Հայաստանի մաքսային ծառայությունը եւ Օվիրը` խոչընդոտ Հայաստանի զարգացման և սփյուռքի հայրենադարձության համար
Մշտական բնակության համար Հայաստան ժամանող մարդիկ կարող են իրենց անձնական կարողությունը ներմուծել` առանց վճարելու մաքսատուրքեր: Սա ամրագրում է Հայաստանի մաքսային օրենսգրքի 105-րդ հոդվածը: Առաջին հայացքից սա, կարծես, սովորական օրենսգիրք է` նման նրանց, որոնք ունեն ամերիկյան և եվրոպական երկրները` իրենց երկրներ տեղափոխվող անձանց համար:
Այնուամենայնիվ, այն մանրուքները, որոնց Հայաստանի օրենսգիրքը չի անդրադառնում, ինչպես նաև Հայաստանի մեծապես բյուրոկրատական մաքսային ծառայության ընթացակարգը, որը հարմարեցված է առավելագույն կաշառք ստանալուն, մղձավանջային սցենար է ապահովում հայրենադարձի համար, երբ ընդամենը իրերը ստանալու և դրանք օգտագործելու համար շաբաթներ պետք է կորցնել:
Այս հոդվածում, հենվելով իմ անձնական, ինչպես նաև մի քանի այլ հայրենադարձների փորձի վրա, որոնց հետ խոսել եմ, կփորձեմ մանրամասն ներկայացնել այն սարսափելի գործընթացը, որի միջով սովորաբար անցնում է հայրենադարձը: Ձեր անձնական իրերը Հայաստան առանց տուրքի բերելու համար պետք է ձեր հայկական հասցեն գրանցեք 10 տարվա կացության հայկական անձնագրում, և ձեր հասցեի գրանցմանը հաջորդող միայն առաջին 6 ամսվա ընթացքում է ձեզ թույլատրված անձնական իրերը ներմուծել առանց տուրքի:
Արտասահմանի հայկական դեսպանություններից սփյուռքահայերը կարող են ստանալ 10 տարվա կացության հայկական անձնագիր, որը տալիս է Օվիրը (Անձնագրերի և վիզաների վարչությունը)` մեկ բացառությամբ` սփյուռքահայերի անունները, ինչպես նաև հայկական անձնագրում տեղ գտած, օտար գրություն ունեցող անունները «սպանդի են ենթարկվում»:
Օվիրը վարում է հայկական անունների ճիշտ և սկզբնական գրությունն արհամարհելու քաղաքականություն. փոխարենը նրանք ուղղակիորեն հայկական անձնագիր են փոխանցում օտար գրությամբ գրված հայկական անունները: Օրինակ` եթե դուք ծնվել եք Հայաստանում և տեղափոխվել Միացյալ Նահանգներ ու քաղաքացիություն ստացել այնտեղ, և ձեր անվան մեջ կան հայերեն տառեր, որոնք գոյություն չունեն անգլիական այբուբենում, ապա Հայաստան հայրենադարձվելու դեպքում դուք կստանաք մեկ այլ անուն, քան այն մեկը, որը ծնվելիս էիք ստացել Հայաստանում:
Որպեսզի ձեր հասցեն գրանցեն անձնագրում, դուք պետք է գնաք Երևանում Օվիրի 5 հարկանի խորհրդային տխրահռչակ շենքը, որի յուրաքանչյուր հարկում բազմաթիվ դռներ կան, բայց դրանցից անգամ մեկի վրա ցուցանակ չկա, որը ցույց կտար յուրաքանչյուր գրասենյակի նպատակը, ոչ էլ ընդունարանի գոնե մեկ քարտուղար կամ ցուցանակ նախասրահում, որը մարդուն ճիշտ տեղը կուղղորդեր:
Հաջողություն կարելի է համարել, եթե ձեզ հաջողվի գտնել մեկ բարյացակամ աշխատակից, որը գիտի և ուզում է ձեզ ցույց տալ ճիշտ գրասենյակի դուռը, և է՛լ ավելի մեծ հաջողություն պետք է համարել, եթե ձեզ պետք եղած սենյակի աշխատակիցը ձեզ բացատրի, թե ինչպես պետք է գրանցվել` առանց ձեզ վրա գոռալու, որ «պետք է գնալ ոստիկանական բաժանմունք` հասցեի հաստատումը ստանալու համար, հետո վերադառնալ»:
Ավելորդ է ասել, որ որպեսզի ձեր հասցեն գրանցեն անձնագրում, ձեզանից կպահանջվի առնվազն երկու շաբաթ և չորս անգամ գնալ-գալ Օվիր: Երբ արդեն ունեք 10 տարվա կացության անձնագիր, որում գրանցված է ձեր հասցեն, պետք է սպասեք, մինչև ձեր իրերը Հայաստան հասնեն, որից հետո պետք է դիմեք դրանք առանց տուրքի ստանալու համար, ինչն ամրագրված է 105-րդ հոդվածով: Եթե դուք դիմեք մինչ ձեր իրերի հասնելը, այն նպատակով, որ հասնելուց անմիջապես հետո դրանք ետ ստանաք, ապա ձեր դիմումը կմերժվի:
