էր ուղեւորների հագուստներով, որքան վերջիններիս վարվելաձեւով: Թռիչքի մի քանի ժամվա ընթացքում ինքնաթիռը վերածվեց թափթփված ճաշարանի: Երրորդական նշանակության օդանավակայանի տպավորություն թողնող Կալկաթայի միջազգային օդանավակայանում համապատասխան թերթիկ լրացնելուց հետո, որի նպատակն էր այդ կերպ կանխարգելել վարակի մուտքը Հնդկաստան, մոտեցանք սպասասրահին: Շուտով պարզ դարձավ, որ, այս ամենից զատ, պետք է դիմակայենք չափազանց անսովոր խոնավ տոթին, որ ոտքդ դուրս դնելուց հետո կարծես փաթաթվում է քեզ, լցվում ներսդ: Ամեն պահի թվում է, թե հիմա շնչահեղձ կլինես: Պարզվեց` նման տպավորություն էր ստացել նաեւ իմ նոր գործընկերուհի օրիորդ Անժելան (երգ, երաժշտության ուսուցչուհի): Երկուսիս համար էլ ակներեւ էր տեղի չգիտակցման զգացողությունը: Պարբերաբար հարցնում էինք միմյանց` «Այս ու՞ր ենք գնում»` փորձելով հավատալ, որ դա իրականություն է: Մեզ դիմավորեց «Հայոց Մարդասիրական ճեմարանի» կառավարիչ եւ հնդկահայոց հոգեւոր հովիվ ՀԳՇ Տ. Խորեն աբղ. Հովհաննիսյանը: Հավանաբար, նա զգաց մեր շփոթությունը եւ լարվածությունը, ուստի այն մեղմելու համար կատակեց. - Տաք հագուստ վերցրե՞լ եք, բավականին ցուրտ է: Տոթը ստիպեց մի պահ նույնիսկ հավատալ այդ երանությանը, սակայն դա կարճատեւ խաբկանք էր. բացվեցին ելքի դռները, եւ հուսախաբությունը տիրեց ինձ: Մեծ քաղաքներին բնորոշ աղմուկի մեջ ինձ հատկապես զարմացրեց ավտոմեքենաների` ականջ ծակող եւ անդադար հնչող ազդանշանների ձայնը, իսկ ճանապարհին, քանի որ երթեւեկությունը ձախակողմյան է, թվում էր` գնում ենք կյանքի ընթացքին հակառակ: Աննկատ են երթեւեկության կանոնները ապահովող նշանները, անվերջ լարվածություն է: Լարվածությունս թուլացնելու համար փորձեցի հետաքրքիր բան գտնել փողոցի մայթերում, բայց շուտով հասկացա, որ իրականում ներխուժել եմ այդ մարդկանց բնակարանները, որտեղ նրանք սնվում, քնում եւ լողանում են: «Տեր Աստված, միթե՞ հնարավոր է այս կերպ ապրել»,- մտածում եմ: Այս հոգեմաշ ճանապարհը մեզ տանում էր դեպի Միրզա Գհալիբ փողոց, որտեղ էլ գտնվում է ճեմարանը` մեր աշխատավայրն ու բնակավայրը: Անվտանգության աշխատակիցները բացեցին ճեմարանի դարպասները, եւ մեր ավտոմեքենան ներս մտավ: Անմիջապես հիշեցի Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի խոսքերը մեր հանդիպման ժամանակ. «Դուք կտեսնեք դժոխքն ու դրախտըգ»: Իրավամբ, սա մի ուրիշ աշխարհ է` մեծ ու խնամված տարածք` իր շինություններով, խաղահրապարակով, լողավազանով` մաքուր ու կոկիկ: 22_06-kalkata-1 Հայր Խորենը մեզ ուղեկցեց ուսուցիչների համար նախատեսված սենյակները: Դրանք գտնվում են հինգերորդ հարկում: Այն զբաղեցնում է վերնահարկի մի մասը, իսկ մյուս մասը ծառայում է իբրեւ մեծ պատշգամբ: Այս ամենը կարծես ստվերեց Հնդկաստանից ստացած առաջին տպավորությունս. մի պահ թվաց, թե գտնվում ենք արեւմտյան որեւէ երկրի հյուրանոցի համարում, ուր կան բոլոր հարմարությունները, ուսուցիչը պետք է կենտրոնանա միայն իր աշխատանքի վրա, իսկ մնացած խնդիրները հոգում են աշխատակիցները: 22_06-kalkata-2Թեեւ հոգնել էինք բավական երկար ճանապարհից, սակայն մեր բնակարանների հարմարավետությունը մոռացրեց ամեն ինչ: Առաջին անգամ ծանոթացանք հնդկական խոհանոցին, որն աչքի է ընկնում իր համեմունքներով: Առավոտյան նախաճաշից հետո որոշեցինք շրջել մեր նոր բնակավայրում: Ամեն ինչ հիանալի էր, ծանոթացանք այն աշակերտների հետ, որոնք չեն մեկնել արձակուրդ (արձակուրդ մեկնում են 3 տարին մեկ անգամ): Նրանք աչքի ընկան իրենց կարգապահությամբ եւ բարեհամբուրությամբ: Ընդհանուր առմամբ, բավական լավ տպավորություն են թողնում բոլորը` բանվորից մինչեւ կառավարիչ: Ուղղակի անկարելի է դա չնկատել: Ուստի պատահական չէ, որ երբեմն մտածում ես. «Այս պայմաններում կարելի է աշխատել թեկուզ մի ողջ կյանք», սակայն այդպես մտածում ես մինչ այն պահը, երբ ոտք ես դնում փողոց, որտեղ մաքրությանը եւ կարգապահությանը հակադրվում են ահավոր աղքատությունը, սուր հոտն ու աղտոտ օդը: Նման քաջության մենք դիմեցինք այստեղ գտնվելու երկրորդ օրը. որոշեցինք գնումների գնալ` Հնդկաստանի կլիմային հարմար որեւէ հագուստ ձեռք բերելու համար: Զարմանալին այն է, որ, երբ քայլում ես փողոցում, թվում է` բոլորն ինչ-որ բան են ուզում քեզանից, ինչ-որ բան են վաճառում, առաջարկում օգտվել սննդից, որը պատրաստում են կիսամերկ տղամարդիկ` գետնին նստած, որտեղ իրենք քնում ու լողանում են, իսկ սննդի վրա հավաքված ճանճերին նույնիսկ չեն նկատում: Շուրջ բոլորն անտուն երեխաներ են, որոնք կախվում են շորերից եւ գումար են մուրում, եւ դու պարտավոր ես տալ. հակառակ դեպքում նրանք կգան քո ետեւից մինչեւ վերջ, առավել եւս, երբ տեսնում են, որ խանութից ես դուրս եկել: Երբ հասանք մեր օթեւան, այն հստակ համոզումն ունեինք, որ այստեղից դուրս ենք գալու միայն օդանավակայան գնալու համար` Հայաստան վերադառնալիս. այդ ծանր տպավորությունն ամբողջ օրը մնաց ինձ հետ:

Early on the morning of June 7, 2009, I started my day in Yerevan and wound up in faraway Calcutta (Kolkata). Back in Armenia, I had some inkling of where I was headed to. Everyone who at least has a cursory familiarity with India knows that it is a nation with extreme contrasts which makes it hard to adapt to, especially if you realize that you will be spending the next year there.
