Վ. Օսկանյան. «Թուրքիան ամեն կերպ ձգտում է շուտափույթ լուծում տալ ղարաբաղյան հարցին»
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի նախաձեռնությամբ եւ ԼՂՀ նախագահի հովանու ներքո Ստեփանակերտում երեկ մեկնարկած խորհրդաժողովի ժամանակ ՀՀ նախկին արտգործնախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի ղեկավար Վարդան Օսկանյանը խոսել է Արցախի շուրջ համահայկական նոր զորաշարժի անհրաժեշտության մասին:
Հայտնելով իր մտահոգությունները վերջին 2 տարում ստեղծված իրավիճակի եւ զարգացումների վերաբերյալ` նա շեշտել է, որ այսօրվա Հայաստանի իշխանություններն իրենց վարած քաղաքականության արդյունքում ստեղծել են մեզ համար ավելի բարդ իրավիճակ, որից դուրս գալն այսօր բավականին դժվար է, իսկ դիմագրավելը` լրացուցիչ ռեսուրսներ է պահանջում: Այդ քաղաքականությունը, ըստ Վ. Օսկանյանի, իր կուլմինացիան ունեցավ ապրիլի 22-ի հայտարարությամբ, որով սեպ խրվեց Հայաստանի եւ Սփյուռքի միջեւ:
Վարդան Օսկանյանի կարծիքով, մեկ այլ մտահոգիչ հանգամանք էլ Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակն է` ժողովրդավարության բացակայությունը, վատ ընտրությունները, մարտի 1-ը: «Այս ամենը բարդ իրավիճակ է ստեղծել Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում: Հասարակությունը բաժանված է, այսօր կա վստահության խնդիր` հասարակության եւ իշխանությունների միջեւ»,- նշել է նա:
Այս պայմանների բացակայության դեպքում, ըստ նախկին արտգործնախարարի, առավել քան անհրաժեշտ է միասնականություն ստեղծելը` գոնե մեզ համար կարեւոր նշանակություն ունեցող ազգային խնդիրների շուրջ. «Խնդիրն այն է, որ նշված պատճառները, որ պետք է խթան լինեն միավորվելու, զորաշարժի մասին մտածելու համար, հիմնական խոչընդոտներն են այդ զորաշարժի համար»:
Վարդան Օսկանյանի կարծիքով, հայկական կողմի համար մտահոգիչ զարգացումներ են տեղի ունենում նաեւ` կապված ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների սրտացման հետ, ինչի արդյունքում սովորաբար բոլոր խնդիրները սեղանի վրա են դրվում, ինչը նաեւ առեւտրի հավանականություն է ենթադրում: Եվ նա մտահգոված է, որ այդ հարցերի շարքում է Ղարաբաղի հարցը, որը կարող է առեւտրի առարկա դառնալ էներգետիկ խնդիրների եւ այլ հարցերի պատճառով, ուստի պետք է շատ զգույշ լինել:
Ըստ Վարդան Օսկանյանի` վտանգ է նաեւ Ղարաբաղյան հարցում Թուրքիայի նոր դերակատարությունը, որի պատճառով ճնշումը Հայաստանի վրա հայ-թուրքական հարաբերություններից տեղափոխվում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր: Քանի որ սահմանի բացումը հնարավոր չէ առանց ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման, Թուրքիան ամեն կերպ ձգտում է շուտափույթ լուծում տալ այդ հարցին: Եւ դրա վառ ապացույցը հենց երեկ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երեք երկրների նախագահների համատեղ հայտարարությունն է, որով Թուրքիան, ըստ Վ. Օսկանյանի, նախատեսում է հնարավորն անել մինչեւ հաջորդ տարվա ապրիլի 24-ը հայ-թուրքական սահմանի բացման համար:
Վարդան Օսկանյանը թյուրիմացություն է համարում նաեւ Մայնդորֆյան հռչակագիրը, մասնավորապես մի կետը, որտեղ նշվում է, որ ԼՂ-ի հարցը պետք է լուծվի միջազգային կազմակերպությունների սկզբունքների եւ այդ կազմակերպություններում ընդունված որոշումների հիման վրա: Այդ կազմակերպություններում, նախկին արտգործնախարարի խոսքերով, չկա որոշում, որը ի օգուտ Հայաստանի է, բոլորը հօգուտ Ադրբեջանի են:
Այս պայմաններում, ըստ Վ.Օսկանյանի, արդեն իսկ անհրաժեշտություն է դառնում ռեսուրսների մոբիլիզացումը եւ հայկական կողմի պահանջների հստակեցումը, քանի որ տարիներ առաջ դրված պահանջները չեն համապատասխանում այսօրվա իրողություններին: «Մենք պետք է հստակեցնենք մեր պահանջը` համահունչ այսօրվա իրականությանը, Արցախի 17 տարվա անկախությանը»,-ավելացրել է նա:
Ղարաբաղյան կարգավորման ներկայիս վիճակի եւ զարգացումների մասին խոսել է նաեւ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը` նշելով, որ մեր դիվանագիտության ամենամեծ ձախողումն է, որ մենք չունենք այսօր մի փաստաթուղթ, որտեղ արձանագրված են մեր տեսակետներն ամբողջությամբ:
Արմեն Ռուստամյանը շեշտել է, որ բանակցությունների ներկայիս ընթացքը հայերին ձեռնտու չէ, այդ իսկ պատճառով էլ, ըստ նրա, արտաքին քաղաքականությունում բեկում պետք է լինի: «Եթե անհրաժեշտ է` նաեւ բանակցությունների դադարեցման ճանապարհով, որովհետեւ այս ընթացքը լավ տեղ չի տանում մեզ»,- համարում է նա:
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ բանակցությունների ներկա ընթացքի մասին` նա ասել է, որ անվտանգության հարցերը քննարկելիս պետք է շեշտը դրվի նրա վրա, որ անվտանգություն ասվածը չի կարող անջատված լինել կարգավիճակից: «Կարգավիճակը միջազգային ամենամեծ անվտանգությունը երաշխավորող հանգամանքն է: Եթե սուբյեկտ ես` ոչ մեկն իրավունք չունի ոտնձգություն կատարել քո սուվերենության վրա: Մենք չենք կարող ընդունել որեւէ անվտանգության նոր ծավալ, որն ավելի պակաս լինի, քան այն, ինչ մենք փաստացի այսօր ունենք` սա ամենագլխավոր թեզն է»,- ընդգծել է նա:
Արմեն Ռուստամյանը, Ղարաբաղի անկախության ճանաչման համապատասխան համարժեք է համարում ՀՀ կարգավիճակի ճանաչումը` որպես ԼՂՀ անկախության եւ անվտանգության երաշխավոր:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ վաղուց ժամանակն է խոսել Հայաստան-ԼՂՀ տանդեմի մասին: Ըստ նրա, չգիտես ինչու, մենք ընդունում ենք, որ գոյություն ունի Թուրքիա-Ադրբեջան տանդեմը, բայց չենք ուզում հրապարակ բերել Հայաստան-ԼՂՀ տանդեմը, որն այսօր աշխարհի համար գոյություն չունի:

At yesterday's "Karabakh Summit" in Stepanakert, former RoA Foreign Minister Vardan Oskanian, who now heads the Civilitas Foundation, stressed the urgency of a new pan-Armenian campaign regarding Artsakh.
Expressing his concerns regarding the situation that has arisen in the past two years and related developments, Mr. Oskanian stated that the policies of the current Armenian regime have lead to a more complicated situation for Armenians. He stated that it will be difficult to extricate ourselves from it and that it will take additional resources to let alone tackle the state of affairs that now confronts us. It is his belief that this policy culminated in the April 22 statement that drove a wedge between Armenia and the Armenian Diaspora.
Another concern that troubles Mr. Oskanian is the internal political situation in Armenia; namely the absence of democracy, faulty elections, the events of March 1, 2008, etc.
"All this has created a complicated internal political state of affairs in Armenia. Society is splintered and there is a problem of confidence between the public and government," Mr. Oskanian noted.
Given these problematic conditions, the former foreign minister believes the time has come for national unity at least regarding issues that are of primary national import. "At issue is the fact that the aforementioned reasons, that should serve to spur unification and thinking along the lines of a proactive forward-looking campaign, are the essential hindrances for such a campaign," Mr. Oskanian said.
Mr. Oskanian also stated that developments, linked to a detente in Russian-American relations, are now taking place that should concern the Armenian side. As a result, al outstanding issues are now being placed on the bargaining table. He expressed his fear that the Karabakh issue is included in that list and can be a subject of bargaining due to energy-related and other factors. Thus, he urged that a cautious approach be adopted.
According to Mr. Oskanian, the new role adopted by Turkey also threatens the Karabakh issue which has resulted in the pressure being brought to bear on Armenia, in terms of Armenian-Turkish relations, has now been transferred to the Karabakh conflict. Given that the opening of the border between Turkey and Armenia is impossible without a resolution of the Karabakh conflict, Turkey is making every effort to resolve this issue as soon as possible. The clearest example of this is yesterday's joint statement by the three countries of the OSCE Minsk Group Co-chairs. It is Mr. Oskanian's belief that Turkey intends to use this statement to do all possible in order to open the border by April 24, 2010.
Mr. Oskanian also takes issue with one of the points raised in the Madrid Declaration where it states that the Karabakh conflict must be resolved according to the principles set forth by international organizations and based on decisions reached by those same organizations. The former foreign minister points out that there is not one decision adopted by those organizations that can be considered in favor of Armenia.
In light of this set of circumstances, Mr. Oskanian believes that the time has come for a mobilization of resources and a clarification of Armenian demands since the demands set forth years back no longer correspond to the reality of today.
"We must clarify our position so that it corresponds to current reality and takes into account Artsakh's seventeen years of independence."