Սահմանամերձ Բարեկամավան. որ գյուղը գյուղատեղ չդառնա
Բարեկամավանը հնում Թաքնագյուղ են կոչել: Այն կարծես թաքնված է լեռների գրկում՝ փոսի մեջ: Սարից այն կողմ ադրբեջանական մեծ գյուղեր են: Բարեկամավանի բարձունքում հստակ լսվում է հավատակիցներին նամազի հրավիրող մոլլայի ծորուն ձայնը: Փոքրիկ գյուղը վերջին 20 տարում ավելի է փոքրացել: Հիմա բարեկամավանցին ամենուր է` Նոյեմբերյան քաղաքում, Իջեւանում, Երեւանում, Ստավրոպոլում, Մոսկվայում, Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում:
1976թ. Բարեկամավանի ութամյա դպրոցն ուներ 330 աշակերտ: Այժմ դպրոցը միջնակարգ է, սակայն այստեղ սովորում է 34 աշակերտ:
«Էն օրն էլ մի ընտանիք գնաց Ռուսաստան: Մենք՝ թոշակառուներս, գոնե թոշակով յոլա ենք գնում, բա 30-40 տարեկաններն ի՞նչ անեն. աշխատանք չկա: Դժվար ենք ապրում, թուրքը մեր հողատարածքներում է, ոչ ինքն է օգտվում, ոչ` մենք»,- ասում է 82-ամյա Հովհաննես Չիթչյանը:
Նրա հիշատակածն Արմեն Եսայանի ընտանիքն է, որ օրերս մեկնել է Անապա: Արմենի գնալով Բարեկամավանի դպրոց հաճախող երեխաների թիվը պակասեց եւս երկուսով: Արտագաղթը շարունակվում է, որովհետեւ մարդիկ գոյատեւելու հնարավորություն չունեն:
«5 տարուց հետո որ գաք, կտեսնեք՝ այստեղ բնակչության չի մնացել»,- ասում է 80-ամյա թոշակառու Վոլոդյա Ղարաքեշիշյանը: Նա ականի վրա պայթել է, ոտքերը վնասել, սակայն ընդամենը 28 հազար դրամ թոշակ է ստանում:
Սահմանամերձ, վտանգավոր գոտում գտնվելու պատճառով շուրջ 500 հա վարելահող չի մշակվում: Նույն պատճառով բարեկամավանցիները չեն կարողանում օգտվել շուրջ 50 հա խոտհարքներից, 170 հա արոտավայրերից: Համեմատաբար ապահով է գյուղի բարձրադիր մասը, որտեղ հող են մշակում, անասուններ արածեցնում:
«Գյուղում գրանցված 400 մարդ կա, փաստացի բնակվում են շուրջ 300-ը: 22 ընտանիք ընտանեկան նպաստ, 3 ընտանիք էլ միանվագ դրամական աջակցություն է ստանում»,- ասում է 30-ամյա գյուղապետ Գարիկ Աբազյանը: Նա ամուսնացել է անցյալ տարվա աշնանը: Մոսկվայից հարս է բերել իր հարեւանուհուն, ով 16 տարի Ռուսաստանի մայրաքաղաքում է բնակվել:
Բարեկամավանում գործող երկու խանութներից մեկը գյուղապետինն է, մյուսը` նախկին գյուղապետինը: Գյուղի կենտրոնի կիսավեր շենքի առաջին հարկում գործող Գարիկ Աբազյանի խանութն այնքան փոքր է, ապրանքներն այնքան սակավ են, որ կրպակ կոչելն էլ շռայլություն է:
Առեւտրական երկու կետերում էլ ապառիկ վաճառքը` «նիսյան», մեծ տոկոս է կազմում. բարեկամավանցու ձեռքը միայն թոշակի կամ նպաստի օրն է փող ընկնում, որով կարողանում է կանխիկով առեւտուր անել:
Գյուղում ոռոգելի հող չկա: ԻՖԱԴ կազմակերպության 2.9 միլիոն դոլար ֆինանսավորմամբ կառուցվել է Նոյեմբերյանի սարերից սկիզբ առնող ինքնահոս ջրագիծը, որը կոռոգի սահմանամերձ 4 գյուղերի տարածքները:
Կոռոգվեն նաեւ Բարեկամավանի հարեւան Կոթիի հողերը: Ջրագիծը եւս 7-8 կմ ձգվելով` Բարեկամավան կհասներ, սակայն նախագծում Բարեկամավանը ներառված չէր:
Սահմանամերձ համայնքում նաեւ խմելու ջրի խնդիր կա, գյուղացիներն հիմնականում օգտվում են 2-3 բնական աղբյուրներից:
Գյուղի կենտրոնում մշակույթի կիսավեր, հրետակոծված տունն է եւ գրադարանը: Շենքն այնքան ավերված է, որ մշակույթ բառն ավելորդ է թվում: 2011թ. Օգոստոսի 19-ին դրանց հարեւանությամբ հոգեւոր օջախ օծվեց: ՌԴ Ստավորոպոլ քաղաքում բնակվող բարեկամավանցի Ցոլակ Միքայելյանի միջոցներով ֆելզիտից կառուցվել է հոյակերտ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» մատուռը: Գյուղացիները երախտապարտ են համերկրացուն, ում շնորհիվ աղոթատեղի ունեցան:
Բարեկամավանի անտառում՝ Քուռ գետից ուղիղ գծով ընդամենը 12 կմ հեռավորությամբ, հառնում է «կրկնակի վիրավոր» հնամենի մատուռը: Բարձրյալ Խաչը նախաքրիստոնեական շրջանի բազմանիստ աշտարակաձեւ դամբարան է: Միջնադարում կոթողը քրիստոնեական է դարձել, լուսամուտին խաչ ագուցվել, ներսում՝ որպես բեմի սեղան, կանգնեցվել է խաչքար, եւ դամբարանը վերածվել է մատուռի:
2004թ. պետբյուջեից 20 միլիոն դրամ է հատկացվել հուշարձանի հիմնանորոգման համար: Այն իրականացրել է Ալավերդուց շինարարական մի կազմակերպություն: 2004-ի դեկտեմբերին նշանավոր կոթողի նորոգումն ավարտվել է, սակայն տանիքը նախկինի պես բաց է մնացել: Ալավերդցի շինարարները «եվրոռեմոնտ» են արել: Վերանորոգման ընթացքում փոխանակ օգտագործելու դամբարանի կողքին թափված կոթողի հին, դրվագազարդ քարերը, նրանք Նոյեմբերյանի ֆելզիտից պատի երեք նոր շար են կառուցել: Բարեկամավանում տարբեր խնդիրները կուտակվել, թնջուկ են դարձել:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանը 2010-ը հայտարարել էր Բարեկամավանի տարի: Գյուղապետին հարցրի, թե «Բարեկամավանի տարում» գյուղի համար ի՞նչ է արվել: Համայնքի ղեկավարի խոսքերով` 2010թ. աշնանը Հայաստան համահայկական հիմնադրամի միջոցներով 60 հա աշնանցան է արվել: Դրա բերքն այս տարի բաժանվել է գյուղացիներին. ընտանիքներ են եղել, որ մեկ տոննա հացահատիկ են ստացել:
Գ. Աբազյանը որպես Բարեկամավանի բարեկամ է նշում ԱԺ պատգամավոր Միքայել Վարդանյանին, ով գյուղտեխնիկայի աջակցության ծրագրում համայնքի փոխարեն 1.2 միլիոն դրամի ներդրում է կատարել: Դրա շնորհիվ համայնքը ձեռք է բերել տրակտոր եւ գյուղատնտեսական այլ տեխնիկա:
Հայաստանի ամենահեռավոր, վտանգավոր գոտում գտնվող Բարեկամավանն իր դիրքով պաշտպանում է սահմանամերձ տարածաշրջանի թիկունքը: Սակայն հայրենիքի պաշտպանին թիկունք կանգնել է պետք:
«Այ, եթե մի հարուստ մարդ այստեղ արտադրություն հիմներ: Ես հանդիպել եմ նման մարդկանց: Նրանք եկել, երկար նայել են սահմանին եւ ասել`եթե թուրքը կրակի, իմ ներդրումն օդ է ցնդելու: Շատերն էլ բարձունքից տեսնելով գյուղի դիրքը, սարից այն կողմ գտնվող ադրբեջանական գյուղերը, այդպես էլ Բարեկամավան չմտնելով`հետ են դարձել»,- դառնությամբ ասում է բարեկամավանցի Հովհաննես Չիթչյանը:
Վերջին տարիներին Բարեկամավանում քանդվել են մի քանի ամուր, չվնասված տներ: Գյուղից հեռու ապրող դրանց տերերը կամ նրանց ժառանգները պապենական օջախը 1000 դոլարով վաճառել են՝ որպես շինանյութ: Բարեկամավանին համալիր պետական աջակցություն է հարկավոր, որպեսզի հնամենի գյուղը գյուղատեղ չդառնա:

Barekamavan – This Border Village Might be a Ghost Town in 5 Years
Barekamavan is a small Armenian village straddling the country's north-western border with Azerbaijan.