The real India is far removed from the images one gets from Bollywood movies. In fact, it is hard to believe that the totality of India could ever be depicted in these romantic and dreamy films I got my first serious impression during the flight from Dubai to Calcutta. It seemed that we had already reached Calcutta while still in the plane. It was the behavior of the Indian passengers, rather than their dress, that left this impression on me. During the flight of several hours, the cabin was transformed into veritable Indian restaurant mishmash. After filling out the health form at Calcutta International Airport, which left less than a lasting impression, designed to prevent the entry of infectious diseases, we entered the arrivals hall. It soon became apparent that we would also have to bear with the unfamiliar oppressively humid heat that seemed to wrap around your feet and engulf you when you stepped outside. You felt that you could suffocate at any moment. My new colleague, Ms. Anjela, a song and dance instructor, appeared to have felt the same way. Both of us displayed clear feelings of unpreparedness about the place. We’d periodically turned to each other in bewilderment and asked “Where the heck are we going?” in an attempt to makes some sense of the situation. We were met by Very Reverend Father Khoren Hovhannisian, Manager of the Armenian Philanthropic Academy (commonly known as the Armenian College) in Calcutta and religious leader of the Indian-Armenian community. Apparently noting our confusion and irritability, he tried to put us at ease by joking, “I hope you’ve brought warm clothes, it’s pretty cold here.” The heat was so overbearing that for a moment we hoped he was right. But the self-deception was short-lived when we stepped outside on to the street. What startled me the most was the constant blaring of car horns, an ear-piercing clamor, so prevalent in big metropolitan cities. Then too, traffic flowed on the left, in the English tradition, and it seemed to us that we were marching against life’s normal flow. Traffic signs were posted but no one paid any attention; utter confusion reigned on the streets. To break the thread of agitation I was experiencing, I tried to focus in on some interesting sidewalk scene as a diversion but quickly realized that I had trespassed into people’s homes, where they ate, slept and bathed. I thought to myself – My God, how can anyone possibly live like this? This stifling street would lead us to Mirza Ghalib Street where the Armenian College, our home and workplace for the next year, is located. Security staff opened the gates leading to the school and our car drove through. I immediately remembered the words uttered by Catholicos Garegin II during our meeting, “You will see both heaven and hell…” Truly, it was another world inside the gates, with its manicured lawns, buildings, playground and swimming pool. It was all clean and tidy. Father Khoren showed us to our rooms on the fifth floor. Teachers’ quarters comprise a portion of the top floor; the rest is a huge balcony. 22_06-kalkata-1 The magic of the place pushed my initial impressions of India to the background. For a moment it seemed that we had wound up in some western hotel with all the modern amenities. A place where a teacher could concentrate on her work and the staff would take care of all other mundane issues. 22_06-kalkata-2Even though we were exhausted after our long journey, the comforts of our new apartments gave us a second wind. We were introduced to the cuisine of India, known for its extensive use of spices, for the first time. The next morning after breakfast we decided to take a tour of our new surroundings. Everything was superb. We met some of the students who weren’t of on vacation which they can take once every three years. They impressed us with their discipline and pleasant demeanor. Everyone left us with positive impression; from the workers to the school’s manager. It was hard not to notice the upsides to it all. It wasn’t by accident that you got to thinking that such an agreeable state of affairs could last a lifetime, that is until you walked outside the gates, and were jolted back to reality by the extreme poverty, sharp odors and polluted air. We braved entering this reality on our second day in Calcutta. We decided to go out and buy some clothing better suited for the Indian climate. What’s amazing is that when you walk the streets you are confronted with mobs of people who either want to solicit you or sell you something. Half-naked street vendors squatting on the pavement where they sleep and bathe hawk their food items, seemingly unaware that it’s covered with flies. There are homeless children all over, who tug at your clothes begging for money. You’re forced to hand over some change otherwise they’ll keep following you, especially if they spot you leaving a store and know that you have money to spare. When we finally made our way back to the school, we made up our minds that the next time we’d leave the grounds of the college was to go to the airport for our return journey to Armenia. As you can see, our foray into the outside world that day made a lasting impression on us.