Կապանում նստացույցը կանխվեց. գործադուլը շարունակվում է
Այսօր «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի» ընկերության 120 աշխատակիցները շարունակել են գործադուլը: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Ֆալետայի հրամանով ձեռնարկության 40 աշխատակից ազատվել են աշխատանքից:
Ինչպես տեղեկացրեց ընկերության հանրության ու լրատվամիջոցների պատասխանատու Ռուբինա Տեր-Մարտիրոսյանը ազատվել են այն աշխատակիցները, ովքեր «հուլիսի 6-ին դիմել են գլխավոր տնօրենին` բողոքելով աշխատանքային պայմաններից ու հայտնում էին, որ դիմելու են գործադուլի»: «Այդ աշխատակիցները չգիտես ինչու հենց հուլիսի 6-ին աշխատանքի դուրս չեկան: Չեմ կարող ասել ստույգ, բայց հավանաբար նրանցից ոմանք կլինեն գործադուլավորների մեջ: Ցուցակներն այժմ ճշտվում են»,-ասաց Ռ. Տեր-Մարտիրոսյանը: Վերջինս նշեց, որ տնօրինությունը ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ պատրաստվում է տարածել մամլո հաղորդագրություն: Գլխավոր տնօրենի այս քայլը գործադուլավորներին ստիպեց դիմելու նստացույցի: Կապանի քաղաքապետարանի դիմաց հավաքված գործադուլավորներին հանդիպեց քաղաքապետ Արտուր Աթայանը` հորդորելով նրանց նստացույց չանել: «Մտածեք, ու վերսկսեք աշխատանքը, տնօրինությունը խոտացել է կնքել աշխատանքային պայմանագրեր ու փոխել պայմանները»,-ասաց քաղաքապետը` ավելացնելով, որ «հակառակ դեպքում սեփականատերերը կդադարեցնեն կոմբինատի գործունեությունն ու մոտ 1000 մարդ կմնա առանց աշխատանքի»:
Կապանի քաղաքապետն ասաց նաեւ հուլիսի 16-ին, ժամը 15.00-ին, ձեռնարկության գլխավոր տնօրեն Ռ. Ֆալետայի հետ հանդիպելու է եւ մեկ անգամ եւս քննարկելու ստեղծված իրավիճակը: Հիշեցնենք, որ երեքշաբթի` հուլիսի 14-ին, Սյունիքի մարզպետարանում` Սյունիքի մարզպետի, Կապանի քաղաքապետի, «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի» ընկերության գլխավոր տնօրենի, ընկերության ստորգետնյա հանքի պետի ու արհեստակցական միության ղեկավարի մասնակցությամբ քննարկվեցին գործադուլը դադարեցնելու տարբերակները: Սակայն քննարկումը արդյունք չտվեց: Քննարկումից հետո Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանը հանքագործներին տեղեկացրեց, որ տնօրինությունը պատրաստ է որոշ զիջումներ անել: Հանքում 8 ժամյա աշխատանքային ռեժիմը կփոխվի 6 ժամվա, բոնուսային տարբերակի 3-րդ կետը` հանքաքարի մեջ խտանյութի բարձր պարունակության դեպքում հավելյալ վճարելը հանվում է, ու աշխատակիցների հետ ՀՀ օրենսդրությամբ կնքվում են աշխատանքային նոր պայմանագրեր: Նշենք, որ «Դինո ոլդ Մայնինգ Քամփնի» ընկերության մոտ 120 աշխատակից, հիմնականում մեքենավարները, ամրակապավորները, էլեկտրաքարշավարներն ու պայթեցնողները բողոքում են աշխատվարձերի վճարման բոնուսային տարբերակից:

The work stoppage at the Deno Gold Mining Plant in Kapan continued into its third day. Plant Director Robert Faletta has dismissed 40 employees in the latest development at the troubled plant where workers are protesting a number of issues, notably a new bonus arrangement tied to productivity.
Company spokesperson Rubina Ter-Martirosyan has stated that the 40 laid-off workers were the ones who petitioned the plant director on July 6, protesting working conditions and threatening a strike. Mrs. Ter-Martirosyan said, "For some inexplicable reason those workers chose July 6 not to show up for work. I can't say for certain but it's likely that some of them are striking as we speak. The lists are being updated." She added that plant management was preparing a press release on the situation and that this move by the plant director set off a sit-down strike in front of the Kapan Municipality. Mayor Artur Atayan came out and met with the strikers and urged them to end their picket. "Think what you are doing. Return to work. Management has promised to sign new work contracts and change working conditions,' Mayor Atayan told the workers, adding that if they didn't the plant would be forced to close and 1,000 workers would be jobless. The mayor said that he was scheduled to meet with Robert Faletta on July 16 at 3:00 pm to discuss the situation. This follows at meeting held on July 14 involving Syunik Regional Administrator, the Kapan Mayor, Robert Faletta and the plant's trade union head designed to end the work stoppage. The talks proved to be fruitless. After the meeting Syunik Regional Administrator Sourik Khachatryan told the workers that Deno Gold was ready to make certain concessions including a 6 hour work day instead of eight and that the proposed bonus plan tied to ore content at the mine would be scrapped. He also said that new working conditions would be codified with the participation of workers.