In the past 20 years since independence, the village has gotten smaller still.
You'll bump into former residents in the neighboring towns of Noyemberyan and Ijevan, in the capital Yerevan, and farther afield as well, in Stavropol, Moscow. Some have even made it to Europe and the States.
Loosely translated, Barekamavan means "District of Friends". It used to be called "Taknagyugh" (Hidden Village), and for good reason. It appears to be nestled it a small valley surrounded by forested hills.
It's so close to the border that you can hear the muezzin calling the faithful to prayer over on the Azerbaijani side.
In 1976 the local school, going up to the 8th grade, boasted 330 pupils. It's now a 12 year high school but enrolment has plummeted to just 34.
"Recently, there was one family that moved to Russia. Us old folk get by on our pensions, but what can the young people do? There's no work. The Turks have moved into our lands, but neither they nor we can extract any profit," says 82 year-old resident Hovhannes Chitchyan.
He was referring to the family of Armen Yesayan. When they moved, school enrolment dropped by another two pupils. And the exodus continues.
"Come back in five years and nobody will be left," says another old-timer, Volodya Gharakeshyan, aged 80.
He tripped a mine planted in one of the fields and his legs were wounded. Volodya gets by on just a 28,000 AMD pension.
Because the village is located on the border, in a danger zone, some 500 hectares of land lies fallow. The elevated portion of the village is out of harm's way and the villages graze their livestock here and grow what they can.
Village Mayor Garik Abazyan says that 400 people are officially registered as residents. The 30 year-old got married last year to a local girl who had been living in Moscow for the past 16 years.
There are two small stores in Barekamavan. One is owned by the current mayor, the other, by the former mayor.
It would be a stretch to call Mayor Abazyan's business a store. It's so tiny and carries only a handful of goods.
Both stores run tabs for the local residents since they can only pay cash when their pension checks arrive.
Right now, the village has no irrigation system. The International Fund for Agricultural Development allocated $2.9 million to bring water from the Noyemberyan mountains to a number of neighboring villages but Barekamavan was left out of the project.
The village even faces a problem with drinking water. Residents mostly get their water from some local springs.
In the center of the village lies the bombed out shell that once housed the cultural center and library.
On August 19, the newly built Saint Gregory Chapel was consecrated close by. It was funded by former village resident Tsolak Mikayelyan who now lives in Stavropol.
Villagers thank their generous compatriot for building a place where they can now pray.
Some 2 kilometres from the village, deep in the forest, is the Bardzryal Khach pilgrimage site. Originally a pagan mausoleum in the shape of a tower, the structure was "Christianized" in the Middle Ages – a cross was affixed to the window and a khachkar (stone cross) was installed inside to serve as an altar.
In 2004, a construction company from Alaverdi was contracted to renovate the site. Perhaps they should have left it alone.
The company did a Euro retrofit and failed to use the piles of old stones strewn about the site that had fallen from the structure over the centuries. Many of the stones even had episodic carvings.
RA Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan declared 2010 as "The Year of Barekamavan".
I asked the mayor what took place in the village last year. He told me that with assistance from the All Armenia Fund 60 hectares of land were tilled and planted and that the crop was distributed to villagers this year.
Mayor Abazyan also considers MP Mikayel Vardanyan to be a "friend" of Barekamavan. He pushed through 1.2 million AMD of investment in the village in the way of farming equipment.
The village of Barekamavan defends this strategic border region of Armenia.
But the village needs others to stand by its side in this important mission.
Resident Hovhannes Chitchyan says that the village could really use the investment of a visionary entrepreneur but that such people are few and far between.
"A few businessmen have visited the village. Then they stare long and hard at the border and say, 'What if the Turks open fire? My investment will go up in smoke.' Others don't even enter the village. They just look at Barekamavan's position and the Azeri villages across the mountains and turn around."
Over the past few years, a number of sturdy, undamaged houses have been dismantled for construction materials.
Family members no longer living in Barekamavan sell off the houses for around $1,000.
Is this the fate that awaits this Armenian village on the border – to be dismantled house by house and sold off as cheap construction material?