Հանգստի եւ աշխատանքի ճամբար` Վանք գյուղում
Երեկ Մարտակերտի շրջանի Վանք գյուղում բացվեց հանգստի եւ աշխատանքի երիտասարդական ճամբարը, որը նախաձեռնել են ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունն ու Ղարաբաղում հայտնի բարերար Լեւոն Հայրապետյանը: Վանք գյուղից մի քանի կմ հեռավորությամբ գտնվող տարածքում կազմակերպվող վրանային ճամբարի բոլոր ծախսերը հոգում է բարերարի «Ատավանքլես» ՓԲԸ-ն:
Վրանային ճամբարում իրենց հանգիստը երիտասարդները կանցկացնեն մի քանի հերթափոխով: Առաջին հերթափոխում ընդգրկված են 30 երիտասարդներ` ինչպես Ստեփանակերտից, այնպես էլ հանրապետության Շահումյանի, Քաշաթաղի եւ Մարտակերտի շրջաններից: Երիտասարդները կհանգստանան ու կաշխատեն գյուղում 10 օր, որից հետո նրանց փոխարինելու կգան մյուս հերթափոխի երիտասարդները: Ինչպես մեզ տեղեկացրեցին մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունում, այս տարի Վանքում ճամբարը կկազմակերպվի 5-6 հերթափոխով:
Ճամբարի բացման արարողությանը ներկա էին ԼՂՀ մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նորանշանակ նախարար Նարինե Աղաբալյանը եւ կրթության եւ գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանը:
«Սրանով սկիզբ է դրվում մի նոր ավանդույթի, որը խորհրդային տարիների լավագույն ավանդույթներից է, երբ ամառային հանգիստը համատեղվում է հանրօգուտ աշխատանքով: Մենք նման հանգիստ անց էինք կացնում ուրիշ տեղերում, իսկ այսօր ձեզ բախտ է վիճակվել ոչ միայն հանգստանալ ազատ ու անկախ Արցախում, այլեւ աշխատել հենց մեր երկրի համար»,-ասաց Նարինե Աղաբալյանը` երիտասարդներին մաղթելով լավ ու արդյունավետ հանգիստ:
Իսկ կրթության եւ գիտության նախարար Վլադիկ Խաչատրյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ հուլիսի 5-ին Ասկերանի շրջանում կբացվի ռազմամարզական ճամբար, որտեղ իրենց հանգիստը կանցկացնեն հանրապետության հանրակրթական դպրոցների 11-րդ դասարանցի տղաները:

Youth Work Camp Opens in NKR
Yesterday a youth work camp opened in the village of Vank, located in the Martakert region of Karabakh. The project, jointly organized by the NKR Ministry of Culture and Youth Affairs and benefactor Levon Hayrapetyan, is totally financed by the latter's Atavankles company.
The first group of 30 young people to spend time at the camp hail from Stepanakert and other regions of the NKR. They will work in the village for ten days after which a new batch of campers will arrive. There will be 5-6 such teams of campers at the site this year. On hand for the camp's opening ceremonies were newly appointed NKR Culture and Youth Affairs Minister Narineh Aghabalyan and Minister for Education and Science Vladik Khachatryan. In her welcoming address to the campers, Minister Aghabalyan said that the camp is reviving the best tradition of the Soviet era when youngsters would spend their summer vacations by relaxing as well as carrying out important civic work.
"Today, you are lucky enough to be spending part of your vacation in a free and independent Artsakh and to work for our country," she said. Minister Khachatryan also announced that on July 5 a military training camp would be opened in the Askeran region to be attended by 11th grade male students from the NKR.