Հակոբ Սիմոնյան. «Հենց առաջին օրվանից անակնկալները սկսեցին ուղեկցել մեզ»
Աշտարակից մոտ 3,5 կմ արևմուտք գտնվող Ներքին նավեր դամբարանադաշտի պեղումների արդյունքում մի շարք հայտնագործություններ են արվել: Այս մասին այսօր կազմակերպած ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարարությանն առընթեր պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրեն, պատմական գիտությունների թեկնածու Հակոբ Սիմոնյանը:
«Արդեն 2 ամիս է, մենք աշխատանքներ ենք կատարում Ներքին նավեր դամբարանադաշտում, որը 3-րդ հազարամյակի երկրորդ կեսի շատ ուշագրավ, Հայաստանում շատ հազվագյուտ հուշարձան է, որովհետև այդ ժամանակաշրջանի հուշարձաններից մենք ունենք մեկ տասնյակի չափ, որոնցից պեղված է հազիվ 2-3-ը: Սա այն ժամանակաշրջանն է, երբ Հայաստանում որոշակիորեն ի հայտ են գալիս վաղ պետական կազմավորումների հստակ չափորոշիչները` սոցիալական կտրուկ շերտավորում, վերնախավի հատուկ թաղման ծես, ընտելացված ձի, պրոֆեսիոնալ զենքեր, ոսկերչական խիստ բարձր դպրոց, ապակեգործություն: Այսինքն` բոլոր այն կարևոր առանձնահատկությունները, որոնք բնորոշ են վաղ քաղաքակրթություններին և վաղ պետական կազմավորումներին»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը Նա նշեց, որ մինչ այժմ պեղվել է 7 դամբանաբլուր, որոնք «հեղաշրջում էին առաջացրել մեր պատկերացումներում` մեր ունեցած հնագույն մշակույթի և պատմության վերաբերյալ»:
Տարածքը համընկնում է Հայկի անդրանիկ որդի Արամանյակի բնակության վայրին, որը նկարագրում է Մովսես Խորենացին. «Երբ Հայկը հաղթեց Բելին, Արամանյակը հավաքում է գերդաստանը և տեղափոխվում Արագած լեռան հարավային լանջ` երկու կարկաչահոս գետակների միջակայք»:
«Ղևոնդ Ալիշանի տոմարական հաշվարկներով` Հայկի և Բելի ճակատամարտը պետք է տեղի ունեցած լիներ ք.ա. 2492 թ.: Ռադիոածխածնային անալիզների արդյունքները, որոնք կատարվել են Գերմանիայում և Ամերիկայում, զարմանալիորեն համընկնում են այս թվագրության հետ: Այսինքն` այս դամբանաբլուրները և իրենց դիրքով, և ժամանակով կարծես հավաստում են Պատմահոր վկայությունը: Իհարկե, վերջնական արդյունքին հասնելը դեռ շատ հետազոտություններ, շատ նյութերի կուտակում է պահանջում, բայց արդեն կա այսպիսի հետաքրքիր զուգադիպություն»,- նշեց Հակոբ Սիմոնյանը: Գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրենի հավաստմամբ Ներքին նավերում հայտնաբերված ձիու ոսկորները հնագույնն են Առաջավոր Ասիայում` որպես ընտելացված և ռազմի նպատակով օգտագործված ձի: Անցյալ տարի պեղվել է գունազարդ սափոր, որի վրա պատկերված է տոհմիկ ձիերի երամակ: «Սա նույնպես հնագույնն է ողջ հին արևելյան համատեքստում: Ավելի վաղ մենք այդպիսի գտածո չենք ունեցել»,- ասաց նա: Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով` «Դամբարանն անկասկած պատկանում է արքա առաջնորդի: Եվ այդ դամբարանում մենք հայտնաբերեցինք մոտավորապես 65 գունազարդ անոթ, այսինքն` մի ամբողջ պատկերասրահ, որը բացվեց հողի տակ: Սև ներկով կարմիր հիմնագույնի վրա շքեղ զարդարված անոթներ էին, որոնք ներկայացնում էին մեր հնագույն առասպելները, աշխարհընկալումները, պատկերացումները»:
Նահապետի դամբարան. Վանի թագավորությունից անցում Երվանդյան հարստության
Այս տարի սկսվել են ամենամեծ, թվով 8-րդ դամբանաբլուրի պեղումները: Տրամագիծը 35 մ էր, բարձրությունը` մոտ 4 մ:
«Մենք նախնականորեն դա անվանում էինք նահապետի դամբարան: Երբ սկսեցինք պեղումները, հույս ունեինք, որ կհայտնաբերենք սովորական մի դամբարան` իր բոլոր կառուցվածքային առանձնահատկություններով: Սակայն հենց առաջին օրվանից անակնկալները սկսեցին ուղեկցել մեզ: Պարզվեց, որ դամբարանի վրա կառուցված է մի բավականին մեծ, մոնումենտալ կառույց: Կառույցի պատերի հաստությունը հասնում է 1,5 մ-ի, երկարությունը 25 մ է, իսկ լայնությունը` 12 մ: Մեր ունեցած նախկին տվյալների համաձայն` կարող ենք նախնական եզրակացություն անել, որ սա դամբարանի վրա կառուցված տաճարական շինություն է. առնչվում է նախնիների պաշտամունքի հետ»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը: Նա նշեց, որ պատմահայր Խորենացին է դեռ վկայել, որ հայոց մայրաքաղաք Արմավիրում երեք կարևոր դից է եղել` լուսնի, արևի և նախնիների պաշտամունքի տաճարներ: Պեղված տաճարը հավանաբար կառուցվել է Վանի թագավորության (Ուրարտու) շրջանում և հարատևել է շուրջ 1 հազարամյակ` մինչև քրիստոնեության ընդունումը` պարբերաբար անցնելով զարգացման բոլոր փուլերը:
«Այսինքն` մենք ունենք կարևորագույն մի անցում` Վանի թագավարությունից Երվանդյան հարստության շրջան: Դա հայոց պատմության ամենից կնճռոտ հարցրից մեկն է. ինչպե՞ս եղավ, որ վերացավ այդ հզոր հին արևելյան կայսրությունը, և նրա փոխարեն արդեն հանդես եկավ Երվանդյան հարստությունը` Պարույր Սկայորդին և նրա հաջորդները` Տիգրանը, որի մասին Խորենացին այդպիսի մեծ գովեստով ու հիացմունքով է խոսում, որին անդրադաձել են հունական պատմիչները` որպես քաջության և տղամարդկության խորհրդանիշ: Ահա այս ժամանակաշրջանն է, որի հետ մենք հիմա առնչվում ենք»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Սենյակ և մոխրաշերտ
Ներքին նավերի ամենավերին շերտում ք.ա. 5-2-րդ դդ. մի սենյակ է բացվել, որն ունի քարե 4 խարիսխ, որոնց վրա կանգնած են եղել փայտե սյուներ: Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով` սենյակն իր կառուցվածքով նման է այն գլխատան հորինվածքին, որի մասին վկայում է Քսենոֆոնը` հին հայկական բնակելի տունը նկարագրելիս:
«Սա իհարկե կարող է լինել և տաճարի սենյակներից մեկը, որովհետև արելյան կողմում բացվեց մի շատ հզոր մոխրաշերտ, որը կարող էր ատրուշանի վառված և այդտեղ անթեղված մոխիրը լինել: Դուք գիտեք, որ նախքան քրիստոնեությունը մեր ողջ ծիսակարգը հիմնված էր սրբազան կրակի վրա»,- նշեց Հակոբ Սիմոնյանը:
Արևմտյան Հայաստանից հետո դամբարանի վրա կառուցված տաճար է պեղվել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում
Ավելի ուշ տաճարը, երբ լքվել է, վերածվել է Արշակունյաց շրջանի գերեզմանոցի: Այդ շինության ներսում կատարված մոտ 12 քարարկղային թաղում է բացվել: Անմիջական շրջակայքում մեծ բնակավայրեր չկան. Օշականը մոտ 5 կմ հեռու է, Փարպին ավելի հեռու է: Հենց այդտեղ թաղումներ կատարելը, պաշտամունքի վայր լինելը, ըստ Հակոբ Սիմոնյանի, թույլ է տալիս ենթադրել, որ հանգուցյալները համայնքի նշանավոր անձինք են. գերեզմանները նաև շատ խնամքով են հարդարված:
«Հիմնական հայտնագործությունները դեռևս մնում են ապագայում: Այսինքն` մենք բացել ենք մինչև Վանի թագավորության վերջին փուլի շերտերը, բայց կառույցի պատերը դեռևս 1-15 մ խորանում են: Իսկ սրա տակ արդեն շարունակվում է (մեր հին փորձից ելնելով) թերևս միջին բրոնզեդարյան դամբարան: Այս համալիրի ներքո գտնվում է մի բնական քարայր, որը, փաստորեն, ժայռի մեջ խորանալով, հասնում է մինչև դամբարանի կենտրոն»,- ասաց գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրենը: Նրա խոսքերով, դամբարի վրա կառուցված Վանի թագավորության շրջանի տաճար մեզ հայտնի է միայն Արևմտյան Հայաստանում` Վանի թագավարության կենտրոնական շրջաններում: «Ժամանակակից Հայաստանի տարածքում սա առաջին նման հայտնագործումն է»:
Դամբարանները արիական են
Ասուլիսի ժամանակ հարց հնչեց, թե ինչպո՞վ է ապացուցվում, որ դամբարանները հայկական են: Հակոբ Սիմոնյանը նշեց, որ դամբարանները անմիջապես հայ ազգ հետ կապերն այսօր բավականին դժվար խնդիր է, բայց կասկածից վեր է, որ այս դամբարանները արիական են և պատկանում են հնդեվրոպացիներին:
«Այսինքն` այստեղ կատարված թաղման ծեսը զարմանալի նույնական է արիական թաղման ծեսի վկայություններին (հնդկական վեդաներում նշված է, թե ինչպես պետք է կատարվի դիաթաղումը, ինչպիսի զոհաբերություններ պետք է կատարվեն և այլն): Արաքայական զարմի բոլոր անդամների մարմինները դիակիզված են: Դիակիզումը զուտ արիական ծես է: Դուք գիտեք, որ այդ ծեսը կա հին հույների, հնդիկների, պարսիկների մոտ: Այսինքն` արիական ժողովուրդների ամբողջ շերտում սա հավաստված է: Եվ այստեղ մենք տեսնում ենք նույն թաղման ծեսը և նույն շքեղությունը, ինչ վկայված է Խորենացու մոտ, երբ նկարագրում է Արտաշես Ա-ի թաղումը` այդ ճոխությունը, այդ շքեղ ընծաները, զոհաբերությունները, որոնք կատարվում էին ի փառս մահացած արքայի»,- ասաց գիտահետազոտական կենտրոնի տնօրենը: Որպես զոհաբերության ապացույց` Հակոբ Սիմոնյանը նշեց, որ Ներքին նավերի դամբարաններում հայտնաբերվել են նաև մարմնի մասեր:
«Դամբարաններից մեկում հայտնաբերվել է մարդու 114 ատամ: Հավանաբար զոհաբերությունը ներառել է մարմնի որևիցե անդամի զոհաբերություն և մատների ֆալանգներ»,- ասաց նա` հավելելով, որ այս ծեսը ամենադաժանը չէ. «Շումերական դամբարաններում մենք ունենք 60-ից ավելի մարդիկ, որոն զոհաբերել են տիրոջ հետ: Եվ կանայք ինքնակամ իրենց զոհաբերում էին ամուսինների հետ, որպեսզի հանդերձյալ կյանքում նրանք միասին լինեն: Սա մտայնություն է: Նույնքան վայրենի կարող է իրենց թվալ մեր թաղման ծեսը: Ամեն ինչ կախված է գաղափարախոսությունից, և այս թաղման ծեսը հստակ վկայում է, որ սրանք արիացիների դամբարաններ են»:
Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով` վերոնշյալ դամբարանի պեղումները հաստատում են, որ Հայաստանում եղել է արիական ծեսով ապրող, հզոր, ռազմատենչ հասարակություն, որը հնարել է նաև պրոֆեսիոնալ զենքեր և ընտելացրել ձիու: Շուտով Մոսկվայում կհրատարակվի նրա ծավալուն հոդվածը, որում առաջին անգամ գիտականորեն հիմնավորվում է այն տեսակետը, որ Հայաստանը արիացիների հնագույն հայրենիքներից մեկն է:
Արիացիների կարևորագույն ատրիբուտը
Արիացիներին հստակորեն փոխկապակցված մյուս երևույթը, Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով, ձին է. եթե համարվում է, որ տվյալ վայրը ձիաբուծության կենտրոն է, ուրեմն անմիջապես հետևում է, որ այդտեղ արիացիներ պետք է ապրած լինեն: Այսօր եվրոպական հնագիտության ամենաառաջնային խնդիրներից է ձիաբուծության հայրենիքի բացահայտումը, որը տալիս է բազմաթիվ կնճռոտ հարցերի պատասխանը:
«Ձին հնդեվրոպացիների, արիացիների կարևորագույն ատրիբուտներից մեկն է: Եթե մենք կարողացանք վերջնականապես հաստատել, որ, այո, Հայաստանն է ձիու` ռազմի նպատակով օգտագործման հայրենիքը, ապա կարող ենք հետագայում (դա Գորդոն Չայլդի տեսակետն է) վստահաբար ասել, որ եվրոպական քաղաքակրթության արմատները անթեղված են հայոց հողում»,- ասաց նա: Հակոբ Սիմոնյանի համոզմամբ, սակայն, սա ապացուցելը շատ դժվարին խնդիր է:
«Հնդեվրոպացիների հայրենիքի վերաբերյալ կան հարյուրավոր վարկածներ, որոնք հնդեվրոպացիներին կենտրոնացնում են Բալկաններում, Հարավռուսական տափաստաններում, Իրանում, Միջին Ասիայում, որտեղ ուզեք: Արիացիների հայրենիքին նույնպես հավակնում են բազմաթիվ երկրներ, որոնցից Հայաստանը, չգիտես ինչու, դուրս է մնացել: Իսկ իրենց ամբողջ տեքստերում գրվում է, որ դա «լեռնային մի երկիր է, պաղպաջուն ջրերի հայրենիք, որտեղ կլիման ավելի ցուրտ է, քան Պարսկաստանում»»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Նրա հավաստմամբ, դամբարաններից հայտնաբերված կենդանական աշխարհը զարմանալիորեն համընկնում է այն ծիսական կենդանիների ցանկին, որը վկայված է վեդաներում: Ներքին նավերի համար 1 դամբարանում առյուծի մորթի է հայտնաբերվել, որը հավանաբար առաջնորդ արքայի է պատկանել:
«Մորթին իհարկե չի պահպանվել, բայց պահպանվել են կենդանու մագիլները, որոնք նույնպես ուսումնասիրել են գերմանացի շատ հայտնի գիտնականներ: Երեք տարի ուսումնասիրելուց հետո վերջապես նրանք մեզ տվեցին այդ դամբարանում եղած զոհաբերված կենդանիների տեսականին: Միայն 1 դամբարանում 28 տիպի կենդանի կա զոհաբերված, որոնք խորհրդանշել են երկիրը, երկինքը և ստորգետնյա աշխարհը, այսինքն` տիեզերքի այն հիերարխիկ կառուցվածքը, որը հատուկ է հնդեվրոպական դիցաբանությանը»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը: Նրա համոզմամբ` Հայաստանը լուրջ հիմքեր ունի հավակնելու նաև ձիու հայրենիքներից մեկը լինելուն: Դրա մասին վկայում են ոչ միայն Ներքին նավերի պեղումները, այլև Աստվածաշունչը, որում նշվում է, որ «Թորգոմա տնից էին ամենալավ նժույգները»: Ասորեստանի, ինչպես նաև Աքեմենյան աշխարհակալ արքաները իրենց համար նժույգներ էին բերում Հայաստանից: «Հին արևելքի ամենաքաջ կռվողը հայկական այրուձին է եղել: Հաճախ հենց այրուձին է որոշել այս կամ այն աշխարհակալ պետությունների միջև տեղի ունեցած ճակատամարտի ելքը»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Շենգավիթ, Ներքին նավեր և սուսեր
Հակոբ Սիմոնյանը նշեց, որ սկսվել են նաև Շենգավիթի պեղումները: «Հետաքրքիր երևույթ է տեղի ունենում հայկական լեռնաշխարհում 4-3-րդ հազարամյակներում. ձևավորվում է շենգավիթյան մշակույթը, որը զարմանալի ընդգում և երկարատևություն է ունեցել: Այս մշակույթը տևել է մոտ հազար տարի և ընդգրկել է մոտ 1 մլն քառ. կմ տարածք: Սա վիթխարի տարածք է` Հյասիսային Կովկասից ներառելով Չեչնիան, Ինգուշեթիան մինչև Իսրայելը, Կենտրոնական Անատոլիային մինչև Կենտրոնական իրանական սարահարթը: Այս մշակույթը հայտնի է Կուր-արաքսյան կամ Շենթգավթյան մշակույթ անունով: Խիստ բարձր, քաղաքային տիպի բնակավայրերով այս մշակույթը սակայն ռազմականացված չէր, այսինքն` զենքեր մենք շատ քիչ ունենք: Միջին բրոնզի դարում, որը հաջորդում էր սրան, և փոխվում է հայկական լեռնաշխարհի ամբողջ սոցիալ-մշակութային ընդհանրությունը, տեսնում ենք զենքերի առատություն»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը` հավելելով, որ չնայած զենքերի բազմաթիվ տեսակներին` հավանաբար Հայկական լեռնաշխարհում կատարված ամենալուրջ հայատնագործությունը սուսերն էր: Հետագայում սուսերը տարածվում է ողջ Հայկական լեռնաշխարհում, սակայն ամենավաղը ռադիոածխածնային մեթոդով հայտնաբերվել է Ներքին նավերում և թվագրվում է ք.ա. 23-րդ դ-ով:
«Հետագայում մենք սա տեսնում ենք նիկենյան արքայական դամբարաններում, բայց շատ ավելի ուշ` 16-րդ դ.-ում: Ժամանակին մտածում էին, որ այդ զենքերը ներմուծված են Նիկենքից Հայաստան, որովհետև դա բացարձակ նորամուծություն է, ռազմի արվեստը շրջող մի հայտնագործություն: Բայց ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ հակառակը` հայկական այս զենքերի տեսակները Հայաստանում հանդես են գալիս 700 տարի ավելի վաղ, այսինքն` չէր կարող որդին լինել հոր հայրը: Սա մի անգամից հեղաշրջում է նախկին պատկերացումները` իրերը դնելով իրենց ճիշտ դիրքում»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը: Պեղումների ժամանակ նաև պղնձից սկավառակաձև զինանշան է հայտնաբերվել:
Ցանկալի կլինի, որ Ներքին նավերը զբոսաշրջության կենտրոն դառնա
Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով` Ներքին նավերի պեղումները կտևեն մինչև ուշ աշուն: Այստեղ ամեն օր 30 բանվոր է աշխատում: Մոտ 1000 քառ. մ տարածքը պեղվում է փոքր քլունգներով և խոզանակներով:
«Մեր քարեղեն էջերը խնամքով թերթելով` մենք փորձում ենք բացահայտել մեր հնագույն անցյալը, որից հետո մեր սրբազան պարտքն է այն պահպանելը: Ինչ վերաբերում է այս մենումենտալ կառույցին, անկասկած սա մենք պետք է պահպանենք: Պեղելուց հետո մենք ծրագիր կներկայացնենք Մշակույթի նախարարություն, վերջինը իր հերթին` ՀՀ կառավարությանը, որպեսզի այդ զարմանալի կառույցը ամրակայվի, եթե հնարավոր է` վերականգնվի, և դառնա զբոսաշրջության կենտրոն»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Ներքին նավերում եղել է բավականին մեծ դամբարանադաշտ: 6 հա-ի վրա մոտ 30 դամբանաբլուր է պահպանվել, որից 7-ը արդեն պեղվել է: Սկսվել ենք նաև 8-րդի պեղումները: Պեղումները կատարվում են պետական ֆինանսավորմամբ: Սեպտեմբերի 1-ին նախատեսվում է Ներքին նավերի պեղումների արդյունքներին նվիրված հատուկ ցուցահանդես կազմակերպել Պատմության թանգարանում: Իսկ մյուս տարի հավանաբար անգլերեն գիրք կհրատարակվի, որը կանդրադառնա վերոնշյալ և հետագա հետազոտություններին:
«Հայտնագործությունները նախ պետք է հասցնել միջազգային ասպարեզ: Ես դեռ կարողացել եմ մտնել գոնե ռուսական գիտական դաշտը, որպեսզի այնտեղ ներկայացվի: Զեկուցում եմ կարդացել Մոսկվայում, Աշխաբադում, որտեղ ամբողջ գիտական աշխարհն էր հավաքվել, Բեռլինում: Բայց դեռևս հրատարակված աշխատանք գոյություն չունի: Դա շատ ծանր, ծավալուն, խիստ ծախսատար աշխատանք է: Միայն այս տարվանից մենք ունենք լուրջ պետական միջոցներ»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:
Նա նշեց, որ իրենք Ներքին նավերում պեղված բոլոր նյութերը հանձնում են Պատմության թանգարանին: Պեղվել են նաև շատ ոսկյա զարդեր, որոնք հատուկ պահպանության կարիք ունեն. այդպիսի պայմաններ ներկայումս ունի Պատմության թանգարանը:
«Շատ ցանկալի կլինի, որ այդ ամբողջ տարածքը դառնա զբոսաշրջության կենտրոն, և տեղում հետագայում նաև թանգարան կառուցվի»,- ասաց Հակոբ Սիմոնյանը:

04_07-H-SimonyanHakob Simonyan – “After the first dig, we knew the discovery was important” At a recent press conference, Hakob Simonyan, who heads the Cultural Inheritance Research Center attached to the RoA Ministry of Culture reported that certain discoveries have been made at the tombstone field at “Nerkin Naver”, located 3.5 kilometers west of the town of Ashtarak. (Nerkin naver: roughly translated-Lower cisterns) “For the past two months we have been working at the Nerkin Naver grave site, a very interesting historical monument dating to the second half of the third millennium and very unique to Armenia. We have about ten such sites in Armenia from that era, of which only 2-3 have been excavated. It was a time when certain signs of early government formation were occurring; definitive social stratification, burial rites for the upper class, domestication of the horse, professional