Սահմանամերձ Բարեկամավան. որ գյուղը գյուղատեղ չդառնա
Բարեկամավանը հնում Թաքնագյուղ են կոչել: Այն կարծես թաքնված է լեռների գրկում՝ փոսի մեջ: Սարից այն կողմ ադրբեջանական մեծ գյուղեր են: Բարեկամավանի բարձունքում հստակ լսվում է հավատակիցներին նամազի հրավիրող մոլլայի ծորուն ձայնը: Փոքրիկ գյուղը վերջին 20 տարում ավելի է փոքրացել: Հիմա բարեկամավանցին ամենուր է` Նոյեմբերյան քաղաքում, Իջեւանում, Երեւանում, Ստավրոպոլում, Մոսկվայում, Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում:
1976թ. Բարեկամավանի ութամյա դպրոցն ուներ 330 աշակերտ: Այժմ դպրոցը միջնակարգ է, սակայն այստեղ սովորում է 34 աշակերտ:
«Էն օրն էլ մի ընտանիք գնաց Ռուսաստան: Մենք՝ թոշակառուներս, գոնե թոշակով յոլա ենք գնում, բա 30-40 տարեկաններն ի՞նչ անեն. աշխատանք չկա: Դժվար ենք ապրում, թուրքը մեր հողատարածքներում է, ոչ ինքն է օգտվում, ոչ` մենք»,- ասում է 82-ամյա Հովհաննես Չիթչյանը:
Նրա հիշատակածն Արմեն Եսայանի ընտանիքն է, որ օրերս մեկնել է Անապա: Արմենի գնալով Բարեկամավանի դպրոց հաճախող երեխաների թիվը պակասեց եւս երկուսով: Արտագաղթը շարունակվում է, որովհետեւ մարդիկ գոյատեւելու հնարավորություն չունեն:
«5 տարուց հետո որ գաք, կտեսնեք՝ այստեղ բնակչության չի մնացել»,- ասում է 80-ամյա թոշակառու Վոլոդյա Ղարաքեշիշյանը: Նա ականի վրա պայթել է, ոտքերը վնասել, սակայն ընդամենը 28 հազար դրամ թոշակ է ստանում:
Սահմանամերձ, վտանգավոր գոտում գտնվելու պատճառով շուրջ 500 հա վարելահող չի մշակվում: Նույն պատճառով բարեկամավանցիները չեն կարողանում օգտվել շուրջ 50 հա խոտհարքներից, 170 հա արոտավայրերից: Համեմատաբար ապահով է գյուղի բարձրադիր մասը, որտեղ հող են մշակում, անասուններ արածեցնում:
«Գյուղում գրանցված 400 մարդ կա, փաստացի բնակվում են շուրջ 300-ը: 22 ընտանիք ընտանեկան նպաստ, 3 ընտանիք էլ միանվագ դրամական աջակցություն է ստանում»,- ասում է 30-ամյա գյուղապետ Գարիկ Աբազյանը: Նա ամուսնացել է անցյալ տարվա աշնանը: Մոսկվայից հարս է բերել իր հարեւանուհուն, ով 16 տարի Ռուսաստանի մայրաքաղաքում է բնակվել:
Բարեկամավանում գործող երկու խանութներից մեկը գյուղապետինն է, մյուսը` նախկին գյուղապետինը: Գյուղի կենտրոնի կիսավեր շենքի առաջին հարկում գործող Գարիկ Աբազյանի խանութն այնքան փոքր է, ապրանքներն այնքան սակավ են, որ կրպակ կոչելն էլ շռայլություն է:
Առեւտրական երկու կետերում էլ ապառիկ վաճառքը` «նիսյան», մեծ տոկոս է կազմում. բարեկամավանցու ձեռքը միայն թոշակի կամ նպաստի օրն է փող ընկնում, որով կարողանում է կանխիկով առեւտուր անել:
Գյուղում ոռոգելի հող չկա: ԻՖԱԴ կազմակերպության 2.9 միլիոն դոլար ֆինանսավորմամբ կառուցվել է Նոյեմբերյանի սարերից սկիզբ առնող ինքնահոս ջրագիծը, որը կոռոգի սահմանամերձ 4 գյուղերի տարածքները:
Կոռոգվեն նաեւ Բարեկամավանի հարեւան Կոթիի հողերը: Ջրագիծը եւս 7-8 կմ ձգվելով` Բարեկամավան կհասներ, սակայն նախագծում Բարեկամավանը ներառված չէր:
Սահմանամերձ համայնքում նաեւ խմելու ջրի խնդիր կա, գյուղացիներն հիմնականում օգտվում են 2-3 բնական աղբյուրներից:
Գյուղի կենտրոնում մշակույթի կիսավեր, հրետակոծված տունն է եւ գրադարանը: Շենքն այնքան ավերված է, որ մշակույթ բառն ավելորդ է թվում: 2011թ. Օգոստոսի 19-ին դրանց հարեւանությամբ հոգեւոր օջախ օծվեց: ՌԴ Ստավորոպոլ քաղաքում բնակվող բարեկամավանցի Ցոլակ Միքայելյանի միջոցներով ֆելզիտից կառուցվել է հոյակերտ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» մատուռը: Գյուղացիները երախտապարտ են համերկրացուն, ում շնորհիվ աղոթատեղի ունեցան:
Բարեկամավանի անտառում՝ Քուռ գետից ուղիղ գծով ընդամենը 12 կմ հեռավորությամբ, հառնում է «կրկնակի վիրավոր» հնամենի մատուռը: Բարձրյալ Խաչը նախաքրիստոնեական շրջանի բազմանիստ աշտարակաձեւ դամբարան է: Միջնադարում կոթողը քրիստոնեական է դարձել, լուսամուտին խաչ ագուցվել, ներսում՝ որպես բեմի սեղան, կանգնեցվել է խաչքար, եւ դամբարանը վերածվել է մատուռի:
2004թ. պետբյուջեից 20 միլիոն դրամ է հատկացվել հուշարձանի հիմնանորոգման համար: Այն իրականացրել է Ալավերդուց շինարարական մի կազմակերպություն: 2004-ի դեկտեմբերին նշանավոր կոթողի նորոգումն ավարտվել է, սակայն տանիքը նախկինի պես բաց է մնացել: Ալավերդցի շինարարները «եվրոռեմոնտ» են արել: Վերանորոգման ընթացքում փոխանակ օգտագործելու դամբարանի կողքին թափված կոթողի հին, դրվագազարդ քարերը, նրանք Նոյեմբերյանի ֆելզիտից պատի երեք նոր շար են կառուցել: Բարեկամավանում տարբեր խնդիրները կուտակվել, թնջուկ են դարձել:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը 2010-ը հայտարարել էր Բարեկամավանի տարի: Գյուղապետին հարցրի, թե «Բարեկամավանի տարում» գյուղի համար ի՞նչ է արվել: Համայնքի ղեկավարի խոսքերով` 2010թ. աշնանը Հայաստան համահայկական հիմնադրամի միջոցներով 60 հա աշնանցան է արվել: Դրա բերքն այս տարի բաժանվել է գյուղացիներին. ընտանիքներ են եղել, որ մեկ տոննա հացահատիկ են ստացել:
Գ. Աբազյանը որպես Բարեկամավանի բարեկամ է նշում ԱԺ պատգամավոր Միքայել Վարդանյանին, ով գյուղտեխնիկայի աջակցության ծրագրում համայնքի փոխարեն 1.2 միլիոն դրամի ներդրում է կատարել: Դրա շնորհիվ համայնքը ձեռք է բերել տրակտոր եւ գյուղատնտեսական այլ տեխնիկա:
Հայաստանի ամենահեռավոր, վտանգավոր գոտում գտնվող Բարեկամավանն իր դիրքով պաշտպանում է սահմանամերձ տարածաշրջանի թիկունքը: Սակայն հայրենիքի պաշտպանին թիկունք կանգնել է պետք:
«Այ, եթե մի հարուստ մարդ այստեղ արտադրություն հիմներ: Ես հանդիպել եմ նման մարդկանց: Նրանք եկել, երկար նայել են սահմանին եւ ասել`եթե թուրքը կրակի, իմ ներդրումն օդ է ցնդելու: Շատերն էլ բարձունքից տեսնելով գյուղի դիրքը, սարից այն կողմ գտնվող ադրբեջանական գյուղերը, այդպես էլ Բարեկամավան չմտնելով`հետ են դարձել»,- դառնությամբ ասում է բարեկամավանցի Հովհաննես Չիթչյանը:
Վերջին տարիներին Բարեկամավանում քանդվել են մի քանի ամուր, չվնասված տներ: Գյուղից հեռու ապրող դրանց տերերը կամ նրանց ժառանգները պապենական օջախը 1000 դոլարով վաճառել են՝ որպես շինանյութ: Բարեկամավանին համալիր պետական աջակցություն է հարկավոր, որպեսզի հնամենի գյուղը գյուղատեղ չդառնա:

Приграничный Барекамаван: село не должно стать сельской местностью
Раньше Барекамаван назывался Такнагюх (буквально “спрятавшееся село”). Оно как будто спряталось среди гор в низине. С высот Барекамавана ясно слышен протяжный голос муллы, зовущий верующих на намаз. За последние 20 лет маленькое село стало еще меньше. Сейчас барекамаванцев можно встретить повсюду – в Ноемберяне, Иджеване, Ереване, Ставрополе, Москве, Европе и США.
