Լուսինե Բարսեղյան. «Ի սկզբանե գիտեի, որ այս գործը չի բացահայտվելու»
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Լուսինե Բարսեղյանին ծեծի ենթարկելու փաստով քրեական գործը կասեցվել էր: «Հետքը» անդրադարձել էր լրագրողի նկատմամբ բռնություն կիրառելու դեպքին և մանրամասներ ներկայացրել գործի ընթացքի վերաբերյալ (Տես` Լրագրողի վրա հարձակվողները չեն հայտնաբերվել, քրեական գործը կասեցված է ):
Ի պատասխան ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված մեր նամակի` Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Վ. Շահինյանը պատասխանել էր, որ «… Լուսինե Բարսեղյանին մարմնական վնասվածք հասցնելու փաստի առիթով հարուցված քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք համայնքների դատախազին տրվել է գրավոր ցուցում` դիմումում նշված փաստերի ստուգման նպատակով համապատասխան քննչական գործողություններ կատարելու մասին»: «Հետքի» հրապարակումից հետո «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրություն են այցելել քննիչն ու ոստիկանները, նորից են հարցաքննել Լուսինեին և մի քանի աշխատակիցների:
Դրանից հետո Լուսինե Բարսեղյանին ոմն Կարենի կողմից կատարված հեռախոսազանգը պարզելու համար ոստիկանությունը սկսել է դեպքի օրը կամ այդ շրջանում Լուսինեին զանգահարած բոլոր անձանց հրավիրել ոստիկանություն և հարցաքննել: «Ակնհայտորեն փորձել են թուղթ սևացնել, որ ցույց տան, թե իբր գործ են անում: Ոստիկանությունը հրապարակումից հետո ինչ-որ միջոցներ էր սկսել ձեռք առնել` թերևս ցույց տալու համար, որ գործ են անում: Ծայրահեղ դեպքում իրենք կարող էին իմ նշած հեռախոսազանգի վերծանումը վերցնել, ինչ խնդիր կար, փոխանակ այդքան մարդկանց կանչեին ոստիկանություն»,-ասում է Լուսինե Բարսեղյանը:
Լուսինեի հորը ևս կանչել են հարցաքննության: Թաղայինը գնացել և զգուշացրել է Նորայր Բարսեղյանին, որպեսզի լրացուցիչ հարցաքննության գնա: Սակայն Ն. Բարսեղյանը ևս չի գնացել. «Ես ինչ-որ պետք է` ասել եմ, նկարագրել եմ այդ անձին, որ տեսնեմ` կճանաչեմ»,-ասաց Լուսինեի հայրը:
Հունիսի 30-ի թվագրմամբ «Հետքը» Գլխավոր դատախազության Մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Ա. Մարուխյանի ստորագրությամբ ստացավ մեկ այլ պատասխան. «...Լուսինե Բարսեղյանին մարմնական վնասվածք հասցնելու փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք քննչական բաժնի կողմից կատարվել են մի շարք քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործողություններ, որոնք, սակայն, դրական արդյունքներ չեն տվել: Միաժամանակ անհրաժեշտ է նշել, որ Լ. Բարսեղյանը, նրա հայր` Ն. Բարսեղյանը և «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրության աշխատակիցները չեն համագործակցել նախաքննական մարմնի հետ, ինչի հետևանքով անհնար է դարձել ոմն «Կարենի» ֆոտոռոբոտի կազմումը»:
Լրագրողը կարծում է, որ ոստիկանության այս գործողություններն ամբողջովին ձևական կողմ են ապահովում: «Ոչ էլ գնացել եմ լրացուցիչ հարցաքննության, որովհետև ես վստահ չէի, որ գնամ` ֆոտոռոբոտ կկազմեն: Ակնհայտ շոու են սարքում: Այն փաստերը, որոնք ես էի նշել, որոնց հետևից էր պետք գնալ, ում ես եմ կասկածում, դա իրենք չեն արել»,- հիմնավորում է Լուսինե Բարսեղյանը:
Քննիչը «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրություն այցելության ժամանակ փորձել է հարցաքննել աշխատակիցներին, սակայն նույն հարցերին նորից պատասխանել աշխատակիցները չեն ցանկացել:
«Նրանք գալիս են, մեր ամբողջ աշխատանքը ժամերով կազմալուծում ու անիմաստ հարցեր են տալիս, նույնը վերաշարադրում են: Ինչ-որ պետք էր, ես դեպքից անմիջապես հետո, հարցաքննության ժամանակ նշել էի: Ես ի սկզբանե գիտեի, որ այս գործը չի բացահայտվելու, բայց ես գնացել եմ, ինձ ժամերով հարցաքննել են, ամեն ինչ մանրամասն պատմել եմ»,- ասում է Լուսինե Բարսեղյանը:

Lusineh Barseghyan: “I knew from the start that the case would never be solved”
The case was halted exactly three months later, on November 11. The reporter’s assailants were never found despite the fact that the investigating body claimed that no stone was left unturned to uncover the truth.
"Hetq" then sent letters of inquiry to the RoA General Prosecutor’s Office and the Chief of Police, questioning the appropriateness of the investigation.In response to our inquiry to the General Prosecutor, Mr. V. Shahinyan, Head of the Personal Assaults Division, stated, "…The RoA Deputy Prosecutor General forwarded a written directive to the Avan and Nor Nork District Prosecutor regarding the criminal case of bodily assault on Lusineh Barseghyan, instructing the district office to initiate an examination of the facts pertained therein."
After "Hetq" published the article and above response an inspector and members of the police visited the offices of "Haykakan Zhamanak" and again interrogated Lusineh Barseghyan and several other employees. Soon afterwards the police summoned everyone who called Mrs. Barseghyan on or about the day of the attack to clarify a call made to the reporter by a person calling himself Karen.
"They apparently wanted to show that they were doing their job after the article was published. They could have at least jotted down the numbers that I received calls from rather than dragging everybody down to the police station," says Mrs. Barseghyan. Lusineh's father was also directed to show and be interrogated once again but he refused.
"I said all that I had to say. I described that person and I'd recognize him if I saw him," Mr. Barseghyan said. "Hetq" also received another letter dated June 30 signed by Senior Prosecutor A. Maroukhyan of the General Prosecutor’s Personal Assaults Division stating that, "The investigations into the criminal case of bodily assault on Lusineh Barseghyan directed by the RoA Deputy General Prosecutor that were carried out by the Avan and Nor-Nork investigations unit revealed nothing of a positive nature. It must be pointed out that L. Barseghyan, her father, N. Barseghyan and members of the "Haykakan Zhamanak" editorial board refused to cooperate with the preliminary examination body and thus we weren't able to form a composite sketch of the individual called 'Karen'."
Mrs. Barseghyan believes that all this is pure show on the part of law enforcement. "I didn't go for further questioning because I am not convinced that a composite sketch would be made if I did go. It's pure theatrics. They never followed up on the leads I gave them and the facts I presented," Mrs. Barseghyan argues. When the inspector went to the editorial offices of "Haykakan Zhamanak" for a second time, the staff didn't want to provide answers to the same questions as before.
Lusineh Barseghyan says, "They come during working hours and take up pour time with senseless questions. Whatever I needed to tell them I did so right after the attack. I knew from the start that the case was a lost cause and that nothing would be revealed. But I went to the police and spent long hours answering their questions in detail."