Երթուղայինները չեն աշխատում
Այսօր դարձյալ երթուղի դուրս չեն եկել Հայաստանի տարբեր մարզերից Երեւան եկող մի շարք տրանսպորտային միջոցներ: Մասնավորապես չեն աշխատում Էջմիածնից, Աշտարակից, Մարգարայից, Բյուրականից եւ մի շարք այլ բնակավայրերից Երեւան եկող միկրոավտոբուսներն ու ավտոբուսները: Առավոտյան մարդկանց մեծ կուտակումներ կար Էջմիածնի ավտոկայանում:
Ստուգարքի շտապող Կարապետյան Աննան «Հետքին» պատմեց, որ համալսարան է շտապում՝ ստուգարքը հանձնելու եւ չգիտի, թե ինչպես հասնի Երեւան:
«Հիմա Երեւան հասնելու համար ինձ 2000 դրամ է պետք, բայց ես այդքան գումար չունեմ մոտս, չգիտեմ ինչ անեմ: Մնացած օրերին 250 դրամով էի Երեւան հասնում, ստեղ խոսում էին, որ Երեւանում միտինգ է դրա համար են ճանապարհները փակել, բայց ես միտինգ չեմ գնում, ինչի պիտի ես էլ ուրիշների հետ տուժեմ»,-ասաց Աննան:
Նրա կարգավիճակում հայտնվել էին շատ ու շատ քաղաքացիներ, որոնց մի մասը ստիպված 2000 դրամով տաքսիներով էին գալիս Երեւան:
Նշենք, որ Էջմիածին-Երեւան երթուղին սպասարկում է ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հրանտ Գրիգորյանը: Նրան է պատկանում նաեւ «Քարավան» տաքսի սերվիսը, որը նման դեպքերում «սպասարկում» է երթուղին եւ գերշահույթներ ապահովում պատգամավորին:
Թե ինչու երթուղի դուրս չեն եկել տրանսպորտային միջոցները՝ մեզ չհաջողվեց պարզել, քանի որ ինչպես ամեն անգամ, այսօր էլ երթուղին սպասարկող ընկերության «Էջմիածնի ԲՈՒԱՏ»-ի տնօրեն Մանվել Վարդանյանը չպատասխանեց մեր հեռախոսազանգին:
Քանի որ Հրանտ Գրիգորյանը երթուղին սպասարկելու իրավունքը ստացել է մրցույթով, դիմեցինք Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության:
«Մեր թեժ գծին ոչ մի զանգ չենք ստացել այդ մասին, որ մեր տեսուչները գնան պարզեն իրավիճակը, ես էլ աշխատասենյակում նստած ի՞նչ պետք է իմանամ»,-ասաց նախարարության հասարակայնության եւ լրատվության հարցերի պատասխանատու Սուսաննա Տոնոյանը :
«Եթե որեւէ մեկը ձեզ չի դիմել, հիմա մենք ենք դիմում, ձեր տեսուչները կզբաղվե՞ն երթուղիների հարցով»,-հարցրինք լրատվության պատասխանատուին:
«Երեւի այո»,-հնչեց պատասխանը:
Սուսաննա Տոնոյանից նաեւ հետաքրքրվեցինք, թե նախարարությունն հետեւու՞մ է մամուլի հրապարակումներին, քանի որ այս մասին մի քանի անգամ «Հետքը» գրել է, սակայն նախարարությունը ոչ մի քայլ չի ձեռնարկել:
«Իհարկե, հետեւում ենք մամուլի հրապարակումներին ու դրանց ընթացք ենք տալիս»,-հնչեց պատասխանը:
«Այդ դեպքում մարզերից Երեւան եկող երթուղիների քանի՞ սեփականատեր է զրկվել լիցենզիայից՝ գիծը վատ սպասարկելու համար եւ լիցենզիայից զրկելու համար ի՞նչ ընթացակարգ է սահմանված»,-հարցրինք նրան:
«Լիցենզիա տալու եւ զրկելու կարգը սահմանված է «Լիցենզիայի մասին» ՀՀ օրենքով, բացեք կարդացեք»,-հնչեց պատասխանը:
Նախարարություն մեր զանգից հետո Էջմիածնից «գազելները» մեկնում են Երևան, բայց դատարկ. ուղևորներ չեն վերցնում: Ըստ էության, գիծը սպասարկվում է միակողմանի` Երևան-Էջմիածին ուղղությամբ:

Public Transport Cut to Yerevan on Opposition Rally Day
02_07-ertuxiThe opposition political alliance HAK has called for a public rally today in Yerevan and, true to form, public inter-city transport from outlying communities to the capital has been severely cut.
There is no minivan or bus service from Etchmiadzin, Ashtarak, Margara, Byurakan and a number of other towns. This morning, there were large crowds at the Etchmiadzin station waiting for some type of transport to Yerevan.Anna Karapetyan was one of those waiting in Etchmiadzin for a ride into Yerevan to take a university exam. She told a "Hetq" reporter, "I have to pay 2,000 for a taxi ride to Yerevan but I don't have that kind of money. I don't know what to do. On regular days it just cost 250 drams to go to Yerevan. People say that a rally is scheduled in Yerevan and that's why the transportation has been cut. But I'm not going to the rally. Why should I and others suffer as a result?" "Hetq's" reporters met with many others in Anna's situation who had to pay 2,000 for a taxi ride. We should point out that Republican Party of Armenia Deputy Hrant Grigoryan controls public transport from Etchmiadzin to Yerevan and owns the local "Caravan" taxi service. On days like today, he makes out like a bandit. As in the past, we got no answers why public transport wasn't up and running in Etchmiadzin. Once again, Manvel Vardanyan, Director at the Etchmiadzin Transportation Service failed to answer our phone calls. Since Hrant Grigoryan won the right to administer the local transport routes in a competitive bid, we sought some answers from the Ministry of Transportation. Susanna Tonoyan, who heads the ministry's public affairs department told us that, "We received no calls at our hot-line number regarding the matter in order that our staff go out and investigate. How am I supposed to know what's happening sitting here in this office?" We responded by saying, "If no one has contacted you before about the situation, we are telling you now. Will your inspectors follow up?" Her reply - "Yeah, most probably". We also were interested to know if the transportation ministry followed the local press since "Hetq" has covered the problem several times in the past and that the ministry never took any steps. "Of course we follow developments in the press and take corresponding action," she replied. "If that's the case how many owners of transport companies serving Yerevan have been stripped of their licenses for poor service? What's the procedure for license cancellation?" we asked. "The granting and cancellation of licenses is spelled out in the ROA Law of Licenses. Get a copy and read it," was her reply. After our visit to the ministry minivans started leaving Etchmiadzin for Yerevan. But they were empty. It seems that they were only picking up one-way passengers on the Yerevan to Etchmiadzin route.