weaponry and a very high quality gold and glass-making tradition,” Mr. Simonyan said. He noted that to date seven burial hills have been excavated that have dramatically altered our perceptions about our ancient history and culture. “The site corresponds to the residence of Aramanyak, the elder son of Hayk, as depicted by Movses Khorenatsi - “When Hayk defeated Bel, Aramanyak gathered his tribe and relocated to the southern slopes of Mt. Aragatz, between two babbling brooks.” “According to the chronological calculations of Ghevont Alishan, the battle between Hayk and Bel is estimated to have occurred in 2492 BC  Radio-carbon dating analyses in Germany and America have resulted in a amazing match with this date. Naturally, much more needs to be done to arrive at a final result and much more material needs to be collected, but we have already come up with these interesting parallels,” Mr. Simonyan noted. The research center head claims that the horse bones found at Nerkin Naver are the oldest yet uncovered in Western Asia belong to a domesticated horse used for military purposes. Last year a colorful pitcher was unearthed with a picture depicting a herd of thoroughbreds. “This is also the oldest in terms of the ancient East. We don’t have anything of an earlier date,” Mr. Simonyan said. “The cemetery clearly belongs to a leading sovereign. We uncovered sixty-five colored vessels at the site. In other words, an entire exhibition revealed itself from under the earth. They were exquisitely decorated vessels using black paint on a red base. These images are depictions of our ancient fables and how people viewed the world and their place in it at the time,” Mr. Simonyan added. Patriarchal tomb – a link between Van and Orontid Dynasties This year, excavations started on eight burial mounds covering a diameter of 35 meters with a height of 4 meters. “At first, we started to call this area the patriarch’s mound. When we began digging the most we hoped to find was an average grave, with all the regular construction characteristics. However, from the first day we were in for a big surprise. We discovered a fairly large structure built on top. It measured 25 meters in length, 12 in width, and the walls were1.5 meters thick. According to prior figures in our possession, we can make a preliminary conjecture that it’s some sort of religious structure that has something to do with the belief system of our ancestors,” Mr. Simonyan said. The “temple” was probably built during the Van Dynasty (Urartu) and stood erect for about one thousand years; until the advent of Christianity. “What it all means is that we’ve uncovered an important historical transition from the Van Dynasty to the Yervanduni (Oronotid) Dynasty circa the 6th century BC. This is one of the most baffling questions of Armenian history; i.e. how did such a powerful eastern kingdom disappear, to be replaced by the Yervanduni Dynasty.” Mr. Simonyan noted. Layer of ash – possible remains of fire worship In the uppermost layer at Nerkin Naver, a room dating back to the 5th – 2nd century BC was unearthed having four stone bases on which wooden columns