Փոխհատուցում` կարկտահարության վնասների դիմաց
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, հունիսի վերջին ԼՂՀ Մարտունու եւ Ասկերանի շրջաններում տեղացած ուժեղ կարկուտից տուժել էին տասնյակ համայնքների պատկանող ցանքատարածություններ: ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արմո Ծատրյանի խոսքերով, կարկտահարությունից լիովին կամ մասամբ տուժել են ընդհանուր առմամբ 1636 հա մշակովի տարածքներ:
Ինչպես հայտնում են կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, օրերս վարչապետի մոտ կայացած խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել է գյուղացիներին փոխհատուցում տրամադրելու հարցը: Վնասված խաղողայգիների մասով նախատեսվում է սեփականատերերին հատուցել 2009թ. կատարված ծախսերը եւ նրանց երկու տարով ազատել վարկերի մարումից: Նախնական որոշում կայացվեց նաեւ կարկտահարված հացահատիկային դաշտերի վերաբերյալ, ըստ որի, փոխհատուցում կտրվի 10 ցենտներից ցածր բերք ստացած հողօգտագործողներին, իսկ լիովին վնասված ցանքատարածությունների առնչությամբ առաջարկվեց տվյալ տարածքներն այս տարի մշակել կոլեկտիվ եղանակով` պետական օժանդակությամբ, գյուղնախարարության վերահսկողության ներքո:
Առանձին օժանդակություն է նախատեսվում նաեւ կարկտահարությունից առավել տուժած Մարտունու շրջանի Քերթ, Քարահունջ եւ Կոլխոզաշեն գյուղերի այն բնակիչներին, որոնց ունեցվածքը /կենդանի թռչուններ, բանջարաբոստանային կուլտուրաներ եւ այլն/ զգալիորեն տուժել է կարկտահարությունից: Այժմ ունեցվածքի չափերի ճշտման հետ կապված ուսումնասիրություններ են կատարվում, որից հետո բնակիչներին, ամենայն հավանականությամբ, ֆինանսական օժանդակություն կցուցաբերվի:

NKR to Compensate Farmers for Hail Storm Damage
Due to the heavy hail storms that struck the Martuni and Askeran regions in the NKR in late June, some 1,636 hectares of farm land were either destroyed completely or seriously damaged. This is the figure given by Armo Tzatryan, NKR Minister of Agriculture.
The NKR government press office reports that recent discussions with the prime minister have resulted in a number of decisions regarding compensating the effected farmers. Grape growers will be partially compensated for their expenditures this year and certain taxes will be put off for two years.
Wheat farmers will also be compensated for hail damage and it has been proposed that heavily damaged fields be collectively cultivated this year with state assistance and under the direction of the agriculture ministry.
Presently, inspectors are out in the field in the particularly hard hit villages of Kert, Karahountch and Koulkhozashen in the Martuni region, to assess damage amounts for future compensation.