Մսամթերք արտադրողները տուգանվեցին
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի կողմից իրականացված դիտանցումների արդյունքում որոշ մանրածախ առևտրի կետերում հայտնաբերվել են տարբեր ընկերությունների արտադրության մսամթերքի տեսակներ, որոնք շուկա են հանվել օրենքի խախտումներով:
Մասնավորապես, «Բարի սամարացի» ընկերության կողմից արտադրվող «Մոսկովսկայա» տեսակի ապխտած երշիկների փաթեթավորման վրա բացակայում են արտադրության տարեթիվը, ամիսը, օրը: Նույն կերպ իրենց արտադրատեսակները շուկա են հանել «Գեղարդ մսամթերքի կոմբինատը» («Սերվիլատ»), «Մարիլա» ընկերությունը («Սերվիլատ»), «Աթենք» ընկերությունը («Բրաունշվեյգսկայա »), «Երեմկան» («Զեռնիստայա»), «Գամջալյան եղբայրները» («Կոնյաչնայա»), «Էրեբունի աստղ» ընկերությունը («Կոնյաչնայա»), «Ջրվեժի մսամթերքի կոմբինատը» («Կոնյաչյնայա»), «Ա. Բիլյան» ընկերությունը («Սերվելատ»), «Մուշը» («Կռակովսկայա») և «Արարատ» արտադրական կոոպերատիվը («Կոնյաչնայա»):
Վերոնշյալ ընկերությունների կողմից ոչ պատշաճ մակնշումը օրենքի խախտում է: Այն, ինչպես հայտնում են Հանձնաժողովի մամլո ծառայությունից, կարող է ապակողմնորոշել սպառողին:
Տնտեսվարողի կողմից նման վարքագիծը, որը կարող է մոլորեցնել հասարակությանը համարվում է անբարեխիղճ մրցակցություն: Տվյալ դեպքում մոլորեցում է համարվում այն, որ վերոնշյալ ընկերությունների կողմից արտադրված երշիկների փաթեթավորման վրա բացակայում է արտադրության տարեթիվը, ամիսը և օրը:
Այսօր կայացած Հանձնաժողովի նիստում որոշվել է անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորման համար վերոնշյալ ընկերություններին տուգանել 500 հազարական դրամի չափով, որն այս դեպքում օրենքով սահմանված առավելագույն պատժաչափն է: Բացի այդ, Հանձնաժողովի որոշմամբ, տուգանված ընկերությունները պարտավոր են 5-օրյա ժամկետում հանել նշված արտադրատեսակները շրջանառությունից և հետագայում բացառել օրենքի խախտումը:
Հանձնաժողովը ուսումնասիրությունների արդյունքները կտրամադրի նաև գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությանը:

Производители мясопродуктов оштрафованы
Комиссия по защите экономической конкуренции провела мониторинг, в ходе которого в пунктах розничной торговли были обнаружены мясопродукты, вынесенные на продажу с нарушениями закона.
В частности, на упаковке копченой колбасы “Московская” компании “Бари самараци” отсутствовала дата производства. Аналогичное нарушение выявлено на этикетках колбас “Сервелат”(комбинат мясных изделий “Гегард”, компании “Марила” и “А.Билян”), “Брауншвейгская” (“Атенк”), “Зернистая” (“Еремка”), “Коньячная” (“Братья Гамджаляны”, “Эребуни астх”, комбинат мясопродуктов “Джрвеж”, “Арарат”), ”Краковская” (“Муш”).
Подобное поведение хозяйствующих субъектов, которое может ввести в заблуждение покупателей, считается недобросовестной конкуренцией. На состоявшемся сегодня заседании Комиссии по защите экономической конкуренции было принято решение оштрафовать вышуказанные компании в размере 500 тысяч драмов, что в данном случае является максимальной мерой наказания. Кроме того, решением комиссии оштрафованные компании обязаны в 5-дневный срок изъять из обращения перечисленные виды продукции и в дальнейшем исключить это нарушение закона.
Результаты мониторинга комиссии будут также предоставлены Государственной службе по безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства РА.