Այն բանից հետո, երբ ձեր իրերն արդեն հասած կլինեն, դուք պետք է մաքսատան` Խորենացու փողոցում գտնվող գլխավոր գրասենյակում ձեռագիր դիմում գրեք` 105-րդ հոդվածով ամրագրված իրավունքից օգտվելու համար: Մոտավորապես 1 շաբաթ է տևում, մինչ մաքսատան գործակալը կզանգահարի ձեզ և կպատասխանի:
Մինչ արձագանքը դուք չեք կարող ստանալ ձեր անձնական իրերը, ու թեև ձեր ավտոմեքենան կարող եք ստանալ հասնելուց անմիջապես հետո, սակայն համարանիշ չեք ստանում, և ձեզ թույլատրվում է 10 օր մեքենան վարել առանց համարանիշերի, ինչը նշանակում է, որ դրա պատճառով ոստիկաններն անընդհատ կկանգնեցնեն ձեզ: 105-րդ հոդվածի առնչությամբ ձեր դիմումին Մաքսայինից պատասխան ստանալուց հետո շատ մեծ հաջողություն կլինի, եթե նրանք միանգամից, առանց որևէ պրոբլեմի հաստատեն այն:
Ինձ, օրինակ, մաքսային գործակալը հարցաքննեց իմ ծագման և հայկական անձնագրի վավերականության վերաբերյալ (ինձ հետ վարվում էին այնպես, կարծես ես ավելի շուտ հանցագործ էի, քանի մեկը, որը վերադառնում է Ամերիկայից` իր հայրենիքում բնակվելու համար), որից հետո իմ դիմումը ո'չ մերժեցին և ո'չ էլ ընդունեցին: Փոխարենը ինձ «30 օրվա ժամանակավոր ներմուծման իրավունք» տվեցին, մինչ իրենք «Օվիրի հետ հավելյալ հետազոտություն կանեն իմ անձնագրի վերաբերյալ»:
Պարզ ասած` «30-օրյա ժամանակավոր ներմուծման իրավունքը» բյուրոկրատական մղձավանջ է նշանակում. աշխատանքը կրկնապատկվում է, մինչ այդ ձեզ 30 օրով արգելվում է մեքենան վարել, մինչև իր «հետազոտությունն» անող մաքսային գործակալը վերջնական պատասխան կտա ձեր դիմումին` 105-րդ հոդվածի կիրառման վերաբերյալ:
Ըստ էության, մի ամիս շարունակ դուք մաքսային մի գործակալությունից պետք է մաքսային մեկ այլ գործակալություն վազվզեք (որոնք իրարից մոտ 20-40 րոպե հեռավորության վրա են գտնվում, և յուրաքանչյուր տեղանքում 1-6 ժամ պետք է ծախսել), մինչ բացակայող փաստաթղթերը կամ կնիքները, պակասող թվերը կամ ձեռագիր փաստաթղթերի լեզվական սխալ ձևակերպումները կդառնան ձգձգման, հետագայում ևս գնալ-գալու պատճառ, ինչպես նաև կաշառք վերցնելու հնարավորություն մաքսային գործակալների համար` որևէ «սխալ» անտեսելու դիմաց:
Ավելին, ինչ վերաբերում է ուղարկված անձնական իրերին, դուք պետք է հիշեք, թե որ երկրում է արտադրվել յուրաքանչյուր ապրանքը, ինչքան է այն կշռում, ինչ չափ ունի և ինչ նյութից է պատրաստված, որպեսզի ձեր վարձած բրոկերը ճիշտ լրացնի հատուկ ձևաթուղթը, և ձեր իրերը ձեզ տրվեն:
Եթե, օրինակ, ձեր դիմումի մեջ սխալ նշեք այն երկիրը, որտեղ արտադրվել է ձեր հնգամյա վաղեմության համակարգիչը կամ տպիչը, ապա այդ իրը ձեզ չի տրվի Աբովյանի մաքսային պահեստից, մինչև, իհարկե, կաշառք չտաք կամ հետ չգնաք Արարատյան մաքսային գործակալություն` ձեր դիմումի մեջ փոփոխություններ կատարելու:
Չերկարացնելու համար նշեմ, որ իմ ավտոմեքենան և անձնական իրերը Հայաստան եկան 2009 թ. մայիսի 27-ին (առաջին օրը ինձ հետ կատարվածի մասին կարող եք կարդալ Հայաստանի մաքսատունը իսկապե՞ս լուրջ է, թե երգիծական ներկայացում է բեմադրում), և պահանջվեց ընդհանուր առմամբ 20 այցելություն մաքսային չորս տարբեր գործակալություն, ինչպես նաև բազմաթիվ բողոքներ` ուղղված մաքսային գործակալներին, Հայաստանի միգրացիայի գործակալությանը և Սփյուռքի նախարարությանը, մինչև հունիսի 6-ին ես ստացա իմ անձնական իրերը, հունիսի 22-ին` հավանություն` օգտվելու 105-րդ հոդվածից, իսկ հունիսի 24-ին` մեքենան վարելու իրավունք:
Ստորև ներկայացնում եմ, թե ինչ նպատակ է ունեցել մաքսային չորս տարբեր գործակալություն արված 20 այցելությունից յուրաքանչյուրը:
6 այցելություն Խորենացու փողոցում գտնվող մաքսային - 1-ին անգամ` մինչ իրերի հասնելը 105-րդ հոդվածի համար դիմում ներկայացնելու համար, 2-րդ անգամ` 105-րդ հոդվածի համար դիմում ներկայացնելու համար, երբ ավտոմեքենան և իրերը հասել էին, 3-րդ անգամ` հարցազրույցի համար, 4-րդ անգամ` ժամանակավորապես հավանություն ստացած փաստաթուղթը վերցնելու համար, 5-րդ անգամ` 105-րդ հոդվածից օգտվելու առթիվ վերջնական հավանություն ստանալու համար դիմում ներկայացնելու համար, 6-րդ անգամ` վերջնական հավանություն ստացած փաստաթուղթը վերցնելու համար:
5 այցելություն Նորագավթի մաքսային - 1-ին անգամ` բերվելուց անմիջապես հետո ավտոմեքենան վերցնելու համար, 2-րդ անգամ` ներմուծված իրերի ժամանակավոր մաքսազերծման համար` բրոկեր վարձելու միջոցով, 3-րդ անգամ` ներմուծված իրերի վերջնական մաքսազերծման համար (բայց ինձ հետ ուղարկեցին, որովհետև Խորենացու փողոցում գտնվող Գլխավոր մաքսատնից փոստով ուղարկված փաստաթղթերը չէին հասել), 4-րդ անգամ` ներմուծված իրերի վերջնական մաքսազերծման համար` դարձյալ բրոկեր վարձելու միջոցով, 5-րդ անգամ` ուղղելու համար ավտոմեքենայի մակնիշի նկարագրության շարադրանքի մեջ եղած սխալը, ինչպես նաև ավտոմեքենայի մոդելի համարի (ըստ Հայաստանի պետավտոտեսչության` «ԳԱԻ»-ի) չբավականացնող երեք թիվը:
5 այցելություն Աբովյանի մաքսային - 1-ին անգամ` անձնական իրերի ցուցակը վերցնելու և Արարատյան գործակալություն տանելու համար, 2-րդ անգամ` Արարատյան գործակալությունից ստացված, պահանջվող փաստաթղթերը ներկայացնելու և պահեստի վարձը մուծելու համար, 3-րդ անգամ` բերվելուց 8 օր հետո իրերը վերցնելու և պահեստի հավելյալ վարձ մուծելու համար, 4-րդ անգամ` վերցնելու համար այն փաստաթուղթը, որը նրանք մոռացել էին տալ, և որը պահանջում էր Արարատյան գործակալությունը, 5-րդ անգամ` 105-րդ հոդվածից օգտվելու իրավունքը վերջնականապես հաստատող փաստաթղթերը բերելու համար:
4 այցելություն Արարատյան մաքսային - 1-ին անգամ` դիմում ներկայացնելու համար, որ իրավունք ունենաս անձնական իրերդ պահել Աբովյանի մաքսային պահեստում, 2-րդ անգամ` բրոկեր վարձելու համար, որպեսզի նա Աբովյանում պահեստավորված իրերը ժամանակավորապես ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը պատրաստի, 3-րդ անգամ` բրոկեր վարձելու համար, որպեսզի նա իրերը վերջնականապես ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը պատրաստի, 4-րդ անգամ` բացակայող փաստաթուղթը Աբովյանի մաքսայինից բերելու և վերջնականապես հաստատված թղթերը վերցնելու համար:
Անկախ նրանից` խնդիրը պարզ բթամտությու՞նն է, «երկաթե վարագույրի» խորհրդային մտածելակե՞րպը, թե՞ փող աշխատելու հնարավորությունը մաքսային գործակալների/բրոկերների համար, որոնց պատճառով Հայաստանի օրենքները և դրանց կիրառումը այդքան ետ են ընկել, հետևանքն այն է, որ դա թույլ չի տալիս այս երկրին առաջ շարժվել և դառնալ ավելի ուժեղ (լավ) կազմակերպված ազգ: Լինելով մի երկիր, որի ժողովուրդը ավելի շատ դրսում է ապրում, քան ներսում` Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ արգելապատնեշներ կանգնեցնել սեփական անվան նկատմամբ ունեցած մարդկանց իրավունքների առջև կամ հնարավորություն չտալ սեփական իրերին մոտենալ:
Որպեսզի Հայաստանը դառնա մի վայր, որտեղ ավելի մեծ թվով հայեր կցանկանան ապրել, պետք է մի պարզ բան անել` ազատվել այն օրենքներից և դրանց կիրառումից, որոնք տանջում են մարդկանց, և ողջամիտ օրենքներ կիրառել, որոնք մարդկանց կյանքը կդարձնեն հեշտ և արդյունավետ: Ի վերջո, ցանկացած կառավարության գործն իր քաղաքացիների կյանքն ավելի լավը դարձնելն է և ոչ թե հակառակը, ինչը և է Հայաստանում ներկայումս:

Armenia’s Customs Agency & OVIR: Deterrents for Armenia’s Growth and Diaspora's Repatriation
Persons arriving into Armenia for permanent residence may import their personal property without paying customs duties; this is stated in article 105 of Armenia’s customs code. On the surface this appears like a simple code similar to the ones American and European countries have for those moving to their countries.
However, the details that Armenia’s code leaves out and the process of Armenia’s heavily bureaucratic custom agency, geared for maximum bribe making, creates a nightmare scenario for the repatriate where weeks are lost simply trying to obtain the goods and use them. In this article I will try to detail the disastrous process a repatriate typically goes through based on my experience and that of several other repatriates I’ve spoken to.
In order to bring in your personal goods to Armenia duty free, you must register your Armenia address in your 10-year Armenian passport and only within the first 6 months of your address registration are you allowed to import your personal items duty free. At Armenian embassies abroad, Diaspora Armenians can obtain a 10-year Armenian passport issued by OVIR (Administration Department for Passports and Visas) with one exception, the Diasporan’s Armenian names are butchered and foreign spelled names given in the Armenian passport.
OVIR has a policy to disregard the true and original spelling of Armenian names; instead they transfer the foreign spelled Armenian names directly into an Armenian passport. For example, if you were born in Armenia but moved to the United States and took citizenship there, and your name has Armenian letters which doesn’t exist in the English alphabet, then you would get a different name if you repatriate back to Armenia than the one you were born with in Armenia. In order to get your address registered in the passport, you must go to OVIR’s infamous 5 story Soviet building in Yerevan which has dozens of doors on each floor and not a single door sign to indicate the purpose of each office, nor a single receptionist or a sign in the lobby to guide a person to the right place. You will be lucky if you find one unbitter employee who knows and is willing to show you the right office door and even luckier if that person in the right door explains the registration process to you without yelling at you to go to “a police station to get an address confirmation and then come back”.