stood. Mr. Simonyan says that the room’s construction is similar to the roof structure mentioned by Xenophon when describing an Armenian dwelling. “This of course could be one of the temple’s rooms since on the eastern side a huge layer of ashes was unearthed. These ashes could be the remains of a temple devoted to fire worship. You know of course that before Christianity our rituals were based on fire worship,” the historian noted. Later on, when the site was abandoned, it became a cemetery during the Arshakunyats Dynasty (Arsacid). Inside the structure, 12 stone burial crypts were unearthed. “The major discoveries are still down the road. We’ve only gotten to the layer of the last stage of the Van Dynasty. But the walls still run 1 – 15 meters and underneath, according to our experience, there still might be a tomb from the Mid-Bronze Age,” Mr. Simonyan said. Outside of  Western Armenia, 1st such temple structure found on RoA territory The historian added that the temple structure from the Van Dynasty is known to exist only in Western Armenia, the center of the former kingdom, and that this is the first of its kind unearthed in the Republic of Armenia. During the press conference, the question was raised to what extent had it been proven that the tombs were Armenian. Hakob Simonyan said that it was a difficult problem to directly link them to Armenians, but that there could be no doubt that the tombs were Aryan and belonged to the Indo-Europeans. “What this means is that the burial rites conducted here bear a striking resemblance to records dealing with the Aryan ceremonial procedure. (It is noted in the Indian Vedas, considered the earliest literary record of Indo-Aryan civilization, how a body should be buried, what sacrifices must be made, etc.) All the members of the royal family are cremated. Cremation is a purely Indo-Aryan ritual. You are aware that this ritual was practiced by the ancient Greeks, Persians and Indians. Thus, it was accepted practice throughout all Aryan peoples,” Mr. Simonyan noted. Hakob Simonyan claims that the burial site excavations prove that there existed a powerful, military society in Armenia that lived according to Aryan ritual; that manufactured professional arms and domesticated the horse. He will soon publish a lengthy article that will for the first time attempt to prove, on a scientific basis, that Armenia was one of the oldest homelands of the Aryans. Horse breeding – an Aryan identifier The other fact directly linked to the Aryans, according to Mr. Simonyan, is the horse. If it is accepted that a certain region is a center of horse breeding then it immediately follows that Aryans once lived there. Today, one of the most essential problems to be resolved is the location of the birthplace of horse breeding. The answer can shed light on a number of complex issues. “The horse was one of the most important attributes of the Indo-Europeans and Aryans. If we were able to establish that Armenia was the land where the horse was first used for military purposes, then we could subsequently state most definitely that the roots of European civilization were nurtured