В 1976 г. в барекамаванской 8-летней школе было 330 учеников. Сейчас школа средняя, но здесь учится 34 ученика.
“На днях еще одна семья уехала в Россию. Мы, пенсионеры, хотя бы перебиваемся пенсией, а что делать 30-40-летним? Работы нет. Живем трудно, наши земельные участки сейчас в руках азербайджанцев, но ни они ими не пользуются, ни мы”,- говорит 82-летний Ованнес Читчян.
Уехавшие в Россию, о которых сообщил дед Ованнес, это семья Армена Ерицяна, перебравшаяся в Анапу. С их отъездом число учеников барекамаванской школы сократилось еще на два. Эмиграция продолжается, потому что люди не могут жить в таких условиях.
“Если приедете лет через пять, то увидите, что населения здесь больше нет”,- говорит 80-летний пенсионер Володя Каракешишян. Он подорвался на мине, повредил ноги, но получает всего 28 тысяч драмов пенсии.
Около 500 га пахотной земли, расположенной в опасной приграничной зоне, не обрабатываются. По той же причине барекамаванцы не могут пользоваться почти 50 га сенокоса, 170 га пастбищ. Более безопасно в высогорней части села, где обрабатывают землю, пасут скот.
“В селе прописано 400 человек, но реально проживают около 300. 22 семьи получают семейное пособие, 3 семьи – единовременную денежную помощь”,- говорит 30-летний староста села Гарик Абазян. Осенью прошлого года он женился, взял в жены свою соседку, которая 16 лет прожила в Москве.
Один из двух действующих в Барекамаване магазинов принадлежит старосте, второй – его предшественнику. Магазин Гарика Абазяна, расположенный на первом этаже полуразрушенного здания в центре села, настолько мал, а товаров в нем так мало, что даже ларьком назвать его нельзя.
В обоих торговых точках торговля осуществляется в основном в кредит – деньги на руках барекамаванцев бывают только в дни выплаты пенсий и пособий.
В селе нет орошаемых земель. За счет 2,9 млн долларов, выделенных организацией ИФАД, построен самотечный водовод, берущий начало в горах Ноемберяна. Водовод будет орошать земли четырех приграничных сел.
В Барекамаване существует также проблема питьевой воды. Крестьяне пользуются в основном двумя-тремя природными источниками.
В центре села находятся полуобвалившиеся, пострадавшие от обстрела здания дома культуры и библиотеки. 19 августа 2011 г. по соседству с ними было освящен новый храм. Проживающий в российском городе Ставрополе барекамаванец Цолак Микаелян построил часовню сурб Григор Лусаворич. Крестьяне благодарны своему односельчанину, с помощью которого получили место для молитв.
В барекамаванском лесу, всего в 12 километрах от реки Кура, стоит старинная часовня. Это памятник дохристианской эпохи, который в средние века стал христианским. Внутри храма установили хачкар, после чего он был превращен в часовню.
В 2004 г. на восстановление памятника из бюджета было выделено 20 млн драмов. В декабре того же года часовня была отреставрирована, но крыша, как и раньше, отсутствует. Строители из Алаверди вместо того, чтобы использовать для реставрации лежавшие рядом с часовней старинные камни с высеченными на них узорами, сделали “евроремонт”, сложив три ряда стены из ноемберянского фельзита.
Министр территориального управления, вице-премьер Армен Геворкян объявил 2010-й годом Барекамавана. На наш вопрос,что было сделано за этот год для села, староста сказал, что осенью 2010 года на средства Общеармянского фонда “Айастан” 60 гектаров было засеяно яровыми. Урожай с этой территории был роздан крестьянам, некоторые семьи получили по одной тонне зерна.
Гарик Абазян называет другом Барекамавана депутата Национального Собрания Микаела Варданяна, который выделил 1,2 млн драмов на приобретение для общины трактора и другой сельскохозяйственной техники.
Находящееся в опасной зоне самое отдаленное село Армении, Барекамаван своим расположением защищает тыл приграничного района. Однако “защитнику отечества“ тоже нужна поддержка.
“Вот если бы какой-нибудь состоятельный человек основал здесь производство... Такие люди приезжали сюда, долго смотрели на границу, а потом говорили: если азербайджанцы начнут стрелять, все мои инвестиции полетят к черту”,- с горечью рассказал Ованнес Читчян.
В последние годы в Барекамаване обвалилось несколько крепких домов. Живущие на чужбине их владельцы или наследники за 1000 долларов продали дедовские очаги на стройматериалы. Барекамавану нужна всесторонняя государственная помощь, чтобы село не превратилось в сельскую местность.