Needless to say you will need at least two weeks and four times of going back and forward to OVIR in order to get your address registered in your passport. Once you have a 10-year passport with your address registered inside, you must wait until your items arrive to Armenia and then apply for your duty free right under article 105. If you apply before your items arrive so that you can retrieve your items quickly upon arrival, your application will be rejected. When your items do arrive, you must then present a hand-written application (dimum) for Article 105 at the main customs office on Khorenatsi Street. It takes about one week for the customs agent to call you in for a response. Meanwhile, you will not be able to retrieve your personal goods until a response. And although you can retrieve your car upon arrival, you do not get a license plate number but are allowed days to drive without plate numbers for ten days. This means you will constantly be pulled over by the police for driving without plate numbers. Upon response from customs regarding your Article 105 application, you will be very fortunate if they approve you right away without any problems. In my case, after being questioned by the custom agent regarding my background and the validity of my Armenian passport , where I was treated more like a criminal rather than someone repatriating from America to live in his homeland, my application was neither rejected nor accepted. Instead I was given a “30 day temporary import right” until they conducted “further research with OVIR regarding the passport”. Simply stated, a “30 day temporary import right” means the bureaucratic nightmare work doubles.
Meanwhile you are not allowed to drive the car for 30 days until the customs agent doing his “research” gives a final answer to your Article 105 application. In essence, for one month you will be running around from one custom agency to another custom agency (all about 20-40 minutes apart and 1-6 hours spent at each location), while missing papers or stamps, missing digits or inaccurate wording in handwritten documents will force delays, further going back and forward and the opportunity by custom agents to take bribes in order to gloss over any “errors”.
Moreover, with regards to the personal items sent, you must remember in what country each product was made, how much they weigh, what size they are and what material they’re made of, in order for the broker you hire to fill out the forms correctly and have your items released. If, for example, in your application you incorrectly name the country where your 5 year-old computer or printer was made, that item will not be released to you from Abovian customs storage; unless of course you give a bribe or go back to the Araratyan customs agency to redo your application.
To make a long story short, my car and personal items arrived in Armenia on May 27, 2009 (see Is Armenia’s custom’s agency for real or a comedy show?). It took a total of 20 visits to four different custom agencies, a lot of complaints with customs agents, Armenia’s migration agency and Diaspora Ministry, until I received my personal items on June 6, the article 105 approval on June 22 and the right to drive the car on June 24. Below are the reasons for each of the 20 visits to the four various custom agencies. 6 visits to Khorenatsi Customs - 1st time to apply “dimum” for article 105 before items arrived, 2nd time to “dimum” for article 105 when car and items arrived, 3rd time for interview, 4th time to pick up temporary approval document, 5th time to “dimum” for final approval of article 105, 6th time to pick up final approved document 5 visits to Noragavit Cusotms - 1st time to pickup car upon arrival, 2nd time for temporary import right clearance by hiring a broker, 3rd time for final import clearance (but I was sent back because mailed documents from main custom house on Khorenatsi had not arrived), 4th time for final import clearance by hiring broker again, 5th time to fix error in wording description for type of car and three digits missing in car model number according to Armenia’s Department of Motor Vehicles (DMV) or “Guyee”. 5 visits to Abovian Customs - 1st time to pick-up list of personal items to take to Arartatyan agency, 2nd time to submit paperwork from Araratyan agency and pay storage fee, 3rd time to pick up items eight days after arrival and pay for more storage fees, 4th time to pickup missing paper they had forgotten to give but was requested by Araratyan agency, 5th time to deliver final article 105 approval papers. 4 visits to Arartayan Customs - 1st time to apply “dimum” for personal item storage rights at the Abovian customs storage, 2nd time to hire broker to create paperwork for temporary release of personal items stored at Abovian, 3rd time to hire broker to create paperwork for final release approval, 4th time to bring missing document from Abovian customs and to pickup final approval forms.
Whether the problem is plain stupidity, iron curtain Soviet mentality, or money making opportunity for customs agents/brokers which are causing Armenia’s laws and its implementation to be so backward, the result is that it is preventing this country from moving forward and becoming a stronger/efficient nation.
For a country that has more of its people living outside than inside, Armenia cannot afford to create road blocks for people’s rights to their own names or simple access to their belongings in and out of the country.
The solution to make Armenia a place where more Armenians want to live is simple - get rid of laws and the implementation of laws that torture people, and implement common sense laws that make people’s lives easy and efficient. After all, the job of every government is to make the lives of its citizens better, and not the opposite, as it currently is in Armenia.