Մեկնարկեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին եւ արցախյան հիմնախնդրին նվիրված խորհրդաժողովը
Այսօր Ստեփանակերտում մեկնարկեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին եւ արցախյան հիմնախնդրին նվիրված համահայկական երկօրյա խորհրդաժողովը, որը նախաձեռնել է ՀՅԴ Հայ Դատի կենտրոնական խորհուրդը` ԼՂՀ նախագահի հովանավորությամբ եւ «Փյունիկ» հիմնադրամի աջակցությամբ:
Խորհրդաժողովին մասնակցում են 25 երկրներից շուրջ 130 հրավիրվածներ:
Բացման արարողությանը մասնակցում էր նաեւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, ով իր խոսքում ողջունելով նախաձեռնությունը, շեշետել է, որ կարեւորում է միջոցառման անցկացումն Արցախում, «որտեղ հետեւողականորեն ամրապնդում են բազում զոհերի եւ զրկանքների գնով նվաճած մեր անկախությունը»:
Նա անդադարձել է նաեւ Ղարաբաղի անկախության հռչակման թեմային`հիշեցնելով 1991 դեկտեմբերի 10-ի համաժողովրդական հանրաքվեն, որով արցախցիներն ազդարարեցին անկախ եւ ինքնիշխան երկրում ապրելու իրենց որոշման մասին:
«Մեր դիրքորոշումը հստակ էր, եւ այն մնացել է անփոփոխ: ԼՂՀ անկախությունը կայացած փաստ է եւ ենթակա չէ քննարկման: Վերապրելով պատերազմի արհավիրքներն ու կորուստների դառնությունը` արցախցին լավ է գիտակցում խաղաղության արժեքն ու կարեւորությունը տարածաշրջանի համար, սակայն դա ամենեւին էլ չի նշանակում, թե մենք պատրաստ չենք արժանի հակահարված տալու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգության»,-ընդգծել է ԼՂՀ նախագահը:
Անդրադառնալով խորհրդաժողովի մյուս թեմային` հայ-թուրքական հարաբերություններին, նա նշել է, որ այդ հարաբերություններում որեւէ տեղաշարժ չպիտի եւ չի կարող իրականացվել ի վնաս Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման: Երկու տարբեր հարթություններում գտնվող հիմնախնդիրների նման փոխկապակցվածության փորձերը, ըստ նախագահի, անպայմանորեն տանելու են փակուղի:
«Այսօր մենք առավել եւս պարտավոր ենք ունենալ միասնական ճակատ` համազգային նպատակների իրականացման գործում: Դա վերաբերում է թե Հայաստանին, թե Սփյուռքին, եւ թե Արցախին»,-հավելել է Բակո Սահակյանը:
Բացմանը ներկաներին ողջունել եւ իր ու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի օրհնանքն է բերել Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:

“Armenian-Turkish Relations and Artsakh” Conference in Stepanakert
A two day conference entitled "Armenian-Turkish Relations and the Artsakh Issue" was held today in Stepanakert. NKR President Bako Sahakyan addressed the summit organized by the ARF and the "Pyunik Foundation". Archbishop Bargev Martirosyan, Primate of the Artsakh Diocese, welcomed the attendees and offered the opening benediction.
Some 130 participants from twenty-five countries have traveled to Artsakh to attend. In his remarks, President Sahakyan stressed that any decision reached without the participation of the NKR is unacceptable and will never be implemented.
Below are several of the more noteworthy excerpts of President Sahakyan's address:
Our position has been is clear-cut and unchangeable. The independence of the Nagorno-Karabakh Republic is an accomplished fact and is not is not a subject to discussions.
Any attempt to present the Nagorno-Karabakh Republic within the framework of Azerbaijani territorial integrity is both incomprehensible and unacceptable for us. This neglects natural development of history and life, as well as contradicts the realities of the past.
Since the proclamation of independence we have stood behind the path of our choice, successfully defending the borders of Artsakh, building and strengthening our state, efficiently overcoming difficulties on the way of recreating and developing the country. As the result the world has got convinced that it deals with a full-fledged state and society, which has all the necessary attributes of statehood, embarked on the path of democracy.
For this very reason we do not consider the restoration of the full-fledged negotiation format as an additional pretext to remind us about our existence because this format is indeed a deficient one. Artsakh, being the main party to the Azerbaijani-Karabakh conflict, is now out of the negotiations and we should restore this important principle. Without the consent of the people of the Nagorno-Karabakh Republic any decision will be impossible to implement.