on Armenian lands. (This was a theory postulated by Gordon Childe, one of the great archeological synthesizers of the 20th century, in his seminal work, “The Aryans: a study of Indo-European origins”, 1926). Mr. Simonyan claims that the animal world unearthed in the burial site strikingly corresponds to the list of ritual animals noted in the Indian Vedas. In one of the tombs at Nerkin Naver a lion hide was found which probably belonged to the royal personage. “Of course, the hide wasn’t preserved but the claws were. They too were examined by a number of noted German specialists. After a three year investigation, the German specialists finally gave us a list of the animals sacrificed in that tomb. Just in that one chamber alone, 28 various animals had been sacrificed that symbolized the earth, sky, the underworld, i.e. the hierarchical composition of the universe that is specific to Indo-European mythology,” he said. Weapons going back to 2,300 BC according to radio-carbon dating Mr. Simonyan says that even though numerous types of weapons were unearthed, the most noteworthy were the swords. The oldest, according to radio-carbon dating, was found in Nerkin Naver from around 2,300 BC. A disc-shaped copper military insignia was also discovered during the excavations. Mr. Simonyan says that the excavations at Nerkin Naver will continue until late autumn. There are thirty individuals working at the site every day. Tiny picks and brushes are used with care to dig at the site that measures 1,000 square meters. “By laboriously peeling away the layers of our stone age, we are trying to uncover our ancient past. Afterwards it will be our sacred duty to preserve it. It goes without saying that we must preserve the monumental structure we unearthed. After the excavations, we will present a project outline to the Ministry of Culture which in turn will take it to the RoA government in order that this spectacular structure be reinforced or, better yet, restored and turned into a tourist center,” Mr. Simonyan said. The burial site at Nerkin Naver was quite extensive - thirty burial mounds have survived on six hectares. Seven of these have been excavated and work will begin on the eighth. “The international community must first be made aware of these discoveries. I have made an entrée into the Russian scientific community and have given lectures in Moscow, Ashkhabad and Berlin. Sadly, nothing has been published to date. It is extensive and difficult work that requires ample funding. Such government funding has only appeared this year,” Mr. Simonyan says. He points out that all the artifacts excavated from the Nerkin Naver site is handed over to the Museum of History. Large numbers of gold ornaments have been unearthed that require special preservation conditions and the Museum of History has such facilities. “It would be great if the entire site was turned into a tourist center and a museum built in the future,” Mr. Simonyan concluded.
bodhi mantra
Hi, I would like to re-publish this article at my website https://esotericawakening.com and link back to your site if you don't mind. Thank You for such great work!