Կիրո Մանոյան. «Մեր պաշտոնական կեցվածքը պետք է փոխվի»
«Թուրքիայի կողմից մեր ժողովրդին հասցված վերքերը դեռ չեն բուժվել, որովհետեւ մենք դեռ չենք կարողացել վերականգնել մեր վերականգնելի կորուստները`այդ թվում Թուրքիայի կողմից մեր գրավված տարածքները: Մեր նահատակներն անվերականգնելի են, բայց մեր տարածքները` վերականգնելի»,-այս մասին երեկ Ստեփանակերտում մեկնարկած` հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ արցախյան հիմնախնդրին նվիրված խորհրդաժողովի ժամանակ շեշտել է ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին, նա շեշտել է, որ Թուրքիան մինչեւ հիմա շարունակում է նախապայմաններ առաջ քաշել` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից հրաժարում, Թուրքիայից հայկական իրավունքներից, ներառյալ տարածքային իրավունքներից հրաժարում, Արցախից հրաժարում եւ այլն: Ըստ Կիրո Մանոյանի, դիվանագիտական հարաբերություններ անհրաժեշտ են Թուրքիայի հետ, սակայն այն է, թե ինչ գին պիտի վճարել այդ հարաբերությունների համար: Եւ ամեն դեպքում, Կ.Մանոյանի կարծիքով, հարաբերությունները պետք է լինեն առանց նախապայմանների: Անդրադառնալով դրանցից մեկին` Հայ դատի գրասենյակի պատասխանատուն նշել է, որ Ցեղասպանության ճանաչման հարցն այն զենքերից մեկն է, որն ունենք մեր ձեռքում` ստիպելու Թուրքիային հայության հետ իր թշնամական վերաբերմունքը փոխելու: Այդ զենքը սակարկության առարկա չէ: Այդ զենքը պիտի ճիշտ պահել թիրախին ուղղված եւ այդ թիրախը ձեռք բերել, սակայն երբ զենքն է դառնում սակարկության առարկա` մենք կորցնում ենք եւ զենքը եւ թիրախին հասնելու միջոցը: Հայաստան, Թուրքիա, Շվեյցարիա հայտարարությունը, ըստ նրա, հենց ճանաչումը սակարկության առարկա դարձնելու ճիգ էր: Կիրո Մանոյանը, խոսելով ապրիլի 22-ի հայտարարության եւ դրան հաջորդած զարգացումների մասին, շեշտել է, որ կարծես Թուրքիան է այդ ամենի առաջնորդը: «Մեր պաշտոնական կեցածքը պետք է փոխվի եւ զիջումնայինից պետք է դուրս գանք եւ փորձենք վերստին վերականգնել գոնե այն կեցվածքը, որ պահպանվում էր 1998-ից 2008 թվականը»,-ավելացրել է նա:

Kiro Manoyan – “The wounds inflicted by Turkey on our people have not yet healed”
In his address at the "Karabakh Summit" taking place in Stepanakert, Giro Manoyan, the ARF's "Hay Dat" spokesperson, noted that, "The wounds inflicted by Turkey on our people have yet to be healed because we haven't yet been able to restore those losses that can be recovered, including our territories now under Turkish occupation. We cannot restore the lives of our martyrs but a\our lands can be recovered."
The Stepanakert summit has focused on Armenian-Turkish relations and their impact on the Karabakh conflict settlement process. Reflecting on these relations, Mr. Manoyan stressed that to date Turkey continues to set preconditions - dropping the international recognition of the Armenian Genocide, any Armenian demands from Turkey, including land reparations, and Artsakh independence. Mr. Manoyan believes that diplomatic relations with Turkey atre a necessity but that the question is at what price. The ARF official believes that there should be no preconditions for having diplomatic relations. Mr. Manoyan stressed that the Genocide issue is one of the weapons that we possess to compel Turkey to alter its confrontational attitude towards Armenians and that this weapon is not subject to bargaining. He added that this weapon should always be directed at its target and that it strays from its intended target when it is subject to bargaining. Mr. Manoyan pointed out that the joint statement reached by the Armenian, Turkish and Swiss governments was a veiled attempt to subject the Genocide recognition issue to bargaining. In conclusion, Mr. Manoyan stated that it appeared that Turkey was the driving force behind the statement of April 22. "Our official stance must be altered and we must distance ourselves from a concessionary position and try to at least restore the stance we retained from 1998 to 2008," the ARF official said.